Ahmet Qeriqi

Sot çlirimtarët e Kosovës nga të gjitha rrugët e tyre janë nisur të vizitojnë Reçakun, dhembjen dhe krenarinë tonë kombëtare

Sot çlirimtarët e Kosovës nga të gjitha rrugët e tyre janë nisur të vizitojnë Reçakun, dhembjen dhe krenarinë tonë kombëtare

Reçaku sot, në këtë ditë dimri zbardhet si zog feniksi, me plot dinjitet e krenari, me kujtim e mos-harrim për  më të dashurit, me besë-betimin e ruajtjes me çdo kusht dhe me çdo çmim të lirisë e pavarësisë, pa çka se kriminelët nuk janë dënuar, nuk e kanë marrë dënimin …

Më shumë...

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka priti në takim ambasadorin amerikan, Philip Kosnett

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka priti në takim ambasadorin amerikan, Philip Kosnett

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka priti në takim ambasadorin amerikan, Philip Kosnett. Kryetarja Daka shprehu mirënjohje për mbështetjen e pazëvendësueshme të Shteteve të Bashkuara jo vetëm për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Zonja Daka e njoftoi z. Kosnett lidhur me përgatitjet të cilat është duke i zhvilluar KQZ-ja …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur e këngës popullore dhe polifonike, “Mjeshtre e Madhe”, Paro Ziflaj

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur e këngës popullore dhe polifonike, “Mjeshtre e Madhe”, Paro Ziflaj

– Kudo më kërkojnë këngë polifonike, kënga që na indetifikon si komb Në rreth 55 vite në skenë kam kënduar rreth 450 këngë polifonike dhe 105 këngë popullore – Në vite kam bashkëpunuar me kompozitorët Adrian Hila, Gramoz Kozeli, Genc Malaj, Vani Rushiti, Edmond Zhulali, Alban Hoxhaj -Më këtë Pandemi …

Më shumë...

KQZ-ja ka pranuar informacione se gjatë ditës së sotme është publikuar një aplikacion online, i paautorizuar

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me shqetësim ka pranuar informacionet se gjatë ditës së sotme është publikuar një aplikacion online,  i cili po grumbullon të dhënat e qytetarëve nga jashtë Kosovës si dhe donacione. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, brenda dhe jashtë vendit, se …

Më shumë...

Nismës Socialdemokrate sot iu ka bashkuar edhe luftëtari i tri luftërave tona çlirimtare, Gafurr Osmani, nga komuna e Ferizajt

Nismës Socialdemokrate sot iu ka bashkuar edhe luftëtari i tri luftërave tona çlirimtare, Gafurr Osmani, nga komuna e Ferizajt

Nismës Socialdemokrate sot i ka bashkuar edhe luftëtari i tri luftërave tona çlirimtare, Gafurr Osmani, nga komuna e Ferizajt, të cilit mirëseardhje i ka uruar sekretari organizativ i Nismës, Bekim Brestovci. Gafurr Osmani, ushtari i tri luftërave çlirimtare nga sot e ka braktisur Partinë Demokratike të Kosovës, për të aderuar …

Më shumë...

Bekim Jashari: Nuk habitem pse nuk përmendet më, emri i Murat Jasharit për kryetar të Kosovës, nga krerët e Vetëvendosjes

Bekim Jashari

Lidhur me marrëveshjen e sotme mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit  është deklaruar edhe Bekim Jashari. Ai ka thënë se nuk është i habitur nga ndërrimi i preferencave prej partisë së Kurtit, por ka bërë thirrje që populli duhet të jetë i kujdesshëm se kënd po voton dhe  nuk habitet …

Më shumë...

Manifestimi në përvjetorin e Masakrës së Reçakut, kësaj radhe nuk mbahet nën patronatin e Presidencës së Kosovës

Recak

Kryesia e fshatit Reçak ka njoftuar lidhur me aktivitetet  që do të mbahen nesër,  më 15 janar,  për martirët  e gjenocidit serb  në Masakrën e Reçakut. Kryesia ka shprehur indinjatën se si përkujtimi për Masakrën e Reçakut, është organizuar vazhdimisht nga Presidenca, por jo edhe kësaj radhe. “Ka disa vite …

Më shumë...

Bijat e profesorit të mirënjohur, Anton Çetta, kërkojnë që shtatorja e babait të tyre të mos vendoset në oborrin e Katedrales

Don Fatmir Koliqi ka fyer Anton Çettën dhe mendon se nuk ka qenë i denjë që shtatorja e tij të vendoset në oborr të katedrales

Bijat e profesorit, veprimtari dhe studiuesit të zellshëm shqiptar, Anton Çettës, Agata dhe Donika, nuk pranojnë që shtatorja e babit të tyre të vendoset në oborrin e Katedrales “Nënë Tereza”, në Prishtinë, ashtu siç është marrë vendimi nga Ipeshkvia e Kosovës. Ato kanë deklaruar se ky veprim nuk është në …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Bijtë e kotësisë

Mehmet Bislimi

po t’i shikosh nga pamja e jashtme të duken sikur secili me vete bartë në gji nga një copë histori dilemë për pak çaste në kafenetë e qytetit vrasje e butë me çaj e duhan dënimi absurd pajtim i heshtur me shëmtitë ata meditojnë në rrethin e trishtimit nga jeta …

Më shumë...

Lutfi Coka: Kushtuar “Heroit të Kosovës”, Halit Coka

Halit Coka

I thotë pushkës,mos më trdhëto! Je e sigurtë në dorën time. Bashkë do vdesim në llogore Bashkë do jemi në fitore!   Nëse boja më mungon Do pres gishtin tim. Me gjakun që pikon Do jap një kushtrim!   Kur  arma më mungon Do bëj thirje e kushtrim, Nga shpirti …

Më shumë...

KQZ: Verifikimi i aplikuesve nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, do të bëhet edhe përmes thirrjeve telefonike

KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që verifikimin e personave që aplikojnë nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit ta bëjë edhe përmes thirrjeve telefonike. Një vendim të tillë po e kundërshtojnë Vetëvendosja, parti kjo e cila ka dërguar edhe ankesë në Komisionin për Ankesa dhe Parashtresa …

Më shumë...

Enver Hasani: Askush s’mund të kandidojë në zgjedhjet e 14 shkurtit, nëse ka një dënim të formës së prerë në tre vitet fundit

Enver Hasani: Marrëveshja e propozuar nga Albin Kurti në Bruksel për paqe me Serbinë është primitive

Sipas ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, askush s’do ketë mundësi të kandidojë në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, nëse kanë një dënim të formës së prerë në tre vitet fundit, pavarësisht peshës apo llojit të dënimit të shqiptuar. Një gjë të tillë, Hasani e ka thënë gjatë një tryeze …

Më shumë...

Angazhimi i njësiteve të FSK-së në operacionet e shpëtimit pas vërshimeve në Kosovë

Angazhimi i njësiteve të FSK-së në operacionet e shpëtimit pas vërshimeve në Kosovë

Forca e Sigurisë së Kosovës, pas reshjeve të vazhdueshme ditëve të fundit dhe vërshimeve në gjithë territorin e Kosovës, me njësitet e specializuara për reagim në kriza, ekipet e kërkim-shpëtimit dhe të xhenios, u doli në ndihmë qytetarëve dhe institucioneve shtetërore në përballimin e situatës, me fokus të veçantë në …

Më shumë...

Kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj prezantoi platformën e PDK-së për rimëkëmbje të Kosovës

Kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj prezantoi platformën e PDK-së për rimëkëmbje të Kosovës

Kandidati për kryeministër, Hoxhaj prezanton platformën e PDK-së për rimëkëmbje të Kosovës: Gara është mes dy partive në këto zgjedhje Kandidati i PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj ka shpalosur sot planin qeverisës të Partisë Demokratike të Kosovës për rimëkëmbje të Kosovës. Përmes një konferencë për media, Hoxhaj ka treguar prioritetet …

Më shumë...

James Ker-Lindsay: Serbia nuk iu bashkohet rezolutave të OKB-së në dënimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut nga Rusia e Kina

OKB

Profesori, Xhejms Ker-Lindsay, në Shkollën për Ekonomi dhe Shkenca Politike të Londrës dhe ekspert i çështjeve politike në Ballkanin Perëndimor, ka deklaruar pëe Radion-Evropa e Lirë se Serbia nuk iu bashkohet rezolutave të Kombeve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian në dënimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut nga vendet …

Më shumë...

Ramush Tahiri: Nuk dihet a merr pjesë në zgjedhje, Vjosa Osmani, pasi ka përfunduar afati për deklarimin e koalicioneve

Ka vdekur politologu dhe analisti i njohur, Ramush Tahiri

Vjosa Osmani, mund të mos marrë pjesë në zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit, pasi në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ka përfunduar afati për deklarimin e koalicioneve, ka deklaruar analisti Ramush Tahiri, i cili tha se procesi i shkrirjes së Osmanit në listën e Vetëvendosjes do të humbte identitetin.  Duket …

Më shumë...