kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 988)

Ahmet Qeriqi

Kryeprokurori Aleksander Lumezi, priti në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, Greg Delawie

Kryeprokurori Aleksander Lumezi, priti në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, Greg Delawie

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksander Lumezi, në takim me  ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka biseduar për thellimin e bashkëpunimit në mes Prokurorit të Shtetit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përmes Ambasadës së saj në Prishtinë, me qëllim të forcimit të sundimit të ligjit ...

Më shumë...

Seanca gjyqësore kundër shqiptarëve që luftuan në pritë, në Lagjen e Trimave, në Kumanovë, vazhdon sot në Shkup

Gurpi i Kumanovës

Seanca gjyqësore kundër shqiptarëve që luftuan në rrethim, në Lagjen e Trimave, në Kumanovë në maj të vitit 2015, pritet të vazhdojë sot në Shkup. Seanca e fundit ishte  ndërprerë për shkak se tre avokatë të të akuzuarve braktisën gjykatën meqë kishin konstatuar se nuk kishte kushte për gjykim. Avokatët ...

Më shumë...

Dita ndërkombëtare e Gruas 8 Marsi shënohet me aktivitete të shumta edhe në Kosovë

Dita ndërkombëtare e Gruas 8 Marsi shënohet me aktivitete të shumta edhe në Kosovë

Ashtu sikur në shumë shtete të botës 8 Marsi, “Dita e Gruas” do të shënohet me shumë aktivitete. Edhe në vendin tonë. Kjo ditë shërben jo vetëm për bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhje, por edhe për të kujtuar përpjekjet për barazi, paqe, drejtësi dhe ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli do vendos lule pranë monumentit “Heroinat”, në Prishtinë

Kryekuvendari Veseli do vendos lule pranë monumentit “Heroinat”, në Prishtinë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, vendos lule pranë monumentit “Heroinat” në Prishtinë. Kjo do të bëhet në ora 9:45, ndërsa në orën 10:00, në sallën alternative të Kuvendit të Kosovës do të shfaqet dokumentari “Mendoj për Ty”. Pas shfaqjes së dokumentarit kryetari i Kuvendit ...

Më shumë...

Opozita ka kërkuar mbajtjen e një seance dëgjimore gjatë procesit gjyqësor

Gjykata Kushtetuese

Me kërkesën që ka ushtruar opozita për prishjen e vendimit lidhur me  zgjedhjen e Thaçit kryetar, ajo parasheh edhe  marrjen e masës së përkohshme dhe organizimin e një seance dëgjimore gjatë procesit gjyqësor. Në këtë kërkesë thuhet: “Bazuar në nenin 27 masat e përkohshme, paragrafi 1 të Ligjit për Gjykatën ...

Më shumë...

Akademiku, Rexhep Qosja shprehet i dëshpëruar për situatën politike dhe ligjore në Kosovë

Dr. Rexhep Qosja

Akademiku Rexhep Qosja, në një intervistë për Vizion Plus, tregon një panoramë dëshpëruese të situatës politike dhe ligjore në Kosovë. Ai shpjegon se është gjendja e mungesës së shpresës dhe besimit te drejtësia, më shumë sesa varfëria, që i shtyn shqiptarët këtej dhe andej kufirit të braktisin Atdheun. Por profesor ...

Më shumë...

Kadri Veseli përshëndeti marrëveshjen e bashkëpunimit mes Avokatit të Popullit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë

Kadri Veseli përshëndeti marrëveshjen e bashkëpunimit mes Avokatit të Popullit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë

Kryekuvendari, Kadri  Veseli përshëndeti Marrëveshjen e bashkëpunimit midis Institucionit të Avokatit të Popullit të Republikës së Kosovës dhe atij të Shqipërisë. Ai priti në takim Igli Totozanin dhe Hilmi Jasharin, Avokatin e Popullit të Shqipërisë dhe të Kosovës, me të cilët diskutoi rreth punës, angazhimeve, por edhe sfidave që përcjellin ...

Më shumë...

RRGGK: Protestë kundër dhunës në baza gjinore: Mjaft më me arsyetime!

RRGGK

Më 8 Mars të këtij vitit gratë e Kosovës do të  protestojnë me një sërë aktivitetesh organizuar nga: Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës Programi Universitar për Studime dhe Hulumtime Gjinore, Artpolis, Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, Qendra për Barazi dhe Liri, Qendra Kosovare për ...

Më shumë...

Rrustem Geci: H E R O I K A- Poemë për kryengritjen e 1981-shit

Rrustem Geci

Tek po  pija  kafenë  e  mëngjesit një   zë  shumëzohej   nga  qyteti lashë kafenë, dhe  dola  në  rrugë në   Prishtinë   kudo   kryengritje   Ajo  këngë  e  zëshme e Kosovës ai zemërim  gjigand i studentëve bekimin  e   kishte   nga  populli që  të  ndjek  udhën  e ...

Më shumë...

RKL: Hashim Thaçi kryetar i Kosovës, përçanë përfundimisht LDK-në, një pjesë të PDK-së, ndërsa forcon fuqishëm opozitën

Sylë Ukshini: Kam kënaqësinë të uroj 21 vjetorin e themelimit të Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress

Votimi në Kuvendin e Kosovës, më 27 shkurt 2016 i kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi, në postin e kryetarit të Shtetit, ka nxjerrë në sipërfaqe shumë kontradikta, që janë pasuar dhe do të pasohen me thellimin ekstrem të krizës në vend. Të gjithë analistët e matur dhe me përvojë kishin ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Familja Jashari porositë, bashkohuni e hapni sytë!

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Kosova dhe mbarë kombi kujtuan me manifestime 18-vjetorin e fillimit të luftës së armatosur të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe të sakrificave të mijëra dëshmorëve të kombit, luftë e cila me ndihmën dhe me ndërhyrjen ushtarake të aleancës së NATO-s dhe miqve perëndimorë të shqiptarëve, çoi në çlirimin e trojeve ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Josip Buleviq u prit me ceremoni ushtarake në Ministrinë e FSK-së

Ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Josip Buleviq u prit me ceremoni ushtarake në Ministrinë e FSK-së

Ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Josip Buleviq u prit me ceremoni ushtarake në Ministrinë e  Forcës së  Sigurisë së Kosovës. Ministri kroat ka deklaruar me këtë rast se kjo është vizitë e tij e parë jashtë shtetit dhe tregon për rëndësinë që ka FSK-ja  për Ministrinë e Mbrojtjes së Kroacisë. ...

Më shumë...

Arsim Bajrami thotë se 7 Marsi – Dita e Mësuesit, është një ditë e veçantë në kalendarin e arsimit kombëtar

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka thënë se 7 Marsi – Dita e Mësuesit, është një ditë e veçantë në kalendarin e arsimit kombëtar. Ai tha se në këtë ditë, kujtojmë rolin historik të mësuesit shqiptar që nga fillet e arsimit shqip. “Kujtojmë përkushtimin dhe sakrificën e ...

Më shumë...

Në Ditën e Mësuesit, kryetari Veseli vizitoi Shkollën Fillore “Ismail Qemali” në Mitrovicë

Kryekuvendari Veseli

Me rastin e 7 Marsit, Ditës së Mësuesit, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, vizitoi Shkollën Fillore “Ismail Qemali”, në Mitrovicë. Në një pritje nga nxënësit dhe stafi mësimdhënës i shkollës, kryetari Veseli theksoi se ndihet krenar që pikërisht sot, në Ditën e Mësuesit, gjendet në shkollën, nxënës i ...

Më shumë...

Mytaher Haskuka: Edhe pas 129 vitesh shkolla shqipe po ballafaqohet me probleme shumë të mëdha

Mytaher Haskuka

Duke iu referuar Ditës së Mësuesit, 7 Marsit, Lëvizje Vetëvendosje përmes një vështrimi u rikthehet problemeve me të cilat përballet sot arsimi në Kosovë. Në një prononcim lidhur me këtë datë,  deputeti i Vetëvendosjes Mytaher Haskuka ka deklaruar se tani kanë kaluar  129 vite nga ajo kohë dhe shkolla shqipe ...

Më shumë...

Përmbytje në Pejë nga vërshimet

Përmbytje në Pejë nga vërshimet

Nga reshjet e shiut dhe rritjes së nivelit të ujërave në lumenj, sot Sheshi kryesor i Pejës, lagjja Dardania, Haxhi Zeka dhe lagjja Fidanishtë janë  vërshuar. Zëdhënësi i Shtabit emergjent, Engelbert Zefaj, tha për KosovaPress se vërshimet janë krijuar si pasojë e infrastrukturës aktuale e cila nuk ka kapacitete për ...

Më shumë...