Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 962)

Ahmet Qeriqi

Sot në KS të OKB-së diskutohet lidhur me raportin tremujor për zhvillimet në Kosovë

Këshilli i Sigurimit

Raporti më i ri për Kosovën i Sekretarit të OKB-së, Ban Ki Mun, i publikuar në fillim të këtij muaji do të diskutohet sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të bashkuara. Në seancën  e sotme diskutohet raporti, që përfshin periudhën e zhvillimeve nga 16 tetori i vitit të ...

Më shumë...

Ivica Daçiq: Pozita e Serbisë në Kosovë është përforcuar, falë jostabilitetit dhe konflikteve të brendshme të shqiptarëve

Ivica Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se pozita e Serbisë në Kosovë është përforcuar. Para nisjes për  në New York , ku merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, Daçiq ka thënë se Lista Serbe me sjelljen konstruktive në Kuvendin e Kosovës ka kontribuuar në përforcimin ...

Më shumë...

Ditmir Bushati: Shqipëria as do t’i hapë, por as do t’i mbyllë kufijtë në rastin e vërshimit të refugjatëve nga Lindja e Mesme

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka mirëkuptim për Greqinë sepse atje edhe ka studiuar

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka deklaruar  se Shqipëria as do t’i hapë, por as do t’i mbyllë kufijtë në rastin e një vërshimi  të refugjatëve nga Lindja e Mesme. Ai i bëri komentet në një intervistë për “Zërin e Amerikës” në Uashington. Gjatë qëndrimit në SHBA, Bushati ...

Më shumë...

RKL: 18-vjet më parë, Qirezi, Likoshani e Prekazi në flakët e luftës çlirimtare, Ibrahim Rugova organizonte zgjedhje të lira, nën okupimin serb

Radio Kosova e Lirë

18-vjet më parë, luftëtarët e Komandantit të UÇK-së,  Adem Jashari, kishin marrë urdhër nga Komandanti që t’iu ndërpritej lëvizja dhe patrullimi forcave policore serbe në relacionin: Drenas, ish-Gllogovc-Likoshan-Qirez-Polac.  Më 27 shkurt 1998, Musë Jashari, Rasim Kiçina, Beqir Rexhepi, Beqir Meha, Sabit Lladrovci, Isë Ferati, Skënder Gjeli, Jahir Hajdari, Xhemë Kodra, ...

Më shumë...

18-vjet më parë, Qirezi, Likoshani e Prekazi në flakët e luftës çlirimtare, Ibrahim Rugova organizonte zgjedhje të lira(!)

Ibrahim Rugova

18-vjet më parë, luftëtarët e Komandantit të UÇK-së,  Adem Jashari, kishin marrë urdhër nga Komandanti që t’iu ndërpritej lëvizja dhe patrullimi forcave policore serbe në relacionin: Drenas, ish-Gllogovc-Likoshan-Qirez-Polac.  Më 27 shkurt 1998, Musë Jashari, Rasim Kiçina, Beqir Rexhepi, Beqir Meha, Sabit Lladrovci, Isë Ferati, Skënder Gjeli, Jahir Hajdari, Xhemë Kodra, ...

Më shumë...

Në 17 vjetorin e rënies, përkujtohet dëshmori i UÇK-së, Hetem Hasaj

Hetem Alush Hasaj (14.3.1964 - 28.2.1999)

Komuna e Kaçanikut dhe përfaqësuesit e shoqatave të luftës, në 17-vjetorin e rënies heroike kanë përkujtuar dëshmorin e kombit, Hetem Hasaj. Kryetari i Komunës, Besim ILazi ka thënë me këtë rast se  po përkujtohet dëshmori Hetem Hasaj i cili ra heroikisht në Gajre, në një betejë kundër forcave serbe. “Trimat ...

Më shumë...

Opozita e bashkuar e palëkundur nga protestat, për kundërshtimin e marrëveshjeve me Serbinë dhe rrëzimin e Qeverisë

Ymeri: Kombëtarja na bëri të ndihemi të barabartë me kombet e tjera

Kryetari  i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, është cituar të ketë deklaruar se Opozita e bashkuar mbetet e palëkundur nga protestat, si mjet politik për kundërshtimin e marrëveshjeve dhe për rrëzimin e Qeverisë Mustafa – Thaçi. Opozita e konteston mënyrën e zgjedhjes të Thaçit, në postin e kryetari  si në aspektin politik, ...

Më shumë...

Kreu i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka përkujtuar dy-vjetorin e partisë

Fatmir Limaj

Kryetari i Partisë, Nisma për Kosovës, Fatmir Limaj  në dy-vjetorin e themelimit, ka deklaruar se Nisma për Kosovën është dhe do të jetë për të gjithë njerëzit e pambrojtur dhe të pakënaqur, të vendit. Ajo është dhe do të jetë për të gjithë ata njerëz të pa mbrojtur, gjithë ata ...

Më shumë...

Opozita e bashkuar do t’i vazhdojë protestat brenda Kuvendit dhe në sheshet e kryeqytetit

Adonis Tahiri

Opozita e Bashkuar do të vazhdojë protesta, duke kërkuar rrëzimin e Qeverisë dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë. Vendimi për protestat e reja do të merret gjatë javës së ardhshme. Adonis Tahiri, nga Vetëvendosja  ka thënë se “Protestat tona do të vazhdojnë brenda dhe jashtë institucioneve. Numri i ...

Më shumë...

Lista Serbe kishte paraqitur pesë kushte për ta votuar Hashim Thaçin në postin e kryetarit të Kosovës

Lista Serbe

Pesë kushtet kryesore që i kishte kjo listë, që të mundësonte zgjedhjen e liderit të PDK-së në krye të shtetit dhe shmangien e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, u plotësuan nga Isa Mustafa e Hashim Thaçi, raporton infokosova. 10 për qind e Forcave të Armatosura duhet të jenë serb dhe nën ...

Më shumë...

Sot përkujtohen dëshmorët e martirët e Likoshanit dhe Qirezit

Qirez Likoshan

Në 18-vjetorin e përleshjes së forcave të UÇK-së me Policinë serbe, në Likoshan e Qirez, të Drenicës, sot përkujtohen dëshmorët dhe martirët që ranë dhe u masakruan më 28 shkurt të vitit 1998. Në orën 11.00 bëhen homazhe te Kompleksi i varrezat e dëshmorëve dhe martirëve, ndërsa në orën 12.00 ...

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë u shqipton masa arresti deputetëve: Ismajl Kurteshi, Shqipe Pantina dhe Bali Muharremaj

Ismail Kurteshi

Gjykata Themelore në Prishtinë ka marrë vendim që dy deputetëve të opozitës, Ismajl Kurteshit dhe Shqipe Pantinës nga Lëvizja Vetëvendosje t’ iu shqiptojë masën 30 ditë arrest shtëpiak, kurse  deputetit të AAK-së, Bali Muharremaj, iu ka  shqiptua  masa e paraqitjes në stacionin policor. Kjo masë u ndërmor  për shkak të ...

Më shumë...

LDK-ja dënon ashpër sulmet mbi selinë qendrore të Partisë, në Prishtinë dhe zyrat në Gjakovë, Burim e në Kodër të Trimave

Sulmohen zyre e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dënuar sulmet vandale mbi selinë qendrore të LDK-së në Prishtinë, zyrat e LDK-së në Gjakovë, Burim dhe në Kodër të Trimave, të kryera nga persona tash për tash të panjohur për organet e rendit”, ka thënë përmes një komunikate LDK-ja. Gjatë ditës persona të panjohur ...

Më shumë...

Deputeti, Fisnik Ismajli përçmon deputetët e LDK-së të cilët votuan Hashim Thaçin

Fisnik Ismaili

Në një postim të tij, me një gjuhë mjaft cinike, deputeti Fisnik Ismajli i Vetëvendosjes, ka shkruar: “Kurrë  nuk kam me pasë respekt për ju deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, që ishit në sallë, edhe po e përsëris, ju që ishit në sallë, sepse në partinë tuej ka hala ...

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama mori pjesë në Konventën e dytë të Partisë Demokratike, në Bujanoc

Luan Rama

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim i Shqipërisë, Luan Rama mori pjesë në Konventën e dytë të Partisë Demokratike, në Bujanoc. Rama përshëndeti në emër të kreut të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta punimet e Konventës së dytë të PD-së së Bujanocit. “Përshëndes Partinë Demokratike të Bujanocit ...

Më shumë...

Edi Rama mbyll kufirin e Shqipërisë për refugjatë, reagojnë grekët duke i kujtuar Ramës ikjen e shqiptarëve dikur

Deklarata e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, se Shqipëria nuk do të hapë kufijtë e saj për refugjatët, është pasqyruar pothuajse në të gjitha mediat greke. Në fillim kanalet shtetërore ERT3 dhe ERT, që kanë transmetuar pjesë nga emisioni i gazetarit Sokol Balla, kanë theksuar se, “Rama, duke parë vendet fqinje ...

Më shumë...