KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 968)

Ahmet Qeriqi

Kryetari Thaçi, nuk do të dekretojë 34 gjyqtarët serbë, të propozuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk do të dekretojë 34 gjyqtarët nga radhët e komunitetit serb, të propozuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës që nga muaji gusht i vitit 2015, kanë bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Presidencës. Zyra për media e kryetarit, Hashim Thaçi tha ...

Më shumë...

Albin Kurti, thotë se kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është injorant ordiner

Albin Kurti

Pasi deklarata e Albin Kurtit se mund të ketë luftë në Kosovë brenda pesë vjetësh, u komentua nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi si “qesharake, absurde, por edhe e  rrezikshme dhe e papranueshme, ka reaguar deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Ai është shprehur se “i ashtuquajturi” kryetar i Kosovës, përveç ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Seanca e një shtatorit është fundi i marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka deklaruar edhe një herë se seanca e një shtatorit është fundi i marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, ditë kjo kur republikës iu mbrojt territori. Ai në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se marrëveshja për demarkacionin është e papranueshme ...

Më shumë...

Nënshkruhet Memorandumi i mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Klinës

Nënshkruhet Memorandumi i mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Klinës

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit, me të cilin Ministria e Infrastrukturës merr përsipër financimin e tërësishëm të realizimit të dy projekteve infrastrukturore në komunën e Klinës, asfaltimin e rrugëve në fshatrat Stupë-Videjë dhe Zajm, në vlerë prej 100 ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Agresiviteti i qeveritarëve me dy standarde

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Pothuajse në të gjitha mediet qarkulluan dje dy lajme të cilat u vlerësuan kërcënuese. Konkretisht, deklaratat e Albin Kurtit dhe e Marko Gjuriqit. Për deklaratën e të parit pati një interesim të veçantë, nisur nga të parët  e vendit dhe nga e gjithë hapësira mediale. Ndërsa për deklaraten e të ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës mbanë seancën e rregullt plenare

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës, sot në orën 10:00, do të mbajë seancë plenare, në të cilën, përveç deputetëve të koalicionit qeveritar: RDK-LDK-Lista Serbe, pritet të marrin pjesë edhe deputetët e AAK-së dhe të Nismës për Kosovën. Në këtë seancë janë paraparë 10 pika të rendit të ditës, e në mesin e ...

Më shumë...

Brenda javës policia e Amerikës ka vrarë tre zezakë. Guvernatori i Karolinës shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Brenda javës policia e Amerikës ka vrarë tre zezakë. Guvernatori i Karolinës shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Guvernatori i Karolinës së Veriut, në Amerikës ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në qytetin Charlotte, pas trazirave që janë shkaktuar si pasojë e përleshjeve mes Policisë dhe protestuesve. Protestuesit kanë shprehur indinjatën e tyre për vrasjen e një zezaku të moshë së re nga Policia. Dhuna shpërtheu natën e dytë ...

Më shumë...

Policia kishte ndaluar automjetin e Marko Gjuriqit, i cili ka hyrë pa leje në Kosovë, por më pas e kishte liruar

Policia kishte ndaluar automjetin e Marko Gjuriqit, i cili ka hyrë pa leje në Kosovë, por më pas e kishte liruar

Policia e Kosovës, mbrëmë në Graçanicë, e ka ndaluar automjetin, në të cilin gjendej i ashtuquajturi, drejtor i Zyrës së Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq dhe kishte kërkuar nga ai që ta braktiste Kosovën. Pas debatit gjysmë orësh ndërmjet policisë, zëvendës-kryeministrit të Kosovës Branimir Stojanoviq dhe kryetarit të Graçanicës, Vladeta ...

Më shumë...

Ferhat Dinosha është emëruar ambasadori i parë i Malit të Zi në Kosovë

Ferhat Dinosha është emëruar ambasadori i parë i Malit të Zi në Kosovë

Ferat Dinosha, ish ambasadori i Malit të Zi në Shqipëri, tani është emëruar ambasadori i parë i Malit të Zi në Kosovë. Kryetari i Malit të Zi Filip Vujanoviq ka biseduar me Ferhat Dinoshën në Podgoricë në prag të marrjes së detyrës së re- Ambasador i Malit të Zi në ...

Më shumë...

Tërheqja e Projektligjit të Demarkacionit nga Qeveria ka bërë që opozita t`i kthehet punës në Kuvend

Kuvendi i Kosovës

Partitë e krahut opozitar ka dhënë shenja për kthimin e normalitetit në Kuvend, pas tërheqjes më 1 shtator të  projektligjit për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Zyrtarë të AAK-së kanë thënë se funksionimi i punës së Kuvendit varet nga Qeveria, e cila nuk duhet të sjell për votim ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it, Mike Jackson

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it, Mike Jackson

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it, Mike Jackson, me të cilin ka biseduar për gjendjen aktuale në vend. Haradinaj tha të ketë biseduar me Gjeneralin Jackson për vështirësitë e shumta që ka Kosova dhe “i shpreha përkushtimin ...

Më shumë...

Avni Arifi: Ftesa e kryeministri Isa Mustafa për dialog me opozitën nuk është e sinqertë

Arifi: Qeveria e Kosovës nuk do të hyjë në asnjë mënyrë në një proces të ridizajnimit të kufijve në Ballkan

Anëtari i Kryesisë së AAK-së,  Avni Arifi, ka thënë se ftesa e kryeministri Isa Mustafa për dialog me opozitën nuk është e sinqertë. Arifi ka reaguar edhe ndaj deklaratës së ish-liderit të Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurtit, i cili ka thënë se thënë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi ...

Më shumë...

Tri partitë kryesore shqiptare në Mal të Zi do të garojnë me një listë të përbashkët në zgjedhjet e 16 tetorit

Tri partitë më të mëdha politike të shqiptarëve në Mal të Zi, janë bashkuar

Tri partitë kryesore shqiptare në Mal të Zi do të garojnë me një listë të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 16 tetorit, me qëllim, siç është thënë, unifikimin e shqiptarëve në këtë shtet. Nik Gjeloshaj, deputet i Alternativës shqiptare në përbërjen e deritanishme të Parlamentit, thotë se koalicioni shqiptar do ...

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, bisedoi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, bisedoi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun

Kryetari i Shqipërisë,  Bujar Nishani, në kuadër të pjesëmarrjes së tij  në punimet e sesionit të 71-të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, zhvilloi takime dypalëshe me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-Moon. Në një njoftim nga Presidenca, bëhet e ditur se Nishani është takuar ...

Më shumë...

Ban Ki Mun: Qeveria siriane është përgjegjëse kryesore për dhunën që ka ushtruar mbi popullin sirian

Ban Ki Mun

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Mun, gjatë fjalës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka deklaruar se  Qeveria siriane është përgjegjëse për pjesën më të madhe të dhunës së ushtruar mbi popullin sirian. Shumë grupe kanë vrarë sirianë të pafajshëm, por askush më shumë sesa qeveria e Sirisë, ...

Më shumë...

Amerika ka fajësuar Rusinë për sulmin vdekjeprurës mbi karvanin e ndihmave në Halep

Sulmet Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë fajësuar Rusinë për sulmin vdekjeprurës që ka ndërmarrë ditë më parë kundër karvanit të ndihmave humanitare që ishin drejtuar në Halep, ku janë mbetur nën rrethim dhe në gjendje tejet të rënë ekzistenciale qindra mijëra banorë të këtij qyteti.  BBC ka njoftuar se ...

Më shumë...