KEK
Fillimi / Lajmet / Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës u pajtuan për të forcuar angazhimin e përbashkët në Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës u pajtuan për të forcuar angazhimin e përbashkët në Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës  “janë pajtuar për të forcuar angazhimin e përbashkët në Ballkanin Perëndimor, në mbështetje të progresit të rajonit në rrugëtimin evropian”. Kështu është thënë në një deklaratë të përbashkët të ShBA-së dhe BE-së, pas takimit të fundit të përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian për çështje të jashtme dhe siguri, Josep Borrell dhe sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken. Kjo deklaratë është publikuar të mërkurën, një ditë pasi Komisioni Evropian ka miratuar paketën e zgjerimit dhe raportet e progresit për vendet e rajonit të përfshira në këtë proces.

Kontrolloni gjithashtu

Liderët nga vendet e rajonit dhe zyrtarë të lartë të BE-së , kanë shprehur solidaritetin e tyre me Maqedoninë e Veriut

Janë mësuar disa shkaqet dhe vendi ku nisi në fillim zjarri në autobusin që u përflak më 23 nëntor në Bullgari

Janë mësuar shkaqet dhe vendi ku nisi në fillim zjarri në autobusin që u përflak ...