KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 870)

Ahmet Qeriqi

Katalunja sot pritet të shpallë pavarësinë si rezultat i Referendumit të 1 tetorit 2017

Përvjetori i parë i Referendumit për shkëputjen e Katalunjës nga Spanja u shënua përplasje të dhunshme

Kryetari i Qeverisë Autonome të Katalunjës, Carles Puigdemont, ka thënë se nuk do të tërhiqet nga shpallja e pavarësisë. “Ne nuk e emërojmë si shpallje të njëanshme të pavarësisë. Ne po shpallim  atë. Kjo është në ligjin tonë dhe ne do ta zbatojmë atë çfarë thotë ligji”, tha Puigdemont në ...

Më shumë...

Të paktën 12 myslimanë rohingya, në mesin e tyre 10 fëmijë, janë mbytur pasi anija u fundos në një lumë në Bangladesh

Të paktën 12 myslimanë rohingya, në mesin e tyre 10 fëmijë, janë mbytur pasi anija u fundos në një lumë në Bangladesh

Të paktën 12 myslimanë rohinjas, në mesin e të cilëve 10 fëmijë, janë mbytur pasi anija e tyre u fundos në një lumë në Bangladesh derisa po largoheshin nga vrasja masive që po ushtron ushtria e  Mianmarit kundër tyre. Disa të tjerë konsiderohen të zhdukur pas mbytjes në lumin Naf ...

Më shumë...

Gazetari norvegjez, Paul Refsdal i bindur se UÇK nuk kishte transplantuar organe gjatë kohë së luftës

Gazetari norvegjez, Paul Refsdal i bindur se UÇK nuk kishte transplantuar organe gjatë kohë së luftës

Gazetari nga Norvegjia Paul Refsdal, shprehet për mediet  i bindur se UÇK-ja nuk ishte në gjendje të transplantonte organe gjatë kohë së luftës edhe po të kishte pasur synime të tilla.  Norvegjezi Paul Refsdal qëndroi një kohë me lutëtarët  UÇK-së në frontet e luftës në Berishë e në vende të ...

Më shumë...

Sot në një ceremoni përkujtimore në Junik, zbulohet shtatorja e dëshmorit të kombit, Edmond Hoxha

Sot në një ceremoni përkujtimore në Junik, zbulohet shtatorja e dëshmorit të kombit, Edmond Hoxha

Sot në një ceremoni përkujtimore  në Junik, sot zbulohet shtatorja e dëshmorit të kombit, Edmond Hoxha. Në këtë ceremoni do të marrë pjesë edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka bërë të ditur zyra e Kuvendit. Edmond Hoxha lindi më 10 tetor të vitit 1975 dhe ra heroikisht ...

Më shumë...

Një raport i Gjykatën Speciale thotë se 51 për qind e shqiptarëve, do të protestojnë në rast të paraqitjes së aktakuzave të para

Gjykata

Njësia e  informacionit dhe komunikimit publik në Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale, bëri të ditur se dhomat e specializuara kanë mandatin për të kryer gjykim të drejtë dhe për të siguruar një proces të rregullt. Në të gjeturat e raportit, i cili u prezantua, lidhur me perceptimin publik për ...

Më shumë...

Selim Pacolli: U jap mbështetje shokëve të luftës, kudo që gjendem në çfarëdo pozicioni politik

Selim Pacolli: U jap mbështetje shokëve të luftës, kudo që gjendem në çfarëdo pozicioni politik

Gjatë vizitës që kandidati për Kryetar të Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, u bëri veteranëve të luftës, deklaroi se do të jetë në mbështetje të plotë ndaj kësaj kategorie të shoqërisë. “U japë mbështetje shokëve të luftës, kudo që gjendem në çfarëdo pozicioni politik, unë do të jem pranë jush, ...

Më shumë...

Degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Drenas i është bashkuar Valmir Nishori nga Aleanca Kosova e Re

PDK

Degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Drenas i është bashkuar Valmir Nishori nga Aleanca Kosova e Re. Lajmin e ka konfirmuar kandidati për kryetar të Drenasit nga PDK-ja, Ramiz Lladrovci. “Sot, Forcës së Ndryshimit, PDK-së dhe numrit 94, i është bashkuar edhe Valmir Nishori, nga Lista e AKR-së. Ne ...

Më shumë...

Zana Bytyçi: Kryetar Hashim Thaçi, plotësojeni ligjin për Gjykatën Speciale, përmirësojeni padrejtësinë historike

Gjykata

Në një reagim të kryetares së shoqatës, “Familja e Shpresa, Zana Bytyçi, drejtuar kryetarit të Kosovës lidhur me kritikat e tij ndaj Gjykatës Speciale   thuhet:  Kritikat tuaja ndaj bashkësisë ndërkombëtare për imponimin e gjykatës speciale janë të kuptueshme, por ju personalisht, as partia e juaj, e as partitë e tjera ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Dëmet që ia shkaktuat vendit janë tuajat, z. kryetar

Krasniqi: NISMA nuk duhet ta përjashtonte mundësinë e koalicioneve me asnjë parti politike, përfshirë edhe PDK-në

Pa dashur të paragjykoj asgjë, por e vërteta është se tri veprime të dëmshme politike që i janë bërë vendit kanë qenë e janë veprime të dëmshme të Kryetarit të shtetit, zotit Hashim Thaçi. Për të qenë korrekt Thaçi me opinionin publik, ai nuk duhet të arsyetojë në një anë ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj i ka dhënë 1 muaj kohë afat Prokurorisë së Kosovës për të hetuar listat e veteranëve

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj: Kuvendi sa më shpejt ta marrë vendimin për demarkacionin

Pas takimit të 5 përfaqësuesve të veteranëve me kryeministrin Ramush Haradinaj, ai fundit u ka thënë veteranëve që ai nuk ka asnjë faj, duke shtuar se obligimin e tij ai e ka përfunduar. Haradinaj i ka orientuar veteranët që të kërkojnë përgjigje nga Kuvendi i Kosovës dhe deputetët për rishqyrtimin ...

Më shumë...

Valentina Haliti akuzoi Hysni Gucatin për shitjen e certifikatave të veteranëve të luftës me çmim prej 3 mijë eurosh

Hysni Gucati

Pasi veterania, Valentina Haliti, akuzoi Hysni Gucatin për shitjen e certifikatave të veteranëve të luftës me çmim prej 3 mijë euro, ka reaguar kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, i cili ka ftuar të gjithë ata që pretendojnë që kanë dëshmi që e lidhin atë ...

Më shumë...

Gjykata Themelore e Prishtinës sot i ka shqiptuar 1 muaj paraburgim, veprimtarit të njohur, Sadri Ramabaja

Sadri Ramabaja

Gjykata Themelore e Prishtinës sot ka shqiptuar 1 muaj paraburgim, veprimtarit të njohur, Sadri Ramabaja, i cili akuzohet si i dyshimtë për pjesëmarrje në organizatën e quajtur ‘Syri i Popullit”, e cila kishte publikuar një listë me emra që thuhej të likuidoheshin nga skena politike e Kosovës. Ai dje është ...

Më shumë...

Elife Luzha: Poezi

Elife Luzha

ME ËNDRRËN ERDHE   Nuk e besoja se edhe këtë ditë do ta ngrysi pa ty Dielli udhëve të qiellit në endje kryemalit u tret Befas mbi muzgun  e purpurtë hëna qiellin e zuri E nata nën krifa yjesh  lehtas u err Pastaj ti erdhe me ëndrrën Të pashë si ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Si në Tiranë ashtu në Prishtinë

Jusuf Zenunaj

SI N’ TIRANË ASHTU NË PRISHTINË   Maratonës n’ politikë seç na i mori kohë e ligë; mjgull, shi e bubullimë si n’ Tiranë ashtu në Prishtinë . Ndërrohen stinët, ndërron karvani, shtratin ruan korrupsioni. Shan e majta, ia kthen tjetra, i zemëruar thotë xha Leka: “ Brum të njëjtë ...

Më shumë...

Më në fund shpërthen publikisht edhe kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi kundër Gjykatës Speciale

Hashim Thaçi

Gjykata Speciale nuk do të merret me asnjë rast për shqiptaret e vrarë, për dhunën ndaj grave shqiptare, për  asnjë krim që kanë bërë serbët në Kosovë Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në një  debat të organizuar nga disa OJQ, duke folur lidhur me temën: “Perceptimi publik i Gjykatës Speciale ...

Më shumë...

Baton Haxhiu i Stanishiqit dhe i koleges së tij Liljana nga Beogradi, bëhet patriot dhe sulmon Thaçin për Gjykatën Speciale

Të shkarkohet këshilltari i Ramës dhe i Thaçit, Baton Haxhiu, ashtu sikur Albin Kurti shkarkoi, Sh.Gashin

Kundër fjalimit të kryetarit Hashim Thaçi me temën: “Perceptimi publik i Gjykatës Speciale të Kosovës: rreziqet dhe mundësitë”,  ka reaguar  drejtoi i TV-Klanit, Baton Haxhiu duke e akuzuar kryetarin si  njeriun që më së shumti është angazhuar për themelimin e kësaj gjykate. Është i çuditshëm shpërthimi i këtij njeriu i ...

Më shumë...