Ahmet Qeriqi

Mbahet manifestimi, “E diela me Bekim Fehmiun”

Mbahet manifestimi, “E diela me Bekim Fehmiun”

“E diela me Bekim Fehmiun” është aktivitet i ri në kuadër të festivalit “Mirëdita, dobar dan!”, i cili realizohet në Kosovë në një format të rrallë të prezantimit të punës dhe krijmtarisë së aktorit të famshëm shqiptar Bekim Fehmiu. Ky aktivitet i dizajnuar për një publikë të gjërë kosovare, për …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që të rinumërohen edhe 530 vendvotime

Gjatë ditës së diel, në QNR janë rinumëruar mbi 500 vendvotime

Në mbledhjen e sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që të rinumërohen edhe 530 vendvotimeve. Burim Ahmetaj nga Qendra për Numërim dhe Rezultate i ka dhënë pesë rekomandime Komisionit Qendror te Zgjedhjeve për rinumërim të 530 vendvotimeve, për shkak të materialit Zgjedhor. Kategori tjetër dhe për këto kategori tjera …

Më shumë...

Albin Kurti: Do të diskutoj demarkacionin me Malin e Zi, në mënyrë që të zgjidhet pa humbës, nëse është e mundur

Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti tha se ai do të diskutojë demarkacionin me autoritetet malazeze në mënyrë që të zgjidhet çështja pa humbës, nëse është e mundur. Në një intervistë me Agjencinë e Transmetimit të Shërbimeve Publike të Malit të Zi, ai shprehu gatishmërinë e …

Më shumë...

Tanja Fajon, kundër vendimit të Francës për të bllokuar hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Tanja Fajon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Tanja Fajon, ka reaguar ashpër lidhur me  vendimin e  Francës për të bllokuar hapjen e negocjatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Është koha që BE-ja të tregojë maturim politik dhe përgjegjshmëri! Liderët e këtyre vendeve i kanë bërë “detyrat” e tyre! Tani është …

Më shumë...

Aleksandre Lambert: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Aleksandre Lambert: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Aleksandre Lambert, historian i njohur në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake është edhe njohës i mirë i historisë së shqiptarëve. Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që …

Më shumë...

KQZ-ja do të vendos sot edhe për rinumërimin e mbi 500 vendvotimeve

KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të vendosë sot lidhur me kërkesën e Qendrës për Numërim dhe Rezultate për rinumërim të vendvotimeve të tjera. QNR-ja do të kërkojë rinumërim të mbi 500 vendvotimeve, për çka pritet edhe miratimi nga ana e anëtarëve të KQZ-së. Vendimi për rinumërimin e këtyre 314 vendvotimeve …

Më shumë...

Në QNR mbrëmë ka përfunduar numërimi dhe publikimi i rezultateve të votimit përmes postës

QNR

Numri i fletëvotimeve të vlefshme nga votimi përmes postës është 13. 241. Vetëvendosja ka marrë 7030 vota, LDK 2158 vota, PDK 2139, Nisma-AKR 916 vota, AAK-PSD 555 vota. Zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi tha se Qendra e numërimit ka arritur të përmbyllë numërimin e fletëvotimeve nga jashtë vendit brenda një …

Më shumë...

Mike Pompeo: Qëllimi ynë nuk është të prishim marrëdhëniet me Turqinë, por një armëpushim për zgjidhje të konfliktit

Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo shpreson se vizita e tij në Turqi do të çojë Ankaranë drejt një armëpushimi në Siri, por theksoi se Uashingtoni nuk dëshiron të dëmtojë marrëdhëniet Turqinë. “Qëllimi ynë nuk është të prishim marrëdhëniet me Turqinë”, deklaroi sot Pompeo për kanalin televiziv amerikan, Fox Business …

Më shumë...

Zvogëlimi i numrit të ministrive, kishte qenë premtimi i Vetëvendosjes dhe LDK-së gjatë fushatës për zgjedhjet e 6 tetorit

Njëra nga temat e takimit mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, pritet të jetë çështja e dialogut Kosovë Serbi

Zotimi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës gjatë fushatës zgjedhore ka qenë reduktimi gati përgjysmë i ministrive.  Zvogëlimi i numrit të ministrive, ishte një nga çështjet që i kishte ofruar këto dy parti para zgjedhjeve të 6 tetorit, edhe pse nuk arritën të bëjnë koalicion parazgjedhor. Sipas rezultateve …

Më shumë...

Shuma e borxhit total që Serbia ka ndaj pensionistëve kontribut-dhënës të Kosovës arrin në 2 miliardë e 800 milion euro

Fondi Monetar Ndërkombëtar del kundër tërheqjes së 10 përqindëshit nga Fondi Pensional i Kursimeve

Shuma e borxhit total që shteti i Serbisë ka ndaj pensionistëve kontribut dhënës të Kosovës arrin shifrën prej 2 miliardë e 800 mijë euro. Serbia po ashtu nuk është duke respektuar marrëveshjet e arritura gjatë dialogut në Bruksel, gjë e cila gjithashtu po i shkakton humbje Kosovës. Kështu  u tha …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Rashit Tahir Plakiqi, (1908- 1984) një atdhetar i persekutuar dhe i dënuar nga ish-regjimi jugosllav I

Ahmet Qeriqi: Rashit Tahir Plakiqi, (1908- 1984) një atdhetar i persekutuar dhe i dënuar nga ish-regjimi jugosllav I

Fshati Nekovc i Drenicës, ashtu sikur edhe fshatrat përreth, ka një histori të shquar të rezistencës, sidomos nga koha e ekspeditës ndëshkuese  të Jashar Pashë Gjinollit, të vitit 1839 pastaj në betejat e Isa Boletinit në Carralevë, në vitin 1910 kundër forcave turke si dhe në rezistencën kundër pushtimit të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Rashit Tahir Plakiqi, (1908- 1984) një atdhetar i persekutuar dhe i dënuar nga ish-regjimi jugosllav II

Ahmet Qeriqi: Rashit Tahir Plakiqi, (1908- 1984) një atdhetar i persekutuar dhe i dënuar nga ish-regjimi jugosllav II

Në këtë mes në vitin 1951 ishte dënuar edhe grupi i Ibrahim Gashit, Rashit Plakiqit dhe 6 shqiptarëve të tjerë të akuzuar si agjentë  të regjimit të Enver Hoxhës, të cilët ishin bashkuar dhe kishin vepruar  me qëllim për rrënimin e rendit kushtetues të Jugosllavisë dhe bashkimin e Kosovës me …

Më shumë...

Prokurori, Sylë Hoxha, tha se në veri të Kosovës ekzistojnë grupe kriminale që udhëhiqen nga Milan Radoiçiq

Prokurori, Sylë Hoxha

Policia e Kosovës dhe Prokuroria Speciale kanë mbajtur konferencë për media lidhur me arrestimet e sotme në Mitrovicë, lidhur me vrasjen e Oliver Ivanoviqit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani tha se operacioni ndërlidhet me rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit. “Janë përfshi 3 lokacione, janë kryer bastisje dhe …

Më shumë...

Bashkimi Evropian ndan Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut në procesin e integrimit dhe nuk e pranon në radhët e veta

Dokumenti zyrtar i përgatitur nga Presidenca finlandeze e Bashkimit Europian pas mbledhjes së ministrave të vendeve anëtare të BE-së në takimin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme propozon hapjen e menjëhershme të negociatave me Maqedoninë e Veriut, ndërsa hapjen e negociatave me Shqipërinë e shtynë për gjysmën e parë të …

Më shumë...

”Volksstime” reagon kundër bllokimit që Franca i ka bërë fillimit të bisedimeve të anëtarësimit të Shqipërisë në BE-së

Xhevat Gjini: Nuk mund të ketë pavarësi të Kosovës pa flamurin e saj kuq e zi

Gazeta e përditshme e Gjermanisë, ”Volksstime” reagon kundër bllokimit që Franca i ka bërë fillimit të bisedimeve të anëtarësimit të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke theksuar se ky veprim do të thellojë të çarat në zemër të unionit. “Shqipëria ka qenë kandidate për anëtarësim që në vitin …

Më shumë...

Me aktivitete të ndryshme sot përkujtohet, Enver Hoxha në 111-vjetorin e lindjes

Enver Hoxha

Me aktivitete të ndryshme sot përkujtohet, Enver Hoxha, në 111-vjetorin e lindjes. Në Shqipëri organizatat dhe partitë e majta me homazhe dhe aktivitete spontane e përkujtojnë udhëheqësin e Shqipërisë Socialiste, Enver Hoxha në 111-vjetorin e lindjes. Në Kosovë Organizata për mbrojtjen  e figurës së Enver Hoxhës, me qendër në Ferizaj, …

Më shumë...