Ahmet Qeriqi

RKL: Kosova sërish koloni tregtare dhe ekonomike e Serbisë, përkohësisht e qëndisur me fjalën reciprocitet

RKL

Vendosja e  taksës 100 % në të gjitha mallrat e Serbisë dhe të Bosnjës e Hercegovinës nga Qeveria e Kosovës, ishte për të mos thënë i vetmi vendim dhe veprim i drejtë i Qeverisë, Haradinaj dhe i koalicionit PAN. Për herë  të parë në historinë e Kosovës, nga viti 1918, …

Më shumë...

Ramazan Bekteshi: Pse Grenell nuk mund ta ndëshkojë Kosovën

Ramazan Bekteshi

Javët e fundit Grenell është bërë protagonisti kryesor në Kosovë, Shqipëri, trojet shqiptare dhe në diasporën tonë duke arritur një interesim jashtë normales. Ai n’a shfaqet me apo pa arsye si agresiv i frikshëm, gati i mitimizuar, që mbjell frikë e ankth. Kësaj klime i ndihmojnë edhe analistët e ndryshëm, …

Më shumë...

Adem Lushaj: Mësuesja Lirie, mësuesja që sakrifikoi për nxënësit, familjen dhe atdheun e saj

Adem Lushaj: Mësuesja Lirie, mësuesja që sakrifikoi për nxënësit, familjen dhe atdheun e saj

Në çdo vit, populli shqiptar shënon 7 marsin, si “Dita e mësuesit”. Ditë, kur në Korçë ishte hapur shkolla e parë shqipe. Ditë e cila festohet për arritjet, por edhe sakrificën e shtresës më emblematike të kombit tonë. Arsimi shqip për breza ishte prijatare e përpjekjeve për identitet kombëtar. Për …

Më shumë...

Adem Lushaj: Universiteti i Gjakovës përfitues i projektit të Erasmus + (QATEK)

Adem Lushaj

Projekti, “Drejtë një sistemi të orientuar për cilësi të arsimit fillestar për të rritur profesionalizmin e mësuesve në Kosovë-QATEK” (QATEK- Towards Quality Oriented System of Initial Teacher Education to Increase Teacher Professionalism in Kosovo), është projekti i radhës i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”. Ky projekt i cili realizohet në …

Më shumë...

Edi Rama: Ilir Meta ka të gjitha arsyet që sot të jetojë si në një moment, “o sot o kurrë”, sepse po i rrëshqet toka nën këmbë

Edi Rama

Diskutimin në parlament për aktin normativ kundra krimit të organizuar pagëzuar si lufta ndaj KÇK kryeministri Edi Rama ia kushtoi mbështetësve të botës së errët të krimit. “Si ka mundësi që pikërisht kur shfaqet më e qartë më e thellë dhe më e fortë se asnjëherë në 3 dekada vija …

Më shumë...

Nuk do të njohim Kosovën e të mos fitojmë asgjë, ka deklaruar në Novi Sad kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq

Vuçiq mbledh qeverinë për të biseduar për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë

Nuk do  të njohim Kosovën e të mos fitojmë asgjë, ka deklaruar në Novi Sad kryetari  i Serbisë, Aleksander Vuçiq. Në pyetjen e  gazetarëve në Novi Sad se si do t’i përgjigjet Serbia, ultimatumit të Prishtinës, Vuçiq është kundërpërgjigjur po me pyetje: “Çfarë ultimatumi? Që ne të detyrohemi t’i pranojmë, …

Më shumë...

Ambasada amerikane në Beograd është e shqetësuar me faktin se Serbia blen pajisje ushtarake nga Rusia

KMë shumë se gjysma e të rriturve amerikanë, 54%, besojnë se vendimi për tërheqjen trupat amerikane nga Afganistani, ishte “i drejtë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Beograd tha se është e shqetësuar me faktin se Serbia blen pajisje ushtarake nga Rusia dhe i bëri thirrje Beogradit që t’i ndërpresë transaksionet me Moskën, të cilat mund të nxisin sanksione. “U bëjmë thirrje të gjithë aleatëve dhe partnerëve tanë që të heqin …

Më shumë...

Forca e Sigurisë së Kosovës me aktivitete ushtarake e tematike ka shënuar 22 –vjetorin e “Epopesë së UÇK-së“

Forca e Sigurisë së Kosovës me aktivitete ushtarake e tematike ka shënuar 22 –vjetorin e "Epopesë së UÇK-së“

Në Kazermën „Adem Jashari“ të Forcës së Sigurisë të Kosovës, në Prishtinë dhe nën përkujdesjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, sot u mbajt manifestimi qendror në shënimin e 22-vjetorit të Epopesë së UÇK-së, në nderim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe të gjithë dëshmorëve dhe martirëve të …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë homazhe te varrezat e familjes Jashari në Prekaz të Skenderajt

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë homazhe te varrezat e familjes Jashari në Prekaz të Skenderajt

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë homazhe te varrezat e familjes Jashari në Prekaz të Skenderajt. Me këtë rast, Thaçi ka thënë se Adem Jashari dhe familja Jashari bën atë që të tjerët kudo në botë nuk e kishin bërë, sakrificën më sublime për bashkimin kombëtar. “Po shënojmë ditët …

Më shumë...

Me aktivitete të shumta tematike e përkujtimore sot në Malishevë është shënuar “Epopeja e UÇK-së”

Me aktivitete të shumta tematike e përkujtimore sot në Malishevë është shënuar “Epopeja e UÇK-së”

Në kuadër të shënimit të Epopesë së Lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sot në Komunën e Malishevës, janë zhvilluar një varg aktivitetesh për nder të 5,6 dhe 7 marsit. Aktivitetet e ditës së sotme kanë filluar me pritje në zyrën e Kryetarit të Komunës, pastaj me vizitë në Organizatën …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Popullata e Shtimes në regjistrimin e vitit 1455 I

Ahmet Qeriqi: Popullata e Shtimes në regjistrimin e vitit 1455 I

Hyrje Për fillim, duhet pasur para sysh faktin se defterët e Vilajetit Vëllk fillimisht janë përkthyer nga turqishtja në gjuhën serbe, në Bosnje dhe onomastika e toponimia është përshtatur në gjuhën e përkthyer. Në gjuhën shqipe nga gjuha turke i ka përkthyer dr. Muhamet Tërnava, i cili po ashtu, në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Popullsia e Shtimes e prezantuar në librin, “Oblast Brankoviqa” II

Popullsia e Shtimes e prezantuar në librin “Oblast Brankoviqa” është vepër  e  përkthyesve nga gjuha turke në gjuhën serbe,  Hamid Haxhibegiq, Adem Hanxhiq, Eshref Kovaçeviq në vitin  1972. Libri përfshinë rajonet  e Kllopotnikut, Moravës, Vushtrisë, Topollnicës, Prishtinës, Llapit, Dollsit dhe Tregovishtës. Studiuesi i kësaj periudhe kohore, profesor Banush Imeri, në …

Më shumë...

Akademik, profesor, doktor, Hakif Bajrami: ADEM JASHARI ME FAMILJE E NDYSHOI EPOKËN HISTORIKE

Adem Jashari

ADEM JASHARIT-LEGJENDARIT (Me krenari 9 mars 1998)   Ato ditë kur gjithësia për Ty lutej,  Atë javë kur Zoti për Ty gjykoi, Shqiptaria të mos frigohej, Bota demokratike për kombin Tënd ndryshe të mendojë. Atë muej kur Zoti i gjithësisë, Për popullin tënd po lutej, Atë vit kur populli Yt …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Legjendari i legjendave të Shqipërisë – Adem Jashari (1955-1998)

Adem Shaban Jashari (28.11.1955 - 7.3.1998)

Nuk janë të rrallë shembujt e heroizmit, madje as tani në botën tonë moderne, (kur mendohet se legjendat i përkasin së kaluarës dhe ato shërbejnë vetëm për ta rikthyer atë, në kujtesë). Por, një legjendë tipike shqiptare ka hyrë në historinë tonë më të re, ashtu si legjendat e motit, …

Më shumë...

Nuran Xhumshiti: COPAT E KULMEVE TË SHTËPIVE BININ EDHE NGA 50-60 METRA LARG…

Nuran Xhumshiti: COPAT E KULMEVE TË SHTËPIVE BININ EDHE NGA 50-60 METRA LARG...

Disa orë para sulmit të 5,6 dhe 7 marsit Adem Jasharit i kishte pasur tri telefonat nga Shani Geci, për këto telefonata kishte treguar edhe djali i bacës Rifat, Bashkim Jashari: Bashkim Jashari: Në telefonat e parë Shani Geci, i kishte thënë Ademit: “Se Forca të mëdha policore ishin nisur …

Më shumë...

Rrethimi i Tretë i Kullës së Jasharëve në Prekaz, më 5, 6 dhe 7 mars 1998 – Epopeja e UÇK-së

Nga mbledhja në mbledhje të Qeverisë vazhdon të shtyhet propozim-vendimi për projektin e Kompleksit “Adem Jashari”

22 vjet më parë rreth e përqark Fabrikës së Municionit në Skënderaj, më 3 dhe 4 mars, të vitit  1998 ishin dislokuar forca të shumta të artilerisë së rëndë. Po ashtu, policia serbe kishte bërë përforcime të shumta nëpër të gjitha postblloqet e saj në Drenicë. Në orën 5.30 minuta …

Më shumë...