Ahmet Qeriqi

Rezarta Reçi: Mbyll siparin Open Cinema për vitin 2020

Rezarta Reçi: Mbyll siparin Open Cinema për vitin 2020

(Në muajt Shtator – Nëntor 2020 ky aktivitet  përfshiu qytetet mikpritëse të këtij aktiviteti Kukës, Himarë, Gjirokastër dhe Belsh)    Open Cinema ( Kinemaja në natyrë) ka mbyllur edicionin e 4-t në qytetin e Belshit. Këtë vit, për shkak të situatës pandemike ky aktivitet u zhvillua në hapsiren kohore Shtator …

Më shumë...

Fazli Maloku: Paraqitje dinjitoze e ish drejtuesve të UÇK-së, Rexhep Selimi, Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi në Hagë

Fazli Maloku

Siç është i njohur edhe opinioni jo vetëm ai shqiptar, këto javët e fundit, hetrues e prokurorë të kësaj Gjykate Speciale e kryekput raciste, u vërsulen si bishat e tërbuara duke arrestuar dhjetëra ish ushtarë kryesisht ish drejtues, pra komandantë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për t’ua dorëzuar Dhomave Speciale …

Më shumë...

Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani, ka kërkuar nga BE-ja dhe NATO-ja të reagojnë kundër deklaratës së Aleksandër Vuçiqit

Vjosa Osmani

Ushtruesja e detyrës së kryetares dhe kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani, ka kërkuar nga BE-ja dhe NATO-ja të reagojnë kundër deklaratës së Aleksandër Vuçiqit i cili ka thënë se konflikti në Nagorno-Karabak ka treguar shembull se si është një konflikt i ngrirë dhe që kur dikush e shkrin atë, mund …

Më shumë...

Aleksander Vuçiq: Nëse Kosova nuk pranon kompromis, mund të përsëritet konflikti sikur i Armenisë me Azerbajxhanin

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq paralajmëroi sot se nëse nuk arrihet një kompromis me Kosovën përmes bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti “i ngrirë” mund të “shkrihet” në të ardhmen duke treguar llojin e konfliktit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit.  Aleksandar Vuçiq është zotuar se çfarëdo që të ndodhë me …

Më shumë...

Në kazermën “Adem Jashari”, u mbajt ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë

Në kazermën “Adem Jashari”, u mbajt ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë

Në kazermën “Adem Jashari”, respektivisht në Qendrën Mjekësore të FSK-së, sot u mbajtë ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë me materiale mjekësore për përballimin e krizës së pandemisë COVID-19. Në emër të shtetit dhurues, donacionin e dorëzoi drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s ( …

Më shumë...

Time Kadrijaj: Që 20 vjet çlirimtarët tanë janë përballur vazhdimisht me akuza të fabrikuara nga Serbia

Time Kadriaj

Deputetja nga radhët e AAK-së,  Time Kadrijaj, para deputetëve të Kuvendit ka diskutuar për zhvillimet e fundit në vendin tonë. Ajo gjatë fjalimit të saj ka bërë thirrje për unitet pas arrestimeve të fundit që janë bërë.  Kadrijaj ka thënë se Kosova ka dëshmuar vazhdimisht që është e gatshme të …

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: U arrit marrëveshja për projektimin, ndërtimin dhe përdorimin e rrugëve që kalojnë nga Manastiri i Deçanit

Bashkim Ramosaj

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka reaguar pas marrëveshjes për projektimin, ndërtimin dhe përdorimin e rrugëve të cilat kalojnë nëpër Zonën e Veçantë të Mbrojtur të Manastirit të Deçanit Me këtë rast, Ramosaj thënë se ka marrë fund bllokada e paqëndrueshme rreth ndërtimit të rrugës Deçan-Plavë. Ai ka …

Më shumë...

Nga 2.178 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, rezultojnë 767 raste pozitive

Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bëri të ditur  se mosha e personave që kanë ndërruar jetë nga Covidi gjatë 24 orëve të fundit ka qenë nga 60 deri në 89 vjeç. Janë testuar gjithsej 2.178 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot masat e reja anti-Covid, që do të hynë në fuqi nga dita e nesërme

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot masat e reja anti-Covid, që do të hynë në fuqi nga dita e nesërme. Ajo i ka ndarë komunat e Kosovës në 3 grupe, varësisht nga numri i të infektuarve, në raport me numrin e banorëve. Zonat janë ndarë në të kuqe, të verdhë …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje, nuk e përkrah Ramush Haradinajn për pozitën e kryetarit të vendit

Haradinaj Kurti

Lëvizja Vetëvendosje, nuk e përkrah Ramush Haradinajn për pozitën e presidentit të vendit, edhe pse përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës insistojnë se kryetari i Aleancës  është personi i duhur për këtë pozitë. Zëdhënësi i LVV-së, ka thënë se presidenti i ardhshëm duhet të përfaqësojë një unitet të plotë …

Më shumë...

Ministri, Blerim Kuçi pret në takim Këshillin Grevist, Sindikatën dhe Menaxhmentin e Trepçës

Ministri, Blerim Kuçi pret në takim Këshillin Grevist, Sindikatën dhe Menaxhmentin e Trepçës

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit (MEA), Blerim Kuçi bashkë me drejtorin e Njësisë për Politika dhe Monitorim të Ndërmarrjeve Publike, Besnik Krasniqi, sot kanë pritur në takim Këshillin Grevist të Punëtorëve të Trepçës, të kryesuar nga Ragip Istrefi, përfaqësuesin e Sindikatës së Trepçës, Gani Osmani, kryeshefit të “Trepçës” Hysen Vrajolli …

Më shumë...

Lutfi Coka: Paradokset e kohës sime

Halit Coka

Kemi ndërtesa më të larta, por kemi durim më të shkurtër. Kemi rrugë më të gjëra, por kemi këndvështrim më të ngushta. Bëjmë shpenzime më shumë, por pak gjëra na përkasin. Blejmë më shumë por ngelim më pak të kënaqur. Kemi shtëpia më të mëdha, por familje më të vogla. …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Për: Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në veçanti dhe Drejtësisë Ndërkombëtare në përgjithësi…..

Petrit Dibrani

Pse për popullin tim….? S’ka pasur dhe s’po ka drejtësi? Unë personalisht jam i detyruar dhe e ndjej obligim moral, t’ju shkruaj përsëri dhe t’ju lus për drejtësi! Populli im, asnjëher nuk bëri masakra, nuk bëri gjenocid dhe nuk bëri, spastrim etnik. Familja Mitike Shqiptare dhe Komandanti Legjendar Adem Jashari, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjykata Speciale kundër UÇK-së mund të stopohet dhe të devalvohet po të ketë unitet mbarë kombëtar

Ahmet Qeriqi

Në emisionin Bisedë në studion e TV-Diellit, veprimtari analisti e shkrimtari, Mehmet Bislimi,  ka biseduar me drejtorin e Radios-Kosova e Lirë, z.  Ahmet Qeriqi lidhur me rrjedhat aktuale politike në vend, me theks të veçantë pas arrestimit të katër krerëve më të lartë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës …

Më shumë...

Seanca e radhës e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi në Gjykatën Speciale, do të jetë më 18 nëntor

Hashim Thaci - Hage

Seanca e radhës e ish-kryetarit të të Kosovës,  Hashim Thaçi  në Gjykatën Speciale, do të jetë më 18 nëntor. Ky njoftim është bërë nga Gjykata në Hagë  në të cilin cilësohet se seanca do të jetë në datë 18 të këtij muaji dhe do të fillojë në orën 11:00. Ish-kryetarit, …

Më shumë...

Vetëvendosja në Kuvend përmend vetëm emrin e Rexhep Selimit të akuzuar nga Haga, ndërsa Pal Lekaj i AAK-s- i përmend të gjithë

Pal Lekaj

Sot në seancën e Kuvendit të Kosovës  fillimisht folën deputetët e Vetëvendosjes në lidhje me aktakuzat dhe veprimet e Speciales. Deputetët e kësaj partie përmenden përballjen e Rexhep Selimit në këtë gjykatë, mirëpo nuk përmenden emrat e komandantëve të tjerë që po përballen me drejtësinë, si Hashim Thaçi, Kadri Veseli …

Më shumë...