MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 961)

Ahmet Qeriqi

Kina dhe Rusia kundërshtojnë vendosjen e sistemit të avancuar amerikan të mbrojtjes raketore në Korenë Jugore

Kina dhe Rusia kundërshtojnë vendosjen e sistemit të avancuar amerikan të mbrojtjes raketore në Korenë Jugore

Kina dhe Rusia e kundërshtojnë fuqishëm vendosjen e mundshme të sistemit të avancuar amerikan të mbrojtjes raketore në Korenë Jugore. Derisa janë rritur tensionet nga kërcënimi atomik i Koresë Veriore, Uashingtoni dhe Seuli, javën e kaluar i kanë filluar bisedimet për vendosjen e sistemit të sofistikuar THAAD. Ministri i jashtëm ...

Më shumë...

Forcat e armatosura të opozitës në Siri kanë goditur një aeroplan të forcave të Assadit

Forcat e armatosura të opozitës në Siri kanë goditur një aeroplan të forcave të Assadit

Pjesëtarët e Ushtrisë çlirimtare të Sirisë dhe luftëtarët e opozitës kanë goditur një aeroplan të forcave të Assadit, në rrethinën  e Hamit, i cili nuk po e respekton marrëveshjen e armëpushimit, bëjnë të ditur burimet e Al-Xhazirës. Nuk dihet për fatin e pilotëve të cilët, ne këtë rast ishin katapultuar, ...

Më shumë...

Përkujtohet Drazha Mihajloviqi në vendin ku kishte masakruar 3000 myslimanë boshnjakë më mesin e tyre edhe 128 fëmijë

Përkujtohet Drazha Mihajloviqi në vendin ku kishte masakruar 3000 myslimanë boshnjakë më mesin e tyre edhe 128 fëmijë

Në gjashtëdhjetë vjetorin e kapjes gjallë, nga partizanët e Titos, të udhëheqësit çetnik serb, Drazha Mihajloviq, Lëvizja Çetnike serbe sot të Vishegrad, organizon manifestime në përkujtim të kriminelët më famëkeq të luftës së Dytë Botërore, në Jugosllavi. Ky manifestim bëhet në vendin ku çetnikët serbë të Mihajloviqit kishin vrarë 3000 ...

Më shumë...

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, ka dënuar sulmin kundër Presidencës së Kosovës

Në kuadër të Javës së Gruas, sot do të bëhet lansimi i Fondacionit Jahjaga

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, ka dënuar sulmin kundër ndërtesës së Kuvendit, ku është e vendosur edhe Presidenca e Kosovës. Aktin e tillë të sulmit Jahjaga e konsideron veprim të papranueshëm që dëmton pronën publike dhe synon të krijojë pasiguri për qytetarët e Kosovës. Ajo ka shprehur shqetësimin e saj për ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Sulmi kundër pronës zyrave të Presidencës është i pa pranueshëm dhe i dënueshëm

Limaj

Sulmin kundër  zyrave të Presidencës, në objektin e Kuvendit të Kosovës e ka dënuar edhe kryetari i Nismës,  Fatmir Limaj. Ai me anë të një postimi aktin e tillë e  ka cilësuar sulm vandal, duke kërkuar nga organet përgjegjëse, që kryesit e këtij sulmi t’ i sjellin para drejtësisë. Sulmi ...

Më shumë...

Driton Çaushi: Sulmet kundër Presidencës janë të papranueshme dhe të dënueshme

Driton Çaushi

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka shkruar se sulmet kundër Zyrës së Presidentes janë të papranueshme dhe të dënueshme, ndërsa ka ftuar organet përkatëse që të veprojnë, edhe pse pushtetit i intereson që Policinë ta përdorë vetëm që të shtypë protestat. Ministria e Brendshme dhe Policia duhet të vepronin pikërisht ...

Më shumë...

Nisma ka publikuar skandalin e Kuvendit për shkeljet e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë

Nisma ka publikuar skandalin e Kuvendit për shkeljet e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë

Nisma për Kosovën sot ka mbajtur konferencë për medie, ku anëtari i kryesisë së NISMA për Kosovën, Bajram Ajeti, ka folur rreth skandalit të Kuvendit të Kosovës në lidhje me shkeljet ligjore në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë. Anëtari i kryesisë së NISMA-s, Bajram Ajeti ...

Më shumë...

AAK: Qeveria të mos paragjykojë kryesit e mundshëm të aktit qyqar mbi Presidencë

AAK: Qeveria të mos paragjykojë kryesit e mundshëm të aktit qyqar mbi Presidencë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar lidhur me sulmin në zyrat e Presidencës së Kosovës, duke e quajtur këtë sulm si akt kriminal dhe të dënueshëm.  “Sulmi i sotëm mbi ndërtesën e Presidencës, është një akt kriminal, i dënueshëm dhe kërkon ndërhyrjen urgjente të organeve të rendit për zbardhjen ...

Më shumë...

Avni Klinaku: Skandaloz reagimi Qeverisë së Kosovës lidhur me sulmin mbi zyrat e Presidencës

Klinaku: Prapa politikave perfide të Thaçit e Kurtit fshihet lufta e egër për pushtet

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Avni Klinaku e ka quajtur skandaloz reagimin e Qeverisë së Kosovës lidhur me sulmin mbi zyrat e Presidencës. Etiketimi i “përfaqësuesve politik”, me aludimin e qartë në subjekte të caktuara politike, ka dy qëllime: përfitimin politiko-partiak nga dhuna e ushtruar apo fshehja e ...

Më shumë...

PDK: Sulmi anarkist në zyrat e Presidencës atakon vlerat themelore të shtetit tonë

PDK: Sulmi anarkist në zyrat e Presidencës atakon vlerat themelore të shtetit tonë

Partia Demokratike e Kosovës reagoi ashpër kundër sulmit me koktej molotovi ndaj zyrave të Presidencës së Republikës së Kosovës.  Sulmet e tilla kriminale që po ndodhin në vazhdimësi, synojnë të krijojnë klimën e frikës dhe pasigurisë në shoqërinë tonë, si rrjedhojë janë të papranueshme dhe të dënueshme. Partia Demokratike e ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Sulmi kundër Presidencës së Kosovës, është një veprim kriminal

Sulmi në zyrat e Presidencës , që gjenden në ndërtesën e njëjtë me Kuvendin e Kosovës, ka hasë në reagime të shumta të institucioneve e liderëve politikë. Kryetari i Kuvendit,  Kadri Veseli ka deklaruar me këtë rast se sulmi kundër Presidencës së Kosovës, është një veprim kriminal, i cili përveç ...

Më shumë...

Policia konfirmon se është hedhur koktej molotovi në drejtim të ndërtesës Presidenciale

Policia konfirmon se është hedhur koktej molotovi në drejtim të ndërtesës Presidenciale

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot, rreth orës 4:00 të mëngjesit  është raportuar se disa persona të dyshuar e të maskuar kanë hedhur koktej molotovi në drejtim të ndërtesës Presidenciale. Ata pas hedhjes se “molotovit” dyshohet se janë larguar në drejtim të rrugës Agim Ramadani me një ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Në pushtetin lokal të Burimit (ish-Istog) mbretëron korrupsioni, nepotizmi, ndikimi partiak…

LVV

Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur bindjen se pushteti lokal në Burim, ish-Istog, karakterizohet nga shumë probleme serioze, siç janë korrupsioni, nepotizmi, ndikimi partiak në institucioneve publike dhe sidomos mungesa e transparencës dhe llogaridhënies. Ky subjekt politik, thotë se pushteti i lokal i LDK-së në Istog sikurse ai qendror është shndërruar në ...

Më shumë...

Publikimi i listave përfundimtare të kategorive të luftës bëhet brenda këtij muaji

Protesta e veteranëve

Përveç rreth 26 mijë veteranëve, të cilët kanë qenë të verifikuar në listat paraprake të shtatë zonave operative të UÇK-së, Shtabit dhe njësive vatrëse, tani  do t iu shtohen edhe shumë veteranë të tjerë, të cilëve  statusi u është njohur pas ankesave. Ende nuk dihet numri i ankesave të veteranëve, ...

Më shumë...

Nisma sot zbulon publikisht skandale të keqpërdorimeve nga Kuvendi dhe disa institucione

NISMA

Nisma për Kosovën ka thirrur sot një konferencë për medie, me qëllim për të zbuluar një skandal të Kuvendit të Kosovës, që përfshinë Ministrinë e Financave së bashku me Presidencën dhe që ka të bëjë me shkeljet ligjore në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë. “Nisma ...

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Bojkotimin e Kuvendit opozita do ta organizojë në terren për t’i dhënë fund këtij regjimi

Donika Kadaj Bujupi

Nënkryetarja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi ka deklaruar për mediet se pas bojkotimit të Kuvendit opozita do të organizohet në terren,  për t’i dhënë fund këtij regjimi. Sipas saj, protesta e 26 marsit do të jetë më e madhe që është organizuar ndonjëherë në Prishtinë, përderisa kundërshtimi opozitar do të vazhdojë ...

Më shumë...