Ahmet Qeriqi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur lidhur me shtimin e përpjekjeve të Rusisë për rritjen e ndikimit në Shqipëri

Edi Rama e uron Kosovën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të përfunduara me sukses

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur lidhur me shtimin e përpjekjeve  të Rusisë për rritjen e influencës në Shqipëri. “Rusia nuk është një vend tifoz i BE, i zgjerimit të BE dhe natyrshëm nuk mund të ketë miratim  për ecurinë e asnjë prej vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kjo nuk …

Më shumë...

A. Q. Servilizmi i disa shqiptarëve ndaj të huajve, është një si sëmundje malinje e pashëruar ndër shekuj

Ahmet Qeriqi: Shënimi që nga pikëllimi nuk arrita ta lexoj në varrimin e Agim Lecit

Thuhet se popujt e vegjël përdorim mekanizma mbrojtës, duke vënë në lëvizje të gjitha format e veprimit me qëllim për të ekzistuar. Kjo është një e vërtetë relative, por në rastin tonë, është diçka më shumë. Mbase nga frika e lindur që ka ardhur si pasojë e pësimeve dhe tragjedive …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Taksa dhe reciprociteti i plotë çelësi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Blerim Muriqi

 Taksa tashmë ka treguar dimensionin shtetëror, ajo do duhej të bëhej temë e dialogut për të ndihmuar kapacitetet tona dialoguese dhe politikat tona të jashtme karshi vullgaritetit serb. Me Serbinë nuk është dashur të bisedohej përveçse për të pagjeturit dhe atë përmes faktorëve ndërkombëtar. Kërkimfalja dhe njohja nga Serbia mund …

Më shumë...

Ismet Azizi: Çlirimi” i Pazarit të Ri dhe vendosja e pushtetit të ri I

Ismet Azizi: Çlirimi” i Pazarit të Ri dhe vendosja e pushtetit të ri I

Popullata shqiptare e Kosovës, e Sanxhakut dhe viseve të ndryshme të Maqedonisë, Serbisë dhe Malit të Zi, ndonëse nën sundimin e pushtuesit të ri nazifashist, e përjetuan këtë si lehtësim, madje edhe si shpëtim. Bashkimi i pjesës më të madhe të tokave shqiptare me Shqipërinë, u prit me një entuziazëm …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Manifestime të gjallërisë arbëreshe

Isuf Ismaili: Manifestime të gjallërisë arbëreshe

Manifestime artistike, kulturore,  arbëreshe në  Ungër (Lungro) më, 3 mars 2019 Në shumë ngulime arbëreshe në Itali është bërë tanimë traditë e mrekullueshme, të mbahen manifestime dhe shërbesa të mira e të shkëlqyera të kujtesës historike arbëreshe-shqiptare, që kanë për qëllim në veçanti, përkujtimin e Motit të Madh, përkujtimin pra …

Më shumë...

Xhavit Haliti thotë se idetë e shqiptarëve dhe serbëve për t’i bashkuar trojet, janë ide të njëjta dhe të vjetërsuara

Xhavit Haliti mendon se Gjykata Speciale kundër UÇK-së nuk është gjykatë e huaj por gjykatë e Kosovës (!)

Xhavit Haliti, zyrtar i lartë i PDK-së dhe nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, në një intervistë për Kosovapress ka deklaruar se Idetë e shqiptarëve dhe serbëve për t’i bashkuar trojet, të cilat  i kanë njohur dikur si troje të  tyre, janë ide të vjetërsuara.  Andaj, sipas tij një referendum në …

Më shumë...

Bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti kanë qëndruar në Bruksel

Në Samitin e Parisit i cili do të mbahet më 1 korrik do të marrin pjesë edhe Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti sot kanë qëndruar në Bruksel.  Burime të agjencisë serbe ‘Tanjug’ kanë konfirmuar prezencën e Limajt dhe Ahmetit në Bruksel duke thënë se janë takuar me Angelina Eichhorst, udhëheqëse e politikave të Ballkanit Perëndimor dhe ekipin e saj. Të njëjtat burime thonë …

Më shumë...

Enver Hoxhaj nuk ka asnjë informacion pse kanë shkuar në Bruksel, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Enver Hoxhaj: Qeveria Kurti në vend se të lehtësoj barrën ekonomike të qytetarëve ,po i përgjysmon shtesat financiare

Zëvendës-kryeministri, Enver Hoxhaj tha takimet e tilla janë të panevojshme dhe nuk ka kuptim nëse nuk ka unitet në Kosovë. “Nuk kam informatë pse janë atje, takimet e tilla mund të jenë të panevojshme nuk ka kuptim nëse ne nuk jemi unik në Kosovë Duhet gjatë këtyre ditëve t’i japim …

Më shumë...

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Ka përfunduar debati parlamentar lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara. Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, i cili ka qenë inicuesi i seancës, pas debatit ka propozuar një rezolutë me dy kërkesa e cila nuk arriti të votohet për shkak …

Më shumë...

Nenad Rashiq: Beogradi po i përdorë shumë serbët e Kosovës, Lista Serbe është krijuar qysh në fillim për këtë qëllim

Rashiq: Asnjëherë më parë nuk ka pasur ndarje kaq të madhe dhe urrejtje në mes të serbëve në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike Progresive Serbe, Nenad Rashiq, ka thënë se Beogradi po i përdorë shumë serbët e Kosovës dhe se Lista Serbe është krijuar qysh në fillim për këtë qëllim. Prej fillimit të Listës Serbe, kjo ka qenë e pritur, në momentin kur është krijuar e kemi pritë që …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala takoi ambasadorin e Katarit, Al Marri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala takoi ambasadorin e Katarit, Al Marri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka pritur sot në takim ambasadorin e Katarit në Tiranë, jo-rezident në Kosovë, Ali Al Marri, me të cilin kanë diskutuar për thellimin e bashkëpunimit ekonomik në mes të dy vendeve. Ministri Shala e falënderoi ambasadorin Al Marri për ndihmën që ka dhënë …

Më shumë...

Millan Mojsilloviq: Situata në Kosovë është “shumë komplekse”, por Serbia, tash për tash, nuk po reagon ushtarakisht

Millan Mojsilloviq: Situata në Kosovë është “shumë komplekse”, por Serbia, tash për tash, nuk po reagon ushtarakisht

Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë serbe, Millan, Mojsilloviq, tha se situata në Kosovë është “shumë komplekse”, porse Serbia, tash për tash, “nuk po e shqyrton mundësinë e reagimit ushtarak”. Në një intervistë për Radio-Televizionin e Serbisë, Mojsilloviq tha se situata në Kosovë është “plot me tensione dhe lëvizje …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Jeta e një veprimtari në kornizat e një rrëfimi kujtimesh

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

(Recension për librin, “Rrëfime dhe tregime” të autorit, Sheqir Zeneli, botuar nga Radio Kosova e Lirë) Disa kohë më parë, kishte dalë në dritë libri me kujtime me titull, “Rrëfime dhe Tregime” i autorit Sheqir Zeneli. Nga titulli nënkuptohet se përveç rrëfimit të ngjarjeve të cilat në raste të caktuara …

Më shumë...

Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti po qëndrojnë në Bruksel, për ta dorëzuar Platformën e dialogut që u votua në Kuvend

Në Samitin e Parisit i cili do të mbahet më 1 korrik do të marrin pjesë edhe Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Dy bashkëkryesuesit e delegacionit për dialogun me Serbinë Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti po qëndrojnë në Bruksel, me qëllim që ta dorëzojnë Platformën e dialogut e cila javën që shkoi u votua në Kuvendin e Kosovës. Bashkëkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun Fatmir Limaj në një deklaratë për KosovaPress tha …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha priti në takim ambasadorin e Katarit, Ali bin Hamad Al Marri

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha priti në takim ambasadorin e Katarit, Ali bin Hamad Al Marri

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, ka pritur  në takim njohës ambasadorin jo rezident të Katarit për Kosovën, Ali bin Hamad Al Marri. Ministri Berisha, e ka njoftuar ambasadorin Al Marri, me procesin e tranzicionit të FSK-së dhe punën e madhe për ngritjen e kapaciteteve të parapara me planin e tranzicionit. …

Më shumë...

OAK: Bizneset kërcenojnë: Hiqni Udhëzimet Administrative ose do të përballeni me protesta dhe bllokada të rrugëve

OAK

Me qëllim të prezentimit të aktiviteteve të ndërmarra nga Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) për sektorin Minerar dhe koordinimin për hapat e mëtutjeshëm, OAK organizoi takim të përbashkët me bizneset e këtij sektori. Hysni Zogaj, drejtori i bordit , theksoi se OAK deri më tani ka organizuar më së …

Më shumë...