Fillimi / Lajmet / Edi Rama: Sa do të jem kryeministër dhe kryetar i PS-së s’do të ketë më takime me opozitën me ndërmjetësimin e partnerëve
Edi Rama

Edi Rama: Sa do të jem kryeministër dhe kryetar i PS-së s’do të ketë më takime me opozitën me ndërmjetësimin e partnerëve

Ambasadori,  Luigi Soreca, tha gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama tha se  po bëhet gjithçka që Shqipërisë t’i jepet ajo që meriton dhe të mbahet Konferenca e parë Ndërqeveritare në fund të këtij vitit. Ai mirëpriti hyrjen e opozitës në Kuvend dhe nënvizoi se nëse BE-së do i kërkohet asistencë në lidhje me debate të caktuara, janë të gatshëm të ofrojnë ndihmë. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se duhet vetëm durim për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, ndërsa shtoi se duhet të punojmë çdo ditë për të shënuar aspekte pozitive në raportet e BE. Ai foli ndër të tjera edhe për ndryshimet kushtetuese. Edi Rama theksoi se për aq kohë sa ai do të jetë kryeministër dhe kryetar i PS s’do të ketë më takime me opozitën me ndërmjetësimin e partnerëve, pasi janë të gjitha kushtet tha ai që këto diskutime të bëhen në mënyrë të drejtpërdrejtë mes palëve të përfshira. Ne nuk kemi pse të flasim anglisht, por shqip, se ne kemi gjuhën tonë. Dialogje më anglisht mes shqiptarësh mund të ketë, por pa praninë time dhe të PS për aq kohë sa Shqipëria do të drejtojë vendin dhe unë do të jem në krye të saj”, tha Edi Rama.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kryeministri, Kurti, pranon ta përfaqësojë kosovën me fusnotë, në takim me Këshillin e Stabilizim-Asociimit mes BE-së e Kosovës

Kryeministri, Albin  Kurti ka pranuar ta  përfaqësojë Kosovën me fusnotë në takimin e Këshillit të ...