Ahmet Qeriqi

Behlul Jashari: Gazeta RILINDJA edhe në këtë 3 Maj, DEKLARATË PROTESTE

Behlul Jashari

-NË KOSOVË NUK KA LIRI SHTYPI DERISA KA GAZETË TË MBYLLUR E TË DËBUAR KUNDËRLIGJSHËM E PADREJTËSISHT NGA AUTORITETET- -Edhe në këtë Ditë Botërore të Lirisë së Shtypit e ritheksojmë sqarimin për opinionin: Ndonjë portal që ka “huazuar” emrin, apo edhe logon, nuk është as nuk mund të jetë gazeta …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Jo, kapitalizmit të egër të stilit Wayat Erp-Dock Holiday! Po, kapitalizmit demokratik dhe socializmit demokratik

Agim Vuniqi

Njerëzit mendojnë se iPhonet, laptopët dhe Netflixi janë prova të progresit. Në disa drejtime, është e vërtetë. Për shembull, një sasi e aktivitetit në Google mund të jetë e mirë për trurin, ndërsa ka aplikacione që mund të rrisin funksionet dhe veprimtarinë e trurit. Megjithatë, avantazhet e teknologjisë vijnë edhe …

Më shumë...

Fidan Mustafa: PARADOKSI KMDLNJ, ligj për individët!!!

Fidan Mustafa

Se turpi dhe politizimi kanë kapur çdo pore të shoqërisë kosovare, kjo nuk do mend. E këtij vargu po i paraprin edhe mekanizmi i Mbrojtjes së të Drejtave e Lirive të Njeriut në Kosovë, KMDLNJ. Debatet e fundit të mbështetur me mjaftë pasion nga figura të KMDLNJ -së me gjoja …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: “BETEJA E KOSHARES” III

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Në çdo luftim, betejë apo operacion suksesi do të jetë përherë pasojë e llogaritjeve të përafërta sa më pranë të vërtetës. Ky relativitet është gjithmonë i pandarë nga lufta, sepse cilado qoftë thellësia e dijeve tona në shkencën e luftës, mjeshtëria qëndron, në fund të fundit, tek arti me të …

Më shumë...

Në 20-vjetorin e rënies dhe me rastin e Ditës së Shkollës në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, përkujtohet dëshmori, Njazi Rexhepi

Në 20-vjetorin e rënies dhe me rastin e Ditës së Shkollës në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, përkujtohet dëshmori, Njazi Rexhepi

Në 20-vjetorin e rënies dhe me rastin e Ditës së Shkollës në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, e cila mban emrin e dëshmorit, Njazi Rexhepi zhvillohen aktivitete tematike e përkujtimore. Manifestimi mbahet, më 4 maj 2019 në ambientet e shkollës, ku janë ftuar të marrin pjesë familjarë të dëshmorit, …

Më shumë...

Tomisllav Markoviq: Kultura e vdekjes: Vepër “jetësore” e kriminelëve të luftës në Serbi

Tomislav Marković

(Kriminelët serbë të luftës po shprehim maninë e shkrimit të veprave) Pasi kanë përfunduar karrierën e turpshme me kallash nën pallto e revole në rrip, kriminelët serbë janë zbuluar papritur në vetvete, edhe si shkrimtarë të papërmbajtshëm me stilolaps nën jastëk, duke shkruar përjetimet e tyre në burg dhe duke …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Spastrimet etnike ishin mjeti kryesor për të realizuar programin për një “Serbi të Madhe”

Skender Demaliaj

(PËRGATITJA PSIKOLOGJIKE E STRUKTURAVE PARAUSHTARAKE DHE USHTARAKE SERBE PËR TË REALIZUAR ME SUKSES GJENOCIDIN NDAJ SHQIPTARËVE TË KOSOVËS) Për shtetin serb spastrimet etnike ishin mjeti kryesor për të realizuar programin për një “Serbi të Madhe” dhe “të pastër etnikisht”. Vetëm të bashkuar, me dhunë, me gjak, me metodat më antihumane, …

Më shumë...

Intervistë me Eslinda Gashanin, bija e dëshmorit të kombit Tahir Gashani

Tahir Nasuf Gashani (27.5.1969 – 3.5.1999)

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Eslinda, bijë e dëshmorit të Kombit, Tahir Gashani! Eslinda Tahir Gashani: Mirë se ju gjeta, faleminderit për mundësinë. RKL: E nderuara Eslinda ju keni lindur 10 ditë para se babi i Juaj dëshmori i kombit është përjetësuar në Altarin …

Më shumë...

Kryeministri, Haradinaj në Samitin e Berlinit pati presione të shumta për pezullimin e taksës, thotë ministri, Pacolli

Kryeministri, Haradinaj në Samitin e Berlinit pati presione të shumta për pezullimin e taksës, thotë ministri, Pacolli

Mistri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli, gjatë raportimit para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në Samitin e Berlinit ka pasur presione të shumta për pezullimin e taksës. Ambasadori amerikan në Gjermani, me të cilin janë …

Më shumë...

Kryeministri, Haradinaj, mori pjesë në shënimin e 20-vjetorit të masakrës në fshatin Studime të Vushtrrisë

Kryeministri, Haradinaj, mori pjesë në shënimin e 20-vjetorit të masakrës në fshatin Studime të Vushtrrisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në shënimin e 20-vjetorit të masakrës në fshatin Studime të Vushtrrisë dhe bëri homazhe në Kompleksin Memorial te varrezat e 117 martirëve. Me këtë rast, kryeministri tha se, ndodhet në një vend që flet vetë, në vendin e 117 njerëzve të pafajshëm të …

Më shumë...

Projekt-rezoluta për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit e krimet e luftës në Kosovë nga ish-regjimi serb, ka marrë formën e duhur

Filon seanca konstituive, zgjedhet komisioni i përkohshëm për verifikimin e mandatit të deputetëve

Projekt-rezoluta për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë të shkaktuara nga ana e ish-regjimit shtetëror serb, tanimë ka marrë formën e duhur dhe ka një strukturë të mirëfilltë. Kështu u tha në takimin e parë të komisionit për hartimin e projekt-rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit …

Më shumë...

Bedri Islami: Lulzim Basha, shkatërruesi i Shqipërisë, denoncuesi i UÇK-së, fshehës i dëshmive të masakrave serbe

Lulzim Basha

Kurrë nuk i kam dërguar një urim Lulzim Bashës dhe as që kam pasur ndër mend. Përse do ta bëja? Ta uroja që, ende pa u diplomuar si duhet, dikush e gjeti si me dorë dhe e dërgoi në zyrat e UNMIK-ut, në Kosovë, bashkë me bijën e Berishës, pikërisht …

Më shumë...

Shoqata jo-qeveritare nga Klina “Familja dhe Shpresa” i ka dërguar sot një letër publike Krye-Prokurorit të Gjykatës Speciale, Jack Smith

Shoqata “Familja dhe Shpresa"

Shoqata jo-qeveritare nga Klina “Familja dhe Shpresa” i ka dërguar sot një letër publike Krye-Prokurorit të Gjykatës Speciale, Zotëri Jack Smith dhe e ka ftuar atë për një vizitë në Kosovë dhe takim me familjarët e viktimave shqiptare të luftës së viteve 1998-1999. Kryetarja e OJQ-së Zonja Zana Bytyqi-Geci në …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Liqeni i luleshtrydheve” libri poetik, romantik i Mina Çaushit

Albert Z. Zholi: “Liqeni i luleshtrydheve” libri poetik, romantik i Mina Çaushit

E kush i ka parë dhe shijuar luleshtrydhet dhe nuk ka parë dhe ndjerë një kënaqësi tepër të veçantë?! Të bukura për të parë, të shkëlqyera për të ngrënë dhe të mira për shëndetin e bukurinë, luleshtrydhet janë ëmbëlsia më e lumtur e pranverës. Forma e tyre si zemër dhe …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Për të vërtetën, pazaret kufijtë dhe dënimin me fakte të gjenocidit serb, në vitet 1998-1999

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Po mbushën njëzetë vjet pas mbarimit të Luftës së drejtë të UÇK-së dhe institucionet e Republikës Kosovës, assesi ta gjejnë një gjuhë argumentuese lidhur me krimet e okupatorit serbiane. Në shumë protesta, një kohë të gjatë ka dominuar fjalia se: “Serbia duhet të na kërkojë falje”. Ishte kjo një papjekuri …

Më shumë...

Sot shënohet 20-vjetori i masakrës që kryen serbët mbi shqiptarët e Studimes së Vushtrrisë

Sot shënohet 20-vjetori i masakrës që kryen serbët mbi shqiptarët e Studimes së Vushtrrisë

20 vjet më parë, në Studime të Vushtrrisë forcat kriminele serbe vranë 116 shqiptarë të pafajshëm. Ata i nxorën nga kolona e qindra njerëzve që kishin marrë rrugë për Shqipëri. Rreth 120 pjesëtarë të popullatës civile i pushkatuan brenda dy orëve. Më vonë në radhët e popullatës së Studimes me …

Më shumë...