Ahmet Qeriqi

OVL e UÇK-së bëri të ditur se mbi 2.100 persona janë larguar nga lista e përfituesve të pensioneve si veteranë

OVL-UÇK: Reagimi i Policisë së Kosovës ndaj protestës së PSD-së dhe ishte i tepruar dhe jo i duhur

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës thotë se mbi 2.100 persona janë larguar nga lista e përfituesve të pensioneve si veteranë. Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati ka thënë se lista e veteranëve të UÇK-së, duhet të pastrohet dhe një proces …

Më shumë...

Dënohet sulmi me vezë ndaj zëvendës-kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, për shkak të paralajmëriti të heqjes së taksës

Avdullah Hoti: LDK brenda tri ditëve do ta caktojë kandidatin për kreun e qeverisë

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ka reaguar ndaj sulmit me vezë që u bë sot ndaj zëvendësministrit Avdullah Hoti. Ai ka shkruar se sulmi ndaj Hotit është akt qyqar, duke shtuar se ka pasur për qëllim pengimin e proceseve pozitive në vend. Veliu ka shtuar se aktet e …

Më shumë...

Proserbi, Lajçak nga Sllovakia, që nuk e ka njohur Kosovën do të jetë arbitër i posaçëm i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi

Proserbi, Lajçak nga Sllovakia, që nuk e ka njohur Kosovën do të jetë arbitër i posaçëm i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi

Diplomati proserb i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak u propozua edhe zyrtarisht përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë burimet diplomatike në Bruksel. Sipas tyre, shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Joseph Borrell, nga Spanja, po ashtu vend i cili nuk e ka …

Më shumë...

Përparim Halili: Tropoja e 200 djemve të vrarë në 16 vite, politika “berishiane” dhe përçarja që zhduku fisin, “Haklaj”

Përparim Halili: Tropoja e 200 djemve të vrarë në 16 vite, politika “berishiane” dhe përçarja që zhduku fisin, “Haklaj”

Ajo që ka ndodhur në Tropojë me gjakderdhjen brenda fiseve, me bazë politikën e “dy gishtave” të pas vitit 1992, nuk ka ndodhur në asnjë qytet e zonë të Shqipërisë në 70 vitet e fundit. Sot, 77 vjeçari Sali Berisha, i rënë nga pushteti, i dalë nga politika dhe i …

Më shumë...

Adem Breznica: “Nusja e Xhamajkës” i ka fajet!

Adem Breznica

Sistemi patriarkal i organizimit shoqërorë ka qenë dominantë në gjithë historinë e shoqërisë njerëzore. Madje edhe periudha e bredhjes para-bujqësore, që shkenca i referohet si matriarkat, në bazë të hulumtimeve të fundit, del të jetë kontestuese për dominimin apo sundimin eventual të gruas mbi burrin. Shpërndarja e njerëzve në gjithë …

Më shumë...

Reis Mirdita: Fillet e jetës në Tokë

Reis Mirdita

Në dhjetor të  vitit 2017 u zbuluan gjurma fosilesh mikroorganike që datojnë nga 3,5 miliarda vjet dhe nënvizuan se jeta në tokë mund të ketë filluar akoma më parë. Me teknologji të re (spektometri) u erdh në përfundim se nga njëmbëdhjetë mostra, pesë kanë ngjashmëri me këto të sotshmet. Ky …

Më shumë...

Josep Borrell ka biseduar ndaras me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin, Albin Kurti dhe kryetarin e Serbisë, Vuçiq

Thaçi - Borell

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka biseduar  ndaras me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin Albin Kurti dhe me kryetarin  e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në vazhdimësi të  bisedave që ai kishte me ta gjatë vizitës në Beograd dhe në Prishtinë në muajin  janar. Njoftimi është dhënë nga zyra …

Më shumë...

Policia e Shqipërisë ka ndërmarrë një aksion për mbylljen e aktiviteteve të paligjshme të lojërave të fatit

Policia e Shqipërisë

Policia e Shqipërisë ka ndërmarrë një aksion për mbylljen e aktiviteteve të paligjshme të lojërave të fatit. Aksioni i policisë ndodhi një vit pasi autoritetet shqiptare ndaluan aktiviteteve të tilla. Më shumë se 1.500 policë morën pjesë në operacionin që u zhvillua në Tiranë dhe shtatë qytete të tjera, derisa …

Më shumë...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, sot ka dëshmuar për rastin, “Monstra”

Ali Ahmeti në Malësinë e Tetovës: Numri 3 dhe BDI bashkon tetovarët

Kryetari  i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot ka dëshmuar për rastin “Monstra”. Ai pas dëshmisë tha se BDI-ja është duke e paguar koston e saj. Duhet të ketë rigjykim dhe monitorim nga institucionet ndërkombëtare. E brenda në gjykatë gjatë dëshmisë, Ahmeti ka thënë se nuk beson që këtë …

Më shumë...

Bodo Veber e Toby Vogel: Mirosllav Lajçak është proserb, i papërshtatshëm në bisedimet Kosovë Serbi

Lajçak: BE-ja është shumë e interesuar në Ballkanin Perëndimor dhe mbështet fuqimisht dialogun Kosovë - Serbi

Dy bashkëpunëtorë të lartë të Këshillit për Politikë të Demokratizimit në Berlin enë  Bruksel, Bodo Veber dhe Toby Vogel, përmes një analize për EUobserver pohojnë se Mirosllav Lajçak nuk do të ishte i përshtatshëm për të dërguar special të BE-së për Beograd e Prishtinë. Ndër shumë shkaqe që rreshtojnë në …

Më shumë...

Mike Pompeo: Marrëveshja e paqes mes Amerikës dhe talibanëve në Afganistan, nënshkruhet më 29 shkurt

Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se marrëveshja e paqes mes Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve në Afganistan do të nënshkruhet më 29 shkurt. “Shtetet e Bashkuara dhe talibanët janë angazhuar në bisedime për të lehtësuar një zgjidhje politike, për t’i dhënë fund konfliktit në Afganistan si dhe për …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: “Kolona e Pestë” gjithnjë e më e fuqishme në mesin e shqiptarëve

Sadik Halitjaha

Kolona e Pestë e fuqishme në mesin e Shqiptarëve. Herë shumë aktive, herë më pak, por kurrë pasive dhe e shuar. Herë si flakë e herë si prush. Kjo farë e mbjell ndër shekuj e në shërbim të të gjithëve gjithnjë në dëm të shqiptarisë e në interes të të …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Grenell Politika apo zhveshja nga folklori i politikës

Bahri Bivolaku

Në të gjithë karrierën e tij politike shoh të ngatërruarit e pasojës me shkakun.Tani në pozitë duhet të ballafaqohet me shkakun e jo të ngrisë kauza nga pasoja. Grenell politika ia tregon rrugën tani e jo folklori politik si dikur. Si kryeministër, Kurti duhet të tregojë zotësi për t’i kthyer …

Më shumë...

Turqia heziton të hyjë në luftë me Rusinë për shkak të Idlibit, edhe pse aty po masakrohet popullata civile nga krimineli Asad

Turqia heziton të hyjë në luftë me Rusinë për shkak të Idlibit, edhe pse aty po masakrohet popullata civile nga krimineli Asad

Mediet në Turqi bëjnë të ditur se janë vrarë dy ushtarë turq dhe pesë të tjerë i janë plagosur nga sulmet ajrore ruse në veriperëndim të rajonit të Idlibit në Siri. Kjo është shenja për përshkallëzim të dhunës në të cilën Ankaraja dhe Moska përkrahin palë të ndryshme. Forcat ajrore …

Më shumë...

Forcat ruse në shërbim të kriminelit, Bashar Asad, bombardojnë Idlibin, pavarësisht marrëveshjeve të arritura më parë

Forcat ruse në shërbim të kriminelit, Bashar Asad, bombardojnë Idlibin, pavarësisht marrëveshjeve të arritura më parë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe kryetari i Francës Emmanuel Macron biseduan në telefon me kryetarin e Rusisë, Vladimir Putin, njoftoi agjensia e lajmeve Anadolia. Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert thotë se Merkel dhe Macron kanë diskutuar me Putinin lidhur me  përshkallëzimin e krizës në rajonin veriperëndimor sirian të Idlibit. …

Më shumë...

Frrok Çupi: Unë i besoj Sali Berishës kur thoshte se Ilir Meta është personi më i korruptuar dhe më injorant në botë

Frrok Çupi

Analisti,  Frrok Çupi,  në një emision debati hodhi akuza kundër  Ilir Metës  dhe tha se ai  ka bërë krime të shumta dhe për të shpëtuar po kërkon të bëjë presion dhe të krijojë destabilitet. Unë i besoj Sali Berishës kur thoshte se Ilir Meta është personi më i korruptuar dhe …

Më shumë...