Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Në Londër po mbahet konferencë Globale për lirinë e medies

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Sipas një njoftimi nga burime qeveritare britanike, qeveria e Britanisë së Madhe dhe ajo e Kanadasë — me 10 dhe me 11 Korrik– po zhvillojnë një konferencë globale kushtuar lirisë së medias në botë.   Kjo nismë është një hap i madh në përpjekjet e Ministrisë së Jashtme britanike dhe të …

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria kanë ndërmarrë hapat fillestarë drejt unifikimit të misioneve diplomatike e konsullore

Kosova dhe Shqipëria kanë ndërmarrë hapat fillestarë drejt unifikimit të misioneve diplomatike e konsullore

Kosova dhe Shqipëria kanë ndërmarrë hapat fillestarë drejt unifikimit të misioneve diplomatike e konsullore. Të dy qeveritë kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët e cila përcakton ngritjen e “Grupit Ndër-Ministror për Përfaqësim të Përbashkët Ndërkombëtar” dhe “Këshillin e Përbashkët për Planifikim Strategjik”.Me këtë marrëveshje, sipas zyrtarëve të të dyja vendeve, …

Më shumë...

Ilir Meta, zyrtarizoi qëndrimin e tij pro-rus, me pjesëmarrjen në Samitin e Sarajevës

Ilir Meta

Sekretari për Mediet në Partinë Socialiste, Alfred Peza akuzoi kryetarin  e Republikës, Ilir Meta, se ka zyrtarizuar qëndrimin e tij pro-rus me pjesëmarrjen në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore. Qeveria shqiptare kishte vendosur të bojkotonte samitin e organizuar në Bosnje-Hercegovinë, për shkak të mos-trajtimit si të barabartë …

Më shumë...

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron do të pozicionohet në krah të Serbisë sa i përket marrëveshjes me Kosovën

Emmanuel Macron i kërkon kryetarit turk Erdogan angazhim për ta qetësuar situatën e tensionuar në Mesdheun Lindor

Gazeta serbe “Blic” raporton se presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të pozicionohet në krah të Serbisë sa i përket marrëveshjes me Kosovën. E përditshmja serbe e konsideron “risi” pozicionimin e ri të Parisit. “Macron, si një lider i ri evropian së bashku me austriakun  Sebastian Kurtz, zëvendëson Angela Merkel, …

Më shumë...

Kryetari aktual i Vitisë, Sokol Haliti, është rizgjedhur edhe për një mandat kryetar i degës së LDK-së në Viti

Sokol Haliti

Sipas njoftimit nga LDK gjatë procesit të zgjedhjes së kryetarit ka pasur një interesim të madh të qytetarëve dhe anëtarësisë.“Sot, delegatët e Kuvendit zgjedhor të Degës së LDK-së në Viti edhe një mandat kanë rizgjedhur kryetar, Sokol Halitin.  Gjatë procesit ka pasur interesim të madh të qytetarëve dhe anëtarësisë. Kryetarit …

Më shumë...

Sindikata Unia, Shoqatë profesionale

Unia

Sindikata Unia është një histori suksesi. Ajo sot është sindikata më e madhe dhe më e fuqishme e Zvicrës. Për shumkënd emri „Unia“ ndërlidhet me angazhim të suksesshëm për përmirësimin e pagave, të drejtave në punë, mbrojtje të shëndetit, pensioneve. Suksesi më i madh i kësaj Sindikate është krenaria dhe …

Më shumë...

A. Vuniqi: A ka mundur qeveria e Kosovës ta përcjell ritmin e politikës së jashtme amerikane dhe a është në akord me interesat e saj

Agim Vuniqi

Prioritetet e SHBA-së në Kosovë janë të përqendruara në forcimin e sundimit të ligjit, për ta integruar plotësisht në bashkësinë ndërkombëtare. Kjo mbetet një shtyllë kryesore e përpjekjeve të SHBA për të stabilizuar rajonin e Ballkanit dhe për të siguruar një Europë që është e fortë dhe e lirë. Prioritetet …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Po na kopjojnë Skënderbeun

Ilir Muharremi

Ende po qarkullon problemi i shtatores së Skënderbeut në Prishtinë. Pse heroi është më i madh se kali. Kjo tashmë është shpjeguar. Por, sot në mes të ditës e kanë izoluar heroin duke përgatit shabllonin e njëjtë për Amerikë. Sa lejohet një gjë e tillë. Kritiku i artit Ilir Muharremi …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: SREBRENICA

Srebrenica

Të erdhën serbët dhe t’u hodhën përsipër siç bie rrufeja mbi çati bajonetat u vërsulën mbi duar të pambrojtura tashmë s’kalohej asnjë prag shtëpie dhe pranvera nuk çelte asnjë derë     Kishte kohë që në Srebrenicë nga oxhaku tym nuk dilte ai tym që dikur shkonte thik’ përpjetë e …

Më shumë...

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Fle  tokë mbi ta, fli mbi këta shpirtra të pafajshëm… ( Një nga mijëra rrëfime të tmerrshme të luftës në Siri…)  Duke recituar vargje këngësh popullore nga tradita, banorët e Eufratit vajtojnë  me dhembje më të dashurit e tyre. Plaku,  Abu Amxhad fillon të rrëfejë se në Al Kurijah të …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës po funksionon vetëm me seanca të jashtëzakonshme që kërkohen kryesisht nga opozita

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të marrin dritën e gjelbër pesë marrëveshjeve ndërkombëtare

Partitë politike opozitare në Kuvendin e Kosovës konsiderojnë se mungesa e shumicës parlamentare dhe e legjitimitetit për të udhëhequr me institucione, po pamundëson funksionimin normal të Kuvendit të Kosovës. Deputetët e partive opozitare theksojnë se Kuvendi për më gjatë se dy muaj është duke funksionuar vetëm me seanca të jashtëzakonshme, …

Më shumë...

Me kriminelë qeveritarë si Ivica Daçiqi në Serbi nuk ka paqe në Ballkan, thotë ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi

Krasniqi: Prokuroria e Dhomave të Specializuara, shpirtin e bazamentin e Kosovës, UÇK-në, po e quan ndërmarrje kriminale?!

Zëdhënësi i UÇK-së gjatë luftës,  Jakup Krasniqi, ka thënë se me kriminelët zyrtarë të Serbisë  si Daçiqi nuk ka paqe në Ballkan. Ai ka thënë se amnistia e tolerimi i këtyre njerëzve do të thotë mungesë të paqes, të lirisë, të perspektivës e të mirëkuptimit në Ballkan. Këta kriminelë nuk …

Më shumë...

Ambasadori, Sattler ia përkujton Voltana Ademit të Shkodrës se jemi në vitin 2019 e jo në vitin 1913

Ambasadori, Sattler ia përkujton Voltana Ademit të Shkodrës se jemi në vitin 2019 e jo në vitin 1913

Ambasadori austriak në Shqipëri, Johann Sattler i ka kthyer përgjigje letrës së kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademit për ngritjen e një komisioni administrativ ndërkombëtar për të qeverisur bashkitë shqiptare. Sattler tha se Shqipëria duhet ti zgjidhë vetë problemet politike pasi është një vend që aspiron të hapë negociatat për në …

Më shumë...

Sot u mbushen 22 vjet nga vrasjet e tre martirëve në Gostivar, në mbrojtje të Flamurit kombëtar shqiptar

Sot u mbushen 22 vjet nga vrasjet e tre martirëve në Gostivar, në mbrojtje të Flamurit kombëtar shqiptar

Sot, një delegacion i Komunës së Gostivarit, ka bërë homazhe te varri  i dëshmorit,  Nazmi Saliu në Turçan të Vogël, pastaj në fshatin Forinë  te varri i dëshmorit Shpend Iseini dhe në fshatin Dobërdoll tek varri i dëshmorit Milaim Dauti. Paraprakisht, edhe një delegacion ka bërë homazhe tek varrezat e …

Më shumë...

Talibanët dhe përfaqësuesit e shoqërisë afgane, kanë rënë dakord mbi një plan, për një zgjidhje të ardhshme politike

Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit hodhi poshtë pretendimet e talibanëve se ata kontrollojnë 90 për qind të kufijve të vendit

 Talibanët dhe përfaqësuesit e shoqërisë afgane, gjatë bisedimeve në Katar, kanë rënë dakord mbi një plan, për një zgjidhje të ardhshme politike. Ky plan, shihet si hap madhor drejt përfundimit të luftës, gati 18 vjeçare në Afganistan. Në një deklaratë të përbashkët, të dyja palët, u pajtuan të reduktojnë “viktimat …

Më shumë...

Shqipëria anulon pjesëmarrjen në Samitin e Sarajevës duke u solidarizuar me Kosovën, që nuk është ftuar si shteti i pavarur

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj kërkon që Republika e Kosova të bëhet pjesë e “Kartës së Adriatikut

Ministri i Jashtëm Shqipërisë, Gent Cakaj ka bëtë të ditur se Tirana  zyrtare  ka anuluar pjesëmarrjen në samitin për Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore, që ka filluar të  mbahet sot në Sarajevë të Bosnjë e Hercegovinës. Cakaj ka thënë se anulimi i pjesëmarrjes në samitin në Sarajevë, është bërë …

Më shumë...