Ahmet Qeriqi

Në 30-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori, atdhetari e revolucionari i njohur, Ali Ajeti

Ali Ajeti

Më 31 maj të vitit 1989 bie heroikisht,  Ali Ajeti, i burgosur politik atdhetar dhe revolucionar  i njohur i kohës. Lindi në vitin 1957 në fshatin Sfeçël të komunës së Besianës. Ai i takonte një grupi të organizuar dhe të armatosur të cilët kryenin  sulme kundër milicisë vrastare serbe. Më …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: “Gazetat” në garë!

Mehmet Bislimi

Shtypi në Kosovë, qoftë ai i shkruar, po edhe ky elektronik, janë futur në garë për ngjarjet që pasuan në Mitrovicë se kush po benë lajm më sensacional, duke dashur të “lavdërojnë” aksionin, me qëllim a pa te, ata krijuan hapësirë thash e thënash! Shtrembërimi publik i së vërtetës së …

Më shumë...

Ibish Neziri: Rënia e Xhemajl Fetahajt, fragment nga libri, “Këtu jam për t’i luftuar armiqtë”

Xhemajl Fetahaj

Kishin rënë shumë ushtarë në fushë të nderit. Shumë të tjerë ishin plagosur. Të gjitha njësitet ishin në detyrë. Secila e kryente detyrën në nivelin e duhur. Asnjëri nga ushtarët nuk i frikësohej vdekjes. Për ta „për me vdekë për atdhe asht’ njësoj si me le!“ dhe vërtet, a kishte …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: ÇETA E MAJËS SË ZEZË

Jusuf Zenunaj

(Këngë trimave të lirisë)   Prej mërgimi me shumë shokë u kthye Xhema në këtë tokë sikur t’parët t’i dalë zot. Herë në shpat e herë në fushë, në bjeshkë e n’ara, kudo n’luftë. Në borë e n’shi, në diell e n’acar si shqiponja shkon në Kosharë. Në Maje të …

Më shumë...

Kuvendi me konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e tribunalit mbi gjenocidin serb në Kosovë

Kuvendi me konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e tribunalit mbi gjenocidin serb në Kosovë

Kuvendi i Kosovës ka arritur konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë. Të gjitha grupet parlamentare janë pajtuar që të mblidhen së bashku, në një komision ad-hoc, për të harmonizuar qëndrimet që më pas të votohet bashkërisht nisma për themelimin e …

Më shumë...

Hashim Thaçi: BE-ja duhet të tregohet parimore dhe të mos e mbajë edhe më tej të izoluar Kosovën

Hashim Thaçi: BE-ja duhet të tregohet parimore dhe të mos e mbajë edhe më tej të izoluar Kosovën

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar “Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën” nga shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova. Thaçi ka thënë se Kosova si shtet e ka prioritet shtetëror anëtarësimin në Bashkimin Evropian.“Në funksion të këtij qëllimi janë bërë shumë reforma të suksesshme, por …

Më shumë...

Hashim Thaçi: BE-ja vazhdon t’i mbajë dyert e hapura për një shtet që ka kryer gjenocid dhe që nuk beson në vlerat e saj

Hashim Thaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se gjuha e përdorur nga kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, është “edhe një tjetër dëshmi e urrejtjes patologjike të regjimit aktual të Serbisë kundër qytetarëve të Kosovës”. Bërnabiq, në prani të ambasadorit të Bashkimit Evropian në Serbi, Sem …

Më shumë...

A. Tahiri: As për 40 vjet “Specialja” s’ do të ketë mundësi t’i evidentojë krimet që pretendohet t’i ketë kryer UÇK-ja

Deklarata skandaloze e Abelard Tahirit thellon përçarjen e krahut të luftës dhe nuk përçon shumicën e votuesve të PDK-së

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri gjatë seancës së sotme parlamentare për votimin dhe formimin e komisionit shtetëror lidhur me krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, tha se as për 40 vjet Gjykata Speciale nuk do të ketë mundësi të evidentojë dhe të nxjerr në pah krimet që pretendohet …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Shërbimet ruse kanë një rrjet të perfeksionuar i cili ka vepruar në vazhdimësi edhe pas rënies së komunizmit

Faton Mehmetaj

Këto ditë është bërë e ditur publike, që shërbimi rus është duke punuar për ta destabilizuar Kosovën por edhe më gjërë. Siç dihet, shërbimet ruse, duke përfshirë edhe ato diplomatike, ndikuan negativisht në proceset zhvillimore të Kosovës dhe të vendeve që u pavarësuan pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë, shumica prej tyre …

Më shumë...

Rabije Haklaj: Sikur të kishim inaugurime edhe të fabrikave e spitaleve në Kosovë, e jo vetëm të autostradave!

Rabije Haklaj: Sikur të kishim inaugurime edhe të fabrikave e spitaleve në Kosovë, e jo vetëm të autostradave!

Kjo është autostradë në thonjëza. Pamja është shumë e mirë, por zemra e saj si është. Do të dihet pastaj për punën e saj. Ne kemi fakte ta dërgojmë firmën në Gjykatën e Arbitrazhit. i kemi argumentet në çfarë cilësie është punuar aty. Kanë heshtur Pal Lekaj dhe  Prokuroria. A …

Më shumë...

Prokurori me damkë i kohës së Serbisë, Reshat Millaku, tani avokat i aferës “Fajdja”, për të cilën i kishte fshehur provat

Prokurori me damkë i kohës së Serbisë, Reshat Millaku, tani avokat i aferës “Fajdja”, për cilën i kishte fshehur provat

Prokurori me damkë i kohës së Titos e Rankoviqit, kryeprokuror i Kosovës, madje  edhe pas luftës, me pëlqimin e UNMIK-ut dhe EULEX-it, Reshat Millaku, i cili deri para disa javësh kur është pensionuar ka qenë kryeprokuror i Prokurorisë Speciale, do ta mbrojë në procedurë penale të dyshuarin për fajde, detyrim …

Më shumë...

Qeveria e Shqipërisë ka vendosur që të financojë Këshillin Kombëtar Shqiptar në Kosovën Lindore

Qeveria e Shqipërisë ka vendosur që të financojë Këshillin Kombëtar Shqiptar në Kosovën Lindore

Qeveria e Shqipërisë ka vendosur që të financojë Këshillin Kombëtar Shqiptar në Kosovën Lindore. Ushtruesi i detyrës së ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj, ka thënë se ky vendim është pjesë përbërëse e një platforme sistematike në shërbim të ruajtjes dhe zhvillimit të …

Më shumë...

Rrahim Tërnava: Papërgjegjësia e krerëve të komunës ka lënë qytetarët e Fushë Kosovës pa ujë të pijshëm

Rrahim Tërnava: Papërgjegjësia e krerëve të komunës ka lënë qytetarët e Fushë Kosovës pa ujë të pijshëm

PDK e Fushë Kosovës akuzon komunën për keq-menaxhim, papërgjegjësi dhe neglizhencë ndaj banorëve. Mos ndarja e mjeteve të premtuara nga komuna për rrjetin e ujësjellësit është bërë shkak i vonesave të implementimit të këtij projekti jetik për qytetarët e kësaj komune. Financimi i rrjetit të furnizimit me ujë të Fushë …

Më shumë...

Në UKZ u mbajt sesioni informues ERASMUS+

Në UKZ u mbajt sesioni informues ERASMUS+

Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan në bashkëpunim me partnerët e ERASMUS + dhe Zyrën e Erasmus + në Prishtinë,  në kuadër të Konferencës së e parë DiGiDay 2019 ka organizuar sesionin informues. Ky sesion informues është organizuar me qëllim të prezantimit të projekteve ndërkombëtare që zhvillohen ne UKZ, aktiviteteve që …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama vizitoi ushtrimin e përbashkët “Përgjigje e menjëhershme-19, që po mbahet në Kroaci

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama vizitoi ushtrimin e përbashkët “Përgjigje e menjëhershme-19, që po mbahet në Kroaci

Komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama vizitoi ushtrimin e përbashkët “Përgjigje e menjëhershme – 19, të po mbahet në Kroaci. Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës gjenerallejtënant Rrahman Rama, me ftesë të shefit të Mbrojtjes të Republikës së Kroacisë, gjeneral Mirko Shundov, po merr pjesë në ditën e vizitorëve  …

Më shumë...

LDK: Veprime të ulëta dhe dëshpëruese të Uran Ismailit për ta shpëtuar shefin e tij nga afera për “fajdet”

LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar në lidhje me deklaratat e nënkryetarit të PDK-së, Uran Ismaili, në një konferencë për media ku ai ka akuzuar zyrtarë të LDK-së se i kanë dhënë leje spitalit privat të ndërtohet në hapësira të QKU-së. Sipas reagimit të LDK-së në video incizimet e publikuara …

Më shumë...