Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 990)

Ahmet Qeriqi

Besimtarët islamë në Maqedoni manifestimin qendror për Kurban Bajram e mbajtën në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup

Besimtarët islamë në Maqedoni manifestimin qendror për Kurban Bajram e mbajtën në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup

Besimtarët islamë në Maqedoni manifestimin qendror për Kurban Bajrami e mbajen  në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup. Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë Sulejman Rexhepi, në mesazhin e tij të urimit me rastin e festës së Kurban Bajramit tha se sakrificat tona nuk duhet të konsistojnë vetëm në ...

Më shumë...

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit të Kurban Bajramit, filluan festën treditore

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit të Kurban Bajramit, filluan festën treditore

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit filluan festën triditore të  Kurban Bajramit. Me këtë festë kurorëzohet Haxhi, që është kushti i pestë i islamit, një dëshmi për solidaritet dhe mirëqenie. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës është mbajtur në Xhaminë e Madhe, në Prishtinë. Ligjëratën tematike kushtuar ...

Më shumë...

Mijëra besimtarë myslimanë në sheshin “Skënderbej”, në Tiranë, kanë falur namazin e Kurban Bajramit

Mijëra besimtarë myslimanë në sheshin “Skënderbej”, në Tiranë, kanë falur namazin e Kurban Bajramit

Përpara besimtarëve, kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj, bëri thirrje për më shumë dashuri dhe solidaritet mes njëri-tjetrit. Ndërsa për Myftiun e Tiranës, Ylli Gurra, kjo festë ka një rëndësi shumë të madhe në këto kohë: “Një nga ditët e madhërimit të Zotit, por jo të atij falsifikimit që ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Një marrëveshje eventuale përfundimtare me Serbinë mund të bëhet edhe me një “Referendum”

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se një marrëveshje eventuale përfundimtare me Serbinë duhet të “qitet në referendum”, që të mos mbetet viktimë e debateve ndërpartiake. Ai ka deklaruar se është kjo rruga më e mirë që të shmanget kthimi i saj në temë për folkloristët politikë, ndërsa ka ...

Më shumë...

Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, xhamitë kanë hapur dyert për strehim

Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, xhamitë kanë hapur dyert për strehim

Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, i cili ka shkaktuar përmbytje të mëdha, duke detyruar mijëra banorë të largohen nga shtëpitë e tyre. Mbylljen e kishës e ka bërë të ditur pastori, Joel Osteen përmes një postimi në Facebook, në të cilin ai ka ...

Më shumë...

Mbi 30 mijë myslimanë nga Rohinga janë shpërngulur në Bangladesh, 20 mijë të tjerë janë ngujuar në një zonë demarkacioni

Mysliman

Në kohën kur besimtarët islamë po festojnë Kurban Bajramin kudo në borë, mbi 30 mijë myslimanë nga Rohinga janë shpërngulur në Bangladesh, 20 mijë të tjerë raportohet se janë ngujuar në “tokën e askujt” mes Mijanmarit dhe Bangladeshit kur 70 mijë njerëz filluan largimin nga ky shtet. Gjatë javës së ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën e dënon sulmin ndaj bartësit të listës, Beqir Veliut në Skenderaj

Nisma për Kosovën e dënon sulmin ndaj bartësit të listës, Beqir Veliut në Skenderaj

Nisma për Kosovën e dënon sulmin e djeshëm ndaj bartësit të listës Beqir Veliut në Skenderaj për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Në këtë rast, Nisma kërkon nga organet e rendit e të drejtësisë të ndriçojnë rastin dhe motivin e konfliktit dhe autorët të marrin dënimin e merituar. “Ne i ...

Më shumë...

Adil Fetahu, një intelektual mendje ndritur i studimeve në shkencën dhe publicistikën shqiptare

Adil Fetahu

Adil Fetahu i takon brezit të  intelektualë shqiptarë të Kosovës, të cilët në kohën e regjimit të RFSJ-së, bindjet e tyre politike e kombëtare i sforcuan në drejtim të shkollimit dhe arsimimit të brezave të shqiptarëve, të robëruar ndër shekuj nga regjimet e huaja. Me këtë qëllim, ata iu rrekën ...

Më shumë...

OJQ “Familja dhe Shpresa”: Letër publike kryetarëve të partive dhe kryetarit Thaçi: Plotësojeni ligjin për gjykatën speciale, kushtëzojeni dialogun me Serbinë

Luftëtari i lirisë, Ramiz Kukaj është i ftuari i radhës për intervistim nga Gjykata Speciale

U bënë plot 18 vite që ne familjarët e viktimave të luftës jemi duke pritur drejtësi.  U bënë 18 vite që jemi duke pritur ndëshkimin e kriminelëve dhe përgjegjësve të tjerë të Serbisë për vrasjen e më të dashurve tanë.  U bënë 18 vite që jemi të zhgënjyer me ju, ...

Më shumë...

PDK-ja në Prishtinë ka ushtruar një kallëzim penal për punësimet e kundërligjshme nga Vetëvendosja në komunën e Prishtinës

PDK-ja në Prishtinë ka ushtruar një kallëzim penal për punësimet e kundërligjshme nga Vetëvendosja në komunën e Prishtinës

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prishtinë, ka deponuar një kallëzim penal kundër qeverisjes së Shpend Ahmetit për punësimet partiake të afër 500 aktivistëve të Vetëvendosjes në administratën e Komunës së Prishtinës, bëhet e ditur përmes një komunikate për media. “Këtë kallëzim penal kundër Shpend Ahmetit dhe disa drejtorëve të ...

Më shumë...

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha uron besimtarët islamë për festën e Kurban Bajramit

Ministrja Dhurata Hoxha beson se brenda këtij viti qytetarët e Kosovës do t’mund të shkojnë në BE pa viza

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, nëpërmjet rrjetit social, ka uruar të gjithë besimtarët e fesë myslimane të Republikës së Kosovës, kudo që ndodhen me dëshirat më të mira për shëndet, paqe e begati. Ajo në urimin e saj drejtuar besimtarëve, thekson se Kurban Bajrami është festë që kthen te burimet ...

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, në Prizren, Minir Krasniqi, uron të gjithë besimtarët e besimit Islam së kësaj komune

Kryetari i PDK-së, në Prizren, Minir Krasniqi, uron të gjithë besimtarët e besimit Islam së kësaj komune

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, dega e PDK-së në Prizren, dhe kryetari i saj, Minir Krasniqi, uron të gjithë besimtarët e besimit Islam në Komunën e Prizrenit, me urimet më të përzemërta që ditët që do vijnë, të na gjejnë të bashkuar rreth sfidave, por edhe për sukseset ...

Më shumë...

FJALA: Festa e Kurban Bajramit na frymëzon dhe inkurajon që të jemi më solidar njëri me tjetrin

Partia FJALA

Në urimin për festën e Kurban Bajramit të Partisë Fjala thuhet: Të nderuar qytetarë të besimit Islam, Festa e Kurban Bajramit na frymëzon dhe inkurajon që të jemi më solidar njëri me tjetrin, ta duam më shumë njëri tjetrin, ta respektojmë dhe ta nderojmë më shumë njëri tjetrin, të bashkohemi ...

Më shumë...

Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Bruksel tha se janë hapur bisedimet mbi raportet afatgjata midis serbëve e shqiptarëve

Aleksander Vuçiq kundër të gjithëve në samitin Bërdos në Shkup por askush se ‘çau’ kokën për të

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Bruksel  u tha gazetarëve se janë hapur bisedimet mbi raportet afatgjata midis serbëve e shqiptarëve. “U konfirmua Marrëveshja për Drejtësinë, u paralajmërua hapja e Urës mbi Ibër deri në fund të vitit dhe u konstatua se rreth çështjes së formimit të Asociacionit ...

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i MFSK-së Shkëlzen Sylaj vizitë zyrtare në Ministrinë e Mbrojtjes së Norvegjisë

Sekretari i Përgjithshëm i MFSK-së Shkëlzen Sylaj vizitë zyrtare në Ministrinë e Mbrojtjes së Norvegjisë

Një delegacion i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovë, në përbërje të drejtorëve të departamenteve dhe koordinatorit të projekteve për Kosovë, z. Florian Qehaja të udhëhequr nga Sekretari i Përgjithshëm i MFSK-së, z. Shkëlzen Sylaj, nga data 27-30 gusht 2017, me ftesë të Qendrës për Integritet në Sektorin e ...

Më shumë...

Kompletohet donacioni nga Qeveria Japoneze për QKMF-në “ Nënë Tereza” në Klinë, KFOR-i dhuron pajisje mjekësore

Kompletohet donacioni nga Qeveria Japoneze për QKMF-në “ Nënë Tereza” në Klinë, KFOR-i dhuron pajisje mjekësore

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare “ Nënë Tereza” ka pranuar dy donacione, një autoambulancë nga Qeveria Japoneze, me çka kompletohet donacioni i dhuruar nga populli japan në vlerë 68 mijë e 229 euro, që përfshin pajisje mjekësore një (1) autoambulance standarde dhe një (1) autoambulance për nevojat e pacientëve me ...

Më shumë...