Ahmet Qeriqi

Shkatërrimi sistematik i cilësisë së arsimit në Kosovë ka një adresë dhe ajo është Qeveria e Kosovës, Ministra e Arsimit…

Shkatërrimi sistematik i cilësisë së arsimit në Kosovë ka një adresë dhe ajo është Qeveria e Kosovës, Ministra e Arsimit...

Shkatërrimi sistematik i cilësisë së arsimit në Kosovë ka një adresë dhe ajo është Qeveria e Kosovës, Ministra e Arsimit, e Kulturës dhe të gjithë faktorët relevantë që kanë të bëjmë me arsimimin e gjeneratave, që nuk arriti t i shkatërrojë regjimi i Milosheviqit, i cili kishte përzënë nga objektet …

Më shumë...

Hashim Thaçi: BE-ja po lejon një rrëmujë të re në Ballkanin Perëndimor për shkak se nuk po e lejon zgjerimin

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, po merr pjesë në samitin, “Ballkani Perëndimor në mes të Shpresës dhe Realitetit”, të organizuar nga Miqtë e Evropës, ku ai  diskutoi për marrëdhëniet ndërmjet Bashkimit Evropian, Kosovës dhe tërë shteteve të Ballkanit Perëndimor, të cilat tashmë janë në një udhëkryq të madh politik dhe …

Më shumë...

Cilësia e mësimit në Kosovë ndër tri vendet e fundit të botës, por zyrtarët e arsimit nuk skuqen as japin dorëheqje

MASH e anulon tenderin prej 1.3 milion euro për krijimin e sistemit të digjitalizimit për menaxhimin e arsimit.

Kosova sërish  është radhitur ndër shtet e  fundit në testin ndërkombëtar PISA 2018. Sipas rezultateve të OECD në lexim, matematikë dhe shkencë,  Kosova radhitet në vendin e 3 nga fundi. Ajo  ka lënë mbrapa vetëm Republikën Domenikane dhe Filipinet. Kosova është në vendin e 76 nga gjithsej 78 vendet pjesëmarrëse …

Më shumë...

Akademik, prof. dr. Hakif Bajrami: Rëndësia e KNÇK-së për përhapjen e antifashizmit, për çlirim dhe bashkim kombëtar I

Me rastin e 75 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë Bregdetare nga Nazifashizmi 29 XI 1944, dhe Mbajtja e Këshillit  Nacional Çlirimtar të Kosovës në Bujan të Malësisë Mbishkodrës. (Kumtesë e prezantuar në Simpoziumin e Akademisë Shkencave të Shqipërisë në Tiranë, 14 XI 2019) Argumentet historike PKJ në luftë speciale për …

Më shumë...

Me një program të jashtëzakonshëm SHKA “Agimi” shënoi 75 vjetorin e themelimit

Me një program të pasur, në të cilin, në mënyrë origjinale artistike janë përmbledhur: kënga, vallja, rezistenca, qëndresa dhe triumfi, të hënën në orët e mbrëmjes, është shënuar 75 vjetori i Shoqërisë Kulturore Artistike “Agimi”. Në programin e përgatitur për shënimin e 75 vjetorit, në fillim orkestrina e ShKA “Agimi” …

Më shumë...

Isa Mustafa: Tani për tani nuk ka marrëveshje për koalicion, por do të vazhdojmë edhe më tutje angazhimet

Isa Mustafa: Tani për tani nuk ka marrëveshje për koalicion, por do të vazhdojmë edhe më tutje angazhimet

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se biseda e sotme me liderin e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti për arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje ka qenë përmbajtjesore. Ne patëm një bisedë mjaftë përmbajtjesore sepse pa biseda të tilla është vështirë që të arrihet një bashkëpunim i ardhshëm, …

Më shumë...

Albin Kurti: Ende nuk jemi marrë vesh me LDK-në lidhur me arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje

Kurti: Do të formohet komision ndërshtetëror Kosovë - Shqipëri për mbikëqyrjen e marrëveshjeve të nënshkruara

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, pas takimit me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ende nuk janë marrë veshë për arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje. Atëherë kur ta kemi marrëveshjen e plotë do të mund ta shpalosim atë gjerë e gjatë. Përfundon takimi i sotëm dhe unë jam …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Nuk është e lehtë të heshtësh, atëherë kur heshtja është gënjeshtër

Dilaver Goxhaj: Hej, Shqipni, mos thuj mbarova!

Me rastin e 75 vjetorit të çlirimit të Shqipërisë në Muzeun Historik Kombëtar është hapur një ekspozitë fotografike, në të cilën të gjithë udhëheqësit kryesorë antifashistë botërorë, si dhe dy fashistët më të mëdhenj të njerëzimit, që i shkaktuan botës 56 milionë të vrarë, Hitlerin dhe Musolin. Kushdo që e …

Më shumë...

Rama kërkoi nga ndërtuesit që të marrin përsipër riparimin dhe dëmet materiale që u janë shkaktuar njerëzve

Kryeministri shqiptar, Edi Rama e përshëndet arritjen e marrëveshjes për formimin e qeverisë së re

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama mbajti një mbledhje të jashtëzakonshme që i parapriu takimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Ai lëshoi një paralajmërim serioz për të gjithë ndërtuesit e pallateve e të cilat janë dëmtuar gjatë tërmeteve që lëkundën Shqipërinë më 26 nëntor, duke kërkuar nga ndërtuesit që të marrin …

Më shumë...

Holanda ndër shtetet e vetme të Evropës, e cila nuk e ka ndihmuar Shqipërinë nga pasojat e tërmetit

Një tërmet i fuqisë 4.52 shkallësh të rihterit e ka goditur sot qytetin e Kukësit, dridhjet e tij janë dëgjuar edhe në Kosovë

Urrejtja e Shtetit të Holandës ndaj Shqipërisë, shqiptarëve dhe myslimanëve përgjithësisht doli në sipërfaqe edhe kësaj radhe. Ky është i vetmi shtet i pasur i Evropës që nuk i ka ndihmuar Shqipërisë me rastin e tërmetit katasgrofal të 26 nëntorit. Ish-ambasadori i OSBE,  Robert Bosch ka publikuar në listën e …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Një rrugë për tu bashkuar

Blerim Muriqi

Kohët që po kalojmë tashmë nën velon e psikozës që kanë krijuar termetet me pasojat që erdhën më shumë nga faji njerzor, ndonëse nuk e kundërpeshojnë të ardhmen, megjithatë, ato po na mbajnë në eter dhe pse jo edhe peng të një gjykimi të ndaluar diku nëpër kohë dhe përmbajtje. …

Më shumë...

Vetëvendosja dhe LDK-ja nuk e lejojnë ndërtimin e Autostradës së Dukagjinit, pavarësisht insistimit të ish-koalicionit qeveritar

LDK-LVV

Qeveria në largim këmbëngulë që autostrada e Dukagjinit të ndërtohet, por LDK-ja e Vetëvendosja  thonë se ky projekt do të stopohet, pasi qyteteve të Dukagjinit nuk iu nevojitet një autostradë e tipit të mbyllur. Madje, thonë se ky projekt edhe do të hetohet. Edhe pse Qeveria në largim ka shpenzuar …

Më shumë...

Isa Mustafa dhe Albin Kurti, në takimin e sotëm zotohen se do ta projektojnë planin e Qeverisë së ardhshme

Mustafa e Kurti kanë filluar bashkëpunimin opozitar kundër idesë së Thaçit për korrigjim të kufijve dhe qeverisë Haradinaj

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, mbajnë takimin për t’i dhënë fund negociatave rreth arritjes së koalicionit qeverisës. Jo zyrtarisht bëhet e ditur se në takimin e sotëm dy liderët do ta projektojnë planin e qeverisë së ardhshme, për të cilën …

Më shumë...

Sot u është dhënë lamtumira e fundit familjes Lala të cilët u shuan nga jeta, pas tërmetit të rënë më 26 nëntor

Sot u është dhënë lamtumira e fundit familjes Lala të cilët u shuan nga jeta, pas tërmetit të rënë më 26 nëntor

Mes dhimbjes së madhe dhe lotëve, familjarë, të afërm, miq e shok të shumtë i kanë përcjellë viktimat për në varreza. Ceremonia mortore e 8 anëtareve,po zhvillohet në Pallatin i Kulturës në Durrës, në nder të familjes Familja Lala ishte ndër më të prekurat nga tërmeti shkatërrues. Tetë anëtarë humbën …

Më shumë...

Junker: Shembull më i mirë është politika jonë për zgjerimin dhe paaftësia e turpshme e BE-së për t’i mbajtur premtimet

Juncker

Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, në ditën e tij të fundit në këtë post, pranoi të ishte autor i komentit ditor të faqes politico.eu. Junker u kthehet dobësive dhe sukseseve gjatë mandatit të tij pesëvjeçar në krye të pushtetit ekzekutiv evropian. Për të, refuzimi i negociatave me Shqipërinë dhe …

Më shumë...

Bugajski: NATO-ja është gjithnjë e më shumë e ekspozuar ndaj depërtimit dhe përmbytjes nga Rusia

Janus Bugajski:

Analisti amerikan, Janus Bugajski deklaron se Samiti i NATO-s në Londër, i cili do të mbahet më 3 dhe 4 dhjetor, do t’u mundësojë liderëve të Aleancës të rikonfirmojnë rëndësinë e saj pas sulmeve të fundit të presidentit francez Emmanuel Macron. Deklarata e tij se  NATO ka pësuar ”vdekje klinike” …

Më shumë...