KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 920)

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Kush mbjellë erë korrë furtunë!

Jakup Krasniqi

Gjuha jo pak denigruese për kundërshtarët politikë, e cila u përdor nga të zgjedhurit e popullit në zgjedhjet e fundit më shtyri që, për të satën herë, t’jua përkujtoj shprehjen tejet të urtë e me një filozofi të veçantë empirike të popullit tonë. Populli ynë, konform kësaj empirie a përvoje, ...

Më shumë...

Një grup i vetëquajtur antiislamist përmes grafiteve kërcënon kryetarin Thaçi, Shpend Ahmetin e Naim Tërnavën

Një grup i vetëquajtur antiislamist përmes grafiteve kërcënon kryetarin Thaçi, Shpend Ahmetin e Naim Tërnavën

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti dhe Myftiu i  Bashkësisë Islame, Naim Tërnava, janë kërcënuar publikisht, me anë të grafiteve nga njerëz të panjohur, të vetëquajtur antiislamistë. Shkak i këtyre kërcënimeve sipas shënimeve është xhamia e cila është planifikuar të ndërtohet në Dardani. Nëpërmjet këtyre grafiteve, ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka vizituar dy familje atdhetare, në Mitrovicë

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka vizituar dy familje atdhetare, në Mitrovicë

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka vizituar ndaras dy familje atdhetare nga Mitrovica. Lushtaku ka takuar familjet Lushta dhe Maliqi, me qëllim të falënderimit për kontributin e dhënë gjatë historisë së përpjekjeve kombëtare për liri dhe çlirim. Në takimet e përzemërta me pjesëtarët e këtyre familjeve, Lushtaku është ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Seriali amerikan “Plates on Fire” me producentë dy shqiptarët: Greta dhe Vilma

Ermira Babamusta: Seriali amerikan “Plates on Fire” me producentë dy shqiptarët: Greta dhe Vilma

“Plates on Fire” (Pjatat në Zjarr) është show më i ri krijuar nga veterani Joe Viramontez me producentet dy artistet e njohura shqiptare në Hollivud, Greta dhe Vilma Zenelaj, themeluese të Colored Films. Producentet shpallën datat e fillimit të serialit të gatimit kompetitiv në TV amerikan nga tetori – dhjetor ...

Më shumë...

Albin Kurti e Glauk Konjufca qendruan për një vizitë në Ambasadën e Gjermanisë, në Prishtinë

Albin Kurti e Glauk Konjufca qendruan për një vizitë në Ambasadën e Gjermanisë, në Prishtinë

Kanë qëndruar për një vizitë në Ambasadën e Republikës Federale të Gjermanisë, në Prishtinë, i emëruari për kryeministër i VETËVENDOSJES, Albin Kurti  dhe deputeti i Lëvizjes, Glauk Konjufca. Ata u pritën nga Ambasadorja, Angelika Viets, dhe Sekretari i Parë, z. Marten Menger. Në këtë takim u diskutua rëndësia dhe mundësitë ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Në Tiranë u përurua libri: “Shqiptarët në qytetërimin Perëndimor” i autorit, Bardhyl Ukcamaj

Më 31 korrik 2017,  Shtëpia botuese “Princi” dhe “Albanian Tourism Magazine” organizuan në Tiranë promovimin e librit “Shqiptarët në qytetërimin Perëndimor” me autor Bardhyl Ukcamaj, MS. Bardhyl Ukcamaj është i njohur si publicist dhe aktivist i të drejtave të njeriut, dekoruar me medaljen “Pishtar i Demokracisë” për kontributin e tij ...

Më shumë...

Kuvendi ka ftuar deputetët për pjesëmarrje në seancën konstituive të Kuvendit më 3 gusht 2017

Komisionin për Legjislacion shqyrton Kodin Penal, ndërsa Komisioni i Arsimit shqyrton projekligjin për Inspektoratin e Arsimit

Administrata e Kuvendit ka ftuar deputetët  për pjesëmarrje në seancën konstituive të Legjislaturës së 6-të, e cila do të mbahet të enjten, më 3 gusht 2017. Seanca do të fillojë në orën 10:00 me kërë rend  të ditës: Formimi i Komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit dhe të mandateve ...

Më shumë...

Guskova: Vuciç dëshiron të jetë realist, por kjo duket si përgatitje e publikut për njohjen e Kosovës

Guskova: Vuciç dëshiron të jetë realist, por kjo duket si përgatitje e publikut për njohjen e Kosovës

Ekspertja e Kremlinit  për Ballkanin, Jelena Guskova konstaton se thirrja e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuciç për dialog të brendshëm për Kosovën erdhi mjaft vonë për shkak se “vija e kuqe” tashmë është kaluar. Serbia kurrë nuk do të pranohet në BE, por NATO-ja ka nevojë për të. Thirrja për ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kongresmenin amerikan, Devin Nunes

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kongresmenin amerikan, Devin Nunes

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kongresmenin Devin Nunes, kryesues i Komitetit të Inteligjencës në Kongresin amerikan dhe George Pappas, këshilltar i lartë në Komitetin e Inteligjencës, të shoqëruar nga Ambasadori Amerikan Delawie. Ai e  ka falënderuar kongresmenin Nunes për përkrahjen e vazhdueshme të SHBA-së për ...

Më shumë...

Janë dëmtuar rrethojat e varrezave të dëshmorëve në fshatin Tërstenik të Drenicës

Janë dëmtuar rrethojat e varrezave të dëshmorëve në fshatin Tërstenik të Drenicës

Janë dëmtuar rrethojat e varrezave të dëshmorëve në fshatin Tërstenik, dhe kjo  ka ngritur edhe dilema se çfarë e ka shkaktuar dëmtimin e tyre. Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, tha thënë për KosovaPress se është Policia Rajonale e Drenasit që po merret me hetimin e rastit në fshatin ...

Më shumë...

Vazhdojnë polemikat e “replikat”mes ministrit Stavileci dhe kryetarit të Prishtinës Shpend Ahmeti

Vazhdojnë polemikat e “replikat”mes ministrit Stavileci dhe kryetarit të Prishtinës Shpend Ahmeti

Ministri i PDK-së, Blerand Stavileci, iu ka përgjigjur Kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili mbrëmë kishte folur rreth kritikave të PDK-së së Prishtinës. Stavileci ka postuar disa fakte të reja të cilatr sipas tij janë publikuar nga pronarët e kompanisë “Redoni”, nga një darkë me Dardan Sejdiun, ku shihet ...

Më shumë...

Kolegji AAB dhe Universiteti i Prishtinës, vlerësohen dy institucionet më të mira të arsimit të lartë në vend

Kolegji AAB dhe Universiteti i Prishtinës, vlerësohen dy institucionet më të mira të arsimit të lartë në vend

Kolegji AAB, me një ngritje prej 1400 pozitash në listën e rreth 30 mijë universiteteve e institucioneve të arsimit të lartë në botë, bashkë me Universitetin e Prishtinës i cili ka pasur një rënie të lehtë nga pozita e edicionit të kaluar, edhe në edicionin e muajit korrik dalin të ...

Më shumë...

Vazhdon edhe sot procesi i regjistrimit fakultativ të deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Vazhdon edhe sot procesi i regjistrimit fakultativ të deputetëve të

Vazhdon edhe sot procesi i regjistrimit të deputetëve të Legjislaturës VI të Kuvendit të Republikës së Kosovës, i atyre që kanë mbetur pa u regjistruar nga java e kaluar. Regjistrimi i deputetit nuk është i paraparë me dispozitat e Kushtetutës të Republikës së Kosovës dhe as me dispozitat e Rregullores ...

Më shumë...

RKL: Prokurorët, gjyqtarët, ish bijtë e bijat e mercenarëve të ish-pushteteve okupatore janë njerëzit më të pasur në Kosovë

RKL

 Prokurorët, gjyqtarët, ish bijtë e bijat e kolaboracionistëve e mercenarëve të ish-pushteteve okupatore, janë njerëzit më të pasur në Kosovë. Vetëm prokurorja, Merita Lumezi ka deklaruar 67 milionë euro në bankë pasuri të burrit të saj,  pasuri të cilën nuk e kanë, as  100 komandantët e luftës në Kosovë, që ...

Më shumë...

Prokurorët me të pasurit në Kosovë, vetëm prokurorja, Merita Lumezi ka deklaruar 67 milionë euro në bankë

Gjatë shtatë muajve të parë të vitit, bankat komerciale me kapital të huaj në Kosovë kanë fituar 45 milionë euro

Prokurorët, gjyqtarët, ish bijtë e bijat e kolaboracionistëve e mercenarëve të ish-pushteteve okupatore, janë njerëzit më të pasur në Kosovë. Vetëm prokurorja, Merita Lumezi ka deklaruar 67 milionë euro në bankë pasuri të burrit të saj,  pasuri të cilën nuk e kanë, as  100 komandantët e luftës në Kosovë, që ...

Më shumë...

Për 15 vjet në rrugët e Kosovës kanë gjetur vdekjen 2200 njerëz

Dhjetëra aksidente brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë të ditur për mediet se në rreth 2 mijë aksidente me fatalitet, 2201 persona kanë humbur jetën që nga viti 2002 deri në qershor të këtij viti. Të lënduar kanë mbetur rreth 100.000 persona, kurse janë shkaktuar mbi 200 mijë aksidente. Dëmet materiale nuk janë ...

Më shumë...