Ahmet Qeriqi

Dr. Sabit Brokaj: Po përplaset lepuri me elefantin

Dr. Sabit Brokaj

(Instervistë e Xhevdet Shehut me dr. Sabit Brokajn, botuar në “Dita”) Me atë qetësinë dhe kthjelltësinë e admirueshme që e karakterizon, në këtë intervistë ekskluzive për DITA-n, Dr. Sabit Brokaj përcjell mendimin e tij për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe debatin që zhvillohet prej disa kohësh. Ai ka respektin më të …

Më shumë...

Kryetari Thaçi ka bërë të ditur pse nuk ka vajtur në drekën që kishte shtruar Ilir Meta për Vuçiqin dhe Dodikun

Thaçi: Do të ndërmarr të gjithë hapat kushtetues që qytetarët e Kosovës ta kenë sa më shpejtë qeverinë e tyre

Duke folur për mos pjesëmarrjen në drekën që kishte shtruar në Tiranë, Ilir Meta për kryetarin e Serbisë, Vuçiq dhe atë të Bosnjës, Milodad Dodik, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar tërheqja e tij ishte më tepër aspekt teknik, por të takohesha me dy presidentët e dy vendeve që …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Edi Rama është porsi një vëlla, ashtu sikurse janë të gjithë shqiptarët e tjerë

Haradinaj: 27 marsi 1999 ishte ndër ditët më të përgjakshme të Luftës Çlirimtare, ku forcat serbe vranë e masakruan shumë shqiptar

Edhe pse u quajt gënjeshtar nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se homologu i tij, është porsi një vëlla për të, ashtu sikurse janë të gjithë shqiptarët e tjerë. Këtë deklaratë Haradinaj e bëri pas homazheve që bëri tek varri i heroit Ilir …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: “Liderët” shqiptarë dhe tri gjërat e “mëdha” të tyre

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Gjatë tridhjetë viteve të fundit, në Shqipëri e Kosovë, “liderët”  e kombit, që duhej të ishin elita e kombit, kanë qenë të suksesshëm në tri fusha të jetës “politike” e historike. Fillimisht e kushtimisht po them se kanë qenë shumë të suksesshëm: Për të hedhur gur e dru mbi çdo …

Më shumë...

Hyzri Salihu: Kombi shqiptar dhe përgjegjësia e tij ne sigurinë rajonale

Hyzri Salihu

 Në një Ballkan ku intensifikimet e brendshme shpeshëherë mbajnë një status quo, sa për ta kaluar krizën e pas krizës, medeomos kemi nevojë dhe arsye që Shqipëria etnike të përfshihet në gjeopolitikën e Natos, si tërësi. – Një Shqipëri më këto përmasa faktikisht duhet të jetë edhe garancë për sigurinë …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Të gjithë duhet ta lexojmë leksionin që dha Samiti i Berlinit

Skënder S. Kapiti

 Demaskimi dhe shuarja e idesë për ndarjen e Kosovës në Samitin e Berlinit, shqiptarëve u ka dhënë një motiv dhe shans shumë të madh për të lëvizur dhe reaguar kundër politikës dhe politikanëve të tyre, kundër protagonistëve shqiptarë të cilët ishin bartësit e idesë antikombëtare të Beogradit për korigjimin e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kosovë dil priti bijtë tuaj

Mehmet Bislimi

…  në çdo përvjetor, rënien tuaj burrërore kujtojmë, ju të gjallë e të vdekur jeni bijtë tanë, për ju ne ditë e natë do të punojmë, Shqipërinë ta bëjmë, qëndrimi juaj burrëror na bëri krenar si burrat e motit dikur që vdisnin në këmbë për këtë tokë e qiell do vdesim …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka anuluar drekën e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka anuluar drekën e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor

Mediet në Tiranë bëjnë të ditur se kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka anuluar drekën e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor. Në këtë drekë kanë marrë pjesë presidenti shqiptar, Ilir Meta, presidenti serb Aleksandër Vuçiq, ai i Bosnjës Milorad Dodik si dhe liderë tjerë, pjesëmarrës në Samitin Brdo-Brijuni. Gjatë …

Më shumë...

Kosova shënon Ditën e Evropës, ani pse ende vazhdon të jetë vendi i vetëm në rajon pa liberalizim të vizave

BE i kërkon Kosovës t’i dëshmojë përpjekje në sundimin e ligjit, migracionit dhe sigurisë për ta fituar liberalizimin

Kosova sot po shënon Ditën e Evropës, ani pse ende vazhdon të jetë vendi i vetëm në rajon pa liberalizim të vizave. Sot kur po shënohet kjo ditë, shefja e Zyrës së BE-së, në Kosovë, Nataliya Apostolova nuk ka dhënë një datë se kur mund të ndodh liberalizimi, derisa ka …

Më shumë...

Ali Ahmeti, përkujton Ilir Konushevcin, por jo edhe 10 të rënët në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë 4 vjet më parë

Ali Ahmeti në Malësinë e Tetovës: Numri 3 dhe BDI bashkon tetovarët

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka përkujtuar heroin, Ilir Konushevci, në 21-vjetorin e rënies, por jo edhe të rënët në Lagjen e Trimave në  Kumanovë, më 9 e 10 maj të vitit 2015, sikur janë: Xhafer Zymeraj, Beg Rizaj, Mirsad Ndreca, Valon Kabashi, Turgaj Gashi,  Samid Kastrioti, …

Më shumë...

Drejtësi për të burgosurit e Rastit të Kumanovës u kërkua në Kaçanik, Ferizaj dhe në Lipjan, ku u mbajtën edhe protesta

Drejtësi për të burgosurit e Rastit të Kumanovës u kërkua në Kaçanik, Ferizaj dhe në Lipjan, ku u mbajtën edhe protesta

Sot në disa qytete të Kosovës u protestua dhe u kërkua drejtësi për të burgosurit e Rastit të Kumanovës, ku katër vjet më parë më 9 e 10 maj të vitit 2015 ishte zhvilluar një konflikt i armatosur në “Lagjen e Trimave”, në Maqedoninë e Veriut, me ç rast kishin …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Nuk do të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive, as një Republikë serbe në Kosovë

Hashim Thaçi: Nuk do të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive, as një Republikë serbe në Kosovë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë fjalimit të tij në takimin për procesin Brdo Brijun, ka folur edhe për procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Ai ka thënë se nuk do të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive në Kosovë dhe  marrëveshja finale Kosovë-Serbi nuk do të nxjerrë një Republika Srpska në Kosovë. …

Më shumë...

Gjykata e Lartë në Podgoricë dënoi 14 veta për veprën penale përpjekje për rrëzimin e dhunshëm të Qeverisë

Masakrën e 45 civilëve shqiptarë nga shteti serb në Reçak e quajti trillim, dënohet me 2 vjet burg Ivan Todosijeviq

Gjykata e Lartë në Podgoricë i dënoi 14 të arrestuar lidhur me veprën penale përpjekje për terrorizëm dhe krijimin e një organizate kriminale në tetor të vitit 2016, me synim rrëzimin e dhunshëm të Qeverisë malazeze dhe parandalimin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO. Të dënuarit janë dy …

Më shumë...

Adil Fetahu: Ericsoni dhe shkollat e tij në Kavajë

Adil Fetahu

Kush ishte Ericksoni Charles Telford Erickson (1867 – 1966)  ishte  një misionar i kongregacionit (protestan) i cili shërbeu në disa vende, e më së shumti dhe me përkushtimin më të madh shërbeu në Shqipëri (prej vitit 1908 – 1927), por aktivitetin dhe angazhimin për çështjen shqiptare nuk e ndërpreu deri …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Mbresa nga tubimi përkujtimor në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të Shasivar Makollit-QALIT

Sylejman Krasniqi

   Aromë Shqipërie Është bërë traditë që të përkujtohen datat me rëndësi të veçantë nga historia jonë shumë e bujshme. Përkujtohen ditët e betejave, të luftërave , të ngjarjeve me peshë, ditëlindjet e  martirëve,  të dëshmorëve, të heronjëve. Përkujtohen edhe datat e rënjeve heroike të tyre por edhe të vdekjeve …

Më shumë...

Edi Rama: Nuk duhet të presim të bëhemi pjesë e BE-së për të pasur modelin tonë të zonës Shengen

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama ka qenë sot i ftuar në samitin vjetor të BERZH-it mbajtur në Sarajevë, ku në përfundim të tij ka dhënë një deklaratë për mediet. Rama u shpreh se mundësitë janë të shumta për të nxitur edhe më shumë investimet e huaja si rezultat i proceseve …

Më shumë...