Ahmet Qeriqi

Fehmi Rama: Joe Biden më 20 janar do të betohet si presidenti i 46 i SHBA-ve

Fehmi Rama

Në botën shqiptare Joe Biden gëzon respekt të madhë, në sajë të kontributit të tij për lirin e Kosovës. Jo Biden, John McCain dhe Bob Dol gjatë kulmit të luftës në Kosovë, ishin të mendimit që populli i Kosovës duhet të lirohet më intervenimin e trupave tokësore, dhe të arrestohet …

Më shumë...

Zlatko Vujoviq: Beogradi po bën presion në Mal të Zi, për të ndryshuar identitetin e tyre kombëtar nga malazias në serb

Zlatko Vujoviq: Beogradi po bën presion në Mal të Zi, për të ndryshuar identitetin e tyre kombëtar nga malazias në serb

Kisha Ortodokse Serbe dëshiron të imponojë modelin e saj ideologjik-teokratik, duke i serbizuar malazezët, thotë kryetari i Qendrës për Monitorim dhe Kërkim, Zlatko Vujoviq. Ai thotë se për  Aleksandar Vuçiqin, është jashtëzakonisht e rëndësishme të” çlirohet “ose të margjinalizohet pjesëmarrja kombëtare e malazezëve në strukturën e përgjithshme të popullsisë. Ndryshimi …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Ndryshimi që po e tronditë Isa Mustafën

Shefqet Dibrani

Reagim në shkrimin: “Mustafa me “porosi” për Gjykatën Speciale: Të gjykohen vrasjet e anëtarëve të LDK-së, ua kemi borxh drejtësinë”, gazeta “Bota sot – Online”, 09.01.2021. Sa herë vijnë zgjedhjet, Isa Mustafa kërkon të gjykohen vrasjet e anëtarëve të LDK-së pasi ai ua paska borxh, por Isa Mustafa paska harruar …

Më shumë...

Musli Krasniqi: Nën hisen e diellit që na takon, në 100-vjetorin e Maskrës së Prapashicës  

Musli Krasniqi: Nën hisen e diellit që na takon, në 100-vjetorin e Maskrës së Prapashicës

Në 100-vjetorin e Masakrës së Prapashicës 10 janar 1921. Ekspedita famëkeqe e ushtrisë dhe xhandarmërisë mbretërore serbe po hynte ndarasi në Prapashticë dhe Keçekollë, pasi kishte lënë shumë të masakruar në Sharban dhe kishte plaçkitur shtëpi të tëra në Koliq. Gallapi (Gollaku), si dhe vise të tjera të Kosovës, asokohe …

Më shumë...

Enver Hoxhaj në Anamoravë: Dy qeveritë e dështimeve nuk e ndërtuan as një autostradë, PDK-ja do ta përfundojë edhe të tretën

Enver Hoxhaj

 Kryetari i PDK-së, kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj ka vizituar një pjesë të autostradës së Anamoravës, ku për muaj të tërë kanë ngecur punimet për ndërtimin e saj. Hoxhaj ka kritikuar ish-qeveritë Kurti dhe Hoti për lënie pas dore të kërkesave të banorëve të Anamoravës dhe nevojave të Luginës së …

Më shumë...

Çka shkruante për ballistët, Hari Fulzi, ish- kuadër i lartë i zbulimit amerikan, në shtator të vitit 1944

Çka shkruante për ballistët, Hari Fulzi, ish- kuadër i lartë i zbulimit amerikan, në shtator të vitit 1944

Ballistët duke qenë tepër feudalë në pikëpamjet e tyre i përziejnë ato me metodat fashiste dhe nazizmin gjerman… Këto gërshetohen mirë prandaj nuk është e rastit që anëtarët e një grupi të tillë përkrahën planet fashiste, duke krijuar një truall të përbashkët me nazistët gjermanë, ata nuk i besojnë popullit …

Më shumë...

Adem Breznica: Merruani paratë e mos u jepni votën!

Adem Breznica

 Kur të ketë filluar fushata zgjedhore, e politikanët ju venë tek dera për t’ju ofruar para në shkëmbim të votës, merruani paratë – sepse ato nuk janë të tyret – e mos ua jepni votën! Hallall e keni! Nëse ua kërkojnë votën duke ju kushtëzuar me vende pune, pozita e …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Portalet të vërshuara, nga militantët e subjekteve politike, në Republikën e Kosovës….

Petrit Dibrani

Jo vetëm, të shëmtuara postimet – shkrimet në portale por edhe nxitëse me huti dhe po shpërfaqin edhe ngjarje të trishta, për disa njerëz që kanë poste publike. Mjaft më! Na e keni lodhur me shkrime dhe postime të paskrupullta, madje edhe shpërfaqjen e ngjarjeve shumë të trishta, të personaliteteve …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: SHPËTIM NGA MALLKIMI  

Mehmet Bislimi

( në sa po fillim të fushatës- gëzuar!)     Partitë     e djathtë   e majtë   e qendrës   …   u përligj kjo lojë   përmes përkatësisë partiake   identifikohemi   në fytyrë e surrat   me shterpësinë e gjatë   krye-parët morën ethet   në lojën e …

Më shumë...

Raport mbi gjendjen e rrugëve në Republikën e Kosovës nga Ministria e Infrastrukturës

Raport mbi gjendjen e rrugëve në Republikën e Kosovës nga Ministria e Infrastrukturës

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët se pas reshjeve të shiut në drejtim të auto-udhës Vermicë-Gjurgjicë në kilometrin e 53 kemi rrëshqitje të dheut, të një sasie jo të madhe, por që auto-udha “Ibrahim Rugova” është e qarkullueshme. Ministria e Infrastrukturës ka sinjalizuar vendin dhe ekipet janë duke punuar për ta …

Më shumë...

Në Gjykatën e Hagës po mbahet seanca kundër drejtuesve të OVL të UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj

Hysni Gucati

Zyra e Prokurorit të Gjykatës së Hagës ka  bërë të ditur se  fillimisht ishte shtyrë seanca për dy krerët e OVL të UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Seanca ka filluar me vonesë.  “Gjatë pjesës së parë të seancës, Haradinaj iu kërkua të vetëdeklarohet fajtor ose i pafajshëm në lidhje …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka zbardhur takimin me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka zbardhur takimin me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka zbardhur takimin me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama. Dendias deklaron se në fokus të diskutimeve ka qenë marrëdhënia bilaterale mes dy vendeve, perspektiva e Shqipërisë në BE si dhe zhvillimet e fundit rajonale. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mbërriti në Athinë mëngjesin …

Më shumë...

PDK-Fushë Kosovë: Uji i kanalizimit dhe shiut vërshon rrugën në Bresje të Fushë Kosovës

PDK-Fushë Kosovë: Uji i kanalizimit dhe shiut vërshon rrugën në Bresje të Fushë Kosovës

Ka kohë që banorët në Bresje të Fushë Kosovës përballen me problem të vazhdueshëm, ku ujërat e zeza dalin mbi sipërfaqe, ndërkohë që gjatë këtyre ditëve shiu ka rënduar edhe më shumë situatën. Uji i kanalizimit dhe shiut ka vërshuar tërë rrugën. Ndërtesa ku ka shpërthim të kanalizimit dhe grumbullim …

Më shumë...

RKL: Qëllimet antishqiptare që pretendon t’ i arrijë Gjykata Speciale, raciste, politike, kundër UÇK-së

RKL

Duke u nisur nga ideatorët dhe iniciuesit e krijimit të një gjykate speciale për sikur thuhet, hulumtimin dhe dënimin e krimeve të luftës në Kosovë nga Ushtria Çlirimtare e saj, që në fillim është menduar përpjekja për diskreditimin e UÇK-së, pastaj të NATO-s, e cila ndihmoi ushtarakisht dëbimin e regjimit …

Më shumë...

Charles A. Kupchan, Peter Trubowitz: Strategjia e Kinës për bashkimin e aleatëve amerikanë

Amerika dhe Kina

Janë tri parimet të duhet ta drejtojnë Joe Biden në krijimin e një fronti të bashkuar demokratik kundër autokracisë kineze Marrëdhëniet amerikane me partnerët thelbësorë demokratë do të ndryshojnë në mënyrë dramatike pasi zyra të merret nga Presidenti i sapozgjedhur, Joe Biden. Aleatët në Evropë dhe Azi presin me padurim …

Më shumë...

Kliti Topalli: Ish-kryeministri, Sali Berisha dhe kryetari Ilir Meta, i kanë pisk punët me ndërkombëtarët

Ilir Meta dhe Salih Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha dhe kryetari Ilir Meta, duket se i kanë pisk punët me ndërkombëtarët. Akuzat e lëshuara ndaj ambasadorëve, por dhe sulmet e kritikat ndaj reformës në drejtësi u kanë hapur shumë punë. Berisha nuk udhëton dot drejt SHBA, ndërsa ndaj tij ka pasur 3 reagime të forta në …

Më shumë...