Ahmet Qeriqi

Avdullah Prapashtica: Mediet kombëtare që punuan në kushte lufte dhe në kushte të rënda edhe pas luftës

Avdullah Prapashtica: Mediet kombëtare që punuan në kushte lufte dhe në kushte të rënda edhe pas luftës

Urime përvjetorin “Radio Kosova e lirë”! Radio “KOSOVA E LIRË u themeluan me 4 janar 1999 bashkë me Agjencia e lajmeve e luftës së UÇK-s “KOSOVPRES”, të cilat  bashkë me Gazetën, organ KD të LPK, të themeluar më 17 shkurt 1982 “ZERI I KOSOVËS”, i bënë dritë luftës për çlirim …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Radio-Kosova e Lirë dhe Agjencia Kosovapress, 20 vjet më parë u bënë zëri i vërtetë i luftës së UÇK-së

Thaçi: Javën tjetër unë do të ndërmarr hapat e fundit kushtetues për të mundësuar formimin e një Qeverie të re

Në shënim të 20-vjetorit të fillimit të punës të Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë së Lajmeve Kosovapress, kryetari i Kosovës Hashim Thaçi në një postim të tij ka shkruar: Radio “Kosova e Lirë” dhe Agjencia e Lajmeve “Kosovapress”, para njëzet vjetëve u bënë zëri i vërtetë dhe autentik i luftës …

Më shumë...

Asllan Bajrami: RADIO KOSOVA E LIRË dhe KOSOVAPRESS, – 20 vjet nga themelimi i tyre

Asllan Bajrami: RADIO KOSOVA E LIRË dhe KOSOVAPRESS, - 20 vjet nga themelimi i tyre

Më 4 janar 1999, në flakët e luftës, –  Agjencia e Lajmeve “Kosovapress” dhe Radio Kosova e Lirë nisin së transmetuari të lajmeve për luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për informimin e opinionit kombëtar dhe ndërkombëtar për luftën tonë çlirimtare, për krimet serbe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjatë këtyre 20 viteve kemi qëndruar vertikalisht, ashtu si kemi mundur e si kemi ditur

Ahmet Qeriqi: Gjatë këtyre 20 viteve kemi qëndruar vertikalisht, ashtu si kemi mundur e si kemi ditur

(Fjala e Ahmet Qeriqi, mbajtur më 4 janar 2019  në shënim të 20-vjetorit të fillimit nga puna të Radios-Kosova e Lirë)  Ju përshëndes nga zemra të gjithëve, por  që në fillim  ndaj për ta përshëndetur më të moshuarin, që nuk pati mundësi objektive në mesin tonë, njërin prej ideatorëve të …

Më shumë...

Elmije Plakiqi: Libri, “Zëri i lirisë” është një pasqyre reale e besnike e punës dhe veprimtarisë së Radios-Kosova e Lirë

Elmije Plakiqi: Libri, “Zëri i lirisë” është një pasqyre reale e besnike e punës dhe veprimtarisë së Radios-Kosova e Lirë

(Fjala e Elmije Plakiqit, në përurimin e librit “Zëri i lirisë”, mbajtur në shënim të 20-vjetorit të fillimit nga puna të Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë, Kosovapess) Të nderuar të pranishëm, i respektuar stafi i Radios i kohës së luftës dhe staf i tanishëm në krye me profesor, Ahmet Qeriqin …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë me një varg aktivitetesh shënoi 20-vjetorin e themelimit dhe të punës në dy dekada

Radio-Kosova e Lirë me një varg aktivitetesh shënoi 20-vjetorin e themelimit dhe të punë në dy dekada

Sot në  20-vjetorin e fillimit të transmetimit të Programit, Drejtoria e  Radios-Kosova e lirë, shënoi përvjetorin jubilar me një program artistik e kulturor.  Në orën 12:00, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, në Prishtinë, u  mbahet Akademia dhe u përurua  libri dokumentar: “20 vjet zëri i …

Më shumë...

Gazeta DIELLI, në Amerikë, ka njoftuar lexuesit lidhur me aktivitetet e Radios-Kosova e Lirë në 20 vjetorin e themelimit

Gazeta DIELLI, në Amerikë, ka njoftuar lexuesit lidhur me aktivitetet e Radios-Kosova e Lirë në 20 vjetorin e themelimit

Gazeta “DIELLI”, e cila botohet  në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gazeta më e  hershme shqiptare, e themeluar 110 vjet më parë nga Fan Noli e Faik Konica, organ i Federatës Mbarëshqiptare të Amerikës VATRA, i ka dhënë një publicitet të veçantë aktiviteteve të ka zhvilluar Radio-Kosova e Lirë, sot …

Më shumë...

SKËNDER S.KAPITI: 4 JANAR 1999 – 4 JANAR 2019, NJËZET VJET “RADIO KOSOVA E LIRË”

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

4 Janari i Vitit 2019 shënon 20 Vjetorin e fillimit të transmetimit të fjalës , të thirrjes, të zërit dhe të kushtrimit për liri nga “Radio Kosova e Lirë”, nga fronti i Luftës së Lavdishme të UÇK-së. Kjo ngjarje e madhe që filloi në ditët e para të Vitit të …

Më shumë...

Behlul Jashari: Në këtë Jubile të 20-vjetorit të Radios Kosova e Lirë, shumë urime edhe për shumë suksese

Behlul Jashari

Behlul Jashari:  Në këtë Jubile të 20 vjetorit të Radios Kosova e Lirë,  shumë urime edhe për shumë suksese. Gjatë luftës ju dëgjoja edhe në Prishtinë Po ju dërgoi lajmin e para 20 viteve për  fillimin e transmetimeve tuaja që e kam raportuar si korrespondent në Kosovë i Agjencisë shtetërore-zyrtare …

Më shumë...

Behlul Jashari: Më 31 Dhjetor 2018: RILINDJA-PROTESTË, ri dalje simbolike pas 10 vitesh e gazetës historike të Kosovës

Behlul Jashari: Më 31 Dhjetor 2018: RILINDJA-PROTESTË, ri dalje simbolike pas 10 vitesh e gazetës historike të Kosovës

Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja në këtë ndërrim motesh, në pritje të 2019-tës, më 31 Dhjetor 2018 ri doli simbolikisht (botim digjital) për PROTESTË dhe me kërkesën e përsëritur për t’u rikthyer e përditshme – për privatizim. Në 2019-tën, në 21 Shkurt, bëhen 17 vjet nga dëbimi i kundërligjshëm dhe …

Më shumë...

Në moshën 58-vjeçare ka ndërruar jetë luftëtari i lirisë, veterani Avdullah Bekolli

 Në moshën 58-vjeçare ka ndërruar jetë luftëtari i lirisë, veterani, Avdullah Bekolli nga fshati Marali i komunës së Malishevës.  Varrimi i të ndjerit, në prani të familjarëve, bashkëluftëtarëve e veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare bëhet sot, në orën 15.00, në varrezat e fshatit, Marali.

Më shumë...

Selaudin Sela: Radio Kosova e Lirë, për mua si shqiptar, lindur e rritur në Amerikë ishte zëri i kushtrimit dhe i shpresës për liri

Selaudin Sela

Në urimin e tij drejtuar Radios-Kosova e Lirë në këtë përvjetor jubilar, luftëtari i lirisë nga “ish-Batalioni Atlantiku”, Selaudin Sela ka shkruar: Për shkak të obligimeve që i kam këto ditë, nuk mundem të marr pjesë në festën e 20 vjetorit të Radios Kosova e lirë. Prandaj, po ua dërgoj …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Radio Kosova e Lirë shpëtoi shpirtin e popullit shqiptar në Kosovë

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Ngritja dhe funksionimi i Radio Kosova e Lirë, në 4 janar 1999, ishte një domosdoshmëri. Ushtria Çlirimtare e Kosovës kishte më shumë se një vit që po bënte një luftë heroike, duke u bërë pjesa më e ndërgjegjshme e popullit në Kosovë, shpresa e këtij populli. Ushtria Çlirimtare e Kosovës …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Çuditërisht…

Mehmet Bislimi

Me dashje do thosha diçka sikur ta gjejë atë që të tjerët nuk e kanë thënë.   çuditërisht nuk kishte mbetur as edhe një pëllëmbë vend, rrugën e kishin zënë thashethemexhinjtë, mbi atë që nuk shkruhet e që nuk thuhet   çuditërisht më kishte shtënë forca e muzës së parë …

Më shumë...

Kadri Rexha: Radio-Kosova e Lirë po jep kontribut në kthjellimin e gjithanshëm të qiellit të mjegulluar të atdheut tonë

Kadri Rexha

Në këtë klimë mjegulle kombëtare, në këtë kohë të larjes së trurit dhe në këtë realitet të konvertimeve marramendëse, Ju po marshoni me dinjitet në rrugën e drejtësisë me besim të paluhatshëm në idealet shekullore të Kombit Shqiptar. Të vetëdijshëm për situatën e rëndë aktuale kombëtare si dhe për kërcënimet …

Më shumë...

Adil Fetahu: Zëri i Radios-Kosova e Lirë ishte motivim shpresëdhënës për luftëtarët dhe për popullin

Adil Fetahu

Me rastin e 20-vjetorit te themelimit dhe punës së suksesshme të RKL, ju uroj këtë jubile tuajin të punës, si bashkë-udhëtare dhe bashkëluftëtare me trimat e UÇK-së, të cilëve nuk iu ndatë kurrë, as në luftë, as në paqe; ata luftuan me pushkë, e ju me penë dhe zëri juaj …

Më shumë...