KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1000)

Ahmet Qeriqi

Azem Sylës i vazhdohet paraburgimi

Azem Syla

Ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla dhe disa të dyshuar të tjerë do të përballen me aktakuzë nga Prokuroria Speciale. Aktakuzën kundër ish-komandantit të UÇK-së, e ka paralajmëruar prokurori i EULEX-it, Danilo Cecarelli, në seancën për vazhdim të paraburgimit për të 8 të arrestuarit. Afati për hetimin e Prokurorisë për këtë ...

Më shumë...

Drecun: Kohët po ndryshojnë edhe mbështetja amerikane nuk është më ajo që ka qenë dikur për Kosovën

Milovan Drecun

Zyrtari i lartë i Serbisë për Kosovën, Milovan Drecun, ka deklaruar për B92 se Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 1999 “investuan shumë bomba”, për të arritur pavarësinë e Kosovës, por kohët ndryshojnë dhe amerikanët tani janë të vetëdijshme se pa Serbinë në këtë rajon nuk mund të bëhet asgjë ...

Më shumë...

Serbja nga Gorazhdeci ia kthen kurorën Hashim Thaçit duke e konsideruar vrasës

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Një serbe në fshatin Gorazhdec të Pejës, nëna e njërit nga të vrarët në rrethana të pasqaruar qysh në vitin 2003, ia ka kthyer kurorën me lule, të cilën ditë më parë e kishte vendosur kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Ajo sipas medieve në Serbi ka thënë: Ky veprim i ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Veprimet qyqare të kryetarit të Kosovës

Jakup Krasniqi

Përse duhet reaguar ndaj dy gjunjëzimeve të Presidentit të Kosovës? Sigurisht që nuk jam prej atyre që me lehtësi përzihet në kompetencat kushtetuese të Presidentit të Kosovës. Nuk e kontestoj për asnjë arsye tjetër përse ai shkoi dhe u gjunjëzua para të vrarëve serbë në Kosovë, se ata ishin qytetarë ...

Më shumë...

Rexhep Kasumaj: Shkokëzimi shpëtimtar!

Rexhep Kasumaj

(Një sakrilegj i vogël) Rusi 31 vjeçar, Waleri Spiridonow ka një dishrim të veçantë: ëndërron një trup krejtësisht të ri. Vuan atrofinë muskulare që e ka mbërthyer në palëvizshmëri deshpëruese si pasojë e një defekti të rrallë gjenetik. Shpresa e tij e djegshme është Profesori italian Sergio Canavero. Natyrisht, ajo ...

Më shumë...

Bajden: Vendimi për Asociacionin në Veri shumë i vështirë për Kosovën, por i domosdoshëm

Xho Bajden

Nënkryetari amerikan, Joe Biden në një konferencë të përbashkët për medie tha se Kosova ndodhet para disa vendimeve të vështira, sikur është krijimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Ky do të jetë një vendim shumë i vështirë, por i domosdoshëm dhe punë që duhet të kryhet. Kosova  duhet ...

Më shumë...

Thaçi në prani të Xho Bajdenit flet për Demarkacionin dhe AKS-në

Thaçi në prani të Xho Bajdenit flet për Demarkacionin dhe AKS-në

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi  në konferencën e përbashkët me nënkryetarin amerikan, Joe Biden, është cituar të ketë deklaruar se çështja e shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi do të përfundojë shpejt. Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi do të përfundojë në përputhje me interesat tona shtetërore. ...

Më shumë...

Kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për fillimin e ceremonisë në inaugurimin e rrugës me emrin, Beau Biden

Kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për fillimin e ceremonisë në inaugurimin e rrugës me emrin, Beau Biden

Në Sojevë të Ferizajt, afër kampit ushtarak amerikan, “Bondstill” kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për fillimin e ceremonisë së inaugurimit të rrugës me emrin e Beau Biden, djalit të ndjerë të nënkryetarit amerikan, Joe Biden. Ceremonia, pritet të fillojë në orën 14:00. Në këtë ceremoni do të marrë pjesë edhe ...

Më shumë...

Vuçiq: Gjatë takimit me liderët shqiptarë do bisedoj për të ruajtur interesat shtetërore dhe kombëtare të Serbisë

Vucic-Rama-Mustafa

Takimin në Beograd me nënkryetarin amerikan,  Xho Bajden, kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq e ka vlerësuar si takim për shtendosjen e marrëdhënieve serbo-shqiptare, në radhë të parë sikur u shpreh ai, “duke ruajtur interesin kombëtar dhe shtetëror të Serbisë mbi Kosovën dhe Metohinë”, por duke bashkëpunuar me shqiptarët me qëllim ...

Më shumë...

Rusia sulmon forcat kryengritëse në Siri nga bazat ushtarake iraniane

Sulmet ruse

Aeroplanët ushtarakë  rusë kanë sulmuar forcat kryengritëse në Siri nga një bazë iraniane. Kjo është hera e parë që Irani ka lejuar një shtet të huaj ta përdor territorin e vet për sulme mbi një shtet tjetër, qysh prej Revolucionit islamik të vitit 1979. Bombarduesit rusë u ngritën në fluturim ...

Më shumë...

Vuçiq i ka bërë të ditur Bajdenit se do të takohet në Beograd me Edi Ramën, Isa Mustafën e Hashim Thaçin

Biden dhe Vuçiq

Pas vizitës në Beograd të nënkryetarit amerikan, Xho Bajden, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se temat kryesore të bisedimeve me z. Biden kanë qenë marrëdhëniet bilaterale, dialogu Beograd-Prishtinë, marrëdhëniet rajonale dhe rruga evropiane e Serbisë. E njoftova z. Biden se brenda një muaji ne do ta mirëpresim këtu ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Është koha që një femër të udhëheqë Organizatën e Kombeve të Bashkuara

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, z. Ban Ki Moon, i cili përfundon mandatin e tij të dytë pesë-vjeçar më 31 dhjetor të këtij viti, gjatë një interviste javën që kaloi në Kaliforni u shpreh se  do të dëshironte, që  për herë të parë në historinë mbi ...

Më shumë...

Nënkryetari amerikan, Bajden, sot zhvillon bisedime me kryetarin, Thaçi dhe kryeministrin, Mustafa

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Pas arritjes mbrëmë, në Prishtinë të nënkryetari amerikan, Xho Bajden, sot para dite ai to të takohet dhe do të bisedojë  me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrin, Isa Mustafa. Pas takimeve do të mbahet një konferencë për medie. Ndërkohë bashkëshortja e tij, zonja Xhill do të vizitojë Manastirin ...

Më shumë...

Në Kosovë, ka arritur për një vizitë zyrtare nënkryetari i Amerikës, Joe Biden

Në Kosovë, ka arritur për një vizitë zyrtare nënkryetari i Amerikës, Joe Biden

Ka arritur për një vizitë zyrtare në vendin tonë, nënkryetari i Amerikës, Joe Biden. Vizita e tij, nga zyrtarë të lartë shtetërorë vlerësohet historike dhe nënkupton shtyrjen përpara të proceseve politike, të cilat kanë ngecur. Zyrtarë të lartë shtetërorë vlerësojnë se vizita e nënkryetarit amerikan, Joe Biden, në Prishtinë sinjal ...

Më shumë...

Joe Biden u ka kërkuar falje familjeve që humbën të afërmit e tyre gjatë bombardimeve të NATO-s në Serbi

Joe Biden zyrtarizon sot kandidimin për kryetar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Zëvendës-kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, gjatë qëndrimit në Beograd u ka kërkuar falje familjeve që humbën të afërmit e tyre gjatë luftërave në Ballkan, përfshirë edhe viktimat e bombardimeve të NATO-s, në Serbi. Si senator, Biden ishte përkrahës i bombardimeve të NATO-s në Serbi gjatë viteve ...

Më shumë...

Biden dhe Vuçiq kanë biseduar për Kosovën, ndërkohë radikalët e Sheshelit kanë protestuar

Biden dhe Vuçiq

Zëvendës-kryetari amerikan Joe Biden gjatë vizitës në Beograd ka biseduar me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq. Tema kryesore në takimin me Joe Biden, ishin marrëdhëniet e Beogradit dhe Prishtinës”, njofton tanjug. Vuçiq i ka përkujtuar Bidenit për takimin e tij me Edi Ramën dhe për marrëdhëniet Serbi- Shqipëri.  Gjatë bisedimeve zyrtare, ...

Më shumë...