Ahmet Qeriqi

Edi Rama: Është mirë të kujtohet kur kanë ngrënë e kanë pirë nëpër tryeza me palën serbe, pa hequr dorë nga pavarësia

Edi Rama

Në mbyllje të samitit të Mini Shengenit ballkanik në Tiranë, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i është përgjigjur gjatë konferencës me gazetarët, kryeministrit në detyrë të Kosovës Ramush Hardinajt, duke e cilësuar Haradinajn një gënjeshtar. Kjo deklaratë e Ramës vjen pasi Haradinaj mohoi pak minuta më parë se nuk kishte …

Më shumë...

OAK: Afaristët e Gjilanit bëjnë thirrje për forcim dhe unifikim të komunitetit te biznesit

OAK: Afaristët e Gjilanit bëjnë thirrje për forcim dhe unifikim të komunitetit te biznesit

Oda e Afarizmit të Kosovës ka vazhduar aktivitetin e saj “Kafja e mëngjesit”, në qytetin e Gjilanit. Afaristë nga ky qytet janë mbledhur të enjten në ambientet e restorantit “Vali Ranch”, ku janë pajtuar se duhet të jenë më të zëshëm në kërkesat e tyre në mënyrë që ato të …

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Dëmi i qëllimtë ndaj luftës dhe lirisë sonë

Mehdi Krasniqi

(Ky shkrim nuk ka për qëllim ta lëndojë askënd dhe nuk është adresim ndaj askujt. Është qëndrim dhe bindje personale!) Tash, kur shekulli i luftës u lidhë si u lidhë, u bë lehtë të shkruhet në gazeta të popullit, në portale kombëtare dhe kundërkombëtare thashetheme e fjalë kapadaillëku kundër gjithkujt …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Më i duhur do ishte SPAK-u se sa Gjykata Speciale në Kosovë

Skënder S. Kapiti

Për Kosovën më e mirë dhe më efikase do të ishte një strukturë si ajo e SPAK në Shqipëri se sa Gjykata Speciale. Kjo për faktin se Struktura e Posacme  Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Shqipëri ëhtë një strukturë krejtësisht e paanshme politikisht dhe e zgjedhur jo nga …

Më shumë...

Stephan Müller: Romët në Ballkanin Perëndimor, nevojitet një ndryshim rrënjësor i politikës

Stephan Müller: Romët në Ballkanin Perëndimor, nevojitet një ndryshim rrënjësor i politikës

Situata e romëve në Ballkanin Perëndimor vështirë që është përmirësuar vitet e fundit, edhe pas nismave të ndryshme të BE-së. Është koha për një rishikim rrënjësor dhe masa të reja në Berlin dhe Bruksel. Qeveria gjermane dhe BE-ja duhet ta njohin dhe të luftojnë kundër anti-ciganizmit si shkakun kryesor të …

Më shumë...

Selatin Novosella: NJË MEMORIAL (MAUZOLE) PËR ADEM DEMAÇIN

Selatin Novosella: Adem Demaçi do të jetojë në kujtesën tonë derisa të jetojë Kosova

Adem Demaçi nuk ishte vetëm simbol i sakrificës, simbol i qëndresës, simbol i bashkimit kombëtar, simbol i vuajtjeve 28-vjeçare në burgjet e Jugosllavisë dhe Serbisë. Ai ishte shumë më shumë se kaq. Ai ishte vizionar i çështjes kombëtare, ideator dhe projektues i lirisë së Kosovës, për çka u shpërblye me …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Me kalendar të vjetër

Jusuf Zenunaj

Dy muaj kaluan e ca ditë më shumë, zgjedhjet që u mbajtën marrëveshja askund !? Populli bën sehir si për çdo gjê tjetër, tash e njëzet vjet me kalendar të vjetër !?   Dilbeek, më 14 dhjetor 2019   EMRIN E KAM ISË Sikur Boletini me plis emrin e kam …

Më shumë...

Në 100-vjetorin e masakrës së Gurbardhit, janë përuruar varrezat e rregulluara të 22 martirëve të kësaj masakre

Në 100-vjetorin e masakrës së Gurbardhit, janë përuruar varrezat e rregulluara të 22 martirëve të kësaj masakre

Në njëqind vjetorin e masakrës së Gurbardhit, ku u vranë 22 civil, sot në këtë fshat, janë përuruar varrezat e rregulluara të kësaj masakre. Në ceremoninë e përurimit të varrezave të rregulluara, mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj i shoqëruar nga përgjegjës të drejtorive komunale, nxënës …

Më shumë...

AKP njofton se ka tërhequr nga SHAL 53: ‘Njësinë nr.20 NSH Univerzal Leposaviq – Lokali nr.2, MIT051, Komuna e Leposaviqit

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) njofton se ka tërhequr nga SHAL 53: ‘Njësinë nr.20 NSH Univerzal Leposaviq – Lokali nr.2, MIT051 Komuna e Leposaviqit.  Kjo njësi ishte  paraparë të shitej përmes Shitjes së Aseteve përmes Likuidimit nr. 53, me numër rendor 20, e cila do të mbahet me datë 26 …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Shqiptarët dhe turqit në Perandorinë Osmane

Skënder S. Kapiti

Po t’i referohemi etnive që e kanë qeverisuar dhe sunduar Perandorinë Osmane ajo  mund të  quhej Perandoria Shqiptaro-Turke, ashtu si quhej ajo Austro-Hungareze. Shqiptarët dhe territoret shqiptare në Mesjetë kanë qenë nën sundimin e Bizantit, më vonë të atij bullgar dhe atij serb të cilët kishin  fenë dhe kishën e …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: Kryetari i Kosovës, Isa Mustafa 7

Isa Mustafa

Nëse LDK-ja do ta kushtëzojë VV-në për postin e presidentit të cilin do t’ia rezervojë Isa Mustafës, atëherë vendi ynë e ka rastin historik që të futet në Librin e Rekordeve Guinness! Për strukturat udhëheqëse të Lidhjes Demokratike të Kosovës, në fillim të viteve të 90-ta, nuk kishte mjaftuar avancimet …

Më shumë...

Albin Kurti: Ndërkombëtarët nuk bëjnë trysni për elementet e marrëveshjes në mes Vetëvendosjes dhe LDK-së

SHBA-të kërkoijnë që të heqet taksa, kurse Kurti thotë se kjo do të ndodhë kur të vendoet reciprociteti

Pas takimit me kryetarin e LDK-së,  Isa Mustafa, kryetari i  Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se në të gjitha takimet që kanë pasur me ndërkombëtarët, u është kërkuar që të arrihet marrëveshja me LDK-në, por sipas tij, ndërkombëtarët nuk bëjnë trysni për elementet e marrëveshjes në mes dy partive. Ai …

Më shumë...

U pëurua libri “Feniksët e lirisë-17”, ku janë përfshirë biografitë edhe të 78-të dëshmorëve të tri ushtrive tona çlirimtare

U pëurua libri “Feniksët e lirisë-17”, ku janë përfshirë biografitë edhe të 78-të dëshmorëve të tri ushtrive tona çlirimtare

Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” përuroi monografinë, “Feniksët e lirisë-17”, ku janë përfshirë biografitë edhe të  78-të dëshmorëve të tri ushtrive tona çlirimtare. Monografia përurua në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë. Në fjalën e tij gjatë përurimit, redaktori, Ahmet Qeriqi, mes tjerash ta se Redaksia, “Dëshmorët e UÇK-së” pavarësisht vështirësive …

Më shumë...

Christian Schmidt: Nuk është koha të merren vendime për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës, por të krijohet qeveria

Christian Schmidt: Nuk është koha të merren vendime për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës, por të krijohet qeveria

Deputeti gjerman, Christian Schmidt, ka thënë se nuk është koha të merren vendime për zgjedhjen e presidentit të Kosovës, por të krijohet qeveria. Këtë, ia vërtetoi edhe deputeti tjetër gjerman Peter Beyer. “Tani nuk është koha të merret vendimi për zgjedhjen e presidentit, por të krijohet qeveria”, tha Schmidt. “Duhet …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara përgëzuan tetë prokurorët, të cilët u betuan si anëtarët e parë të Zyrës së Prokurorisë së Posaçme

Shtetet e Bashkuara përgëzuan tetë prokurorët, të cilët u betuan si anëtarët e parë të Zyrës së Prokurorisë së Posaçme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë  përgëzuar tetë prokurorët të cilët u betuan sot  si anëtarët e parë të Zyrës së Prokurorisë së Posaçme, duke shënuar një hap të rëndësishëm në themelimin e Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krimit të Organizuar. Në një deklaratë për mediat, Ambasada amerikane  në Tiranë …

Më shumë...

Avokati i Popullit vlerëson se Sistemi i mbrojtjes sociale në Kosovë nuk është në nivel të kënaqshëm

Avokati i Popullit vlerëson se Sistemi i mbrojtjes sociale në Kosovë nuk është në nivel të kënaqshëm

Avokati i Popullit, në kuadër të ushtrimit të kompetencave dhe të përgjegjësive të tij ligjore, ka publikuar Raportin me rekomandime Ex-officio nr.59/2019,lidhur me vlerësimin e sistemit të ofrimit të shërbimeve sociale në Kosovë. Rasti është hapur sipas detyrës zyrtare me qëllim që ta vlerësojë nëse ofrimi i shërbimeve sociale në …

Më shumë...