leoni

Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi: Segmente nga vazhdimësia e veprimtarisë çlirimtare nga viti 1945 deri në vitin 1998 V

Ahmet Qeriqi: Segmente nga vazhdimësia e veprimtarisë çlirimtare nga viti 1945 deri në vitin 1998 V

Kronologjia e disa zhvillimeve në mars, prill, maj 1981   Natyrisht se kanë kaluar 40 vjet nga ajo kohë dhe ”koha e bën të veten”. Edhe me këtë rast koha e ka bërë të veten, duke i dhënë të drejtë kërkesave të protestave e demonstratave të asaj kohe të cilat, …

Më shumë...

Agron Sejamini: Jo vetëm… “Kthim për të rrëfyer”

Agron Sejamini: Jo vetëm... “Kthim për të rrëfyer”

Vështrim letrar lidhur me daljen  nga shtypi të  librit të Prof. Dr. Xheladin Çekës, me titull,  “Kthim për të rrëfyer” Nuk është thjesht rrëfim, por hymnizim artistik i gjithçkaje që pasqyrohet në faqet e këtij libri. Këndvështrimi filozofik, mjeshtëria e përdorimit të fjalës, mënçuria e shpalosur në çdo rresht, çelet …

Më shumë...

Dekreti i ish-kryetarit, Thaçi, lidhur me ambasadën e Kosovës në Izrael nuk specifikonte qytetin ku do të vendosej ambasada

Thaçi

Dekreti i ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi lidhur me ambasadën e Kosovës në Izrael nuk specifikonte  qytetin  se ku do të vendosej ambasada, në Tel Aviv, aty ku janë të gjitha ambasadat e shteteve të botës,  të cilat e  kanë njohur Izraelin apo në Palestinën e pushtuar ushtarakisht nga ky …

Më shumë...

Vuçiq: Do t’ i mbrojmë interesat e serbëve në Kosovë duke ruajtur shtetin dhe interesat tona kombëtare

Aleksandar Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmes një lidhje video ka biseduar me të dërguarin special të Departamentit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. Ata diskutuan për çështje rajonale, situatën e përgjithshme në lidhje me pandeminë, masat për rimëkëmbjen ekonomike, si dhe vazhdimin e dialogut me Kosovën. Ne kemi …

Më shumë...

Avokati i Popullit publikoi raportin me rekomandime në lidhje me vlerësimin e realizimit të të drejtave shëndetësore…

Avokati i Popullit publikoi raportin me rekomandime në lidhje me vlerësimin e realizimit të të drejtave shëndetësore...

Avokati i Popullit, në pajtueshmëri me mandatin e tij kushtetues dhe ligjor, publikoi raportin Ex officio nr. 434/2020, që ka të bëjë me vlerësimin e realizimit të të drejtave shëndetësore gjatë periudhës së pandemisë COVID-19 në Kosovë. Raporti ka të bëjë me qasjen në kujdes dhe trajtim shëndetësor, kryesisht në …

Më shumë...

Universiteti “Fehmi Agani” nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me ORCA & QAINT

Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë (UFAGJ) dhe Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) do të bashkëpunojnë në fusha me interes reciprok. Për këtë qëllim, të hënën, rektori i UFAGJ-së, Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, Drejtori Ekzekutiv i ORCA-s, Z. Rron Gjinovci, dhe menaxheri i projektit Z. Drilon Krasniqi …

Më shumë...

RKL: Është verbëri politike të mendohet se Kosova do të bëhet xhandar i Ballkanit, ashtu si Izraeli xhandar i fqinjëve të vet

RKL

Marrëveshja e 4 Shtatorit, në Uashington, nuk ishte marrëveshje sikur ishte pritur nga politika iluzioniste, pacifiste e Kosovës, por një mashtrim dhe kurth për Kosovën, përparësi për Serbinë dhe përfitim për administratën e ish kryetarit amerikan, Donald Trump. Delegacioni i Kosovës, në Uashington me 4 shtator 2020 nuk e kushtëzoi …

Më shumë...

David Hooper po përpiqet me fakte ta hedh poshtë aktakuzën e ngritur kundër katër ish-udhëheqësve kryesorë të UÇK-së

David Hooper po përpiqet me fakte ta hedh poshtë aktakuzën e ngritur kundër katër ish-udhëheqësve kryesorë të UÇK-së

Avokati  ish-kryetarit  të Kosovës, Hashim Thaçi, Dejvid Huper po përpiqet ta hedh poshtë aktakuzën e ngritur ndaj tij dhe tre ish-udhëheqësve tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ia ka dërguar një mocion gjykatësit, Nicolas Guillou, për ta hedhur poshtë aktakuzën e konfirmuar, për shkak të mungesës së juridiksionit. Në …

Më shumë...

Tomë Gashi: Shqipëria e Kosova nuk e mbrojten familjen Katuçi, të përdhosur nga Dik Marti, Barajbar dhe Carla Del Ponte

Tomë Gashi: Shqipëria e Kosova nuk e mbrojten familjen Katuçi, të përdhosur nga Dik Marti, Barajbar dhe Carla Del Ponte

Avokati i njohur,  Tomë Gashi, i cili ishte për disa ditë në Shqipëri, te “Shtëpia e verdhë” dhe familja Katuçi ka publikuar fakte të reja për Dick Martyn, Barajbarin dhe Carla Del Ponten. Gashi përmes një postimi ka deklaruar se Baraybar përveç krimit ndaj familjes Katuçi ka kryer edhe krime …

Më shumë...

Tomë Gashi: Në mbrojte të vlerave Kombëtare, në mbrojtje të UÇK-së, kundër shpifësit Dick Marty & CO

Tomë Gashi: Lulzim Basha nuk ka qenë i vetmi që ka punuar për UNMIK-un, por kishte edhe të tjerë

Kriminelet ndërkombëtarë të etur për eshtrat e shqiptarëve! Dick Marty tentoi të zhvarros të vdekurit e fshatit Gurrë të Shqipërisë.Jose Pablo Baraybar përveç krimit ndaj familjes Katuçi në Shqipëri, në Kosove pas luftës i vodhi 400 eshtra të shqiptarëve të vrarë. Shqipëria nuk e mbrojti dinjitetin kombëtar duke e lënë …

Më shumë...

Deklarata zyrtare e Ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit, Muharrem Nitaj

Muharrem Nitaj

Në deklaratën zyrtare e Ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit, Muharrem Nitaj, thuhet: Shumicës së bordeve të ndërmarrjeve publike u ka kaluar mandati, por unë si Ministër i Ekonomisë dhe Ambientit, kam vendosur që të mos procedoj me rizgjedhjen e tyre, duke e konsideruar të arsyeshme që ky proces t’i mbetet …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Grekët kanë një armë të frikshme, pabesinë, bijtë e shqipes nuk merren vesh me bijtë e gjarprit

Faik Konica: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët (Me rastin e 146-vjetorit të lindjes) Faik Konica njihet jo vetëm si një nga publicistët më të mirë, po edhe si njeriu që në të gjitha mënyrat e mundshme tregoi realitetin në të cilin ndodhej Shqipëria, Faik bej Konica (Konicë, 15 mars 1875 – Uashington, 15 …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Vota e PDK-së për presidentin e ri varet nga qëndrimi i tyre për këto 10 tema e parime

Enver Hoxhaj

 Kryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm, Uran Ismaili kanë takuar në zyrat e Kuvendit të Kosovës, kryetarin e LVV-së, Albin Kurti dhe U.D. të Presidentes, Vjosa Osmani. Në takimin e ftuar për fillimin e konsultimeve me partitë politike rreth krijimit të institucioneve të reja pas …

Më shumë...

Autoritetet e Turqisë shprehen të shqetësuar nga hapja e ambasadës së Kosovës, në Jerusalem

Autoritetet e Turqisë shprehen të shqetësuar nga hapja e ambasadës së Kosovës, në Jerusalem

Autoritetet turke shprehen të shqetësuar thellë nga hapja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem. “Vendimi i marrë nga udhëheqësit e një populli që u ballafaqua me vuajtje të mëdha për hir të fitimit të pavarësisë së saj, duke injoruar gjendjen e vështirë të palestinezëve, të cilët kanë jetuar nën okupim …

Më shumë...

Ragmi Mustafa: Po ndërmarrim të gjitha veprimet e duhura që të ndalet pasivizimi i adresave të shqiptarëve

Ragmi Mustafa: Po ndërmarrim të gjitha veprimet e duhura që të ndalet pasivizimi i adresave të shqiptarëve

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafa, thotë për Radion Evropa e Lirë se po ndërmarrin të gjitha veprimet e duhura që të ndalet pasivizimi i adresave. “Këto vendime janë anti-kushtetuese dhe anti-civilizuese. Ne e kemi konsideruar se ky proces është sa masiv po aq edhe selektiv ndaj …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Nga marsi në mars

1981

Hyrje në pranverë (kushtuar demonstratave të vitit 1981)   pranë dritares sy hapur nga maja e pemës u ngritën zogjtë në fluturim me krihet e butë borën shkunden pranvera po vjen ma në fund edhe në qytetin tim   po po vjen marsi i trëndafilave afshi i ngrohtë tokën puthiti …

Më shumë...