Ahmet Qeriqi

Lajiq: Mallrat nga Serbia megjithatë hyjnë në Kosovë por nga rrugë të ndryshme

Lajiq: Mallrat nga Serbia megjithatë hyjnë në Kosovë por nga rrugë të ndryshme

Ministri i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikimit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka deklaruar të mërkurën se mallrat nga Serbia mund të hasen në gjithë Kosovën dhe se ato po arrijnë përmes rrugëve alternative. Ai ka rikujtuar se zyrtarët në Serbi kishin tërhequr vërejtjen për rritjen e kontrabandës menjëherë pasi …

Më shumë...

Haxhi Shala: Taksa 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë nuk duhet të hiqet derisa të arrihen efektet

Haxhi Shala: Qeveria Kurti nuk ka bër asnjë veprim të mirë për qytetarët, do të mbahet mend si qeveri e konferencave për media

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Haxhi Shala, ka deklaruar se taksa 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë nuk duhet të hiqet derisa të arrihen efektet për çfarë është vendosur. Ai ka thënë për “Epoka e re” se partia e udhëhequr nga Fatmir Limaj e …

Më shumë...

Dr. Zymer U. Neziri: U shënua 100-vjetori i Masakrës së Malit të Zi dhe të Serbisë në Shtupeç, në vitin 1919

Politikës në Kosovë nuk i duhet politikë që në realitetin e pavolitshëm, fillimisht ngre hundën drejt qiellit dhe, rrëzohet mbi hundë kur u dalin

Në Pejë, në universitetin ‘’Haxhi Zeka’’, në bashkorganizim me Klubin e Intelektualëve të Rugovës në Prishtinë, u mbajt simpozium shkencor në këtë 100-vjetor, më 15 shkurt 2019, për njërën ndër masakrat më mëdha të asaj kohe. Kumtuan studiues të përmendur, shumica nga qendrat tona universitare: dr. sc. Arben Arifi, Prishtinë, …

Më shumë...

Kryeshefja, Miradije Kelmendi, raportoi mbi punën e Inspektoriatit Policor të Kosovës, për vitin 2018

Kryeshefja, Miradije Kelmendi, raportoi mbi punën e Inspektoriatit Policor të Kosovës, për vitin 2018

Kryeshefja e inspektoratit Policor të Kosovës Miradije Kelmendi, raportimin mbi punën e Inspektoriatit Policor të Kosovës, për vitin 2018 para Komisionit për Punë të Brendshme e ka vazhduar të hapur për media. Gjatë raportimit, ajo bëri të ditur se në vitin 2018 nga IPK-ja janë hetuar gjithsej 194 punonjës së …

Më shumë...

Ministri Lekaj financon asfaltimin e rrugës për bizneset e Zonës së Harilaqit

Ministri Lekaj financon asfaltimin e rrugës për bizneset e Zonës së Harilaqit

Prezantimi dhe përkrahja e projektit infrastrukturor prej 1 km, për bizneset e Zonës së Harilaqit të përgatitur nga OAK, ishte arsyeja kryesore e takimit të delegacionit të Odës së Afarizmit të Kosovës me Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës z.Pal Lekaj. Kryetari i Bordit të OAK-së Skënder Krasniqi njoftoi Ministrin e …

Më shumë...

SPRTK: RTK-ja në vende se të prodhojë e të shesë programe ajo i blen ato edhe pse ka 1000 të zënë me punë

RTK

Sindikata e Pavarur e RTK-së reagon ashpër kundër kontratave të reja me kosto të lartë financiare, të lidhura nga menaxhmenti i RTK-së me producentë të pavarur. SPRTK në vazhdimësi ka alarmuar rreth blerjeve pa kontroll dhe pa mbulesë financiare të cilat po e dëmtojnë RTK në shkallë të pariparueshme. Madje …

Më shumë...

Qeveria i pagoi 15.000 euro familjes së Arian Dacit, me rastin e mbytjes në Brezovicë, por anashkaloi familjen e Idriz Ajetit

Qeveria i pagoi 15.000 euro familjes së Arian Dacit, me rastin e mbytjes në Brezovicë, por anashkaloi familjen e Idriz Ajetit

Albanologu i njohur, akademik, rektor dhe politikan, dr. Idriz Ajeti, i cili vdiq në moshë 102-vjeçare,  u anashkalua fare nga përkujdesja qeveritare. Përveç Akademisë së Shkencave, institucionet e shtetit nuk treguan respekt për të ndjerin, thonë familjarët. Një familjar i profesor Idriz Ajetit tha se ata nuk patën para të …

Më shumë...

MTI: Edhe dy investitorë përmbushin kriteret teknike, planifikojnë investimin e 225 milionë eurove

MTI: Edhe dy investitorë përmbushin kriteret teknike, planifikojnë investimin e 225 milionë eurove

U mbajt takimi i radhës i Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike, ku u shqyrtuan kërkesat e dy investitorëve strategjik dhe njoftimi për kompletimin e dokumentacioneve. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, që është edhe udhëheqës i këtij komisioni tregoi se edhe dy investitorë tjerë i kanë plotësuar kriteret teknike. …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Kush është për shkëmbim territoresh është kundër UÇK-së, SHBA-ve, NATO-s dhe Shtetit të Kosovës

Skënder S. Kapiti

Kosova shqiptare qindra e mijëra vjeçare sot mbushi 11 Vjetorin e Pavarësisë. Sot këtë shkrim të shkurtër në këtë Ditë të Madhe Kombëtare do t‘ia kushtoj  faktit të asaj se po flitet e përflitet shumë për mundësinë e korrigjimit te kufijve apo të ndarjes së Kosovës. Ata të cilët janë …

Më shumë...

Qeveria shpenzon 500.000 euro për ditën e Pavarësisë edhe për grupe që promovojnë seksizmin, drogën e alkoolin

Qeveria shpenzon 500.000 euro për ditën e Pavarësisë edhe për grupe që promovojnë seksizmin, drogën e alkoolin

Qeveria e Kosovës shpenzon 500.000 euro për ditën e Pavarësisë, ndërsa ka kontraktuar për ta argëtuar publikun e rrugëve të Prishtinës, këngëtarë majmunë, reperë e pederë të cilët promovojnë seksizmin, drogën e alkoolin. A i bën nder kjo pavarësisë së Kosovës, dhe kush janë ata politikanë, apo sekserët e tyre …

Më shumë...

Kosova dhe Franca avancojnë partneritetin për siguri dhe integrimet euro-atlantike

Kosova dhe Franca avancojnë partneritetin për siguri dhe integrimet euro-atlantike

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani pritet nga znj. Geneviève Darrieusecq, sekretare e Shtetit pranë Ministres së Armatave, në kryeqytetin e Francës në Paris. Ai dhe Sekretarja e Shtetit, znj. Darrieusecq, gjatë takimit kanë ritheksuar vullnetin dhe gatishmërinë për thellimin dhe avancimin e marrëdhënieve bilaterale midis Kosovës dhe Francës në fushën …

Më shumë...

Petrit Ruka: HANKO, MOS SHKO NËPËR VARRE

Baladë Prej gati pesë shekujsh vazhdon keqkuptimi i madh se balada rrëqethës: “Hanko mos shko nëpër varre, / Se të vdekurit i ngjalle,era / Të gjallët i vdiqe fare”, është një romancë dashurie. Është krejt e kundërta dhe do të mjaftonte veç vargu i parë i këngës origjinale (i harruar, …

Më shumë...

Tomislav Markoviq: Muzeu i gjakësorit, Drazha Mihajloviq, në Beograd

Tomislav Markoviq: Muzeu i gjakësorit, Drazha Mihajloviq, në Beograd

Kur ishin  çetnikët e Drazhës të  barabartë me partizanët dhe kur u bënë antifashistë, pse i pari i tyre nuk kishte  një muze në Beograd? Djepi  i Ljubomir Pantiqit, rrëfen për  një fëmijë njëvjeçar që çetnikët e masakruan  në vitin 1943 në Vraniç, së bashku me 67 njerëz të tjerë, …

Më shumë...

Federica Mogherini: Derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte për një vazhdimin e dialogut

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pret sot në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Kryesuesja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, deklaroi sot në Bruksel, se derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte për një vazhdim të suksesshëm të dialogut. Ajo precizoi se është e gatshme të përgatisë vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi në nivelin më të lartë “menjëherë në …

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, qartësuan situatën që ndërlidhet me dialogun e Brukselit

Kryetari Hashim Thaçi, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, qartësuan situatën që ndërlidhet me dialogun e Brukselit

Takimi i kryetarit, Hashim Thaçi dhe bashkëdrejtuesve të Ekipit negociator të Kosovës në dialog me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, ka qartësuar situatën që ndërlidhet me dialogun në Bruksel. Kryetari  Thaçi ka deklaruar se Ekipit negociator i është dorëzuar një “dokument informues”, i cili përfshinë çështje specifike të diskutuara …

Më shumë...

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi, shprehet kategorik kundër heqjes së taksës 100 % ndaj produkteve serbe

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës socialdemokrate, Jakup Krasniqi, shprehet kategorik kundër heqjes së taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe, duke sqaruar se  kjo taksë është e vonuar dhe se në drejtim të politikës agresive të Serbisë, Kosova duhet të vendos masa të tjera,  për ta kushtëzuar dialogun. Mendim …

Më shumë...