Ahmet Qeriqi

Wolfgang Ischinger, ka thënë se pa e njohur Kosovën, Serbia nuk duhet të pranohet në Bashkimin Evropian

Ischinger

Diplomati i njohur  gjerman, Wolfgang Ishinger, ka thënë se pa e njohur Kosovën, Serbia nuk duhet të pranohet në Bashkimin Evropian dhe kjo pas Samitit të Berlinit tashmë është bërë e qartë se s’duhet të ketë diskutime për ndarje territoresh në vija etnike. Ishinger ka thënë se Kosova duhet të …

Më shumë...

Arsim Bajrami: Edhe pse projekt-rezoluta është e ligjshme e normale ky proces duhej të kishte përfunduar shumë më herët

Dr. Arsim Bajrami

Miratimi i një projekt-rezolute lidhur me krimet e Serbisë në Kosovë gati pas 20 vjetëve, po komentohet si  nismë e partive për interesa politike. Edhe pse të gjitha subjektet u bashkuan rreth këtij qëllimi, një proces i tillë po konsiderohet i vonshëm dhe pa ndonjë pasojë juridike. Nismën e kryetari …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, filloi procedurat për formimin e Tribunalit Ndërkombëtar për krimet që ka kryer Serbia në Kosovë

Kryekuvendari Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka filluar procedurat për formimin e Tribunalit Ndërkombëtar për krimet që Serbia ka kryer gjatë luftës në Kosovë. Duke folur para përfaqësuesve të shoqatave të pagjeturve, organizatave të dala nga lufta, institucioneve të drejtësisë dhe institucioneve tjera të pavarura, ka thënë se kriminelët …

Më shumë...

Ndryshimet në Kodin Penal ndëshkojnë deri në 15 vjet burg ata që cenojnë sigurinë ushqimore në Shqipëri

Edi Rama

Ndryshimet në Kodin Penal parashikojnë ndëshkime deri në 15 vite burg për këdo që cenon sigurinë ushqimore në Shqipëri. Kështu deklaroi sot Kryeministri Edi Rama, i ftuar në një tryezë për sigurinë ushqimore. Siguria Ushqimore, tha Kryeministri, “është një sfidë e madhe dhe e vështirë që do ta çojmë deri …

Më shumë...

Uran Ismaili, ka zyrtarizuar kandidaturën për kryetar të degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Prishtinë

Uran Ismaili

Uran Ismaili ka bërë me dije se ka zyrtarizuar kandidaturën për kryetar të degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Prishtinë. Pas një pune të madhe lagje për lagje dhe fshat për fshat, sot edhe zyrtarisht dorëzova kandidaturën time për Kryetar të Degës së PDK-së në Prishtinë. Duke synuar një …

Më shumë...

Vetëvendosja proteston më 8 maj 2019 kundër vizitës së Vuçiqit dhe Dodikut, në Tiranë

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje edhe një herë ka ftuar të gjithë qytetarët në Tiranë që t’i bashkohen në protestën e 8 majit, kundër vizitës së  Aleksandar Vuçiqit dhe Milorad Dodik në kryeqytetin shqiptar. Ata kanë njoftuar se protesta nis në ora 18:00.“Aleksandar Vuçiq dhe Milorad Dodik po planifikojnë të vinë në Tiranë …

Më shumë...

Sot në Tërpezë të Malishevës, u mbajt një tubim përkujtimor, kushtuar dëshmorit të kombit, Afrim Krasniqi

Sot në Tërpezë të Malishevës, u mbajt një tubim përkujtimor, kushtuar dëshmorit të kombit, Afrim Krasniqi

Sot në Tërpezë të Malishevës, është mbajtur një tubim përkujtimor, kushtuar dëshmorit të kombit dhe heroit, Afrim Krasniqi, komandant Drenica, i cili ra heroikisht në betejën e Kosharës, më 6 maj të vitit 1999. Në këtë tubim përkujtimor, krahas familjarëve dhe qytetarëve të shumtë, morën pjesë edhe Kryetari i Komunës së …

Më shumë...

Dr. Murat Meha: Heroizmi i Tahir dhe Nebih Mehës kanë frymëzuar veçmas, Adem e Hamëz Shaban Jasharin dhe rininë atdhetare kudo në Kosovë

Dr. Murat Meha: Heroizmi i Tahir dhe Nebih Mehës kanë frymëzuar veçmas, Adem e Hamëz Shaban Jasharin dhe rininë atdhetare kudo në Kosovë

Në një bisedë për TV-Diellin dhe Radion-Kosova e Lirë, profesori universitar, dr. Murat Meha  ka shpjeguar disa segmente të jetës dhe veprës së kushëririt të tij, Tahir Meha, në vigjilje të 38-vjetorit të rënies heroike, bashkë ma babanë e tij, Nebihun  më 13 mars të vitit 1981. Fillimisht Murat Meha …

Më shumë...

Vetëvendosja ka reaguar kundër kompanisë Devolli dhe kërcënimet për vazhdimin e kontratës me Telekomin

Glauk Konjufca

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar kundër  kompanisë Devolli dhe kërcënimet e pronarëve të saj për vazhdimin e kontratës me Telekomin. Deputeti Glauk Konjufca ka thënë se shumë shpejt do e sjellin në Kuvend një ligj i cili e ka një pikë specifike ndalimin e operatorëve virtualë mobilë në Kosovë. Z-mobile duhet …

Më shumë...

AAC ka inspektuar disa aeroplanë në platformë të aviokompanive të ndryshme që operojnë në ANP “Adem Jashari”

AAC ka inspektuar disa aeroplanë në platformë të aviokompanive të ndryshme që operojnë në ANP “Adem Jashari”

Autoriteti i Aviacionit Civil i Republikës së Kosovës, gjatë kësaj jave ka inspektuar disa aeroplanë në platformë të aviokompanive të ndryshme të cilat operojnë në ANP “Adem Jashari”. Gjatë këtyre inspektimeve nuk janë vërejtur parregullsi në paisje apo përgatitje të personelit të aeroplanëve, të cilët do të ishin të nivelit …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Edi Rama me ata, dëshmorët, dhe me këta, neofashistët!?

Xhevat Bislimi

Fushate e mbarsur me neofashizem e antishqiptarizem si asnjehere me pare! Pjella e kolaboracionisteve dhe bashkepunetoreve te Greqise, te Serbise, te Italise e te dreqit e te birit ka marre zemer e eshte trimeruar deri ne ate shkalle sa Deshmoret e Atdheut t’i “shpalle kriminele”! Gjate gjithe kesaj kohe fushatezeze …

Më shumë...

Agim Vuniqi: SHIK-u, SHIK-izmi, ideologji, propagandë, apo realitet…!?

Agim Vuniqi

Formimi i Inteligjencës ushtarake i formuar gjatë luftës, i emëruar si SHIK-u, përfshinte grumbullimin e informacioneve në lidhje me forcat e armikut nga burime të shumta në mënyrë që të sigurojë komandantët me aftësinë për të marrë vendime më të mira, por edhe për shërbimet tjera të involvuara në luftën …

Më shumë...

Nuk lejoj të ndodh në Kosovë ndonjë model i Tirolit Jugor, sovraniteti dyfishtë, apo Republikë serbe, thotë Thaçi

Kryetari Thaçi e autorizon ministrin Bislimi për nënshkrimin e dy marrëveshjeve të reja në mes të Kosovës dhe BE-së

Kryetari, Hashim Thaçi, ka thënë se në asnjë rrethanë nuk do të lejojë që të ndodh ndonjë model i Tirolit Jugor, sovranitet të dyfishtë, Republika Srpska, Asociacion me elemente ekzekutive, por nga ky dialog të ndodh korrigjimi i padrejtësive historike, që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës. Ai ka shtuar …

Më shumë...

Përfaqësuesja e BE-së, Federica Mogherini mbetet e vetmja ndërmjetësuese në dialogun Kosovë – Serbi

Mogherini

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini mbetet e vetmja ndërmjetësuese në dialogun midis Beogradit e Prishtinës, thotë Maja Kocijançiçin, zëdhënëse e përfaqësueses së lartë, Në lidhje me pohimet se në gjithë këtë proces do të mund të përfshiheshin aktivisht Gjermania dhe Franca, Maja Kocijançiç …

Më shumë...

Ministri, Behxhet Pacolli, e ka quajtur të pa pranueshëm mohimin e Masakrës së Reçakut nga autoritetet në Serbi

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli, e ka quajtur të pa pranueshëm mohimin e Masakrës së Reçak nga ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, duke paralajmëruar se ka vendosur që të gjithë zyrtarët serbë që bëjnë deklarata të tilla dhe  që i mohojnë krimet e luftës të kryera …

Më shumë...

Mario Vargas Llosa: NATO nuk duhet qortuar për ndërhyrjen në Jugosllavi, por duhet qortuar që e bëri me 10 vjet vonesë

Mario Vargas Llosa: NATO nuk duhet qortuar për ndërhyrjen në Jugosllavi, por duhet qortuar që e bëri me 10 vjet vonesë

(Ky vështrim është botuar në ditoren “La Nacion” të Argjentinës, më 13 prill 1999. Tekstin e përktheu: Bajram Karabolli) NATO nuk duhet qortuar fare për ndërhyrjen e tij në Jugosllavi; përkundrazi duhet qortuar që këtë e bëri me dhjetë vjet vonesë dhe që e kishte përjashtuar gjithë aksionin ushtarak tokësor …

Më shumë...