Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1000)

Ahmet Qeriqi

Edmond Ekrem Krasniqi: DEMOS-CRATOS, populli dhe “filozofët” e PDK-së dhe VV-së

Ekrem Krasniqi:

Zvicra është një shembull modest se çfarë mekanizmi duhet krijuar që qytetarët/populli të ketë të drejtën e kontrollit të pushtetarëve, pra vendimeve të institucioneve. Modeli zviceran për referendume të shpeshta është një shembull që duhet instaluar në Kosovë, madje edhe më rreptë dhe mé shpesh,  në mënyrë që votuesi/populli të ...

Më shumë...

Mehdi Salihu jep dorëheqje nga pozita e drejtorit të Drejtorisë për Planifikim dhe nga Këshilli i PDK-së në Shtime

Komuna Shtime

Në një njoftim publik drejtuar medieve, drejtori i Drejtorisë për Planifikim Urban, Ndërtim, Kadastër dhe Gjeodezi në komunën e Shtimes dhe anëtar Këshillit të Partisë Demokratike të Kosovës-Dega në Shtime, Mehdi Salihu ka dhënë dërëehqje nga të dyja postet. Në arsyetimin e publikura me këtë rast thuhet: Të nderuar qytetarë ...

Më shumë...

Me manifestime tematike e kulturore shënohet 19-vjetorit të rënies së Heroit, Remzi Ademaj

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Në 19-vjetorin e rënies së komandantit të UÇK-së, Remzi Ademj, sot mbahen aktivitete tematike e përkujtimore. Fillimisht në orën  11. 00 bëhen homazhe te “Varrezat e Dëshmoreve” në Landovicë, pastaj homazhet  vazhdojnë në vendin e rënies së heroit në fshatin, Nashec, ku në orën 11:30 bëhet edhe përurimi i projekteve. ...

Më shumë...

Agim Veliu: LDK-ja nuk e ka në plan të fillojë takimet me zyrtarë të Vetëvendosjes për koalicion

Agim Veliu: Në koalicion më Lëvizjen Vetëvendosje duamë të hyjmë si të barabartë dhe jo të nënshtruar

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk e ka në plan të përfill afatin e liderit të AKR-së, Behgjet Pacollit, i cili ka kërkuar nga Vetëvendosje! e LDK të arrijnë një marrëveshje politike për formim të institucioneve. Agim Veliu ka thënë se LDK-ja nuk e ka në plan të nis takimet me ...

Më shumë...

Glauku i kërkon LDK-së të mos hidhërohet për të kaluarën por të lidhin koalicion për ta mundur PAN-in

Ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca kërkon që të shtyhet për vitin e ardhshëm aplikimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Glauk Konjufca, ankohet se ka dy-tri javë që Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është pasivizuar në bashkëpunimin me Vetëvendosjen. Nuk  kemi pasur takime me LDK-në, por jemi të hapur për të arritur marrëveshje. “Vetëvendosje ka bërë ftesa, kurse LDK-ja ka refuzuar. Albin Kurti i është qasur drejtpërdrejt Mustafës dhe nuk ...

Më shumë...

Bajram Hasani: Frashër Krasniqi e Dardan Molliqaj janë ‘pishpirikë’ dhe zjarrëvënës

Bajram Hasani

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, ka reaguar pas deklaratave të deputetëve të Vetëvendosje!-s Frashër Krasniqi e Dardan Molliqaj të cilët fyen komandantët e UCK-së. Hasani i ka quajtur ata ‘pishpirikë’ dhe ka thënë se janë të vegjël për të folur për komandantët e luftës çlirimtare. Janë ...

Më shumë...

Blerta Deliu: Gjuhë e urrejtjes, as mllefi i ambicieve të sëmura politike nuk mund ta dëmtojnë UÇK-në

Blerta Deliu-Kodra

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës Blerta Deliu-Kodra ka reaguar pas deklaratave të zyrtarëve të Vetëvendosjes! lidhur me komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo ka  shkruar se populli i Kosovës nuk e toleron ofendimin e luftës çlirimtare, nga ata që nuk e dinë as rrugët nga shkohet në Prekaz, ...

Më shumë...

Lahi Brahimaj ka reaguar kundër fyerjes që i kanë bërë disa komandantëve të UÇK-së, Frashër Krasniqi dhe Dardan Molliqaj

Lahi Brahimaj: Armiku i vetëm i yni është armiku i Kosovës, ai që punon kundër shtetit dhe interesave të tij

Eprori i lartë i UÇK-së, deputeti i AAK-së,  Lahi Brahimaj, ka reaguar pas deklaratave të deputetëve të Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi e Daradan Molliqaj, për ish-komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Brahimaj ka thënë se luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pjesë e së cilës ishte ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së në Deçan, Pejë, Gjakovë dhe Burim: Nuk do të lejojmë të na fyhen komandantët

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

OVL-UÇK e komunave të Pejës, Gjakovës ka reaguar kundër disa deklaratave që janë bërë nga deputetë të Kuvendit të Kosovës. Kjo organizat ka shprehur shqetësimin e saj për disa nga deklaratat që i ka konsideruar si cak të fyerjeve e të akuzuarëve të disa komandatëve për sulme terroriste ndaj institucioneve ...

Më shumë...

Më 15 gusht 2017 organizohen aktivitete tematike e përkujtimore për heroin, Remzi Ademaj në 19-vjetorin e rënies

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Në manifestimin kushtuar 19-vjetorit të rënies së Heroit, Remzi Ademaj dhe Ditës së Mërgatës, organizohen një varg aktivitetesh tematike e kulturore. Në orën  11. 00- bëhen homazhe te “Varrezat e Dëshmoreve” në Landovicë, pastaj homazhet  vazhdojnë në vendin e rënies së heroit në fshatin, Nashec, ku në orën 11:30 bëhet ...

Më shumë...

AAK: Kakarisjet në Kuvend ishin një spektakël nga njerëz të akuzuar për terrorizëm, e jo debat parlamentar

AAK

AAK-ja ka reaguar pas përfundimit të seancës konstitutive, e cila u mbajt pa praninë e deputetëve të koalicionit PAN dhe të minoriteteve. “Nuk e konsiderojmë se situata e krijuar mund të marrë zgjidhje, me fjalime propagandistike e kundërkushtetuese në një mbledhje pa kuorum të Kuvendit”, është thënë në komunikatën e ...

Më shumë...

Ministri Bajrami hapi Seminarin e 36-të Ndërkombëtar, për Gjuhën Letërsinë e Kulturën shqiptare

Ministri Bajrami hapi Seminarin e 36-të Ndërkombëtar, për Gjuhën Letërsinë e Kulturën shqiptare

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami mori pjesë në hapjen e punimeve të Seminarit të 36 Ndërkombëtar, për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën shqiptare, ndërsa tha se ky seminar është shndërruar në një institucion të veçantë në Republikën e Kosovës. Bajrami u shpreh se ky seminar do të kontribuojë ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Takim në rrugën e lirisë me heroin, Remzi Ademi (1953 – 1998)

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Qëllimi i këtij shkrimi nuk është thjesht një nekrologji e rëndomtë, siç shkruhet zakonisht në këto raste, ku përkujtohet një figurë sublime e martirizuar në tabanin kombëtar. Do të mundohem që të kaloj përtej, përtej së madhërishmes- pa dyshim, këtë e meritojnë burrat e dheut siç ishte i madhi Remzi ...

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: Rruga luftarake e Brigadës 162 “Agim Bajrami” filloi në mars 1998 me ardhjen e komandantit, Agim Bajrami

Hajrush Kurtaj: Rruga luftarake e Brigadës 162 “Agim Bajrami” filloi në mars 1998 me ardhjen e komandantit, Agim Bajrami

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, e udhëhequr nga Komandanti Legjendar Adem Jashari, ishte arritja më kulmore në historinë tonë e cila i ndërroi rrjedhën e historisë. Ajo e vulosi fillimin e luftës për çlirimin e Kosovës, por edhe fitoren e kësaj lufte, ndërsa familja Jashari u bë shembulli më kuptimplotë i ...

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale nuk akuzon kriminelët shqiptarë, milicë të MUP-it të Serbisë që kanë vrarë bashkëkombësit e tyre

Kriminelët serb

Gjykata Speciale nuk gjykon policët shqiptarë të MUP-it të Serbisë, si Agim Sahitaj, nga Sopia, Selim Selmanaj, Sahit Zogaj, nga Malisheva, Bekim Sahitaj nga Sopia, Ilaz Vranovci nga Tërna e të tjerë të cilët  ishin policë aktivë të degës së MUP-it serb në Prizren dhe në Therandë. 1).  Në secilën ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Ofensiva politike e Vuçiqit karshi Kosovës së heshtur

Bahri Bivolaku

Qeverisja në Kosovë sot, duhet të tregojë vazhdimësinë e politikës këto 20 vitet e fundit për të mbyllur kapitullin e hapur me Serbinë në rrugën e nisur, veçanërisht tani kur politika e Serbisë po shënon kthesën e saj historike duke iu  afruar Brukselit. Prerjet na ndajnë pozicionin dhe na shndërrojnë ...

Më shumë...