Ahmet Qeriqi

Mehmet Musa: 5 Maji Dita e Dëshmorëve, kushtuar Ismail Haradinajt

Mehmet Musa: 5 Maji Dita e Dëshmorëve, kushtuar Ismail Haradinajt

Sot është dita e dëshmorëve të Atdheut ku, në të gjitha trojet shqiptare kujtohet e përkujtohet kjo ditë. Pikërisht në këtë ditë të shënuar sot para 10 viteve, pra me 5 maj 2009,  pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit, militantit të orëve të hershme të Lëvizjes  Revolucionare për bashkimin e …

Më shumë...

Institucionet e Kosovës kanë filluar procedurat për themelimin e një gjykate, për gjykimin e krimeve serbe në Kosovë

Gjykata

Institucionet e Kosovës kanë paralajmëruar procedurat  për themelimin e një gjykate, për gjykimin e krimeve serbe në Kosovë. Kohë më parë, ishte paralajmëruar themelimi i një departamenti në Kosovë që do të merrej me rastet e dyshuara të krimeve të luftës, ndërkohë që së fundit, po flitet edhe për tribunal …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ideja për shkëmbim të territoreve mund të bisedohet vetëm pas njohjes së ndërsjellë mes Kosovës e Serbisë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka thënë se ideja për shkëmbim të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë, mund të vendoset në tavolinën e diskutimeve, vetëm pas njohjes së ndërsjellë, duke saktësuar se një ide e tillë, pas normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve, nuk pengohet as …

Më shumë...

EPIK: Në vitin 2018, Kosova kishte shkallë më të lartë të refuzimit të vizave se sa Egjipti, Guinea-Bissau, Burkina Faso…

Shqipëria kërcënohet për rikthimin e regjimit të vizave, ndërsa Kosova vazhdon të jetë pa viza qe 20 vjet

Në publikimin e radhës kemi synuar të kuptojmë dhe paraqesim trendët kryesore të aplikimit dhe aprovimit të kërkesave të qytetarëve të Kosovës për vizë Shengen në periudhën 2014-2018. Po ashtu, kemi analizuar më në detaje shkallen e refuzimit të vizave në rastin e Kosovës, pasi që kjo përbënë një nga …

Më shumë...

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: Fati dramatik i SALIKO SULO VELÇËS, një antifashisti të shquar

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: Fati dramatik i SALIKO SULO VELÇËS, një antifashisti të shquar

Në jetën tradicionale të Labërisë, përgjatë shekujve, kanë nxjerrë krye luftëtarë të dëgjuar popullorë, kapedanë trima të çartur, të cilët ende janë gjallë në kujtesën popullore, pasi bëmat dhe trimëritë e tyre kanë lënë gjurmë e ringjallen herë pas here në rrëfime e këngë popullore. Autori Sulçe Çela, ashtu si …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Viti i shpresës për Zjarrfikësit e Kosovës

Tahir Ahmeti

Zjarrfikësit në këtë ditë feste për ta, pavarësisht se nga çfarë vendi vijnë, çfarë uniforme veshin apo çfarë gjuhe flasin, ndjehen krenarë, sepse krahas punës së rrezikshme profesionale që e bëjnë, ata janë të vetëdijëshëm se kanë një profesion krejtësisht human dhe janë gjithmonë në shërbim të sigurisë së qytetarëve …

Më shumë...

Kadri Veseli pisket kur e picëkojnë atë vetë

Veseli

Eprori i lartë u UÇK-së, tani kryekuvendar, Kadri Veseli pisket kur e picëkojnë atë vetë, personalisht, sikur ishte rasti i lajmit për arrest nga Gjykata Speciale, por ai koketon me redaktorët e gazetave, që krejt hapur përdhosin vlerat e luftës së UÇK-së. Kadriu  iu uron gazetave e portaleve përvjetorët, i …

Më shumë...

Hana Nysret Halili: Nga babai mësues-dëshmor, trashëgova ditarin, vëllai trashëgoi armën, tani ushtar i Kosovës

Nysret Ramadan Halili ( 17.6.1956 – 3.5.1999)

(Intervistë me Hana Halilin, bija e dëshmorit të kombit, Nysret Ramadan Halili)   RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuara,   Hana Nysret Halili Hana Nysret Halili: Ju përshëndes dhe ju falënderoj për ftesën.   RKL: Për dëgjuesit e tanë çka mund të veçoni nga aktiviteti i …

Më shumë...

Ambasadori amerikan, Filip Kosnett është shprehur kundër emërimit të Sylejman Selimit ambasador i Kosovës në Tiranë

Ambasadori amerikan, Philipp Kosnett thotë se SHBA përkrahë njerëzit në mbarë botën të cilët kërkojnë liritë e njëjta

 Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka reaguar në lidhje me përfoljet se Sylejman Selimi do të emërohet ambasador në Shqipëri. Ai ka pyetur se cili është mesazhi që e jep Kosova, nëse emëron ambasador një të dënuar për krime lufte.“Çfarë mesazhi dërgon Kosova në botë kur propozon një të …

Më shumë...

Zëvendës-ministri, Rexhep Kadriu, mori pjesë në fillimin e punimeve të rrugës, Babush – Tërn – Luboc – Koshare – Slivovë

Zëvendës-ministri, Rexhep Kadriu, mori pjesë në fillimin e punimeve të rrugës, Babush - Tërn – Luboc – Koshare – Slivovë

Sot zëvendës-ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Rexhep Kadriu, mori pjesë në fillimin e punimeve në asfaltimin e rrugës Babush – Tërn – Luboc – Koshare – Slivovë, Ferizaj. Ai deklaroi se falë përkushtimit të ministrit Pal Lekaj dhe kreut të qeverisë Ramush Haradinaj, sot po fillojnë punimet për asfaltimin e …

Më shumë...

OAK takohet me Drejtorin e ATK-së

OAK takohet me Drejtorin e ATK-së

Përfaqësues të Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) të kryesuar nga Kryetari i Bordit Skënder Krasniqi u pritën në takim nga Drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK) Ilir Murtezaj. Problemet me vendimet e inspektorëve të ATK-së gjatë kontrollave tek bizneset, organizimi i lojërave shpërblyese dhe çështje tjera që kanë …

Më shumë...

Organizata TOKA organizon Konferencën e Parë të Vullnetarizmit Edukativ “Vullnetarizmi Edukativ për Fuqizim të Rinisë“

Organizata TOKA organizon Konferencën e Parë të Vullnetarizmit Edukativ “Vullnetarizmi Edukativ për Fuqizim të Rinisë“

Organizata TOKA po organizon Konferencën e Parë të Vullnetarizmit Edukativ “Vullnetarizmi Edukativ për Fuqizim të Rinisë“, e cila do të mbahet me datën 4 maj 2019 në Hotel Sirius, Prishtinë. Qëllimi i kësaj konference është të njoftojë akterët kryesorë të sistemit të edukimit, dhe persona të tjerë të interesuar në …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Rëndësia historike e taksës së qeverisë Haradinaj për mallrat serbe

Skënder S. Kapiti

Taksa për mallrat serbe ka rëndësinë pasi së pari: ajo u bë shkak i ndërprerjes së bisedimeve Kosovë-Serbi të cilat me ndërmjetësimin e Mogherinit po shkonin në regres dhe në kthim prapa, në gjëndjen e para vitit 1999 kur u clirua Kosova. Shkëmbimi i territoreve, kjo si ide minonte shtetin …

Më shumë...

Në ditën e Lirisë së Shtypit, Hashimi, Kadriu dhe Ramushi nuk përmendin gazetarët e luftës

Pasuria e tre krerëve të Shtetit, prin Haradinaj, nga të gjitha burimet legale financiare

Edhe pse Radio-Kosova e Lirë dhe Agjencia Kosovapress ishin mediumet e para të lira në Kosovë, qysh prej vitit 1999, edhe pse ishin mediumet e vetme që informuan  shqiptarët kudo, por edhe mbarë botën për dhunën e gjenocidin serb kundër popullatës shqiptare, por edhe për luftën e drejtë dhe të …

Më shumë...

Kadri Veseli: Taksa ishte vendim i duhur i Kosovës, duhet të suspendohet për shkak se po kërkon presidenti D. Trump

Veseli thotë se ashtu siç ka luftuar kundër Serbisë, do të luftojë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar se taksa është njëri nga vendimet më dinjitoze të shtetit të Kosovës,  por ajo duhet të suspendohet për shkak se po kërkon presidenti amerikan, Donald Trump dhe jo Serbia e Presidenti Vucic. Veseli ka thënë se pas demarkacionit vendosja e taksës ishte një …

Më shumë...

Alfred Mojsiu: Aleksandër Mojsiu, njeriu dhe artisti

Aleksandër Mojsiu (1879- 1935) aktori ndër më të mëdhenjtë të teatrit e filmit në Evropën e kohës së tij

Kur isha në detyrën e kryetarit të shtetit, disa herë e kam ndjerë veten ngushtë, kur personalitete të shquara të huaja më pyesnin se ku është muzeu i Aleksandër Moisiut. Aleksandri e ka një dhomë në Muzeun Etnologjik të Durrësit, por është një dhomë që në vitin 1970 iu kushtua …

Më shumë...