KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 950)

Ahmet Qeriqi

Konfederata e Industrive të Shqipërisë vlerësoi miratimin e Ligjit për Trepçën, por kërkon përmirësimin e Ligjit

Punëtorët e ndërmarrjes “Trepça” protestojnë sot para minierës në Stën-Tërg për mos marrjen e pagave

Duke i dhënë mbështetje dhe duke vlerësuar miratimin e Ligjit për “Trepçën”, Konfederata e Industrive të Shqipërisë ka këshilluar politikanët e Kosovës të shqyrtojë me kujdes dhe të kryejë përmirësimet e nevojshme të ligjit nen për nen për të shmangur të gjitha problematikat e mundshme, për të qenë të suksesshëm ...

Më shumë...

PDK-ja sot shënon 17-vjetorin e themelimit

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Më 10 tetor të vitit 1999 është formuar Partia Demokratike e Kosovës. Kjo parti që nga viti 2007 është në pushtet dhe që nga themelimi ka pasur kryetar Hashim Thaçin, që tashmë është zgjedhur president i Kosovës. Pasi që Kushtetuta nuk lejon mbajtjen njëkohësisht të postit të presidentit dhe të ...

Më shumë...

Gjukanoviq: Rajoni kurrë nuk do të jetë stabil, nëse nuk përmirësohen marrëdhënien mes Kosovës dhe Serbisë

Gjukanoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, thotë se në rajonin e Ballkanit, stabiliteti asnjëherë nuk ka qenë i garantuar dhe se nuk mund të thotë me siguri se ai nuk mund të shndërrohet në “fuçi baruti”. “Ballkani sot është në udhëkryq”, tha Gjukanoviq për botimin e sotëm të gazetës ...

Më shumë...

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin takohet me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Erdogan - Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin sot pritet të  takohet me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Sipas një njoftimi të Kremlinit zyrtar, Rusia dhe Turqia janë duke u përpjekur për të përmirësuar lidhjet e thyera, pas përmbysjes së avionëve të luftës ruse mbi Siri  në nëntor të vitit të kaluar. ...

Më shumë...

Spanja ka mundur Shqipërinë me rezultat 2:0

Spanja ka mundur Shqipërinë me rezultat 2:0

Kombëtarja e Shqipërisë ka pësuar humbjen e parë në kualifikimet për Botërorin “Rusia 2018”. Kuqezinjtë u mposhtën 0:2 nga Spanja në kuadër të rrethit të tretë të Grupit G kualifikues nga Zona e Evropës. Ekipi i Gianni De Biasit u mbrojt fuqishëm në pjesën e parë, por nuk arriti t’i ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Mendësia zyrtare politike, shtetërore e kishtare serbe, ka mbetur ajo e vjetra

Sejdi Veseli

Reagimet, përditë më nervoze të nërthojsave (ndërgishtëzave) serbomëdha,  kontrabandë edhe brenda strukturave institucionale të lodhura të Kosovës, paralajmërojnë ditë të nxehta dhe me plotë rreziqe, në një të ardhme të afërt. Nga reagimet që zakonisht të cilave u vije erë  e shovinizmit mesjetarë serbomadh,kujtoj se është e mjaftueshme të veçohen ...

Më shumë...

Ukraina ka fituar 3:0 kundër ekipit të Kosovës

Ukraina ka fituar tre me zero në lojën kundër ekipit të Kosovës

Ukraina dhe Kosova u përballen në Krakov të Polonisë në kuadër të xhirosë së tretë të Grupit I të Eliminatorëve për Botërorin “Rusia 2018”. Në pjesën e parë të lojës, Ukraina kaloi në epërsi me anë të Kravets në minutën e 31-të. Ndërkohë që në pjesën e dytë të lojës, ...

Më shumë...

Policia e Shtetit ka shtuar masat e ruajtjes së sigurisë në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Spanjës

Policia e Shtetit në Shqipëri bën të ditur se persona me rekorde kriminale do të marrin pjesë në protestën e opozitës

Policia e Shtetit  ka marrë një sërë masash për zhvillimin normal të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit ndërmjet ekipeve, Shqipëri-Spanjë. Në këtë kuadër rreth 1280 forca policore, duke filluar me RENEA-n, FNSH-në e policia e Shkodrës janë angazhuar për mbarëvajtjen para, gjatë e pas përfundimit të ndeshjes. Para se tifozët të ...

Më shumë...

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën, në kuadër të eliminatorëve për Botërorin e ardhshëm ‘Rusi 2018’. Futbollistët  shqiptarë në ndeshje me spanjollët e fuqishëm vijnë pas dy fitoreve radhazi kundër Maqedonisë dhe Litenshjtajnit. Arena e futbollit “Loro Boriçi” në Shkodër pritet të jetë e tëra kuqezi ...

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Futbolli dhe politika në Kosovë po degradohen së bashku

Nebih Rexhepi

Aty ku i fut hundët politika nuk mbinë më as bari dhe  kjo u vërtetua me përfaqësuesen e Kosovës,  në Shkodër, e cila e filloi mjaft mirë garën për eliminatorët e Botërorit duke fituar një barazim nga shteti verior, Finlanda, që më tepër është e njohur për korrupsionin më të ...

Më shumë...

Selimi: Deputetët e PDK-së, LDK-së, AAK-së dhe të Nismës votuan kundër Trepçës si ndërmarrje publike

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimit thotë se gjatë votimit të ligjit për Trepçën, deputetët e koalicionit qeveritar dhe të AAK-së e Nismës nuk votuan dy amendamentet e Lëvizjes Vetëvendosje, e cila  i kishte vënë në dispozicion amendamentet për ta mbajtur Trepçën si ndërmarrje publike në pronësi të Republikës së Kosovës. ...

Më shumë...

Gjuriq ia “ndalon” Isa Mustafës vizitën në pjesën veriore të Trepçës

Gjuriq ia “ndalon” Isa Mustafës vizitën në pjesën veriore të Trepçës

Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq, i ka thënë kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, se asnjëherë nuk do të mund ta vizitojë pjesën veriore të Trepçës. Ai këto komente i ka bërë në konferencën e jashtëzakonshme për media, ku ka akuzuar Mustafën se ka gabuar kur nuk i ka ...

Më shumë...

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje me serbët e konsiderojmë si të pavlerë

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje me serbët e konsiderojmë si të pavlerë

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje edhe me serbët e konsiderojmë si të pavlerë dhe të parealizueshme. Me këtë vendim është dërguar porosia më e keqe e mundshme për palën serbe. Përkundër kësaj, do të provojmë që të vazhdojmë me punë dhe prodhim në këtë fabrikë deri ...

Më shumë...

Sot në Llapushnik përurohet Kisha katolike e Shën Abrahamit

Sot në Llapushnik përurohet Kisha katolike e Shën Abrahamit

Pas meshës së shugurimit të cilën do të udhëheqë ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, do të mbahet një program kulturo-artistik i ansambleve dhe grupeve folklorike nga të gjitha trevat shqiptare. Në këtë manifestim, do të marrin pjesë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli,  personalitete nga Gjermania dhe Zvicra, ...

Më shumë...

Milo Gjukanoviq: Rusia po përqipet të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve duke i blerë votuesit

Milo Gjukanoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, është cituar të ketë deklaruar se grupi i liderëve partiakë të bashkuar rreth “Frontit të koalicionit”, me sasi të madhe të parave të marra nga Rusia përmes kanaleve sekrete, po përpiqen të ndikojnë në rezultatet nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Mal të ...

Më shumë...

Kuvendi i Katalunjës, votoi në favor të organizimit të Referendumit për pavarësi në shtator 2017

Kuvendi i Katalunjës

Kuvendi i Katalonjës, ditë më parë  ka votuar në favor të organizimit të Referendumit për pavarësi në shtatorin e vitit të ardhshëm, pavarësisht tensioneve në rritje me qeverinë qendrore të Spanjës lidhur me legjitimitetin e mëvetësimit të ardhshëm të rajonit juglindor. Referendumi përbën kokëçarje për kryeministrin spanjoll në detyrë, Mariano ...

Më shumë...