Brickos

Ahmet Qeriqi

Behlul Jashari: Rilindja para 30 viteve: Okupim klasik i Kosovës

Behlul Jashari

-Gazeta tradicionale e historike Rilindja para 30 viteve fuqishëm kundër Serbisë dhe okupim klasik – suprimimit të institucioneve të Kosovës- Para 30 viteve, masat e dhunëshme të Serbisë e goditën edhe gazetën e vetme të përditshme në gjuhën shqipe në Kosovë Rilindja, në ditën e 5 Korrikut 1990 të suprimimit …

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me Mr. Sheremet Krasniqin, veprimtar, studiues dhe publicist

Bisedë në studion e TV-Diellit me Mr. Sheremet Krasniqin, veprimtar, studiues dhe publicist

Në emisionin, “Bisedë në studio” të TV-Diellit, veprimtari e publicisti, Sheremet Krasniqi ka rrëfyer  disa segmente për jetën dhe angazhimin e tij shumëvjeçar në arsim, kulturë, publicistikë dhe aktivitete të tjera. Ai ka rrëfyer për jetën e rëndë të fëmijërisë, në vendlindjen e tij, në fshatin Karaçicë, një fshat i …

Më shumë...

Shoqata “Kosova per Sanxhakun” fton Ministrinë e Shëndetësisë të Kosovës e Shqipërisë ta ndihmojnë Sanxhakun

Kosova për Sanxhakun

Të dashur miqë Të dashur vllezër   Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor Edhe pse në Sanxhak  po arrijnë ndihma të konsiderushme  nga të gjitha anët, mungesa  e përsonelit  shëndetësor është problem kyç në luftë me pandeminë Covid-19. ka thënë kryetari i Shoqatës, “Kosova për Sanxhakun”  Ismet Azizi Komunat më …

Më shumë...

Ylber Aliu: Humanizimi versus i kriminalizimit të luftës së UÇK-së

UCK

Behlul Hashani është pjesëtar i Policisë së Kosovës. Behluli, është polic pa gradë dhe pa pozitë në polici. Është polic ngjashëm sikurse janë mijëra e mijëra të tjerë anembanë vendit. Behlulin lufta e Kosovës e ka gjetur në Gjermani dhe ngjashëm sikurse shumë mergimtarë, me të filluar lufta, e ka …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini

vizat

Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes së kënaqësisë me përmasa masive. Mirë e thotë T.S.Eliot “Arti nuk përmirësohet kurrë, por materiali i artit kurrë nuk është i njëjti”. E Shahadin Mejzini nuk vjen me artin e tij të përmirësoj, por të krioj një ndryshesë me përdorimin e intuitës, shpirtit …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: A duhet harruar së kërkuari vizat?

Sadik Halitjaha

A duhet harruar së kërkuari vizat. Mendoj se duhet pushuar së kërkuari vizat.  1 Sa ma shumë që ne po përpiqemi për t’i bindur evropianet ata tallen më shumë e na konsiderojnë të pa dinjitetshëm. 2 Në zakonin tonë ka qenë dhe është me hapur derën mikut me i thanë …

Më shumë...

Çmenden e hakërrohen të apostrofuarit e satirizuar nga “gropa septike”, në postimin e Gani Kocit

Çmenden e hakërrohen të apostrofuarit e satirizuar nga "gropa septike", në postimin e Gani Kocit

“Çmenden” të apostrofuarit nga “gropa septike”,  në postimin e Gani Kocit. Ata, për shprehjen e tij cinike e satirike, madje edhe humoristike, kanë kërkuar nga Policia e Kosovës që të merret, në hetime. Dhe ashtu si ndodh rëndom kur preken në bisht, këta të apostrofuar ata i drejtohen policisë.  Por …

Më shumë...

Ali Hertica: Patriotizmi dh identiteti kombëtar

Kosova ka një vetëdije të fortë kombëtare, nënlëkurore, por në të njëjtën kohë përballet me një krizë identiteti. Shumë njerëz mendojnë se baza për demokracinë tonë, historia se kush jemi “ne” është nën presion. Kjo ka shumë shkaqe, globalizimi i ekonomisë, i cili shkëputet gjithnjë e më shumë nga komunitetet …

Më shumë...

Gani Koci: Ka ardhur koha për “betonimin” e disa politikanëve, gazetarëve e publicistëve në vend

Gani Koci

I burgosuri politik, veprimtari dhe eprori i lartë i UÇK-së, Gani Koci në një postim të tij ka shkruar se ka ardhur koha për betonimin e disa politikanëve, gazetarëve e publicistëve në vend. (Të tillët, të cilët iu kanë sulur UÇK-së po aq sa Millosheviqi në kohën e tij, por …

Më shumë...

DASH: Amerika lejon kompanitë turke të vazhdojnë prodhimin e disa pjesëve të avionëve luftarakë F-35, deri në fund të vitit 2022

DASH

Al-Xhazira bën të ditur se “njoftimi nga Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  se do të lejojë kompanitë turke të vazhdojnë prodhimin e disa pjesëve të avionëve luftarakë F-35 deri në fund të vitit 2022. Ishte kjo një surprizë për shumë vëzhgues në kryeqytetin amerikan, pavarësisht se …

Më shumë...

Dr. Murteza OSDAUTAJ: MANASTIRI I DEÇANIT – SI U SHNDËRRUA NGA NJË VENDI I SHENJT I SHQIPTARËVE NË NJË INSTRUMENT TË POLITIKËS ANTISHQIPTARE SERBE I

Manastiri i Deçanit

(Sa herë shkoj në vendlindje dëgjoj se ky projekt a ai investim komunal në Deçan nuk është bërë, nuk ka filluar apo nuk është kryer për shkak se s’ka lejuar Manastiri i Deçanit duke vënë pengesa të çfarëdollojshme duke shfrytëzuar statusin e zonës së mbrojtur dhe me qëllim të pengimit …

Më shumë...

Dr. Murteza OSDAUTAJ: MANASTIRI I DEÇANIT – SI U SHNDËRRUA NGA NJË VENDI I SHENJT I SHQIPTARËVE NË NJË INSTRUMENT TË POLITIKËS ANTISHQIPTARE SERBE II

Dr. Murteza Osdautaj

Kjo nuk ndodhi as në 1920, as në vitet 1930, as në vitin 1981, as në vitin 1983, as në vitin 1986, as në vitin 1987 dhe as në vitin 1989. Asnjë fjalë e vetme nga kleri i kësaj kishe kundër vrasjeve të bëra nga xhandarmëria dhe policia serbe nëpër …

Më shumë...

Familja e kryetarit Ibrahim Rugova beson në pafajësinë e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit

SHENJT

Në një deklaratë publike të  familjes së ish kryetarit Ibrahim Rugova. Lidhur me akuzat e Gjykatës Speciale  kundër  kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kundër kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, thuhet: Si familje e Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugovës, me shqetësim të madh po i përcjellim zhvillimet e fundit …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Problemi i Pagave -“Instrument i konsumit të brendshëm politik”

Egzon Kastrati

Ekonomia e brishtë dhe problemet e mëdha me të cilat është përballur Kosova ka derivuar probleme edhe me përcaktimin e niveleve të pagës përmes një ligji inkluziv (gjithëpërshirës). Kosova është vend qe sistemin ekonomik e ka të bazuar në ekonomi të tregu mirëpo ka fuqizuar shumë më shumë sektorin publik …

Më shumë...

Organizata ERA nënshkroi Memorandum mirëkuptimi me Komunën e Pejës, Burimit, Deçanit, Junikut dhe KPK-në

Organizata ERA nënshkroi Memorandum mirëkuptimi me Komunen e Pejes, Istogut, Deçanit, Junikut dhe Këshillin Prokurorial të Kosovës me qëllim të bashkëpunimit midis palëve për ruajtjen e Rrëqebullit Ballkanik dhe habitatit të tijë. Si rezultat, Këshilli Prokurorial i Kosovës cakton një prokuror koordinator për rastet e mbrojtjes së mjedisit dhe natyrës …

Më shumë...

RKL: UÇK-ja nuk ka pasur organizim, kanë qenë do grupe të Drenicës, Llapit…, njerëz pa logjikë thotë, Zenun Çelaj

RKL

Në vazhdën e luftës speciale kundër UÇK-së, të cilën po e vazhdon qysh prej vitit 1998, “Koha Ditore”, tani Kompania mediale e Veton dhe Flaka Surroit, sidomos tash  kur ka filluar aksionin  Gjykata Speciale, duke goditur kreun e luftës dhe të paqes në Kosovë, është intensifikuar edhe propaganda kundër UÇK-së, …

Më shumë...