Ahmet Qeriqi

Zyrtarë të Ministrisë së Financave dhe Transfereve janë duke punuar në harmonizimin e buxhetit

Gjatë shtatë muajve të parë të vitit, bankat komerciale me kapital të huaj në Kosovë kanë fituar 45 milionë euro

Qeveria e Kosovës ende nuk e ka aprovuar buxhetin e këtij viti. Zyrtarë të Ministrisë së Financave dhe Transfereve thonë se janë duke punuar në harmonizimin e buxhetit dhe këtë do ta bëjnë brenda afatit ligjor, në mënyrë që vendi mos të hyjë në krizë. Kosova pati hyrë në vitin …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se shteti i Sierra Leones ka tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës

Dacic

Serbia vijon fushatën e saj kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës si shtet i pavarur. Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se shteti i Sierra Leones ka tërhequr njohjen si shtet i pavarur i Kosovës. Në lidhje me këto deklarata ka reaguar edhe Kosova zyrtare. …

Më shumë...

LDK-ja i kërkoi PDK-së ta harmonizojnë një qëndrim për heqjen e menjëhershme të taksës

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të marrin dritën e gjelbër pesë marrëveshjeve ndërkombëtare

Mbrëmë vonë ka përfunduar seanca maratonike për taksën ndaj mallrave të Serbisë. Dallime për masën e cila bllokoi dialogun, ka pasur brenda partnerëve të koalicionit, ndërmjet pushtetit dhe opozitës, por edhe dallime brenda kampit opozitar. Me versione të ndryshme të gjitha partitë kanë folur për pezullimin e kësaj mase. Kundër …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi dje në Uashington kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi dje në Uashington kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi dje në Uashington kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Thaçi tha për Radion Evropa e Lirë se në takim është diskutuar për “domosdoshmërinë e një zgjidhjeje paqësore të çështjeve Kosovë-Serbi” dhe për “mundësinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare”. “Takimi ka qenë korrekt, konstruktiv, pa ndonjë …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Sot, komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Komandanti i FSK-së, në Komandën e Ushtrisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut u prit me ceremoni ushtarake. Gjatë vizitës, fillimisht u prit në takim nga ministrja e Mbrojtjes …

Më shumë...

Kryeministri, Kurti, në letrën dërguar kryetarit amerikan, Trump shkruan për heqjen e taksave më 15 mars

Kryeministri, Kurti, në letrën dërguar kryetarit amerikan, Trump shkruan për heqjen e taksave më 15 mars

Kryeministri, Kurti, në letrën dërguar kryetarit Donald Trump dhe sekretarit Pompeo mbron qëndrimin për heqjen e taksave më 15 mars. Ai ka informuar për dialogun me Serbinë dhe taksën e vendosur ndaj Bosnjës dhe Serbisë. Së këndejmi, duke filluar nga 15 Marsi, ne do të fillojmë heqjen e tarifave për …

Më shumë...

Veseli: Konfrontimi i kryeministrit Kurti me NATO-n dhe Amerikën e dobëson Kosovën në raport me Serbinë

Veseli: Konfrontimi i kryeministrit Kurti me NATO-n dhe Amerikën e dobëson Kosovën në raport me Serbinë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha sot në seancën e jashtëzakonshme ku po diskutohet për tarifën ndaj Serbisë, se qasja konfrontuese e kryeministrit Albin Kurti me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke e dobësuar Kosovën në raport me Serbinë, ende pa filluar dialogu.  Lideri …

Më shumë...

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, kritikoi kryeministrin Kurti, për heqjen e taksës ndaj Serbisë

Daut Haradinaj

Me iniciativë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, është duke u mbajtur seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, në lidhje me taksën prej 100 për qind. Në fillimin e kësaj seance, shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, në fjalimin e tij, e ka kritikuar ashpër kryeministrin Albin …

Më shumë...

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, ka thënë se partneret e koalicionit nuk kanë qëndrim të njëjtë për taksën

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, ka thënë se partneret e koalicionit nuk kanë qëndrim të njëjtë për taksën

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë partneret e koalicionit nuk kanë qëndrim të njëjtë për taksën. Limaj në seancën e jashtëzakonshme për taksën ka thënë se kryeministri Albin Kurti ka ndryshuar qëndrimet në raport me taksën dhe reciprocitetin. Ai ka theksuar se 70 për qind e fjalimit të …

Më shumë...

Sot deputetët e Kuvendit t të Kosovës po debatojnë lidhur me taksën e vendosur ndaj Serbisë

Sot deputetët e Kuvendit t të Kosovës po debatojnë lidhur me taksën e vendosur ndaj Serbisë

Sot po i zhvillon punimet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, ku deputetë po debatojnë lidhur me heqjen apo mos heqjen e taksës 100 për qind në mallrat serbe dhe ato të Bosnjës, të cilat janë vënë gjatë kohës së Qeverisë Haradinaj. Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Avdullah Hoti …

Më shumë...

Kadri Veseli: Në pozitë, ose opozitë, shteti për mua është njësoj

Kadri Veseli: Peticioni për Astrit Deharin nuk iu ka drejtuar Kryesisë së Kuvendit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha sot në seancën e jashtëzakonshme ku po diskutohet për tarifën ndaj Serbisë, se qasja konfrontuese e kryeministrit Albin Kurti me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke e dobësuar Kosovën në raport me Serbinë, ende pa filluar dialogu.  Lideri …

Më shumë...

NJË BOTIM MBI DHUNIMET SEKSUALE SERBE NË KOSOVË

NJË BOTIM MBI DHUNIMET SEKSUALE SERBE NË KOSOVË

Shtëpia Botuese “Faik Konica”, Prishtinë, në vigjilje të 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Grave, ka botuar studimin me titull “Dhuna seksuale nga forcat ushtarake e policore serbe ndaj grave shqiptare gjatë luftës në Kosovë” të politologes Elife Luzha. Ky botim, në shqip dhe anglisht, vjen si protestë për mostrajtimin dinjitoz …

Më shumë...

NEHAT JAHIU: Naxhije Doçi, krenaria jonë kombëtare

Naxhije Doqi

Të gjithë ata që kanë pasur mundësi për të përcjellë veprimtarinë e një femre shqiptare siç është e nderuara Znj. Naxhije Doçi nga Prishtina jo vetëm që do të kishin ndierë kënaqësi shpirtërore nga veprimtaria e saj, por edhe do të ndjeheshin edhe shumë krenare ose krenar, sepse veprimtaria e …

Më shumë...

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia nuk planifikon të hyjë në luftë me ndonjë shtet, sikur është Turqia

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, ka deklaruar se Shteti të cilin ai e drejton nuk planifikon të hyjë në luftë me ndonjë shtet, sikur është Turqia,  por synim i saj është t’i bindë palët tjera që të mos e luftojnë Moskën, ka raportuar të hënën agjencia ruse e lajmeve, TASS. …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ka vazhduar me sukses operacionin ushtarak në veriperëndim të Sirisë, në Idlib

Turqia hodhi poshtë pretendimet e palës ruse për blerjen e një njësie të dytë të sistemit të mbrojtjes ajrore S-400

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë  ka vazhduar me sukses operacionin ushtarak në veriperëndim të Sirisë ndaj regjimit të Damaskut, që mbështetet nga Rusia, duke shtuar se Ankaraja nuk ka “asnjë dëshirë apo qëllim që të përplaset me Rusinë”. Ushtria turke njoftoi se ka intensifikuar fushatën e saj ushtarake në Siri …

Më shumë...

Fluksi i azilkërkuesve në vendin tonë po vazhdon të rritet, thonë në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës

Fluksi i azilkërkuesve në vendin tonë po vazhdon të rritet, thonë në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës

Fluksi i azilkërkuesve në Kosovë po vazhdon të rritet, thonë në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës. Deri më tani, sipas shifrave zyrtare nga kjo ministri, numri i emigrantëve që kanë hyrë në Kosovës ka kaluar numrin 900 veta, vetëm gjatë dy muajve të parë këtij viti. …

Më shumë...