Ahmet Qeriqi

OAK kërkon nga KPMM lehtësira për sektorin minerar

OAK

Lirimi nga interesi mujor për vitin 2020 dhe 2021 dhe ulja e interesit mujor nga viti 2022 nga 2% në 0.5% apo në shifra vjetore nga 24% në 6% për vonesë të pagesave për rentë në KPMM, shtyerja e pageses së kësteve të rentes minerar pa interes dhe vlera e …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Kandidati për kryetar duhet të jetë nga PDK-ja, nuk kemi vota për asnjë kandidat nga koalicioni qeveritar

Enver Hoxhaj: Kandidati për kryetar duhet të jetë nga PDK-ja, nuk kemi vota për asnjë kandidat nga koalicioni qeveritar

Kryetari aktual Partisë Demokratike, Enver Hoxhaj, ka bërë me dije se ky subjekt politik nuk do ta mbështet asnjë kandidat për presidenti, i cili vjen nga partitë në pushtet. Në një konferencë për media, ai ka thënë se kjo parti është e gatshme të bisedojë për çështjen e presidentit me …

Më shumë...

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë: Këshilli i Prindërve të Kosovës nuk u  konsultua nga ana Qeverisë

Arbërie Nagavci: Viti i ri shkollor fillon me 1 shtator me orar të rregullt e pjesëmarrje fizike në shkolla

Këshilli i Prindërve të Kosovës konsideron se si përfaqësues të prindërve nuk janë  konsultuar nga ana Qeverisë së Kosovës e cila ka nxjerr vendim për të  përfunduar procesi mësimor me datën 18 dhjetor dhe për të filluar mësimi me datën 18 janar 2021. KPK-ja konsideron se gjendja e pandemisë nuk …

Më shumë...

Përfundoi seanca dëgjimore për interpretimin e ligjshmërisë të votës së deputetit, Etem Arifi, ditën e votimit të Qeverisë Hoti

Përfundoi seanca dëgjimore për interpretimin e ligjshmërisë të votës së deputetit, Etem Arifi, ditën e votimit të Qeverisë Hoti

Ka përfunduar seanca dëgjimore për interpretimin e ligjshmërisë së votës së deputetit, Etem Arifi në ditën e votimit të Qeverisë në krye me Avdullah Hotin. Në  seancën  e Gjykatës Kushtetuese sot është  diskutua për votën e deputetit, Etem Arifi, i cili ishte dënuar me burg në kohën e zgjedhjes së …

Më shumë...

Besnik Berisha: Vendimi për votimin e Qeverisë është i pakontestueshëm dhe vota e deputetit, Etem Arifi e ligjshme

Besnik Berisha

Avokati, Besnik Berisha, insiston se vendimi për votimin e Qeverisë së Kosovës është i pakontestueshëm dhe vota e deputetit të dënuar me burg, Etem Arifit është e ligjshme. I pyetur nga gjykatësja e Kushtetueses, Gresa Caka se a mund të vendoste Gjykata Kushtetuese për shkuarjen në zgjedhje në rast se …

Më shumë...

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, është arsyetuar lidhur me certifikimin e deputetit nga pakicat, Etem Arifi

Valdete Daka

Kryetarja e Këshillit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, është arsyetuar lidhur me certifikimin e deputetit nga radhët e komunitetit pakicë, Etem Arifi, në seancën publike që u mbajt nga Gjykata Kushtetuese. Pasi kryetari i Legjislacionit të Kuvendit, Shkëmb Manaj, ka potencuar se KQZ-ja nuk i ka nxjerrë ndonjë problem lidhur …

Më shumë...

Dëshmitaret e Jehovait në gjuhën shqipe, në Zürich morën pjesë në fushatën mbarë-botërore në shpërndarjen e numrit të revistës “Kullat e Rojës”

Dëshmitaret e Jehovait në gjuhën shqipe, në Zürich morën pjesë në fushatën mbarë-botërore në shpërndarjen e numrit të revistës “Kullat e Rojës”

Gjatë gjithë muajit nëntor 2020, Dëshmitaret e Jehovait morën pjesë në një Fushatë mbarëbotërore në shpërndarjën e numrit të Kullës së Rojës me temën “Çfarë është Mbretëria e Perëndisë”? Për shekuj me radhë shumë njerëz nga fe të ndryshme kanë kërkuar përgjigjen për këtë pyetje. Revista u shpërnda për publikun …

Më shumë...

Anton Lulgjuraj: Gjykata Speciale – provimi më i vështirë në 20 vitet e fundit i diplomacisë së Shqipërisë dhe Kosovës

Anton Lulgjuraj: Gjykata Speciale – provimi më i vështirë në 20 vitet e fundit i diplomacisë së Shqipërisë dhe Kosovës

Lufta e Kosovës për liri ishte e shenjtë. Gjithë Perëndimi u vu në lëvizje për të ndihmuar një popull ndaj të cilit po bëhej genocid dhe krime kundër njerëzimit. Në krye të të gjithë këtij aksioni ishte SHBA dhe Britania e Madhe, pastaj vinin shtetet aleate. Serbia po përballej me …

Më shumë...

Ali Hertica: Qeverisja teknokratike 

Ali Hertica

Një demokraci është një konflikt i organizuar. Në përgjithësi, është një mënyrë e mirë për të bashkuar mendime kontradiktore dhe për të krijuar një të vërtetë të përkohshme nga ajo. Duke folur përafërsisht, personi me më shumë vota pas emrit të tij ka më të drejtë, por për fat të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kohë

Mehmet Bislimi

na duhet kohë për të sjellë në kala nga fundi i botës Doruntinën vëllai ngritur nga varri erë dheu po vinte po vinte erë bari prej kohësh vëlla e motër degdisur e djegur malli në kërkim të  pafajësisë u ngritëm edhe nga fundi i dheut besën e dhënë peng nuk e …

Më shumë...

Zymer Mehani: KOSOVË…

Zymer Mehani

1. KOSOVË- Çerdhe e trimërisë   KOSOVË- Djep i Dardanisë   KOSOVË- Vatër e barotit   KOSOVË- Gjaku i Kastriotit   KOSOVË- Kulla e Jasharëve   KOSOVË- Zemra e shqiptarëve   KOSOVË- Fjala e Besës   KOSOVË- DASHURI e Abedin REXHËS   KOSOVË- Uratë e Nënë TEREZËS   KOSOVË- Besë …

Më shumë...

Hasan Qyqalla: BETOHU …

Hasan Qyqalla: BETOHU ...

Betohu në shpatën e Kastriotit Në plisin e Dadë Shotës Në Flamurin e Plakut të Vlorës Në alfabetin e Manastirit Në dashurinë e Nënë Terezës.   Betohu në fjalën e studentit Në urtin e Anton Çettës Në Kanunin e Lekës Në trimërinë e Pajazitit Në pushkën e Jasharajve…!   Betohu …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Busti i Fan Nolit dhe shtatorja e Donika Kastriotit qesharake dhe fyese

Ilir Muharremi

Këto ditë u bë bujë dhe një ortek pozitiv rreth shtatorëve të shëmtuara, jo proporcionale, me gabime amatoreske shkollore (proporcionet e sakta trupore anatomike) të turpshme, fyese ndaj figurave të shquara siç është Skënderbeu dhe Adem Jashari. Shtatë milion shqiptar reaguan për të mirën e tyre, fëmijëve të tyre dhe …

Më shumë...

Anglia është vendi i parë në botë që aprovoi përdorimin e vaksinës kundër virusit korona Fajzer-BioNtec

Covid vaksina

Mbretëria e Bashkuara është bërë vendi i parë në botë që aprovoi përdorimin e vaksinës kundër virusit korona Fajzer-BioNtec. Është dhënë drita e gjelbër nga rregullatorët shëndetësorë, dhe do të jetë e qasshme nga java e ardhshme. Studimet kanë treguar se doza e kësaj vaksinë është 95 për qind efektive …

Më shumë...

Totaj dhe Hoxha: Komuna e Prizrenit përdhosi figurën e Skënderbeut dhe memorien tonë kolektive

Totaj dhe Hoxha: Komuna e Prizrenit përdhosi figurën e Skënderbeut dhe memorien tonë kolektive

Totaj dhe Hoxha: Komuna e Prizrenit përdhosi figurën e Skënderbeut dhe memorien tonë kolektive, thërrasim seancë të asamblesë për rimodelim të shtatores dhe ndryshim të lokacionit Prizren, 1 dhjetor 2020 – Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja …

Më shumë...

Avdi Gjata: Si më Kujtohet -KUVENDI i 26 NËNTORIT- për Organizimin e Demonstratave të 1968-tës nga Studentët e Prishtinës

Prof. Avdi Gjata

-URIME 28 NËNTORI I SHPALLJES SË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË po EDHE PESËDHJETËVJETORI I KUVENDIT TË ORGANIZIMIT TË DEMONSTRATAVE TË VITIT 1968 NË BAJÇINË. Në kilometrin e pestë, përgjatë rrugës që të shpie për në Reçicën e Dem Ahmetit në veri të Besianës në anën e djathtë e majtë të kësaj rruge, …

Më shumë...