Ahmet Qeriqi

Politika amerikane ndaj Serbisë nuk ka ndryshuar, ajo ka mbetur e njëjtë për shumë vjet

Sot më 4 korrik Shtetet e Bashkuara të Amerikës shënojnë 247-vjetorin e shpalljes së pavarësisë

Politika amerikane ndaj Serbisë nuk ka ndryshuar, ajo ka mbetur e njëjtë për shumë vite, i tha ambasada amerikane gazetës serbe Politika, kur u pyet nëse një raport i Pentagonit për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor mund të ndikojë në kursin e ardhshëm të Uashingtonit karshi Beogradit. “Washingtoni e kupton …

Më shumë...

PAD: Epidemi e re e nacionalistëve serbomedhenj

PAD: Epidemi e re e nacionalistëve serbomedhenj

Partia e Aksionit Demokratike (SDA) e Sanxhakut dënon egërsimin e nacionalistëve serbomedhenj pranë Tribunalit ndërkombëtar të Hagës, që glorifikuan kryekomandantin e dënuar, kriminelin e luftës, Ratko Mlladiq. Mbështetja publike dhe glorifikimi i kriminelëve të luftës të cilët janë përgjegjës për gjenocid ndaj boshnjakëve përfaqëson një kërcënim të drejtpërdrejtë për popullin …

Më shumë...

Azerbajxhani ka ndarë 500 mijë euro për të stabilizuar gjendjen nga pasojat e tërmetit në Shqipëri

Sot në Bruksel mbahet konferenca e donatorëve për ta ndihmuar Shqipërinë pas dëmeve të tërmetit

Kabineti i Ministrave të Azerbajxhanit ka lëshuar një urdhër “Për shpërndarjen e burimeve Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Azerbajxhanit me qëllim ofrimin e ndihmës humanitare për njerëzit që kanë vuajtur nga fatkeqësia që ndodhi në Shqipëri”, raporton ONA një nga mediat më të rëndësishme në Azerbajxhan. Kjo …

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Mund të ndodhë që deri në fillim të javës së ardhshme të arrihet marrëveshja finale me LDK-në

Albulena Haxhiu

Pas takimit të grupeve punues në mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës , Albulena Haxhiu nga Vetëvendosja  tha se sot të gjitha çështje programore janë finalizuar. “Sa i përket programit qeveritar ne kemi arrit 100 për qind përafrim të plotë. Për çështjet që kanë të bëjnë për ndarjen …

Më shumë...

Vendet anëtare të NATO-s konsiderojnë se është më mirë ta kenë Turqinë brenda sesa jashtë Aleancës Veriatlantike

Autoritetet e larta të NATO-s po përgatiten për një takim dy-ditor, i cili pritet të mbahet ditën e martë në Londër, me qëllim për të shënuar 70 vjetorin e themelimit të aleancës. Lufta në Siri dhe rreziku i vazhdueshëm nga Rusia do të jenë tema qendrore, por po ashtu do …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Ramiz Tafilaj: Nderimi i deçanasve ka vlerën më të madhe se i Donald Trump-it

MSc. Adem Lushaj: Ramiz Tafilaj: Nderimi i deçanasve ka vlerën më të madhe se i Donald Trump-it

Shqiptaro-amerikani, Ramiz Tafilaj, është ndër personalitetet më të shquara shqiptare në botë, që bën promovimin e vlerave tona historike, kulturore, artistike dhe shkencore, brenda dhe jashtë trojeve shqiptare. Humaniteti dhe angazhimi i tij prej atdhetari, është vlerësuar lart edhe nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke e dekoruar …

Më shumë...

Ali Hertica: Gjykimi i një politike

Ali Hertica

Politika mund të përdoret për të shpjeguar politikën dhe performanca të arritura të përgjegjshme. Sipas teorisë së menaxhimit politik dhe administrativ, rezultatet nuk mund të ndahen nga proceset politike dhe llogaridhënies veç e veç. Prandaj, qeveria duhet të shpjegoj se si rezultatet janë arritur të përgjegjëshëme para qytetarëve të Kosovës,që …

Më shumë...

Mbahen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi

Mbahen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi

Autoritetet më të larta të Republikës së Shqipërisë, bënë sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të vendit. Kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, Ilir Meta, Erion Braçe, Erion Veliaj sot kanë bërë homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë. Duke u përulur …

Më shumë...

Disa OJQ mercenare përbaltin ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës

Nesër protestojnë kandidatët e pranuar në studimet e doktoratës në Fakultetin Ekonomik, në Universitetin e Prishtinës

Menaxhmenti, kolegjiumi i dekanëve dhe Parlamenti i Studentëve i Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina”, ka shprehur shqetësimin për sulmet që po i bëhen në vazhdimësi këtij institucioni, duke e konsideruar se synimi i organizatave të caktuara të shoqërisë civile, për të instaluar në universitet një logjikë të ndëshkimit pa procedura …

Më shumë...

RKL: Zbulime “epokale” e groteske të Shaban Muratit dhe Ardi Nurrellarit

RKL: Zbulime “epokale” e groteske të Shaban Muratit dhe Ardi Nurrellarit

Sipas analistit, Shaban Murati, por edhe disa mendje lëkundurve jo nga tërmeti por nga dementia, edhe tërmetin në Shqipëri po e shkakton Rusia. Ky kor i të ithtarëve të Salih Berishës thotë  Edi Rama e ka shitur Shqipërinë në një minishengen dhe mu për këtë Franca dhe Evropa nuk e …

Më shumë...

Adil Fetahu: UÇK – janë tri shkronjat më të bukura të alfabetit tonë

UCK

(Teuta Haxhimusa – Çerkini: “ËNDËRRA E ANËS”, roman, botoi DE RADA, Ferizaj, 2019) Ana, një vajzë 23-vjeçare, ishte “mobilizuar”, kishte veshur uniformën dhe ishte angazhuar si përkthyese e gjuhës angleze në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Pas përfundimit të luftës, në gusht të vitit 1999 ishte angazhuar në një organizatë ndërkombëtare …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Sa është e rrezikuar Kosova nga fatkeqësitë natyrore?

Tahir Ahmeti

Fatkeqësitë natyrore janë të paparashikueshme, me intensitete dhe efekte të ndryshme, të cilat mundë të godasin çdo moment duke shkaktuar humbje të konsiderueshme të jetëve të njerëzve dhe të mirave materiale. Fatkeqësitë natyrore janë të paparashikueshme, me intensitete dhe efekte të ndryshme, të cilat mundë të godasin çdo moment duke …

Më shumë...

Më 29 nëntor të vitit 1944 Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua nga pushtimi fashist

Më 29 nëntor të vitit 1944 Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua nga pushtimi fashist

Më 29 nëntor të vitit 1944,  Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua  nga pushtimi fashist. Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia fashiste dhe pas kapitullimit të saj, në …

Më shumë...

Sadri Sahit Çatani gjatë tërë jetës ishte luftëtar popullor i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Sadri Sahit Çatani gjatë tërë jetës ishte luftëtar popullor i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Fjala e autorit të librit, Ahmet Qeriqi, me rastin e përurimit të monografisë për Sadri Sahit Çatanit: E nderuar familje e ngushtë dhe e gjerë e Sadri Sahit Çatanit, Të respektuar pjesëmarrës!.   Fati im, që ky libër të dalë sa më i plotë në dritë, është se axhën Sadri, …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Sadri Duhla luftoi dhe jetoi vertikalisht si luftëtar trim dhe i vendosur

Fatmir Graiçevci: Sadri Duhla luftoi dhe jetoi vertikalisht si luftëtar trim dhe i vendosur

(Fjala e Fatmir Graiçevcit me rastin e përurimit të monografisë:  Sadri Sahit Çatani, vepër e  autorit Ahmet Qeriqi) Jemi mbledhur sot këtu për ta përuruar  librin e radhës të studiuesit, Ahmet Qeriqi, kushtuar luftëtarit të paepur të lirisë, Sadri Qatani, i mirënjohur në kujtesën popullore edhe si  Sadri Duhla. E …

Më shumë...

Sot në Gjilan janë vendosur shtatoret e Agim Ramadanit dhe mulla Idriz Gjilanit

Sot në Gjilan janë vendosur shtatoret e Agim Ramadanit dhe mulla Idriz Gjilanit

Me rastin e festës së Flamurit në Gjilan është vendosur shtatorja e Agim Ramadanit dhe mulla Idriz Gjilanit. Në ceremoninë e inaugurimit të dy shtatoreve kanë marrë pjesë përfaqësues të institucioneve lokale e qendrore dhe qytetarë të shumtë. Pas inaugurimit,  kryetari i Gjilanit dhe iniciatori i ngritjes së shtatoreve, Lutfi …

Më shumë...