Ahmet Qeriqi

Avokati i Popullit vlerëson se Sistemi i mbrojtjes sociale në Kosovë nuk është në nivel të kënaqshëm

Avokati i Popullit vlerëson se Sistemi i mbrojtjes sociale në Kosovë nuk është në nivel të kënaqshëm

Avokati i Popullit, në kuadër të ushtrimit të kompetencave dhe të përgjegjësive të tij ligjore, ka publikuar Raportin me rekomandime Ex-officio nr.59/2019,lidhur me vlerësimin e sistemit të ofrimit të shërbimeve sociale në Kosovë. Rasti është hapur sipas detyrës zyrtare me qëllim që ta vlerësojë nëse ofrimi i shërbimeve sociale në …

Më shumë...

OAK: Mbrojtja dhe përkrahja më e madhe e produkteve vendore ishte kërkesa e bizneseve të Gjakovës

OAK: Mbrojtja dhe përkrahja më e madhe e produkteve vendore ishte kërkesa e bizneseve të Gjakovës

 “Kafja e mëngjesit” një takim i cili  po pëlqehet nga bizneset për arsye të komunikimit të drejtëpërdrejtë  me përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës dhe ngrijten e shqetësimeve të tyre, kësaj radhe u mbajt me bizneset e komunës së Gjakovës. Bizneset e Gjakovës e mirëpritën këtë takim duke u …

Më shumë...

Lerdikion Jupaj: Filozofi, Gazetari, protestuesi dhe …delja

Lerdikion Jupaj

Drejtuar të ashtuquajturve protestues. Drejtuar të ashtuquajturve gazetarë. Drejtuar të ashtuquajturve Paladinë të Fjalës së Lirë. Drejtuar të ashtuquajturve mendimtarë dhe filozofë shqiptarë Drejtuar të ashtuquajturve Shoqëri Civile   Populli ose shoqeria shqiptare jane njerez qe nuk ngrihen, qe nuk reagojne, jane dele ,etj etj…. Kjo eshte fjalia qe e …

Më shumë...

Akuza për sulm me eksploziv në stadiumin “Loro Boriçi” gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael, rezultoi tërësisht e pavërtetë

Akuza për sulm me eksploziv në stadiumin “Loro Boriçi” gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael, rezultoi tërësisht e pavërtetë

Ishte akuzuar si pjesë e organizatës terroriste dhe u arrestua para ndeshjes Shqipëri – Izrael, 2 vjet me parë, por Prokuroria e Krimeve të Rënda pak para shkrirjes, ka kërkuar pushimin e çështjes për shkodranin, Ergys Faslia. Tashmë çështja do të mbyllet përfundimisht nga gjykata në vendimin që do të …

Më shumë...

Ish eprori i UÇK-së, Sabit Geci dhe ish luftëtari Brahim Mehmetaj kanë marrë ftesë nga Gjykata Speciale për hetim

KMDLNj kërkon nga veteranët e UÇK-së që mos të që të mos kalojnë nëpër Serbi pasi mund të arrestohen

Ish-eprori i UÇK-së, Sabit Geci, ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale për intervistim. Ai ka thënë se nuk e di se në çfarë cilësie është ftuar, pasi nuk e ka parë ende ftesën. Geci ka theksuar se në shtëpinë e tij në Prishtinë kanë qenë dy hetues; njëri austriak dhe …

Më shumë...

Sot në orën 12:00 në Sallën e Kulturës në Drenas, përurohet libri “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Sot në orën 12:00 në Sallën e Kulturës në Drenas, përurohet libri “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Sot duke filluar në orën 12:00 në Sallën e Kulturës në Drenas, përurohet libri “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni. Me këtë rast janë ftuar  familjet e dëshmoreve, invalidëve, veteranëve dhe të gjithë qytetarët e komunës së Drenasit që të marrin pjesë në këtë përurim të cilin e kanë …

Më shumë...

Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” përuron monografinë, “Feniksët e lirisë-17”

Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” përuron monografinë, “Feniksët e lirisë-17”

Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” përuron monografinë, “Feniksët e lirisë-17”, ku janë përfshirë biografitë edhe të  78-të dëshmorëve të tri ushtrive tona çlirimtare. Monografia përurohet më 20 dhjetor 2019, në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë,  duke filluar në orën 12.00. Në këtë libër janë përfshirë biografitë e dëshmorëve: ADEM RAKOCI,  …

Më shumë...

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan ka votuar dy nenet për shkarkimin e kryetarit Donald Trump

Pas sulmit ndaj bazës së ushtrisë amerikan në Irak nga Irani, kryetari i SHBA-ve, Donald Trump do t'i drejtohet popullit

Pas një debati 8 orësh me shumë përplasje, Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan ka votuar të dy nenet që kërkojnë shkarkimin e Presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Neni 1 që e akuzon Trumpin për “abuzim me pushtetin” ka marrë 230 vota të demokratëve, kurse kundër kanë qenë 197 republikanë. …

Më shumë...

Miron Çako: Shpifja një krim më i rëndë se vrasja

Miron Çako: Shpifja një krim më i rëndë se vrasja

Shpifja është një gënjeshtër e paramenduar në një mendje të ligë, plot xhelozi, smirë, urrejtje, armiqësi, lakmi me motive të dobëta, me një plan të caktuar: për të shkatërruar, emrin, nderin, veprën dhe pasurinë e tjetrit. Shpifja, pavarësisht se në kodin penal nuk përcaktohet si krim më i rëndë se …

Më shumë...

Ali Hertica: Idealet e ndryshimit demokratik në institucione dhe kriza kombëtare

Ali Hertica

Jo rrallë shoh një studiues i cili paraqet rezultatet e punës së tij jashtë kullës së fildishtë, të shkencës, të detyruar për të justifikuar. Relevanca e afateve kohore të çështjes së pretenduar akademik . Shkencëtarët të cilët angazhohen me demokracinë sot, për të shpëtuar të paktën këtë pyetje të ngutshme. …

Më shumë...

Isa Mustafa: Nëse dështon marrëveshja për bashkëqeverisje me Vetëvendosjen LDK mbetet në opozitë

Isa Mustafa

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka deklaruar se  nuk pret që bisedimet për arritjen e koalicionit qeverisës me Vetëvendosjen të zgjasin gjashtë muaj sikurse në vitin 2014, por paralajmëroi se në rast të dështimit të marrëveshjes për bashkëqeverisje, LDK-ja do të shkojnë në opozitë. LDK-ja do të vazhdojë t’i përgjigjet …

Më shumë...

Seanca konstituive e përbërjes së re të Kuvendit të Kosovës do të mbahet më 26 dhjetor 2019, në orën 15:00

Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, e Legjislaturës VI, nën drejtimin e kryeparlamentarit Kadri Veseli, është mbledhur sot për të diskutuar lidhur me përgatitjet për seancën konstituive të Legjislaturës VII të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Në mbledhje ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e subjekteve politike parlamentare të Legjislaturës …

Më shumë...

U nënshkrua Marrëveshja e Bashkëpunimi mes Ministrisë të Mbrojtjes së Kosovës dhe të Turqisë

U nënshkrua Marrëveshja e Bashkëpunimi mes Ministrisë të Mbrojtjes së Kosovës dhe të Turqisë

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, Faruk Geci, më 16 dhjetor në Ankara të Turqisë ka nënshkruar Marrëveshje Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes në mes Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës dhe Presidencës së Industrisë së Mbrojtjes të Republikës së Turqisë, ndërsa për palën …

Më shumë...

Intervistë me Lavdie Lecin, bija e dëshmorit, Lec Leci-Gradica

Intervistë me Ladvie Lecin, bija e dëshmorit, Lec Leci-Gradica

RKL: Mirë se vini në valët e Radios Kosova e Lirë e nderuar, Lavdie, vajzë e dëshmorit të kombit, Lec Leci Gradica. Na rrëfeni fillimisht diçka për familjen tuaj, e njohur për rezistencë kundër pushtuesve   Lavdie Leci: Fillimisht faleminderit për ftesën tuaj dhe respekt për Radion Kosova e Lirë.  Radio …

Më shumë...

BE, OSBE dhe Këshilli i Evropës kërkojnë që Shqipëria ta lejojë shpifjen, sepse sipas tyre është specialitet i shqiptarëve

BE, OSBE dhe Këshilli i Evropës kërkojnë që Shqipëria ta lejojë shpifjen, sepse sipas tyre është specialitet i shqiptarëve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka sjellë shembullin e vendeve të botës dhe ligjeve të tyre ndaj shpifjes dhe fyerjes, ku në shumicën e tyre është vepër  penale dhe në disa vende merren vetëm masa administrative me gjobë, por në vlera të larta. “Raporti i OSBE-së në vitin 2017  nënvizon …

Më shumë...

Syri i Popullit nuk është organizatë fiktive por reale, ka thënë kryetari në largim i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar kryetarin e  Hashim Thaçi në Klinikën e Urologjisë në QKUK, i cili sot i

Kryetari në largim i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar se përpjekja për t’i ikur të vërtetës dhe paaftësia për ta krijuar koalicionin qeveritar me improvizime për Syrin e Popullit, është një përpjekje e dyfishtë nga paaftësia për të realizuar premtimin që e ka pasur para qytetarëve të vendit …

Më shumë...