Ahmet Qeriqi

Sot zyrtarisht Ministria e Mbrojtjes së Kosovës shpallë konkursin publik për rekrutimin e rekrutëve

MM

Ministria e Mbrojtjes së Kosovës shpallë zyrtarisht konkursin publik për rekrutimin e rekrutëve ushtarëve që do të shërbejnë në komponentin aktiv të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Afati i konkurrimit do të jetë deri më 22 shkurt 2019. Konkursi shpallet mbi bazën e Planit të Veprimit 2019 të Ministrisë së …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në përkujtim të Arben Xheladinit e Mon Balajt

Mehmet Bislimi

… Këtu e 12 vite më parë, në gjirin e Kosovës u hapen dy varre! Liria e Kosovës serish u përgjak, Kosova në gjirin e saj po mbanë dy bijtë e vet, të vrarë nga “paqeruajtësit ndërkombëtar!”, për këta dy shpirtra që kaluan në amshim, Institucionet e Kosovës duhet të …

Më shumë...

Ata, të cilët për hir të Amerikës kërkojnë ta hiqet taksa ndaj Serbisë, heqin dorë edhe nga pavarësia

Ata, të cilët për hir të Amerikës kërkojnë ta hiqet taksa ndaj Serbisë, heqin dorë edhe nga pavarësia

Ata, që për hatër të Amerikës kërkojnë të hiqet taksa për prodhimet e Serbisë, që shiten në Kosovë, janë të gatshëm që për hatër të Amerikës dhe partnerëve ndërkombëtarë, të heqin dorë edhe nga pavarësia. Çështja e taksës po e thellon më tej ndasinë në mesin e politikanëve të Kosovës, …

Më shumë...

Florian Bieber: Prapa dyerve të mbyllura po bisedohet për ndryshimin e kufijve mes Kosovës e Serbisë

Florian Bieber: Prapa dyerve të mbyllura po bisedohet për ndryshimin e kufijve mes Kosovës e Serbisë

Analisti austriak, Florian Bieber, njëherësh bashkërendues i Grupit për Këshill Politik Evropian është cituar të ketë deklaruar se jashtë skenës publike në Kosovë, prapa dyerve të mbyllura po bisedohet për ndryshimin e kufijve, për çka ekziston edhe përkrahja e disa vendeve perëndimore. Për analistin austriak problemi më i madh është …

Më shumë...

Anulohet vizita e komandantit të Gardës së Iowas, gjeneral-majorit Timothy Orr, në Kosovë për shkak të taksës

Anulohet vizita e komandantit të Gardës së Iowas, gjeneral-majorit Timothy Orr, në Kosovë për shkak të taksës

Rezistenca për të pezulluar taksat ka shkaktuar anulimin e vizitës së komandantit të Gardës Kombëtare të Iowas, gjenerali majorit Timothy Orr. Bëhet e ditur se zyrtarë të ambasadës amerikane e kanë njoftuar komandantin e FSK-së, gjeneralin Rrahman Rama, se vizita e gjeneralit Orr, e planifikuar të realizohet më 16-18 shkurt, …

Më shumë...

Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e martirizimit së tyre

Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e martirizimit së tyre

Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e vdekjes së tyre. Aktivistët u vranë gjatë protestës së 10 shkurtit të vitit 2007, të cilën Vetëvendosje e kishte organizuar kundër negociatave me Serbinë dhe pakos së Ahtisaarit. Deputeti, Glauk Konjufca, ka thënë se …

Më shumë...

Vendimi i Apelit për uljen e dënimit të kriminelit, Dritan Dajti, i cili ka vrarë 4 policë, ka shkaktuar reagime

Vendimi i Apelit për uljen e dënimit të kriminelit, Dritan Dajti, i cili ka vrarë 4 policë, ka shkaktuar reagime

Vendimi i Gjykatës së Apelit të Shqipërisë,  për t’ia lehtësuar masën e dënimit Dritan Dajtit, nga burgim i përjetshëm, në 25 vite burg, ka shkaktuar reagime të forta në mbarë opinionin. Lidhur me këtë rast reagoi zyrtarisht edhe Ministria e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, e cila e cilësoi të paprecedentë vendimmarrjen …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Më i mirë është një regjim diktatorial ku sundon ligji, se sa një demokraci ku sundon kaosi

Skënder S. Kapiti

Në Shqipëri Komunizmi ngriti sistemin komunist  të socializmit shtetëror praktiko-eksperimental dhe ekstremisht radikal. Pas vetë shembjes së atij regjimi, Shqipëria realisht ka kalur gjatë kësaj periudhe 28 vjeçare në  një  regjim si të një neokomunizmi  demokratiko-kapitalist , pasi ish komunistët më komunistë  dhe agjentët e ishsigurimit të shtetit kapën politikën, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kriza në Kosovë, zgjidhja ende e largët

Krasniqi: Prokuroria e Dhomave të Specializuara, shpirtin e bazamentin e Kosovës, UÇK-në, po e quan ndërmarrje kriminale?!

Ky titull është i një shkrimi (analize) të DW i 9 shkurtit 2019, që tek ne e sollën mediet tona (portalet). Sigurisht që nuk pajtohem me pjesën e parë të titullit “Kriza në Kosovë”, kur dihet se në 30/40 vitet e fundit, kriza në ketë pjesë të Evropës është e …

Më shumë...

Albin Kurti: 12 vjet nga 10 shkurti

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, tregon frikën e tij në “përballje” me realitetin

Më 2 shkurt 2007 u bë publike Paketa e Propozimit gjithpërfshirës të Martti Ahtisaarit për statusin e Kosovës. Paketë e madhe gjithsesi sepse shumë padrejtësi ishin futur brenda. Shumica e dyfishtë në Kuvend, sundimi ndërkombëtar mbi Qeverinë, shuarja e TMK-së, decentralizmi etnik, eksterritorialiteti fetar, borxhi i jashtëm i Serbisë që …

Më shumë...

Adil Fetahu: Historia e qytetit dhe e ngjarjeve të Mitrovicës

Adil Fetahu

Dardania (Kosova) ka dy porta kryesore që e lidhin me botën: Kaçanikun në Jug, dhe Mitrovicën në veri. Dhe nuk është çudi që, për t’i lidhur këto dy porta (hyrje-dalje) të Kosovës, Perandoria Osmane në vitin 1873-1878 e kishte ndërtuar hekurudhën Mitrovicë – Hani Elezit. Mitrovica është një nga vendbanimet …

Më shumë...

Berat Rukiqi: Rritja e pagave në sektorin publik shkon në dëm të projekteve kapitale që kanë rëndësi për ekonominë

Berat Rukiqi: Diaspora është resursi me strategjik që e kemi, pa të cilin Kosova nuk do te kishte qëndrueshmëri ekonomike

Rritja e pagave në sektorin publik sipas Berat Rukiqit po shkon në dëm të projekteve kapitale që kanë rëndësi për ekonominë dhe në përkrahje të koeficienteve që në masë të madhe kanë shkuar në kategori që nuk kanë treguar efikasitet në punë. Rukiqi është kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, …

Më shumë...

Mirëpritet vendimi i Këshillit të Sigurimit të OKB-së për t’i rralluar takimet periodike me UNMIK-un

Qëndrim i Bitanisë së Madhe është që të mos lejohet mosndëshkimi i krimeve të luftës të kryera nga Serbia në vitin 1999

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka mirëpritur vendimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për t’i reduktuar takimet periodike për misionin e UNMIK-ut në Kosovë. Ai  theksoi se misioni i UNMIKut është kryer një dekadë më parë dhe dëshmia për këtë është ndërtimi i suksesshëm i shtetit në …

Më shumë...

Në nderim dhe kujtim të protestës së 10 shkurtit 2007, Vetëvendosja organizon aktivitete tematike e përkujtimore

Vetëvendosje kërkon qasje në ARBK për licencimin e laboratorëve privat për testime për virusin korona

12 vite më parë, nën organizimin e Lëvizjes Vetëvendosje, u mbajt protesta ku kërkohej vetëvendosje, ndërsa policia e UNMIK-ut, pjesëtarët e njësitit nga Rumania kishin  shtënë në me armë zjarri mbi protestuesve, duke lënë të vdekur aktivistët: Abren Xheladini dhe Mon Balaj dhe mbi 80 të  plagosur rëndë e lehtë. …

Më shumë...

RKL: Fushata, gjoja në mbështetje të viktimës nga Drenasi, po merr kahe të rrezikshme politike

RKL

Fushata, të cilën gati si çdoherë e fillojnë jugo-mediet dhe portalet që i financon Serbia, kësaj radhe gjoja në emër të mbrojtjes së një të miture nga Drenasi, zbuluan edhe një herë se farkuesit e fushatave të tilla, “kërkojnë shesh për të bërë përshesh”. Nuk justifikohet me asgjë dhuna që …

Më shumë...

Në moshën 75-vjeçare ka vdekur shkrimtari, publicisti dhe skenaristi i njohur shqiptar, Kiço Blushi

Kiço Blushi

Kiço Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht të vitit 1943. Pas mbarimit të studimeve të larta për letërsi shqipe dhe ruse filloi punën si redaktor pranë Radio Televizionit Shqiptar dhe në vitin 1974 kalon si redaktor në Kinostudion “Shqipëria e Re” Ai është shkrimtar protagonist i brezit …

Më shumë...