KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1020)

Ahmet Qeriqi

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti sot kyeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti sot kyeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti sot kyeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Blerim Isufaj, njofton kumtesa ministrore. Me këtë Hoxha, përgëzoi kryeprokurorin Lumezi siç thotë kumtesa, për angazhimin e vazhdueshëm për pavarësinë e sistemit prokurorial, ndërsa potencoi qëndrimet dhe përkushtimin e saj që ...

Më shumë...

Mateo Albertini: Ndikimi i Vatikanit në konvertimin e myslimanëve në Kosovë

Mateo Albertini: Ndikimi i Vatikanit në konvertimin e myslimanëve në Kosovë

Qysh prej Shkurtit 2008,  shpalljes së pavarësisë së Kosovës – ku të paktën 90% e popullsisë së saj njihet nominalisht si myslimane – Vatkani ka kërkuar dukshëm ta rrisë prezencën e tij vazhdimisht, tani madje pa e fshehur fare si qëllim. Pavarësisht faktit se vetëm 5 % e kosovarëve njihen ...

Më shumë...

RKL: Askush nuk ka të drejtë të mbrojë puçistët në Turqi në emër të gazetarëve të Kosovës

RK

Thirrja publike e jugo-gazetarit, Berat Buzhala, drejtuar shqiptarëve në Turqi,  për t’u radhitur në përpjekjet për grusht shtet, ka trazuar egot e sëmura të  disa gazetarëve të tjerë, të cilët kanë përkrahur Buzhalën, por në emër të gazetarëve të Kosovës. Askush në Kosovë nuk ka të drejtë të flasë në ...

Më shumë...

Delegatët e Partisë Demokratike e kanë nominuar për kryetare të Amerikës kandidaten Hillary Clinton

Hillary Clinton

Në ditën e dytë të Konventës delegatët e Partisë Demokratike e kanë nominuar për Presidente të SHBA-së kandidaten e tyre, Hillary Clinton. Nga New York në Miami, e Minesotta kanë qenë votat e Dakotës Jugore që ia kanë kaluar Clintonit shifrën prej 2.382 votave të delegatëve sa i duheshin. Sanders ...

Më shumë...

Veseli dhe Mustafa kanë marrë pjesë në Forumin e Liderëve Ndërkombëtarë të organizuar prej NDI-së

Isa Mustafa dhe Kadri Veseli

Në kuadër të pjesëmarrjes në Konventën e Partisë Demokratike Amerikane që po zhvillohet këtë javë në Filadelfia të ShBA-së, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe kryeministri Isa Mustafa kanë marrë pjesë në Forumin e Liderëve Ndërkombëtarë të organizuar prej Institutit Demokratik Amerikan NDI. Në këtë forum që u ...

Më shumë...

Anadolu Agency: Batalioni turk i NATO-s në Kosovë dhe EULEX-i të përfshirë në grusht shtet kundër Turqisë

Anadolu Agency

Agjencia turke e lajmeve, Anadolu Agency bën të ditur se  pjesëmarrja në ngritjen e kurthit kundër ushtrisë dhe përpjekja  për puç më 15 korrik 2016 e disa emrave që më parë kishin ushtruar detyra në batalionin turk në kuadër të NATO-s në Kosovë dhe njësitet policore në kuadër të EULEX-it, ...

Më shumë...

Ambasada e Turqisë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të marrë masa kundër gazetarit, kontravers, Berat Buzhala

Ambasada e Turqisë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të marrë masa kundër gazetarit, kontravers, Berat Buzhala

Ambasada e Turqisë, në Kosovë, ka kërkuar nga Qeveria që të ndërmarr masa kundër gazetarit, konstravers dhe antiislam,  Berat Buzhala për komentet e tij në rreth grusht-shtetit në Turqi, raporton “Reuters”. Ai kishte ftuar qytetarët e Kosovës që ishin për  pushime në Turqi që të bashkoheshin me puçistët kundër rendit ...

Më shumë...

Berat Buzha është mësuar të fyejë çlirimtarët dhe të lejojë fyerjen e Adem Jasharit në gazetën e tij

Berat Buzha është mësuar të fyejë çlirimtarët dhe të lejojë fyerjen e Adem Jasharit në gazetën e tij

Gazetari kontravers, i përzgjedhuri i Hashim Thaçit, për të sharë e për të fyer çlirimtarët e Kosovës, Berat Buzhala, u ka bërë thirrje shqiptarëve të mbështesin grusht-shtetin në Turqi. Buzhala është një kriptokatolik i njohur për qëndrimin e tij antiislam, ashtu sikur babai i tij që ishte i njohur për ...

Më shumë...

Behxhet Jashari: Është çmenduri ta krahasosh Erdoganin me Milosheviqin

Erdogan

Shkrimtari dhe publicisti, Behxhet Jashari në një postim të tij ka reaguar kundër krahasimit të Ergodanit me Milosheviqin. Nuk mund të jetë mendimi i lirë nëse krahasohet një njeri përparimtar, i cili mbron demokracinë dhe votën e lirë në vendin e tij me një ideolog të masakrave në ish Jugosllavi, ...

Më shumë...

Izet Ibrahimi: A lejohet që Feronikeli të viktimizohet për të shpëtuar Fe-ni i Kavadarcit nga falimentimi?

Izet Ibrahimi

Nëse lejohet që “Feronikeli” i Drenasit të viktimizohet për të rimëkëmbur nga falimentimi Fe-Ni e Kavadarcit Maqedon, atëherë pashmangshëm vijmë të përfundimi se në krizën e krijuar tash e 4 muaj ku punëtoret mbeten të pa punë, nuk është çmimi i nikelit në bursën botërore por orvatja për ta bartur ...

Më shumë...

Sander: Clinton duhet të jetë kryetarja e ardhshme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Sander: Clinton duhet të jetë kryetarja e ardhshme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Në një fjalim në Konventën e Partisë Demokratike Amerikane, Bernie Sander iu kërkoi demokratëve që të mbështesin Hillary Clinton drejt Shtëpisë së Bardhë. Në momentin që ai doli në skenë, ovacionet shpërthyen dhe nuk u ndalën pë 3 minuta. “Hillary Clinton duhet të jetë Presidentja e ardhshme e Shteteve të ...

Më shumë...

Për 6 muaj në Afganistan janë vrarë 1,601 civilë ndërsa janë plagosur 3.565

Sulmet në Afganistan

Ndërmjet janarit dhe qershorit të këtij viti në Afganistan janë vrarë 1,601 civilë ndërsa janë plagosur 3. 565 thuhet në  raportin e publikuar sot nga OKB-ja. Nuk është publikuar numri i talebanëve të vrarë dhe i forcave të regjimit të Kabulit. Misioni i Kombeve të Bashkuara në Afganistan konstaton  se numri ...

Më shumë...

Gjykata e Hagës shpall të pafajshëm (pas vdekjes), Sllobodan Millosheviqin për krimet e luftës në Bosnje e Hercegovinë

Gjykata e Hagës shpall të pafajshëm (pas vdekjes), Sllobodan Millosheviqin për krimet e luftës në Bosnje e Hercegovinë

Gjykata ndërkombëtare për krime për ish Jugosllavinë në Hagë ka vendosur që kryekrimineli i Serbisë, i vdekur në Sheveningen, Slobodan Millosheviq nuk ishte përgjegjës për krimet që u kryen gjatë viteve 1992-95 në luftën e Bosnjës, shkruajnë mediet ndërkombëtare. Në një vendim të papritur, trupi gjykues që dënoi Radovan Karaxhiqin ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, lavdëron punën dhe aktivitetet e partisë

Ramush Haradinaj

Në një letër drejtuar anëtarësisë së AAK-së, kryetari Ramush Haradinaj është shprehur i mrekulluar me një punë të shkëlqyer që është bërë në disa muajt e fundit në këtë parti. Strukturat e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës janë në fazën përfundimtare të procesit e analizës brenda organizatës politike. Në muajin e ...

Më shumë...

Shtimja me rrethinë përkujton Ditën e Dëshmorëve 26 korrikun

Shtimja me rrethinë përkujton Ditën e Dëshmorëve 26 korrikun

Këshilli Organizativ për Shënimin e 26 Korrikut – Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Shtimes, më 25 dhe 26 korrik  ka paraparë të zhvillohen një sërë aktivitetesh. Dje janë bërë Homazhe dhe janë vendos  kurora të buqetave me lule në Varrezat e Dëshmorëve në Polac, Kleçkë, Carralevë dhe në Rancë. ...

Më shumë...

Ditman: Para anëtarësimit në BE Kosova dhe Serbia duhet t’i normalizojë raportet mes vete

Aksel Ditman

Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Aksel Ditman ka thënë se para anëtarësimit në Bashkimin Evropian Kosova dhe Serbia duhet të normalizojë raportet mes vete. Ai  ka thënë se ende ka një numër të madh të çështjeve që duhet të zgjidhen ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Për të mos importuar konflikte rajonale, ...

Më shumë...