Fillimi / Lajmet / Raporti i Vëzhguesve të BE-së: Vendimi i Vjosa Osmanit për shkarkimin e Valdete Dakës, nuk ishte i bazuar në ligj
Daka - Osmani

Raporti i Vëzhguesve të BE-së: Vendimi i Vjosa Osmanit për shkarkimin e Valdete Dakës, nuk ishte i bazuar në ligj

Raporti preliminar i vëzhguesve të Bashkimit Evropian për zgjedhjet e 17 tetorit ndër të tjera flet edhe për shkarkimin e ish-kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka nga ana e kryetares aktuale, Vjosa Osmani. “Vendimi i presidentes së Kosovës për të shkarkuar ish-kryesuesen e KQZ-së, Valdete Daka është marrë më 14 qershor katër vjet para skadimit të mandatit të saj të dytë dhe vetëm një ditë para shpalljes së zgjedhjeve lokale nuk mund të mbështetej në mënyrë adekuate as me arsyetimin e vendimit as nga bazat e shënuara të Ligjit për zgjedhje te përgjithshme”, është thënë në raportin e vëzhguesve të Bashkimit Evropian. Gjithashtu, në këtë raport është theksuar se ky vendim nga shoqëria civile dhe partitë opozitare është parë kryekëput si vendim i motivuar politikisht.

Kontrolloni gjithashtu

Joe Biden: Agjenda ime nuk është kundër Rusisë apo dikujt tjetër, por është për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëron Rusinë për Ukrainën

Kryetari amerikan, Xho Bajden,  u zotua se do ta bëjë shumë të vështirë për kryetarin ...