Ahmet Qeriqi

Kryetarja e Listës së Bashkimit Socialdemokrat, Duda Bala e ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë

Duda Balje

Kryetarja e Listës së Bashkimit Socialdemokrat, Duda Bala e ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë nga subjekti politik që ajo e përfaqëson. Në njoftimin e saj lidhur me listën e 25 kandidatëve për deputetët, Balje thotë se subjekti politik që ajo udhëheq ka të rinj e njerëz me eksperiencë. …

Më shumë...

Fatmir Limaj, ka zhvilluar disa takime me bashkëluftëtarë, si dhe me struktura e qytetarë të Ferizajt

Fatmir Limaj, ka zhvilluar disa takime me bashkëluftëtarë, si dhe me struktura e qytetarë të Ferizajt,

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka zhvilluar disa takime me bashkëluftëtarë, struktura e qytetarë të Ferizajt, qytet për të cilin ka thënë se është kthyer në promotor të projektit për mbrojtjen e vlerave kombëtare.  Limaj gjatë qëndrimit në Ferizaj ka zhvilluar dy takime të mëdha, të cilat i ka …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Të gjitha partitë politike duhet bashkuar, ashtu siç kanë ditur të bashkohen shqiptarët në ditë të vështira

Ramush Haradinaj: Të gjitha partitë politike duhet bashkuar, ashtu siç kanë ditur të bashkohen shqiptarët në ditë të vështira

Kryetari i AAK-së,  Ramush Haradinaj shprehet  se të gjitha partitë politike duhet bashkuar, ashtu siç kanë ditur të bashkohen shqiptarët në ditë të vështira. Ai theksoi se duhet përballur me të gjitha pasojat, e me të gjitha sfidat që e presin Kosovën. “E di qe e kemi ëndërr të gjithë …

Më shumë...

 Reagimi i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës

Zjarrfikesit

Ne reagimin e  Sindikatës së e Zjarrfikësve të Kosovës thuhet: Të nderuar përfaqësues të institucioneve, vite me radhë ju kemi drejtua dhe kemi kërkuar nga ju që të rregullohet çështja e pa zgjedhur e Zjarrfikësve, por e neglizhuat dhe heshtet ne mënyrë të pajustifikueshme vite me radhë nga secila Qeveri. …

Më shumë...

KQZ: Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, nuk është certifikuar për të qenë pjesë e garës për zgjedhjet e 14 shkurtit

Komisioni Qendror Zgjedhor e miraton dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

Burime brenda Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, njoftuan se kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është certifikuar për të qenë pjesë e garës për zgjedhjet e 14 shkurtit. Përfundimisht ai do të hiqet nga lista e kandidatëve të Vetëvendosjes. Albin Kurti në janar të vitit 2018  ishte dënuar për dy …

Më shumë...

Fazli Maloku: Gjakun e derdhur të shqiptarëve nga krimet serbe sot e njëqind vjet më parë, nuk guxojmë ta harrojmë kurrë

Masakrat

Dimri i janar-shkurtit të vitit 1921 ku në disa fshatra shqiptare të Kosovës: Popovë, Samadrexhë, Sharban, Keqekollë dhe Prapashticë, hordhitë ushtarako-xhandare të Serbisë, në aksionin e njohur në popull “Rrëfija”, therren me bajoneta, vranë me armë zjarri dhe dogjen me zjarr përsëgjalli mijëra shqiptarë të Kosovës pa dallim moshe e …

Më shumë...

Dega e PDK-së në Prizren mbështet kandidatin e vet, Nezir Çoçaj në këto ditë, kur po bëhet përpjekje të njolloset figura e tij

Dega e PDK-së në Prizren mbështet kandidatin e vet, Nezir Çoçaj në këto ditë, kur po bëhet përpjekje të njolloset figura e tij

Si e gjithë UÇK-ja që është në shënjestër të orkestrimeve, këto ditë po sfidohet edhe PDK-ja, përkatësisht kandidati i kësaj partie për deputet në zgjedhjet e 14 shkurtit. Andaj, mbështetur në situatën, Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prizren mbështet fuqimisht kandidatin e saj z. Nezir Çoçaj në këto ditë, …

Më shumë...

PDK-ja formon shtabin zgjedhor të Degës në Paris

PDK

Dje, në një takim virtual të Departamentit për Diasporë në PDK me grupin e veprimtarëve dhe aktivistëve të PDK-së në Paris, është zyrtarizuar formimi i shtabit zgjedhor të PDK-së në këtë degë. Shef i shtabit të Degës në Paris me 51 anëtarë u zgjodh Naim Krasniqi, atdhetar dhe veprimtar i …

Më shumë...

AKP: Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës lejon përmbylljen e procesit të likuidimit për KB “Bujku”

 Agjencia Kosovare e Privatizimit njofton opinionin e gjerë publik se ka pranuar një Aktvendim të lëshuar nga Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës (DhPGjSK) me të cilët lejohet përmbyllja e procesit të likuidimit për GJI 136 Kooperativa Bujqësore “Bujku” me seli në Kosinë- Ferizaj. Agjencia, në pajtim me …

Më shumë...

RKL: Mirë që thirren në emër të vlerave të UÇK-së, por për çfarë vlerash bëhet fjalë kur urrejnë dhe përbuzin njëri-tjetrin

RKL

Jo vetëm kësaj radhe, kur është më e shprehur ndjenja e sinqertë dhe atdhetare për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së, për shkak të arrestimeve të një pjese të kreut të luftës nga Gjykata Speciale, por edhe më herët, në kohë fushatash parazgjedhore, shumë kandidatë të partive politike, sidomos …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Athua pse politikanët fshehin “hesapet” afariste…?

Agim Vuniqi: Kush po e shtrembëron historinë?

Nuk ka mbuluar pluhuri politik harresën për lidhjet e biznismenit serb, Bogoljub Kariq me biznismenët kosovarë, i kërkuar nga Interpoli që nga viti 2006, dyshohej se fshihej në Pejë. Sipas të përditshmes serbe “Kurir”, thuhej se Kariq është duke u fshehur në Pejë dhe është duke u ndihmuar nga biznesmenët …

Më shumë...

Ali Hertica: Çdo sundimtar e bën përdorimin e gënjeshtrës dhe arsyetimin për të justifikuar pushtetin e tij

Ali Hertica

Çdo sistem politik ka në bërthamën e tij ideologjinë. Sistemi më i zakonshëm është quajtur demokraci parlamentare, në të cilat shkalla e bashkëveprimit në mes të politikanëve dhe qytetarëve të tyre është baza. Vendimet politike merren pasi ata janë të përgatitur. Kjo është një sistem i komplikuar dhe nuk është …

Më shumë...

Mr. sc. Miftar KURTI: ROMAN-BALADË KUSHTUAR ISA BOLETINIT

Miftar Kurti

(Betim Muço: Gjurma e vetëtimës, EQUINOXES, SHBA, 2007) Betim Muço (21 janar 1947-15 janar 2015) është emër i njohur në letrat shqipe në Shqipërinë londineze dhe jashtë saj, deri edhe në Amerikë, por jo sa duhet i prezantuar dhe në Kosovë. Ai njihet si poet, prozator, antologjist, përkthyes. Një kohë …

Më shumë...

Prokuroria e Gjykatës Speciale kundërshton kërkesën e avokatit, Ben Emmerson, për ta liruar nga paraburgimi, Kadri Veselin

Kadri Veseli

Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale ka kundërshtuar kërkesën e  avokatit të Kadri Veselit, Ben Emmerson, për ta liruar përkohësisht nga paraburgimi ish-kryetarin e Kuvendit të Kosovës. Në një përgjigje të Prokurorisë me nënshkrimin e kryeprokurorit Jack Smith, janë renditur argumentet se pse Veseli, sipas organit të akuzës, duhet të …

Më shumë...

Enver Hoxhaj ka premtuar rritje të pensioneve të veteranëve për 30 për qind gjatë takimit që ka zhvilluar sot në Mitrovicë

Enver Hoxhaj ka premtuar rritje të pensioneve të veteranëve për 30 për qind gjatë takimit që ka zhvilluar sot në Mitrovicë

Kandidati për kryeministër nga Partia Demokratike e Kosovës, Enver Hoxhaj, ka premtuar rritje të pensioneve për veteranët për 30 për qind gjatë takimit që ka zhvilluar sot me veteranët, familjet e dëshmorëve dhe invalidët e luftës në Mitrovicë. Me këtë rast, ai ka folur për mungesën e shokëve, themeluesve të …

Më shumë...

UNDP, së bashku me UN Women dhe UNFPA: COVID-19 ka sfiduar familjet dhe bizneset në Kosovë në shumë mënyra

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

UNDP, së bashku me UN Women dhe UNFPA,  zhvilluan Vlerësimin e dytë të Ndikimit Social-Ekonomik (SEIA) në Nëntor 2020, si vazhdim të vlerësimit te parë që u zhvillua në Maj 2020, për të kuptuar se si pandemia ka ndikuar në ekonominë familjare dhe bizneset në Kosovë. SEIA 2 edhe më …

Më shumë...