Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 970)

Ahmet Qeriqi

Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Supreme për lirimin e Sami Lushtakut

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, iu ka përgjigjur nga Malisheva, kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin për lirimin e bashkëluftëtarit të tij, Sami Lushtaku, nga të gjithat akuzat për krime lufte. “Lirimi i tij sot është një lajm shumë i mirë, dhe shpresojmë që drejtësia t’i japë fund sa më parë edhe procesit të bashkëluftëtarëve tanë ...

Më shumë...

Astrit Patozi: Në rrugën time për kryetar të PD-së nuk më ndalin kërcënimet e Lulzim Bashës

Astrit Patozi

Kandidati për kryetar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Astrit Patozi, akuzoi  kryetarin aktual, Lulzim Basha se nuk do garë brenda Partisë, meqë e di që nëse futet në një garë të barabartë del humbës prej saj. Patozi foli për kërcënime në adresë të tij dhe përçoi një mesazh për Lulzim ...

Më shumë...

Gjykata ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të VMRO-DPMNE-së

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Një gjykatë në Maqedoni ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të tjerë të partisë së tij nacionaliste, WMRO-DPMNE, përfshirë dy ish-ministra të qeverisë së tij, lidhur me skandalin e  përgjimit. Ky urdhër është shpallur pasi Gruevski dhe ish-ministri i brendshëm dhe ai i transportit, ...

Më shumë...

RKL: Si ndihen sot redaktorët dhe gazetarët që nuk kishin lënë gjë të ligë pa shkruar dhe pa inskenuar kundër Sami Lushtakut?

RKL

Informata për shpalljen e pafajësisë dhe lirimin e përnjëhershëm nga burgu të Sami Lushtakut, i ka lënë si pula të lagura shumë nga jugo-gazetarët shqipshkrues, të cilët me tituj bombastikë, me përbuzje e krekosje skllavi, kishin mbushur faqet e gazetave dhe të portaleve të tyre, për katër vjet rresht  duke ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së e ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Supreme për lirimin nga burgu të Sami Lushtakut

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e ka përshëndetur vendimin për lirimin e Sami Lushtakut, dhe sipas kësaj organizate, vendimi për lirimin e tij është fitore për shqiptarët dhe edhe një humbje për Serbinë. I kemi përcjellë me indinjatë të thellë proceset gjyqësore ndaj të gjithë ...

Më shumë...

Sami Lushtaku para se të shkojë në familja ka bërë homazhe para varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari

Sami Lushtaku para se të shkojë në familja ka bërë homazhe para varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari

Sot rreth orës 18.45 minuta Sami Lushtaku ka dalë nga burgu i Sigurisë së Lartë, i liruar nga Gjykata Supreme nga të gjitha akuzat, me të cilat e kishin dënuar dhe shpallur  fajtor gjykatat paraprake. Me rastin e lirimit në burgu, pasi është përshëndetur me familjen dhe ata që kishin ...

Më shumë...

Gjykata Supreme liron nga paraburgimi kryetarin e komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku

Sami Lushtaku

Avokati, Arianit Koci ka bërë të ditur për Agjencisë e lajmeve Kosovapress se Gjykata Supreme ka marrë vendim, që ta lirojë nga paraburgimi kryetarin e Skënderajt, ish komandantin e UÇK-së në Zonën e Drenicës, Sami Lushtaku. Sipas avokatit Gjykata ka pranuar ankesën e tij dhe ka marr vendim që ta ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Leon Tolstoj, gjeniu i pa përsëritshëm i letërsisë ruse dhe asaj botërore

Ahmet Qeriqi: Leon Tolstoj, gjeniu i prozës së letërsisë ruse dhe asaj botërore

Mendjet erudite si ajo e Homerit, Shekspirit, Servantesit, Tolstojit e të tjerëve të kësaj radhe mendimtarësh të mëdhenj të historisë së qytetërimit, përmes perceptimit të realitetit të shprehur në krijimtarinë e tyre,  kanë bërë kthesa të mëdha në zhvillimin e përgjithshëm të mendimit njerëzor, në zhvillimin e  filozofisë së jetës ...

Më shumë...

Mogherini: Thaçi dhe Vuçiq kanë ranë dakord të punojnë për fillimin e një faze të re të dialogut dhe pajtimit

Mogherini: Thaçi dhe Vuçiq

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pas takimit të sotëm në Bruksel mes kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksander Vuçiq, në deklaratën e saj për shtyp, thuhet se palët janë marrë vesh për një fazë të re të dialogut ndërmjet dy vendeve për normalizim ...

Më shumë...

Rezultati i kalueshmërisë së maturës në këtë afat ka arritur në 83.5 %

Matura Shtetërore 2019, pjesa e parë e provimit mbahet me 12 dhe 15 qershor kurse pjesa e dytë me 19 dhe 22 qershor

Komisioni Shtetëror i Maturës, pas përpunimit të rezultateve të Provimit,  ka publikuar rezultatet për të gjithë maturantët që iu nënshtruan testit të maturës në afatin e qershorit. Rezultati i kalueshmërisë në këtë afat është 83.5 për qind, ndërsa 67.2 për qind e maturantëve kanë arritur të marrin mbi 50 për ...

Më shumë...

Thaçi: U fokusuam në domosdoshmërinë e hapjes së një faze të re të dialogut dhe pajtimit të Kosovës me Serbinë (!)

Thaçi - Vuçiq

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se në takimin e sotëm që pati  me kryetarin  e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kanë diskutuar për domosdoshmërinë e hapjes së një faze të re të dialogut mes dy shteteve. “Në takimin e udhëhequr nga Mogherini, që zhvilluam me presidentin e Serbisë, Vuciq, u ...

Më shumë...

Edi Rama: Kemi marrë besimin e shumicës, por mos-justifikimi i këtij besimi do të ishte fatal për PS-në”

Rama

Në fjalën e tij para zyrtarëve të Partisë Socialiste, kryetari i kësaj partie, Edi Rama ka theksuar se marrja e mandatit përbën një përgjegjësi për Partinë, e cila do të mund të qeverisë e vetme. “Kemi marrë më shumë vota se 4 vite më parë, shumë e rrallë për një ...

Më shumë...

Sot janë larguar edhe gjashtë familje nga banesat në lagjen “Dardania”

familje në Lagjen "Dardania", në Prishtinë

Sot janë larguar edhe gjashtë familje nga banesat në lagjen “Dardania”, të cilat i kanë shfrytëzuar që nga paslufta. Policia sot ka larguar gjashtë familje nga këto banesa, ndërkohë më 10 korrik pritet të largohen edhe gjashtë familje tjera. Banorët janë ankuar për largimin e tyre nga këto banesa, duke ...

Më shumë...

Sqarimi i KEC, lidhur me artikullin: “MASHT-i jep qindra mijëra euro për një OJQ, publikuar sot në “Zëri”

Ministria e Arsimit ka kërkuar që ora e parë mësimore t’i kushtohet pavarësisë së Kosovës

KONTRATAT ME MASHT-in Janë dy kontrata që KEC-i ka me MASHT-in. E para ka të bëj me projektin “Kosovision”, një garë e nxënësve të klasave të pesta, që ka filluar të zbatohet nga viti 2008. Ashtu si shpjegohet në artikull deri në vitin 2014, ky projekt është financuar nga fonde ...

Më shumë...

Më një korrik 2017, kryesia e “Këshillit të Mësimit plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari” mbajti një takim

Më një korrik 2017, kryesia e "Këshillit të Mësimit plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari" mbajti një takim

Më  një  korrik 2017, kryesia e “Këshillit të Mësimit plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari”, pati mbledhjen e radhës, ku ndër të tjera u pasqyrua puna dhe aktiviteti i deritashëm i Këshillit, që nga themelimi i kuvendit e këtej.   Në mbledhje përpos anëtarëve të kryesisë së Këshillit mori pjesë ...

Më shumë...

Mbledhja konstituive e Kuvendit pritet të mbahet brenda një muaji pas certifikimit të rezultateve nga KQZ-ja

Kuvendi i Kosoves

Mbledhja konstituive e Kuvendit të Kosovës pritet të mbahet brenda një muaji pas certifikimit të rezultateve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Certifikimi nga KQZ-ja do të bëhet pas shqyrtimit të 65 ankesave të partive nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, i cili për një gjë të tillë do të ...

Më shumë...