kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 962)

Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja ka mundësi të organizojë një aksion simbolik kundër emërimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

 Lëvizja Vetëvendosje nuk do të mjaftohet vetëm me bojkotimin e ceremonisë së inaugurimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit të vendit. Zyrtarë të këtij subjekti politik kanë lënë të hapur mundësinë e ndonjë aksioni simbolik kundër inaugurimit të Hashim Thaçit në postin e presidentit, i cili do të bëhet ...

Më shumë...

Eksplozivi në veturën e shtetasit të Serbisë është i njëjtë me eksplozivët e përdorur në Francë dhe Bruksel

Gjykata Themelore e Prishtinës ka dënuar serbin, Sllobodan Gavriq me 13 vjet heqje lirie, pasi i njëjti është gjetur fajtor për përgatitjen e një akti terrorist me rreth 13 kg lëndë shpërthyese. Gavriqit do t’i vazhdohet paraburgimi derisa vendimi të marrë formën e prerë. Serbi, Sllobodan Gavriq u bë i njohur në fund të vitit të 2014 kur u kap nga Policia e Kosovës në lagjen ‘Arbëria’ në Prishtinë. Sipas aktakuzës së Prokurorisë së Shtetit, ai po përgatiste kryerjen e veprës penale të terrorizmit. Lënda shpërthyese e tipit PETN, ishte përzier me fragmente metali, bulona dhe gozhda, që shërbejnë për rritjen e fuqisë shkatërruese dhe shkaktimit sa më të madh të viktimave në njerëz.

Pas analizave që ia kanë bërë eksplozivit të gjetur rreth dy vite më parë në Prishtinë në veturën e shtetasit të Serbisë, Slobodan Gavriq, ekspertët kanë konstatuar se eksplozivi ka të njëjtën përbërje dhe fuqi shpërthyese sikurse ekspolizët e përdorur në Francë dhe Bruksel, ku humbën jetën qindra qytetar dhe ...

Më shumë...

Lekaj: AAK nuk do të bëhet aneks i asnjë partie

Lekaj

Shefi i grupit parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka thënë se AAK-ja nuk do të lejojë të behët aneks i asnjë partie. Ne nuk dëshirojmë që vizionin tonë ta shkrijmë në një subjekt që quhet VV apo NISMA apo çfarëdo subjekti tjetër. Unë çuditem kur Vetëvendosje ...

Më shumë...

Sot është dita botërore e shëndetit dhe shënohet anekënd botës

Sot është dita botërore e shëndetit dhe shënohet anekënd botës

Kjo datë e rëndësishme për shëndetin do të shëhohet edhe në vendin tonë. Për shënimin e kësaj dite, Ministria e Shëndetësisë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë bashkë me Klinikën e Endokrinologjisë të QKUK-ës dhe Shoqatën e diabetikëve të Prishtinës, organizojnë një konferencë të përbashkët për media e cila i dedikohet ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë “Apostulli” i Dardanisë, Zef Mirdita

Frank Shkreli: Ndërroi jetë “Apostulli” i Dardanisë, Zef Mirdita

Mediat elektronike dhe gazetat përhapën lajmin e zi anë e mbanë trojeve shqiptare se Prof. Doktor Zef Mirdita, në moshën 80-vjeçare e la këtë shekull për në jetën e amshuar, duke i mbyllur sytë në Zagreb të Kroacisë ku kishte jetuar dhe zhvilluar për shumë vite aktivitetin e tij akademik ...

Më shumë...

EULEX-i shkon në Tiranë për hetimet e paragjykuara të Dik Martit

EULEX-i pjesë operative dhe ekzekutive e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Të ashtuquajturit “ekspertë” të EULEX shkojnë në Tiranë, lidhur me, sikur thuhet në medie,  për të ndihmuar policinë shqiptare në hetimin e ngjarjeve kriminale në fushën e vendosjes së eksplozivëve. Këtë e bëri të ditur Zëvendësshefi i Sektorit Ekzekutiv të Policisë, Misioni EULEX, Kosovë, Oliver Hoffman, gjatë takimit që zhvilloi ...

Më shumë...

Kryeministri Rama nesër qëndron për një vizitë në Kosovë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nesër qëndron për një vizitë  në Kosovë. Gjatë kësaj vizite, do të takohet me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. “Kryetari Veseli pret në takim kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama”, është thënë në njoftimin e Kuvendit  të Kosovës. Rama do të marrë ...

Më shumë...

Thaçi nesër jep betimin për kryetar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Kryetari i  Kosovës i zgjedhur nga koalicioni qeveritar PDK-LDK- Lista Serbe, Hashim Thaçi, nesër, në një seancë solemne do ta japë betimin para deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Betimi i Thaçit do të behët në orën 11:00. Pikë e vetme e rendit të ditës në këtë seancë solemne ...

Më shumë...

AKB: Trepça është aset kombëtar i Kosovës e jo i Serbisë

Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka realizuar një takim pune me bizneset e regjionit të Mitrovicës, ku kanë diskutuar për shumë çështje në interes për bizneset e kësaj pjese. Agim Shahini, kryetar i AKB-së, duke  folur për çështjen  e MSA-së, tha se kjo marrëveshje ishte e para kontratë e realizuar ndërmjet ...

Më shumë...

Krasniqi: Sqarim lidhur me reagimin e Rrjetit të Grupit të Grave të Kosovës

Jakup Krasniqi

Pas publikimit të një shkrimi  të ish kryekuvendarit Jakup Krasniqi lidhur me bisedimet e palës së Kosovës, në Bruksel, ka reaguar “Rrjeti i Grupit të Grave të Kosovës”. Në përgjigje të reagimit Jakup Krasniqi ka shkruar se  RRGGK është ngutur dhe nuk e ka kuptuar esencën e shkrimit tim për ...

Më shumë...

VV: Qeveria servile ndaj Serbisë rikonfirmon dëbimin e aktivistëve nga Shqipëria

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

Sot, përmes një dokumenti të mbushur përplot me gabime drejtshkrimore, logjike, procedurale e ligjore, Komisioni për Ankesa për të Huajt e ka refuzuar ankesën që ka bërë z. Boiken Abazi, në lidhje me dëbimin e tij të kundërligjshëm. Përshtypjet tona se ky proces që prej fillimit e deri në fund ...

Më shumë...

Krasniqi: Pala serbe në Bruksel zhvilloi dialog të fortë, pala e Kosovës dialog nënshtrues e komprometues

Jakup Krasniqi

Dikush, si Hashim Thaçi edhe mund të thotë se: Alternativë e dialogut është konflikti?! Dhe më ketë mendon se paska bërë një zbulim të madh! Gjersa të gjithë e dimë se ka dialog e dialog. Ka dialog të fortë, të balancuar dhe dialog të butë. Këtu natyrshëm duhet të shtrohet ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 9 vjet nga Plani famëkeq i Ahtisarit – Kosova humbi edhe më tepër sesa parashihte ai plan

Pakoja e Ahtisarit e mbanë të frenuar Kushtetutën e Kosovës pavarësinë dhe ardhmërinë e saj

U bënë 9 vjet qysh kur u miratua plani famëkeq i  Marti Ahtisari, i cili përkufizon statusin e vendit tonë, për sikur thuhet  kërkesat e nevojshme për një Kosovë të ardhshme të  mundshme dhe të stabilizuar. Plani thuhej se përfshinte masa të hollësishme për të siguruar inkurajimin dhe mbrojtjen e ...

Më shumë...

Vetëvendosja nuk do të jenë të pranishme në seancë, as në ceremoninë e emërimit të kryetarit të Kosovës

Vetevendosje

Vetëvendosja ka bërë të ditur se deputetët e saj nuk do të jenë të pranishëm në  seancë,  as në ceremoninë e emërimit  të kryetarit të Kosovës. Adonis Tahiri nga Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se emërimi i kryetarit në shesh është absurd. Ne nuk e njohim Thaçin për kryetar. “Lëvizja Vetëvendosje ...

Më shumë...

Haradinaj: Shumica qeveritare i ka shndërruar numrat në Kuvend në instrument të paprekshmërisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka shkruar  se shumica qeveritare në vendin tonë  i ka shndërruar numrat në Kuvend në instrument për paprekshmërinë e vet, në vend se t’i shfrytëzonte për paprekshmërinë e shtetit. “Shumica qeveritare në Kosovë, në vend se numrat në Kuvend t’i shfrytëzojë për paprekshmërinë e shtetit, ...

Më shumë...

Shpërthimi i skandalit të pastrimit të parave të korrupsionit në nivel botëror në Panama Papers ka prekur edhe Shqipërinë

Shpërthimi i skandalit të pastrimit të parave të korrupsionit në nivel botëror në “Panama Papers” ka prekur edhe Shqipërinë

Shpërthimi i skandalit të pastrimit të parave të korrupsionit dhe fshehjes së taksave përmes kompanive të regjistruara në parajsat fiskale, duket se ka vënë në lëvizje prokurorinë dhe policinë shqiptare. Burime jozyrtare nga organi i hetimit të kryeqytetit bëjnë të ditur jo zyrtarisht se njësia “task force” që heton edhe ...

Më shumë...