Ahmet Qeriqi

Ali Hertica: Politikanët shpejt gjejnë “prova” për diçka që justifikon

Ali Hertica

Për të gjithë ata që kanë një zemër për demokracinë tonë, është e rëndësishme të bëjmë një dallim etik, ose siç e ka thënë Aristoteli, problemi në demokraci. Pavarësisht nëse janë neo-liberalë, tipa al-djathtas, neo-fashistë, me të gjitha këto klube të ndryshme, fanatiku konservator përpiqet të abuzojë me një sistem …

Më shumë...

Fehmi Rama: INSTITUCIONET TË ANGAZHOJNË KOMPANI ME RENOME, PËR TË RRITUR PRESTIGJIN TONË NË ARENËN NDËRKOMBETARE

Fehmi Rama

Reklamimi ne CNN, Euronews, BBC dhe media me renome botërore i veprimtarisë atdhetare të krerëve te UÇK-së, të cilët po akuzohen nga Gjykata Speciale, është obligim yni moral dhe nacional. Me këtë do të betonohet e vërteta në opinionin publik ndërkombëtar, të qeveritë e vendeve respektive si dhe të organizata …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: SERBIA KËRCËNON KOSOVËN SHQIPTARE

Xhevat Bislimi

   Me gojën e njeriut të parë, Kryetarit të saj, Aleksandër Vuçiçit, Serbia ka kërcënuar sot Republikën e Kosovës. Kërcënimi erdhi nga takimi i Vuçiçit me ambasadorët e pesë vendeve të fuqishme (amabasadorët e kuintit!)! Duket që edhe takimi me ambasadorët e kuintit ishte ftuar për këtë qëllim! Serbia e …

Më shumë...

Rezarta Reçi: Mbyll siparin Open Cinema për vitin 2020

Rezarta Reçi: Mbyll siparin Open Cinema për vitin 2020

(Në muajt Shtator – Nëntor 2020 ky aktivitet  përfshiu qytetet mikpritëse të këtij aktiviteti Kukës, Himarë, Gjirokastër dhe Belsh)    Open Cinema ( Kinemaja në natyrë) ka mbyllur edicionin e 4-t në qytetin e Belshit. Këtë vit, për shkak të situatës pandemike ky aktivitet u zhvillua në hapsiren kohore Shtator …

Më shumë...

Fazli Maloku: Paraqitje dinjitoze e ish drejtuesve të UÇK-së, Rexhep Selimi, Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi në Hagë

Fazli Maloku

Siç është i njohur edhe opinioni jo vetëm ai shqiptar, këto javët e fundit, hetrues e prokurorë të kësaj Gjykate Speciale e kryekput raciste, u vërsulen si bishat e tërbuara duke arrestuar dhjetëra ish ushtarë kryesisht ish drejtues, pra komandantë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për t’ua dorëzuar Dhomave Speciale …

Më shumë...

Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani, ka kërkuar nga BE-ja dhe NATO-ja të reagojnë kundër deklaratës së Aleksandër Vuçiqit

Vjosa Osmani

Ushtruesja e detyrës së kryetares dhe kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani, ka kërkuar nga BE-ja dhe NATO-ja të reagojnë kundër deklaratës së Aleksandër Vuçiqit i cili ka thënë se konflikti në Nagorno-Karabak ka treguar shembull se si është një konflikt i ngrirë dhe që kur dikush e shkrin atë, mund …

Më shumë...

Aleksander Vuçiq: Nëse Kosova nuk pranon kompromis, mund të përsëritet konflikti sikur i Armenisë me Azerbajxhanin

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq paralajmëroi sot se nëse nuk arrihet një kompromis me Kosovën përmes bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti “i ngrirë” mund të “shkrihet” në të ardhmen duke treguar llojin e konfliktit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit.  Aleksandar Vuçiq është zotuar se çfarëdo që të ndodhë me …

Më shumë...

Në kazermën “Adem Jashari”, u mbajt ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë

Në kazermën “Adem Jashari”, u mbajt ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë

Në kazermën “Adem Jashari”, respektivisht në Qendrën Mjekësore të FSK-së, sot u mbajtë ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë me materiale mjekësore për përballimin e krizës së pandemisë COVID-19. Në emër të shtetit dhurues, donacionin e dorëzoi drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s ( …

Më shumë...

Time Kadrijaj: Që 20 vjet çlirimtarët tanë janë përballur vazhdimisht me akuza të fabrikuara nga Serbia

Time Kadriaj

Deputetja nga radhët e AAK-së,  Time Kadrijaj, para deputetëve të Kuvendit ka diskutuar për zhvillimet e fundit në vendin tonë. Ajo gjatë fjalimit të saj ka bërë thirrje për unitet pas arrestimeve të fundit që janë bërë.  Kadrijaj ka thënë se Kosova ka dëshmuar vazhdimisht që është e gatshme të …

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: U arrit marrëveshja për projektimin, ndërtimin dhe përdorimin e rrugëve që kalojnë nga Manastiri i Deçanit

Bashkim Ramosaj

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka reaguar pas marrëveshjes për projektimin, ndërtimin dhe përdorimin e rrugëve të cilat kalojnë nëpër Zonën e Veçantë të Mbrojtur të Manastirit të Deçanit Me këtë rast, Ramosaj thënë se ka marrë fund bllokada e paqëndrueshme rreth ndërtimit të rrugës Deçan-Plavë. Ai ka …

Më shumë...

Nga 2.178 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, rezultojnë 767 raste pozitive

Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bëri të ditur  se mosha e personave që kanë ndërruar jetë nga Covidi gjatë 24 orëve të fundit ka qenë nga 60 deri në 89 vjeç. Janë testuar gjithsej 2.178 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot masat e reja anti-Covid, që do të hynë në fuqi nga dita e nesërme

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot masat e reja anti-Covid, që do të hynë në fuqi nga dita e nesërme. Ajo i ka ndarë komunat e Kosovës në 3 grupe, varësisht nga numri i të infektuarve, në raport me numrin e banorëve. Zonat janë ndarë në të kuqe, të verdhë …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje, nuk e përkrah Ramush Haradinajn për pozitën e kryetarit të vendit

Haradinaj Kurti

Lëvizja Vetëvendosje, nuk e përkrah Ramush Haradinajn për pozitën e presidentit të vendit, edhe pse përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës insistojnë se kryetari i Aleancës  është personi i duhur për këtë pozitë. Zëdhënësi i LVV-së, ka thënë se presidenti i ardhshëm duhet të përfaqësojë një unitet të plotë …

Më shumë...

Ministri, Blerim Kuçi pret në takim Këshillin Grevist, Sindikatën dhe Menaxhmentin e Trepçës

Ministri, Blerim Kuçi pret në takim Këshillin Grevist, Sindikatën dhe Menaxhmentin e Trepçës

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit (MEA), Blerim Kuçi bashkë me drejtorin e Njësisë për Politika dhe Monitorim të Ndërmarrjeve Publike, Besnik Krasniqi, sot kanë pritur në takim Këshillin Grevist të Punëtorëve të Trepçës, të kryesuar nga Ragip Istrefi, përfaqësuesin e Sindikatës së Trepçës, Gani Osmani, kryeshefit të “Trepçës” Hysen Vrajolli …

Më shumë...

Lutfi Coka: Paradokset e kohës sime

Halit Coka

Kemi ndërtesa më të larta, por kemi durim më të shkurtër. Kemi rrugë më të gjëra, por kemi këndvështrim më të ngushta. Bëjmë shpenzime më shumë, por pak gjëra na përkasin. Blejmë më shumë por ngelim më pak të kënaqur. Kemi shtëpia më të mëdha, por familje më të vogla. …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Për: Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në veçanti dhe Drejtësisë Ndërkombëtare në përgjithësi…..

Petrit Dibrani

Pse për popullin tim….? S’ka pasur dhe s’po ka drejtësi? Unë personalisht jam i detyruar dhe e ndjej obligim moral, t’ju shkruaj përsëri dhe t’ju lus për drejtësi! Populli im, asnjëher nuk bëri masakra, nuk bëri gjenocid dhe nuk bëri, spastrim etnik. Familja Mitike Shqiptare dhe Komandanti Legjendar Adem Jashari, …

Më shumë...