leoni

Ahmet Qeriqi

A. Qeriqi: Indolenca shekullore shqiptare ndaj trashëgimisë kulturore, duhet të marrë fund përgjithmonë

Ahmet Qeriqi

Duke qenë një popull kryengritës, por shumë i shtypur nga perandoritë e fuqitë më të mëdha të botës,  si: Roma, Bizanti, Turqia, shtetet sllave, populli ilir, dardan shqiptar,  gjatë shekujve ka luftuar për ekzistencë e mbijetesë dhe është gjendur e është  përballur në katrahurat e koniukturave shoqërore e politike të …

Më shumë...

Kadri Rexha: ARGATËT E TERRIT QOFSHIN TË MALLKUAR NDËR BREZA

Kadri Rexha

Në kohën kur mercenarët shpirtshitur po na sugjerojnë paqen në vend të lirisë, në kohën kur klasa vasale në pushtet po shkel mbi gjakun e dëshmorëve dhe mbi luftën e brezave të tërë për liri e pavarësi, në kohën kur po mohohet identiteti kombëtar i popullit, flamuri dhe simbolet tona …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në cilësinë e kryesuesit të radhës të OSBE-së, mbajti fjalën përmbyllëse në Ministerial

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi  Rama, në cilësinë e kryesuesit të radhës të OSBE, mbajti fjalën përmbyllëse në Ministerialin e kësaj organizate, pas zgjedhjes së krerëve ekzekutivë. Rama është shprehur në hyrje të fjalës së tij se edhe pse me një eksperiencë shumë të vogël në këto nivele të diplomacisë botërore …

Më shumë...

Kryeministri Hoti, ka falënderuar deputetët e Kuvendit për votimin e Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Avdullah Hoti thotë se kanë punuar aq shumë sa që një qeveri për një mandat të plotë nuk do të mund të punonte

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka falënderuar deputetët e Kuvendit për votimin e Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. Ai ka thënë se nga ky projektligj, qytetarët do ta ndjejnë përkrahjen direkte të qeverisë. “U jam mirënjohës dhe u falënderohem të gjithë deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, të cilët besuan …

Më shumë...

Abazoviq: Mos flisni ju të opozitës për të drejtat e pakicave. Unë nuk jam serb, as malazez, por pjesëtar i komunitetit më të shtypur

Dritan Abazovic

Në debatin që ka vazhduar për ca kohë në Kuvendin  e Malit të Zi, ku po diskutohet qeveria e re malazeze, Ditan Abazoviq vazhdoi të akuzojë deputetët e partisë opozitare. Disa nga deputetët opozitarë i thanë Abazoviqit  duke i thënë që të merrte një qetësues para se të vinte në …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Deklarata e Misionit dhe PDK-ja, në të sotmen!

Bahri Bivolaku

Politika tani e do mendimin, qetësinë, e do alternativën, debatin dhe kundërshtimet programore në vend të personifikimeve e demonizimeve. Ndryshe, nuk kanë vlerë as mendimi i thënë e as vargu i shkruar , as virtytshmëria e vizioni. Humbim të gjithë. Humb Kosova. Alternativa deri më tani ishte kthyer në tendencën …

Më shumë...

RKL: Kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, arsyeton përgjysmimin e dënimit për kriminelin serb, mbështetur në Ligjin Penal të Jugosllavisë (!)

RKL

Kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, arsyeton përgjysmimin e dënimit për kriminelin serb, Tasiq, mbështetur në ligjin penal të Jugosllavisë. Edhe 21 vjet pas luftës dhe dëbimit të Serbisë nga Kosova, gjykatat tona marrin vendime duke u bazuar në Ligjin Penal të Jugosllavisë. Këtë e pranoi publikisht, kryetari i …

Më shumë...

Arbana Delia: Ti dhe unë

Arbana Delia: Ti dhe unë

Ti që në një parti dështove E në tjetrën u gradove, Ti siç ishe dje, I tillë je edhe sot. Servilet në parti një “fat” si ti e kanë Gradohen edhe nëse vlera s’kanë. Fat të bardhë apo mrekulli? Si të duash thuaje ti Unë s’ta kam lakmi. Unë rroj …

Më shumë...

Pritet votimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, e premtja shansi i fundit që deputetët e Kosovës të kthjellën!

Rezoluta e Kuvendit të Kosovës, për gjenocidin në Srebrenicë, e miratuar në seancën e sotme plenare  

Para disa ditësh Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur Konferencë shtypi pikërisht për këtë qështje të cilën e kemi parë si të domosdoshme për shpëtimin e bizneseve, në fushëveprimtarinë e tyre hotelieri, turizëm dhe gastronomi, me ç’rast nuk përjashtuam mundësinë e padisë ndaj dy qeverive Kurti dhe …

Më shumë...

Qerim Rexhaj: FATI I BURGUT TË GURRAKOCIT SI FATI I KULLËS SË POPIT!

Qerim Rexhaj: Fati i Burgut të Gurrakocit si fati i Kullës së Popit!

Këto ditë, në opinionin e komunës së Istogut, është aktualizuar me plot të drejt vendimi i Kuvendit Komunal të Istogut për ta rrënuar Burgun e Gurrakocit. Ky vendim, sa arbitrar aq i pajustifikuar, pas shumë vendimeve antihistorike të këtij Kuvendi, vjen pas rrënimit të Kullës famëkeqe të Popit, pas shkatërrimit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Moment historik, Britania e Madhe miraton vaksinën Pfizer / BioNTech Covid për shpërndarje nga java e ardhshme

Nebih Rexhepi

E përditshmja britaneze “The Guardian”, me datën 2 dhjetor 2020 vërteton këtë lajm të shumëpritur. Britania e Madhe është vendi i parë perëndimor që licencon një vaksinë kundër Covid, duke hapur rrugën për imunizimin masiv me vaksinën Pfizer / BioTech që të fillojë javën e ardhshme për ata që janë …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Ne rrinim zgjuar kur të tjerët po flinin!

Mehmet Bislimi

… Në atë godinë të madhe ku dera gjithherë ka qëndruar hapur, atdhedashës, miq e dashamirë të shumtë, kanë hyrë e dalë pa pushim. Kjo nuk duhet të nënkupton më shumë se sjelljen e devotshme njerëzore për të nderuar zakonin e pashkruar, respektin e brendshëm shpirtërorë që nuk preket me …

Më shumë...

Doli nga shtypi monografia: “FENIKSËT E LIRISË-18”

RKL: Në Aeroportin e Prishtinës, “Adem Jashari” nuk lejohen libra për dëshmorët, por vetëm botimet e Kohës së Veton Surroit

Në vazhdim të realizimit të projektit për botimin e monografisë për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” nxori në dritë monografinë, “Feniksët e lirisë-18”. Në këtë vëllim të monografisë janë prezantuar 71 biografi për dëshmorët e kombit, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar …

Më shumë...

Parathënia e monografisë, “FENIKSËT E LIRISË-18”

RKL: Në Aeroportin e Prishtinës, “Adem Jashari” nuk lejohen libra për dëshmorët, por vetëm botimet e Kohës së Veton Surroit

Nga viti në vit, duke filluar në vitin 2001, me përpjekje të jashtëzakonshme për ta zbardhur luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me fakte e argumente, me gjurmimin e  të dhënave autentike për jetën dhe veprën e dëshmorëve të kombit, nga bashkëluftëtarët dhe familjarët e tyre,  nga burime e të …

Më shumë...

Melisa Qestaj: “Kuvendi i Junikut” me kushte të mira për zhvillimin e mësimit praktik

Melisa Qestaj: “Kuvendi i Junikut" me kushte të mira për zhvillimin e mësimit praktik

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, së bashku me ministrin e Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, nënshkruan marrëveshjen për furnizimin me pajisje teknologjike informative për Gjimnazin “Kuvendi i Junikut”, projekt ky që do të krijojë dhe ofrojë nxënësve, kushte më të mira për zhvillim e mësimit praktik. …

Më shumë...

Arianit Bytyçi: 22 vite nga mbështetja e gjimnazistëve të Prishtinës dhënë UÇK-së  

Arianit Bytyçi: 22 vite nga mbështetja e gjimnazistëve të Prishtinës dhënë UÇK-së

Njëzetë e dy vite më parë, në prag të shënimit të festës kombëtare të 28 nëntorit 1998, në rrethana të vështira lufte, një grup i nxënësve të Gjimnazit “Xhevdet Doda” të Prishtinës e kishin botuar numrin e tetë të revistës “Gjimnazisti”, që ishte revistë e kësaj shkolle të mesme. E …

Më shumë...