Ahmet Qeriqi

Ministrja, Meliza Haradinaj, bisedoni në Uashington me drejtues të Lartë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Amerikës

Ministrja, Meliza Haradinaj, bisedoni në Uashington me drejtues të Lartë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Amerikës

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka zhvilluar një takim punë në Uashington me Ryan Tully, drejtor i Lartë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe Amanda Ahlers, drejtoreshë për Çështjet Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të ShBA-së. Gjatë këtij takimi, Haradinaj-Stublla ka thënë se kanë diskutuar mbi përgatitjet …

Më shumë...

Nesër përurohet rifillimi i punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve, në fshatin në Korishë

Nesër përurohet rifillimi i punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve, në fshatin në Korishë

Nesër, më 21 gusht (e premte) kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të bëjnë përurimin e rifillimit të punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve në Korishë. Aktiviteti do të mbahet në orën 10:00, në fshatin …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga që mbëltohet nga “rruazat e kuqe” të gjakut të derdhur për liri

Ahmet Qeriqi: Kënga që mbëltohet nga “rruazat e kuqe” të gjakut të derdhur për liri

Këngëtari emblematik i këngëve të Rugovës, Dukagjinit dhe i trojeve…, Shaban Demaj Kënga burimore shqiptare, në krahinat ende të shkapërderdhura të Shqipërisë, ka ruajtur kujtesën historike të së  kaluarës, për rëniet e ngritjet  gjatë shekujve. Ajo   ka shënuar faktorin kohë, duke e ilustruar me ngjarjet e caktuara historike, me bëmat, …

Më shumë...

Ramush Haradinaj kërcënon koalicionin aktual se nëse nuk emërohet kryetar i Kosovës do ta rrëzojnë Qeverinë Hoti

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion-Evropa e Lirë, ka paralajmëruar LDK-në se do ta rrëzojë  Avdullah Hotin nga posti i kryeministrit nëse nuk bëhet kryetar i Kosovës.  Aleanca është para dy zgjidhjeve, të dyja shumë të vështira. E para është që të vazhdojë të jetë pjesë …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, dekoroi me Urdhrin “Hasan Prishtina” veprimtarin, Selatin Novosella

Kryetari, Hashim Thaçi, dekoroi me Urdhrin “Hasan Prishtina” veprimtarin, Selatin Novosella

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi me Urdhrin,  “Hasan Prishtina” veprimtarin. Selatin Novosella. Ai tha se Novosella ka dhënë kontribut të vazhdueshëm pothuajse në të gjitha ngjarjet me rëndësi historike për Kosovën. “Në 75 vjetorin e lindjes dhe 55 vjetorin e veprimtarisë politike atdhetare, veprimtarin e njohur Selatin Novosella e …

Më shumë...

Zgjedhja e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, e lajmëruar për sot, është shtyrë për ditën e nesërme

Kryetari i Kuvendit

Zgjedhja e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, e lajmëruar për sot, është shtyrë për ditën e nesërme. Kryetari i mëparshëm, Talat Xhaferi, duhet të rizgjidhen përsëri në këtë pozitë, i cili duhet të caktojë zyrtarisht vazhdimin e seancës konstitutive. Sipas burimeve parlamentare, shtyrja e seancës së sotme është për shkak …

Më shumë...

Zgjedhjet e 30 Gushtit janë një moment historik për shqiptarët në Mal të Zi, që edhe pse të ndarë tashmë në dy lista

Mark Gjonaj

Zgjedhjet e 30 Gushtit janë një moment historik për shqiptarët në Mal të Zi, që edhe pse të ndarë tashmë në dy lista, të mund të votojnë shqip që të sigurojnë një përfaqësim më gjithëpërfshirës dhe të denjë të shqiptarëve në parlamentin e Malit të Zi”, deklaron,  Mark Gjonaj, anëtar …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministrja, Albulena Halimaj me ministrin e Tregtisë, Vesel Krasniqi kanë vizituar disa fabrika në Prizren

Zëvendës-kryeministrja, Albulena Halimaj me ministrin e Tregtisë, Vesel Krasniqi kanë vizituar disa fabrika në Prizren

Zëvendeskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj-Halimaj bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi kanë vizituar disa fabrika në Prizren. Dy zyrtarët qeveritarë janë ndarë të kënaqur se si po funksionojnë këto biznese, pavarësisht situatës pandemike në vend. Ministri Krasniqi thotë  në të gjitha këto takime përfaqësuesit e këtyre bizneseve …

Më shumë...

ISHPK: Në 24 orët e fundit kanë vdekur 13 persona dhe janë shënuar 158 të infektuar me virus

IKSHPK

Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit kanë vdekur 13 persona  dhe janë shënuar 158 raste të reja me virus.  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në Institut me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 471 mostra të …

Më shumë...

Zgjedhja e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, e lajmëruar për sot, është shtyrë për ditën e nesërme

Talat Xhaferi

Zgjedhja e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, e lajmëruar për sot, është shtyrë për ditën e nesërme. Kryetari i mëparshëm, Talat Xhaferi, duhet të rizgjidhen përsëri në këtë pozitë, i cili duhet të caktojë zyrtarisht vazhdimin e seancës konstitutive. Sipas burimeve parlamentare, shtyrja e seancës së sotme është për shkak …

Më shumë...

Gjermania, brenda 24 orëve të fundit, ka regjistruar 1. 707 raste të reja me koronavirus, shifrën më të lartë prej muajit prill

Derisa numri i infeksioneve nga virusin korona po rritet në kontinent, vendet BE-së vendosin kufizime të rrepta

Gjermania bën të ditur se brenda 24 orëve të fundit ka regjistruar 1,707 raste të reja me koronavirus njëherësh shifrën më të lartë prej muajit prill. Përgjatë kësaj periudhe janë regjistruar edhe dhjetë persona të vdekur, duke e çuar shifrën totale të viktimave në 9,253. Gjermania ka menaxhuar pandeminë me …

Më shumë...

Numri i rasteve të reja me koronavirus vazhdon të rritet për dhjetëra mijëra në Amerikë dhe në Brazil

Covid

Numri i rasteve të reja me koronavirus vazhdon të rritet për dhjetëra mijëra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Brazil – shtete në të cilat numri i viktimave në baza ditore është mbi 1.000 – ndërkohë që shtetet më të vogla tentojnë të parandalojnë shpërthime të reja. Brenda …

Më shumë...

Sefer A. Muzlijaj: VITI I MBRAPSHTË i 1956-tës !

Sefer A. Muzlijaj: VITI I MBRAPSHTË i 1956-tës !

(Aksioni i mbledhjes se armëve, aksioni famë keq edhe në Rakosh të Burimit, ish-Istogut Ishte një vit  pak më ndryshe se ndonjë vit tjetër, viti 1955-6! :vite ku pas gjithë atyre viteve të mbrapshta, projektet ogurzeza vazhdonin, s’kishin e besa e zotit s’kanë të ndalur edhe sot e nesër… Thonë …

Më shumë...

Zymer Mehani: Pajtimtari i gjaqeve, Behram Hoti për lexuesit shqiptarë nxori nga shtypi librin “Pajtimi i Gjaqeve 1990-1995”

Zymer Mehani: Pajtimtari i gjaqeve, Behram Hoti për lexuesit shqiptarë nxori nga shtypi librin “Pajtimi i Gjaqeve 1990-1995”

Libri i prof. Behram Hotit “Pajtimi i Gjaqeve 1990-1995” na sjell fakte, të dhëna dhe kujtime për Lëvizjen për Pajtim të Gjaqeve të viteve ’90 të shekullit të kaluar, periudhë kjo shumë e rëndë e historisë sonë të re, ngase Kosova po ngulfatej nga një okupim tejet i egër serb, …

Më shumë...

Intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhenë gazetës gjermane, BILD

Edi Rama

Shqipëria është njëra nga pikat e nxehta që politikanët gjermanë fajësojnë për rritjen e numrit të të prekurve nga koronavirusi, në Gjermani. Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë flet në një intervistë për BILD për akuzat dhe se si vendi i tij po lufton koronavirusin. BILD: Zoti kryeministër, janë vendet tuaja që …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Qeveria në muajin shtator do të fillojë zbatimin e planit pesëvjeçar të rimëkëmbjes ekonomike

Avdullah Hoti thotë se kanë punuar aq shumë sa që një qeveri për një mandat të plotë nuk do të mund të punonte

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur  se Qeveria  në muajin shtator  do të fillojë zbatimin e planit pesëvjeçar të rimëkëmbjes ekonomike. “Përmes këtij Këshilli do të vazhdojmë punën e mirë do të harmonizojmë proceset shtetërore me ato private që do të ndihmojnë zhvillimin e ekonomik të Kosovës. …

Më shumë...