Ahmet Qeriqi

Petrit Dibrani: Jo shumë çudi! Albin Kurti, prapë me demagogji…..

Petrit Dibrani

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka shkruar një letër gjyqtarit të Gjykatës Speciale, Nicolas Guillou. Në këtë letër, duke u bazuar në portalin TVPRIZRENI.NET, bartë datën1 dhjetor 2020. Kurti ka kërkuar nga Guillou, që Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, z. Rexhep Selimi, të lirohet me kusht. …

Më shumë...

Blerina Gjylameti: Berisha, Meta, Kryemadhi po përpiqen të krijojnë kauzë, për të ardhur në pushtet nëpërmjet dhunës

Blerina Gjylameti: Berisha, Meta, Kryemadhi po përpiqen të krijojnë kauzë, për të ardhur në pushtet nëpërmjet dhunës

Deputetja e PS-së në Shqipëri, Blerina Gjylameti,  tha se është fatkeqësi fakti se edhe kjo protestë u tentua të politizohej nga forcat politike dhe po ashtu të përdorej vrasja e të ndjerit Klodian Rasha. “U tentua të politizohej vdekja e tij, u tentua përsëri të vihej në pushtet me ato …

Më shumë...

Organizata Shqiptarët e Bashkuar në Detroit: LARG DUART NGA ELITA AKADEMIKE SHQIPTARE !

Organizata Shqiptaret e Bashkuar KOMUNIKATË PËR OPINION, lidhur me apelin e 25 nënshkruesëve të letrës së aktivistëve shqiptaro-amerikanë

Dështues, rrenca, teveqelë, bukëshkalë e mashtrues të kombit janë ata që shpifin akademikët shqiptarë, se gjoja nuk “mbrojnë” interesin e kombit dhe të atdheut. Këtë gënjeshtër dhe këtë futë të zezë barbarike, nuk duhet ta gëlltitë populli shqiptar, e as miqtë e tij. Për më tepër, populli shqiptar nuk duhet …

Më shumë...

Pompeo, akuzoi Rusinë për kërcënim të stabilitetit në Mesdhe, mbjelljen e kaosit, konfliktit dhe ndarjes në vendet e rajonit

Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo, akuzoi Rusinë për vazhdimin e  kërcënimit të stabilitetit në Mesdhe  dhe mbjelljen e kaosit, konfliktit dhe ndarjes në vendet përreth rajonit. Në një deklaratë mbi “ndikimin rus në Mesdhe”, Pompeo iu përgjigj homologut të tij rus, Sergei Lavrov, i cili më herët akuzoi Shtetet …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka sqaruar motivet lidhur me vendimin për t’i dhënë pension familjes Rasha

Rama

Kryeministri i Shqipërisë.  Edi Rama ka sqaruar motivet mbi vendimin për t’i dhënë pension familjes Rasha, pas vrasjes së të riut, Klodjan Rasha nga polici. Ai sqaroi edhe termin “aksidentalisht” të vënë në këtë vendim të qeverisë. “Kjo është një nga çorbat që keni bërë ju. Një çorbë që ka …

Më shumë...

Kryetari në Detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vizituar qytetin e Ferizajt

Kryetari në Detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vizituar qytetin e Ferizajt

Kryetari në Detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vizituar sot qytetin e Ferizajt. I shoqëruar nga kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, kryetari Hoxhaj vizitën e ka nisur në kompaninë “Cadi Comerce”, e cila është e vetmja në Kosovë për prodhimin e mjeteve të pastrimit dhe që bën …

Më shumë...

Gjatë 24 orëve janë raportuar 17 raste të vdekjeve me virusin korona, 294 raste pozitive, ndërsa 482 janë shëruar

Covid

Gatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1 mijë e 35 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 294 raste pozitive. Brenda kësaj kohe janë raportuar …

Më shumë...

Fondacioni “ALSAR” dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër përurojnë ekspozitën, “Tirana 100 vjet Kryeqytet”

Fondacioni “ALSAR” dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër përurojnë ekspozitën, “Tirana 100 vjet Kryeqytet”

Fondacioni “ALSAR” dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër do të mbajnë  ceremoninë e përurimit të ekspozitës, “Tirana 100 vjet Kryeqytet”. Ekspozita hapet më 16 dhjetor 2020, në  orën 11:00,  te Sheshi  “Skënderbeu”, në Prishtinë dhe do të jetë e hapur  për vizitorë,  gjatë datave  16-17  dhjetor nga  ora: 11:00  deri …

Më shumë...

Sindikata e Pavarur e RTK-së padit drejtorin gjeneral të RTK-së, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordin e RTK-së

RTK-ja

Sindikata e Pavarur e RTK-së ka dorëzuar sot në Inspektoriatin e Punës padinë kundër drejtorit, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordit të RTK-së. Ashtu siç kishte paralajmëruar Sindikata, Bordi dhe drejtori gjeneral i RTK-së, kanë zgjedhur në mënyrë të kundërligjshme Udhëheqësin e Shërbimeve të Përbashkëta në RTK, duke mos i respektuar kriteret …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Selitë partiake diktojnë çdo gjë…!

Agim Vuniqi

Korrupsioni, premtimet…, nga “kallashët” politikë si duket patën sukses, të gjithë iu përshtatën rregullave të reja, çdo gjë e keçe “bleronte”, edhe muçitjet ishin tjetërfare, ato vinin nga shtëpitë publike, kështu pavrejtur shqiptarët fillojnë të tjetërsohen, lakmia për pushtet, lakmia për para, ua hapi portat e kullave shqiptare fajdexhive, fallxhive, …

Më shumë...

Çka paraqet cigarja “gjigande” në buzët e heroit, Agim Ramadani, në mozaikun e përuruar, në Gjilan?

Çka paraqet cigarja “gjigande” në buzët e heroit, Agim Ramadani, në mozaikun e përuruar, në Gjilan?

Në dy muajt e fundit janë shënuar dështime të njëpasnjëshme në skalitjen e realizimin e disa projekteve  për  personalitetet  kombëtare, në Kosovë madje edhe ato për Skënderbeun, Adem Jasharin e heronj të tjerë të kombit. Po kështu kishte dështuar edhe projekti për shtatoren e Adem Demaçit në njëvjetorin e ndarjes …

Më shumë...

D. Serwer: Madeleine Albright, do të përfshihet në dialogun, Kosovë-Serbi, pavarësisht çka mendon Boegradi

D. Serwer: Madeleine Albright, do të përfshihet në dialogun, Kosovë-Serbi, pavarësisht çka mendon Boegradi

Analisti dhe profesori i Universitetit “Johns Hopkins”, në Uashington, Daniel Serwer, deklaroi se ish-shefja e diplomacisë amerikane, Madeleine Albright, do të përfshihet në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë në emër të administratës së ardhshme, pavarësisht se çfarë mendojnë serbët për këtë. “Nuk ka rëndësi se çfarë mendojnë serbët për këtë, …

Më shumë...

Elisa Spiropali: Me fytyrat e maskat e tyre në protesta, nuk ia dalin të krijojnë besimin e publikut, në rrugën e tyre të shëmtuar

Elisa Spiropali: Me fytyrat e maskat e tyre në protesta, nuk ai dalin të krijojnë besimin e publikut, në rrugën e tyre të shëmtuar

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali deklaroi sot se protestat çdo ditë vijnë duke u bërë më të pakta në numër, pasi kauza është e stisur. Në një intervistë televizive Spiropali nënvizoi se ngjarja është absolutisht e rëndë, absurde, tragjike dhe duhet zbardhur nga drejtësia. E pyetur …

Më shumë...

Monika Kryemadhi tërhiqet nga protestat e dhunshme pas vërejtjes së ambasadores së Amerikës në Tiranë, Yuri Kim

Monika Kryemadhi tërhiqet nga protestat e dhunshme pas vërejtjes së ambasadores së Amerikës në Tiranë, Yuri Kim

Gruaja e Ilir Metës dhe kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi tërhiqet nga protestat pas vërejtjes së ambasadores së Amerikës në Tiranë, Yuri Kim. E pyetur mbi takimin e zhvilluar pas nisjes së protestave me ambasadoren Yuri Kim, u shpreh se “ambasadorja kërkonte një distancim ose një deklaratë. Unë i thashë …

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Sot kemi dhe dy vjetorin e votimit të ligjit për krijimin e Ushtrisë së Kosovës, për të cilën ranë heroikisht shumë dëshmorë

Lahi Brahimaj

Ish eprori i UÇK-së Lahi Brahimaj, e ka kujtuar bashkëluftëtarin dhe mikun e tij, Mujë Krasniqi, për të cilin ka thënë se ishte një komandantë shumë i zoti, që bëri rezistencë deri në flijim për ta mbrojtur tokën e vetë. “Në këtë përvjetor kujtojmë sakrificën dhe heroizmin e madh të …

Më shumë...

Ish-eprori i UÇK-TMK-FSK-së, Salih Mustafa, u paraqit para Gjykatës Speciale, në Hagë, por ajo u ndërpre

Salih Mustafa

Disa minuta pasi kishte filluar seanca e tretë kundër  Salih Mustafës, në Gjykatën Speciale ajo u ndërpre me kërkesë të avokatit të tij, Julius Von Boné. Ish-eprori i UÇK-TMK-FSK-së  Salih Mustafa, edhe sot u paraqit para Gjykatës Speciale në Hagë. Në këtë seancë, Prokurori i Prokurorisë së Specializuar, tregoi se …

Më shumë...