Ahmet Qeriqi

Ismet Azizi: Lëvizja e kufijve në Ballkan mund të shkaktojë Dejtonin e 2-të

Ismet Azizi

Politika globale në dyluftimin në mes të nacionalizmit qytetar, kozmopolit, multikulturor, dhe nacionalizmit etnik, monokulturor, prodhon efekte edhe në Sanxhak. Sanxhaklinjët në vazhdimësi bëjnë përpjekje për të fituar statusin e autonomisë, ndërsa nëse paraqiten kushtet, kërkesa e tyre vetëm sa fuqizohet e plotësohet. Rrethanat në Ballkan:Mali i Zi është në …

Më shumë...

Dr. Islam Lauka: Pajtimi me Rusinё ose politika e rrёnimit tё pavarёsisё sё Kosovёs

Islam Lauka

Takimi i Presidentit tё Kosovёs, Hashim Thaҁi, me Presidentin e Rusisё, Vladimir Putin, nё Forumin Ndёrkombёtar tё Paqes nё Paris (11-13 Nёntor 2018) nuk ishte i zakonshёm. Ai ishte i pari, nё kёtё nivel, midis dy vendeve. Pёr mё tepёr, u takua Presidenti i njё fuqie tё madhe me Presidentin …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët e bashkuar përsëri në Vatikan rreth Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Frank Shkreli: Shqiptarët e bashkuar përsëri në Vatikan rreth Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Çfarë ndryshimi sjellin 50-vjetë. Ndryshim për më mirë!  Ishte viti 1968 kur Kombi shqiptar shënoi 500-vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeut.  Shqiptarët e larguar nga Atdheu prej regjimit komunist të Enver Hoxhës, kishin organizuar me ndihmën e Vatikanit dhe të Papa Palit VI, të Arbëreshëve dhe të komunitetit …

Më shumë...

Ka dështuar përpjekja e Serbisë që të pengojë procesin e votimit për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Kryeministri i dorëhequr Ramush Haradinaj bën të ditur se Kosova e tërheq kërkesën për anëtarësim në Interpol

Ka dështuar përpjekja e Serbisë që të pengojë procesin e votimit për anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Nesër përfundimisht votohet për anëtarësimin e saj në Interpol, ndërsa procesi i votimit mund të zhvillohet dy herë nëse në rrethin e parë nuk sigurohen vota të mjaftueshme. Kryesuesi i Interpolit hodhi poshtë …

Më shumë...

Pjesëtarë të FSK-së dhe pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Maqedonisë trajnohen në kazermën e FSK-së

Pjesëtarë të FSK-së dhe pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Maqedonisë trajnohen në kazermën e FSK-së

Në kandër të bashkëpunimit të FSK-së me Forcat e Armatosura të Republikës së Maqedonisë,  nga data 4-16 nëntor, në kazermën “Evropianet e Rinj” në Pomozotin, është realizuar trajnimi dyjavor për “Kërkim-Shpëtimit Urban”, në të cilin kanë marrë pjesë; 9 pjesëtarë të FSK-së dhe 6 pjesëtarë të Forcave të Armatosura të …

Më shumë...

Ministri, Endrit Shala, përmes një urdhërese ndalon shitjen e produkteve që nuk i referohen Kosovës si shtet

Nga dita e sotme dyqanet e produkteve ushqimore do të punojnë më orar të shkurtuar

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka marr edhe një urdhëresë në vazhdën e zbatimit të politikave që fuqizojnë Republikën e Kosovës. Pas raportimeve të qytetarëve dhe po ashtu pas inspektimeve dhe vërtetimit të gjendjes nga ana e Inspektoratit të Tregut që kanë  hasur në disa mallra që importohen …

Më shumë...

Zyra Ligjore e presidentit kërkon nga Qeveria e Kosovës, që vendimet t’i marrë në pajtim me Kushtetutën dhe ligjet

Kuvendi i Kosovës

Zyra Ligjore e presidentit të Kosovës, duke u mbështetur në qëndrimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, të premten e kaluar ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese interpretimin e neneve 92 dhe 94 të Kushtetutës së Kosovës, pas vendimit të Qeverisë për tërheqjen nga procesi i privatizimit dhe bartjen e një numri …

Më shumë...

Sami Lushtaku, bashkë me Rifat Jasharin, vizituan familjen e Sabit Tafil Gecit, i cili është liruar nga burgu

Sami Lushtaku, bashkë me Rifat Jasharin, vizituan familjen e Sabit Tafil Gecit, i cili është liruar nga burgu

Ish-Komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, njëri nga komandantët më të dalluar të UÇK-së, ka qëndruar në familjen e Sabit Tafil Gecit, i cili është liruar nga burgu para disa ditësh. Gjatë kësaj vizite, Lushtaku ka qenë i shoqëruar nga Rifat Jashari, deputeti Mërgim Lushtaku dhe bashkëluftëtarë të …

Më shumë...

Deputetja, Albulena Haxhiu, ka thënë se Vetëvendosja nuk do të vendosë lule tek varri i Ibrahim Rugovës

Deputetja, Albulena Haxhiu, ka thënë se Vetëvendosja  nuk do të vendosë lule te varri i Ibrahim Rugova. Ajo në një intervistë dhënë për “Blic”, ka komentuar deklaratat e nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri duke thënë se deklaratat e tij janë hipokrite pasi, sipas saj, ai më shumë anon nga PDK …

Më shumë...

Kryeballisti i Shqipërisë, Alimadhi, kërcënoi me plumbin ballit gazetarin e Ditës, Xhevdet Shehu

Adriatik Alimadhi

Si është bërë e ditur, pak ditë më parë, shefi i ballistëve të rinj, Adriatik  Alimadhi, krejt haptas, megjithëse përmes telefonit, kërcënoi me jetë gazetarin e DITA-s, Xhevdet Shehu, duke i thënë se “ ju të gjithë e doni plumbin ballit”. Megjithëse gazetari i afroi faqet e gazetës, për të …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Kur politika bëhet nga rruga nuk ka vend për intelektualët

Skender Demaliaj

Secila nga partitë në Shqipëri (e kam fjalën për partitë e mëdha) herë pas here deklarojnë, veçanërisht në prag fushatash elektorale se “janë kaq intelektualë në partinë tonë”, “u bënë pranime të reja nga radhët e intelektualëve”, “intelektualët do të zenë vendin kryesor në organet drejtuese”etj. Të gjitha këto për …

Më shumë...

Në moshë 70-vjeçare ka vdekur veprimtari e poeti, Haki Hamit Qeriqi

Ka vdekur, në Austri, veprimtari, Haki Hamit Qeriqi, varrimi i tij bëhet sot në orën 14.00 në varrezat e Ferizajt

Pas një sëmundje të rëndë ka vdekur, në Austri, Haki Hamit Qeriqi, veprimtar,  poet, përkrahës e ndihmëtar i luftës së UÇK-së. Haki Qeriqi ka lindur në Krojmir, të Drenicës në vitin 1948. Shkollën e mesme të Tregtisë e ka mbaruar në Ferizaj. Në vitin 1984, meqë UDB-ja i bie në …

Më shumë...

Kryeministri, Ramush Haradinaj, pritet të takohet me kryeministren serbe, Ana Bërnabiq

Kryeministri Haradinaj: Besimi në të mirën dhe sakrifica për të tjerët janë virtyte të popullit tonë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pritet të takohet nesër me kryeministren e  serbe, Ana Bërnabiq. Ky takim do të ndodh  pas ftesës së Kancelarit austriak, Sebastian Kurz, dhe ftesës së tij për takim me për liderët e vendeve të  Ballkanit perëndimor. Të ftuar janë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai …

Më shumë...

Në Dubai po mbahet Sesioni i 87-të i Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit

Në Dubai po mbahet Sesioni i 87-të i Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit

Në Dubai po mbahet Sesioni i 87-të  i Asambleja e Përgjithshme e Interpolit, i cili po ndiqet nga mbi 1. 000 përfaqësues e  zyrtarë nga 173 vende, në mesin e tyre edhe përfaqësues nga Shqipëria e vende tjera të Ballkanit. Konferenca katër-ditore gjithashtu do të diskutojë kërkesat e Kiribatit dhe …

Më shumë...

Avdullah Hoti, ka bërë një krahasim mes buxhetit të vitit 2017 dhe atij të vitit 2019 në lidhje me shpenzimet e Qeverisë

Hoti: Është shumë e nevojshme që të themelohet një plan për rimëkëmbjen ekonomike së vendit për pesë vitet e ardhshme

Ish-ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka bërë një krahasim mes buxhetit të vitit 2017 dhe atij të vitit 2019 në lidhje me shpenzimet e Qeverisë e investimet kapitale. Hoti thotë se Buxheti i vitit 2019 nxjerr në pah modelin qeverisës të koalicionit PAN ndërsa thekson se zyra e Kryeministrit Haradinaj, …

Më shumë...

Albin Kurti: Kot negocion Hashim Thaçi me Vuçiqin, sepse Kosova nuk mund të heqë dorë nga territori i saj

Albin Kurti

Kryetari i  Vetëvendosjes, Albin Kurti ka deklaruar se Hashim Thaçi kot negocion me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqin, sepse nuk do ta lejojmë që kjo të ndodhë në llogarinë e tyre, pasi Kosova nuk mund të heqë dorë nga territori i saj. Sipas Kurtit, Thaçi është i vetmuar, nuk e …

Më shumë...