KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 880)

Ahmet Qeriqi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncel

Kryeministri i vendit tonë Ramush Haradinaj, priti në takim ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncel, të cilit ia përcolli falënderimet kryeministrit slloven për urimin për zgjedhjen e tij në krye të Qeverisë, po ashtu edhe për mbështetjen që Sllovenia ka dhënë për perspektiven evropiane të Kosovës. Në takim u ...

Më shumë...

Kryetarja e Mianmarit, fituesja e Nobelit për paqe, nuk i lejoi ekipet e OKB-së ta shohin gjenocidin kundër myslimanëve

Gjatë muajit të  fundit mbi gjysmë milioni pjesëtarë të komunitetit mysliman Rohinga në Mijanmar janë detyruar të arratisen nga vendi në një fushatë  dhune qeveritare, e cila është cilësuar si një spastrim etnik nga OKB.  Sekretari i Përgjithshëm, Antonio Guterres i tha Këshillit se shpërthimi i fundit i dhunës është ...

Më shumë...

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, premton se në kryeqytet do të ndërtohen së paku edhe 10 shkolla

Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, ka deklaruar me platformën e Aleancës Kosova e Re, është paraparë që në Prishtinë të ndërtohen së paku edhe dhjetë shkolla. Ai këtë komente i bëri në lagjen “Kodra e Trimave”, ku premtoi se do të ndërtohet një shkollë e mesme ...

Më shumë...

Bashkimi Demokratik për Integrim ka shpalosur ofertën e vet zgjedhore në Haraçinë

Bashkimi Demokratik për Integrim ka shpalosur ofertën e vet zgjedhore në Haraçinë

Bashkimi Demokratik për Integrim ka shpalosur ofertën e vet zgjedhore në Haraçinë. Me këtë rast, kandidati për postin e kryetarit të kësaj komune, Isuf Bislimi, tha para anëtarëve dhe simpatizantëve të BDI-së se me fitoren në zgjedhjet e 15 tetorit Haraçina do të dalë nga grupi i komunave të varfëra, përmes çuarjes përpara të projekteve të ndërmarra ...

Më shumë...

Ministri i Infrastukturës, Pal Lekaj ka biseduar me ambasadorin e Kosovës në Arabinë Saudite, Rexhep Boja

Ministri i Infrastukturës, Pal Lekaj ka biseduar me ambasadorin e Kosovës në Arabinë Saudite, Rexhep Boja

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj ka biseduar  me ambasadorin e Kosovës në Arabinë Saudite, Rexhep Boja, lidhur me mundësinë e vizitës së një delegacioni të Ministrisë së Infrastrukturës në Arabi, me qëllim  për të parë nga afër mundësinë e arritjes së disa marrëveshjeve të bashkëpunimit për thithjen e fondeve investive, ...

Më shumë...

OAK: Kosova duhet të dalë nga CEFTA pasi që prezantohet si UNMIK-Kosovo dhe jo si Republikë e Kosovës

OAK: Lista e deputetëve që votuan pro dhe kundër investimeve dhe zhvillimit të vendit tonë

Kosova duhet të dal nga CEFTA pasi që prezantohet si UNMIK-Kosovo dhe jo si Republikë e Kosovës, të finalizohen investimet e filluara në zonat industriale, të inicohet një studim, së cilat produkte vendore janë të pabarabarta në treg, të zgjidhen me prioritet kërkesat e bizneseve; ishin disa nga kërkesat që ...

Më shumë...

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli u garanton mbështetje personave me autizëm

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli u garanton mbështetje personave me autizëm

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga Aleanca Kosova e Re, Selim Pacolli, vizitoi sot Qendrën për autizëm në lagjen Arbëri të komunës së Prishtinës. Ai u njoftua për së afërmi me disa nga fëmijët e prekur me këtë sëmundje si dhe u njoftua me gjendjen e tyre. “Është një vazhdimësi ...

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj, tha se në mandatin e tij do të merret urgjentisht me disa probleme

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj, tha se në mandatin e tij do të merret urgjentisht me disa probleme

“Çështja e parë që e kam identifikuar, është cështja e trafikut dhe parkingimit. Trafiku është i tmerrshëm dhe para kolpasit. Çështje tjetër, është çështja e sigurisë. Në Prishtinë po bie shkalla e sigurisë, objekte të braktisura të përdorura nga narkomanët etj”, ka thënë ai duke shtuar. “Tjetër çështje, është shndërrimi ...

Më shumë...

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Pejës, Sabiha Shala ka vizituar lagjen “Haxhi Zeka” në këtë qytet

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Pejës, Sabiha Shala ka vizituar lagjen “Haxhi Zeka” në këtë qytet

Kandidatja për kryetare të Pejës nga Partia Demokratike e Kosovës, znj. Sabiha Shala ka vizituar lagjen “Haxhi Zeka” në Pejë ku ka takuar banorët e kësaj bashkësie territoriale. Shala përmes bashkëbisedimit me qytetarë ka pranuar shumë ankesa nga ana e tyre për pushtetet e kaluara që kanë qeverisur me Pejën. ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence. Ai dje ka zhvilluar një takim privat me Papa Françeskun në Vatikan, të cilin e ka ftuar që të vizitojë Kosovën. “Vatikani është udhërrëfyes dhe motivues për të qëndruar të paluhatur në ...

Më shumë...

Të hënën, më 2 tetor, në orën 10:00, do të vazhdojë seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Të hënën, më 2 tetor, në orën 10:00, do të vazhdojë seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës, lidhur me parimet programore të Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021, ndërsa një ditë, më pas, do të mbahet seancë e re. Kështu vendosi Kryesia e Kuvendit të Republikës së ...

Më shumë...

Sot në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë, do të zhvillohet ceremonia e betimit të kadetëve të vitit të parë

Sot në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë, do të zhvillohet ceremonia e betimit të kadetëve të vitit të parë

Sot në ambientet e Komandës së Forcave Tokësore, në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë, do të zhvillohet ceremonia e betimit të kadetëve të viti të parë. Ceremoninë e betimit të kadetëve do ta përcjell, ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, stafi ...

Më shumë...

Visar Ymeri, Albin Kurti dhe Shpend Ahmeti, morën pjesë në tryezën e organizuar nga komuniteti boshnjak

Visar Ymeri, Albin Kurti dhe Shpend Ahmeti, morën pjesë në tryezën e organizuar nga komuniteti boshnjak

Kryetari i VETËVENDOSJE!-s, Visar Ymeri, bashkë me deputetin Albin Kurti dhe Kryetarin e Prishtinës, z. Shpend Ahmeti, morën pjesë në tryezën e organizuar nga komuniteti boshnjak, për nder të ditës së tyre. Në këtë tryezë u diskutua për problemet e komunitetit boshnjak në Kosovë, si dhe për bashkëpunimin e nevojshëm ...

Më shumë...

Selim Pacolli, ka bërë publik platformën e tij qeverisëse për higjienën dhe për sigurinë në rrugët e kryeqytetit

Selim Pacolli, ka bërë publik platformën e tij qeverisëse për higjienën dhe për sigurinë në rrugët e kryeqytetit

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, ka bërë publik platformën e tij qeverisëse për higjienën dhe për sigurinë në rrugët e kryeqytetit, ku për këtë të fundit ai si problem paraqiti qentë endacakë. Ai tha se disa ditë më herët një fëmijë është sulmuar nga qentë, duke ...

Më shumë...

Kanditati për kryetar i PDK-së Shaqir Totaj, sot vizitoi lokacionin që ështe i destinuar për Parkun e Biznesit

Kanditati për kryetar i PDK-së Shaqir Totaj, sot vizitoi lokacionin që ështe i destinuar për Parkun e Biznesit

Kanditati për kryetar të Prizrenit nga  PDK-ja  z.Shaqir Totaj, vizitoi lokacionin që ështe i destinuar për Parkun e Biznesit, ndërmjet fshatrave Lubizhdë dhe Korishë. Kandidati Totaj u shpreh se ky lokacion është një pikë e rëndësishmë në kuadër të prioriteteve të tija, për Zhvillimin Ekonomik Lokal. Funksionalizimi i kësaj Zone, ...

Më shumë...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në tubimin zgjedhor të mbajtur në Shuto Orizarë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në tubimin zgjedhor të mbajtur në Shuto Orizarë

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në tubimin e mbajtur në Shuto Orizarë me ç’rast ka  ndarë shqetësimin me anëtarë e simpatizantë të partisë së tij për atë që ai e ka quajtur parcializimin të votës shqiptare. Në nivel kombëtar, tha ai, BDI-ja mbetet forca ...

Më shumë...