leoni

Ahmet Qeriqi

Edi Rama: Harta e publikuar nga Vuçiç ishte një “hartë leshi” dhe “ai shoku në Beograd luan kukulla në Facebook”

Edi Rama:

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit serb Aleksandar Vuçiç, i cili dy ditë më parë publikoi hartën e Kosovës të mbuluar nga flamuri serb. Rama tha nga Kukësi se harta e publikuar nga Vuçiç ishte një “hartë leshi” dhe se “ai shoku në Beograd luan kukulla në …

Më shumë...

Luljeta Bozo: Komunisti më i zi është komunisti, antikomunist! Kam vetëm keqardhje për ta

Luljeta Bozo: Komunisti më i zi është komunisti, antikomunist! Kam vetëm keqardhje për ta

Deklarata se “komunizimi kishte më shumë gjëra të mira”, e vuri në qendër të kritikave, inxhinieren,  Luljeta Bozo, kandidate e PS-së për deputete. Ajo  ka sqaruar duke thënë se ajo deklaratë  është nxjerrë nga konteksti. Në një intervistë për “JavaNews”, Bozo tha se e dënon me forcë diktaturën, por kjo …

Më shumë...

Qazim Meha: Kujtime e fragmente lufte

Qazim Meha: Kujtime e fragmente lufte

Në vitin 1999 Kosova u përfshi e tëra në luftë e sidomos rajoni i Drenicës. Serbia ndërmerrte ofensiva të mëdha sidomos, në Mars të vitit 1999, në Prekaz. Ajo po përpiqej  të gjitha forcat për të shkatërruar UÇK-në, por  edhe ajo iu përgjigjej ashtu siç dinte dhe sikur  mundej edhe …

Më shumë...

Mbahen dy aktivitete fetare të “Dëshmitarëve të Jehovait”

Mbahen dy aktivitete fetare të “Dëshmitarëve të Jehovait”

Sot në ligjërimet fetare, në orën 18. 30, “Dëshmitarët e Jehovait” do të mbajnë një ligjëratë fetare me temë: «A ke gjetur ‘një margaritar me vlerë të madhe’?» që tregon se si së shpejti Perëndia do të ndërhyjë për të zgjidhur problemet e njerëzimit. Po kështu pas një jave më …

Më shumë...

Nesër, në orën 12.00 në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani”, LSHK-ja shënon DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Për shkak të gjendjes së​ vështirësuar pandemike shtyhet për një kohë të pacaktuar, Edicioni i 18-të i Javës së Bibliotekës në Kosovë

Nesër, në orën 12.00 në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, LSHK-ja shënon DITËN BOTËRORE TË POEZISË me një takim letrar, ku do të marrin pjesë rreth tridhjetë poetë me krijimet e tyre poetike. Takimi letrar organizohet pa publik, duke u respektuar masat përkatëse ndaj pandemisë sipas rregullave të Ministrisë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

(Vështrim për romanin, “Ecje nëpër furtunë”,  vepër e  autorit, Bedri Halimi)   Romani i personazhit, “Ecje nëpër furtunë”  vepër letrare, artistike e dokumentare e  shkrimtarit dhe veprimtarit të njohur, Bedri Halimi, shpalos kujtime nga jeta e vetë autorit, përmes Bledit, personazhit  kryesor rreth të cilit janë shtjelluar të gjitha ngjarjet, …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi, Reshat Sahitaj: Egoizmi i Vjosa Osmanit të marrë fund me kandidimin e Murat Jasharit nga VV-ja  

Ekrem Krasniqi, Reshat Sahitaj: Egoizmi i Vjosa Osmanit të marrë fund me kandidimin e Murat Jasharit nga VV-ja

 Ndryshimin mos e prit nga të tjerët, ndryshimin e premtuar nise dhe bëje vet me sakrificë personale.     Zonja Vjosa Osmani duhet që të tërhiqet nga gara për kryetare të Kosovës dhe të bëjë gjestin që askush deri më tash nuk e ka bërë: Ajo dhe VV-ja e Albin Kurtit …

Më shumë...

Prend BUZHALA: POETIKA E KUJTESËS DHE REVOLTËS

Prend BUZHALA: POETIKA E KUJTESËS DHE REVOLTËS

(Mehdi Krasniqi: Metaforë ligjore, poezi) Ka dy rrjedha që thurin meandret e lirikës së Mehdi Krasniqit: kujtesa dhe revolta. Një e shkuar e kujtesës poetike për dy vlerat sublime të folësit lirik: atdheut (luftës, historisë) dhe dashurisë si ndjesi e emocionit të bukur; dhe një e tashme, ku zien revolta …

Më shumë...

Ilir Muharremi: “Melankolia”, klithmë dhimbjeje

Ilir Muharremi

Një ditë të gjithë do të vdesim. Si fillim do t’i mbyllim sytë, zemrën do ta vëjmë në gjumin e përjetshëm, veshët do të kemi dëshirë t’i mbajmë hapur për t’i dëgjuar të gjallët se çfarë halli çajnë për ne. Do të ikin bashkë në parajsë, e ta takojnë babin …

Më shumë...

Nazmi Bajra: HELMIMI I NXËNËSVE SHQIPTARË TË KOSOVËS ME GAZRA TOKSIKE, 1990 FILLIMISHT NË PODUJEVË

Nazmi Bajra: HELMIMI I NXËNËSVE SHQIPTARË TË KOSOVËS ME GAZRA TOKSIKE, 1990 FILLIMISHT NË PODUJEVË

Pushtuesit serbo – malazezë në Kosovë gjatë kësaj periudhe (1981 – 1989), përdorën forma më të ndryshmet për ta friksuar popullin e Kosovës që të jetë i dëgjueshëm, të pranoj Serbinë shtet të vetin dhe të jetë i nënshtruar, i eksplatuar, i ndrydhur e pa kurfaarë të drejtash elementare për …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri më i ri i Dr. Jakup Krasniqit, “Agresioni serb dhe taksa e Kosovës”

Doli nga shtypi libri më i ri i Dr. Jakup Krasniqit, “Agresioni serb dhe taksa e Kosovës”

Me rastin e daljes në dritë të librit më të ri të dr. Jakup Krasniqit, “Agresioni serb dhe taksa e Kosovës”, familja e tij ka bërë të ditur se ata do të kishin dëshirë që këtë libër,  ashtu sikur edhe shumë vepra të tjera t’ i përuronin së bashku, në …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama qendroi në një vizitë zyrtare në Republikën e Italisë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama qendroi në një vizitë zyrtare në Republikën e Italisë

Me ftesë zyrtare të homologut të tij, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, ishte në vizitë zyrtare katërditore në Republikën e Italisë. Me këtë rast, me nderimet më të larta ushtarake, ai u pritë nga autoritetet më të larta ushtarake italiane. Në takimet përkatëse u diskutua për format e implementimit …

Më shumë...

Ministri Nitaj, vendos pezullimin e përzgjedhjes së kryeshefit ekzekutiv të “Postës së Kosovës”

Muharrem Nitaj

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit (MEA), Muharrem Nitaj ka njoftuar përmes një shkrese zyrtare se ka vendosur pezullimin e përzgjedhjes së Kryeshefit Ekzekutiv të “Postës së Kosovës” me arsyetimin se nuk është respektuar Ligjit për Ndërmarrjet Publike. Deklarata e plotë e Ministrit Nitaj: Në cilësinë e Ministrit të Ministrisë së …

Më shumë...

PhD (C). Miftar KURTI: USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS MES VLERËSIMEVE, SHANTAZHEVE DHE AKUZAVE I

PhD (C). Miftar KURTI: USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS MES VLERËSIMEVE, SHANTAZHEVE DHE AKUZAVE I

  Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), ka zgjuar kërshërinë e studiuesve, historianëve, analistëve politikë dhe ushtarakë si dhe publicistëve të ndryshëm. Për UÇK-në dhe luftën e saj është shkruar nëpër gazeta e revista vendore e ndërkombëtare, nga më prestigjiozet në botë. Janë shkruar libra publicistikë dhe historikë; janë shkruar dhe …

Më shumë...

PhD (C). Miftar KURTI: USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS MES VLERËSIMEVE, SHANTAZHEVE DHE AKUZAVE II

PhD (C). Miftar KURTI: USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS MES VLERËSIMEVE, SHANTAZHEVE DHE AKUZAVE II

UÇK mes vlerësimeve, shantazheve dhe akuzave Një monografi tjetër, me kryetemë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, por me burime, literaturë, referenca të tjera, me strukturë e qasje tjetër është ajo e James Pettifer me titull “Ushtria Çlirimtare e Kosovës: nga një luftë e fshehtë në një kryengritje të Ballkanit 1948-2001”, Botim …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Gjykata Speciale u krijua mbi gënjeshtrat dhe paragjykimet e Dik Martit, me sponsorim të Beogradit

Sadik Halitjaha

Gjykata Speciale-Gjykatë Krimogjene! Në cilën normë ndërkombëtare, cilat ligje, në cilën traditë zakonore të drejtësisë u krijua kjo Gjykatë?! U krijua me një rezolutë të këshillit Evropian mbi bazën e gënjeshtrave, të Dick Martyt i paguar nga serbo-sllavet! Që nga fillimi për krijimin e kësaj gjykate u përdor presioni e …

Më shumë...