leoni

Ahmet Qeriqi

22-vjet më parë, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, ka rënë komandant, Mujë Krasniqi dhe 42 bashkëluftëtarë

Më 14 dhjetor 1998

22-vjet më parë më 14 dhjetor të vitit 1998, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, një formacion luftarak i UÇK-së, në krye me komandantin, Mujë Krasniqi, kishte rënë në pritë të forcave policore dhe ushtarake serbe. Gjatë luftimeve krejtësisht të pabarabarta kanë rënë dëshmorë pjesëtarë të radhëve të UÇK-së, …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka merr pjesë në aktivitete të ndryshme kulturore në 22-vjetorin e rënies së dëshmorëve të UÇK-së në Gorozhup

Haskuka

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka merr pjesë në aktivitete të ndryshme kulturore në 22-vjetorin e rënies së dëshmorëve të UÇK-së në Gorozhup. Axhenda e aktiviteteve: 11:00 – Homazhe për nder të përvjetorit të rënies së dëshmorëve të UÇK-së në Gorozhup 12:00 – Vizitë në shkollën “Vëllezërit Frashëri” në …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mërgata shqiptare, çdohere e anashkaluar…..!

Petrit Dibrani

Çdoher të anashkaluar edhe pse kontribuesit kryesor, për Liri dhe Pavarësi për dy shtete shqiptare në Ballkan. Mërgata shqiptare, ç’doher në shërbim të Atdheut dhe ç’doher të anashkaluar! Pse? Se! Subjektet politike në trojet shqiptare e përdorën Mërgatën, vetëm për t’i financuar dhe për t’i anashkaluar! Mërgata shqiptare është strumbullari …

Më shumë...

Përpjekja për dhunimin e Zana Muratit nga gardiani serb dhe pasojat, fragment nga romani në dorëshkrim: “Betimi i motrës”

Arrestimi i Zana Muratit nga xhandarmëria serbe, fragment nga romani në dorëshkrim, "Betimi i motrës"

Në kohën kur Zanës iu kishin ringjallur shpresat për jetë, kur ajo po mendonte se mund të dilte gjallë nga burgu, meqë i kishte mbetur pak më shumë se gjysma e dënimit, në kohën kur Bashiqi i kishte treguar origjinën dhe bashkë me të ia kishte ngjallur  edhe një shpresë, …

Më shumë...

Edhe sot janë evidentuar 12 të vdekur nga virusi korona, 462 raste pozitive, ndërsa janë shëruar 536 të infektuar

Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë testuar gjithsej 1.314 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 462 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 46.580 raste nga 163.221 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.198 …

Më shumë...

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka të ditur për masat e reja që ka ndërmarrë shteti prej 16 dhjetorit deri më 10 janar

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka të ditur për masat e reja që ka ndërmarrë shteti prej 16 dhjetorit deri më 10 janar

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka njoftuar lidhur me masat e reja që ka ndërmarrë shteti duke bërë të ditur se nga data 16 dhjetor deri më 10 janar Gjermania do të mbyllet sërish.   Sipas njoftimit, thuhet se të gjithë ata që duan të udhëtojnë në Kosovë, i kanë kufijtë …

Më shumë...

Nga pasojat e virusit korona a ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Eset Ujkani

Nga pasojat e virusit korona a ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Eset Ujkani

Nga pasojat e virusit korona ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së,  Eset Ujkani, ka bërë të ditur deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu. “U nda nga kjo jetë veterani i UÇK-së, Eset Ujkani bashkëluftetari, nipi, shoku e bashkëveprimtari im. Eset Mujë Ujkani nga Vinarci i Mitrovicës ishte ushtar i UÇK-së në …

Më shumë...

Serbia i frikësohet administratës së re amerikane në krye me Joe Biden

NATO-ja dhe Bashkimi Evropian uruan kryetarin e ri amerikan Joe Biden dhe nën-kryetarin Kamala Harris pas betimit zyrtar të tyre

Diplomati serb, Zoran Milivojeviq, duke folur për qëndrimin e tanishëm të administratës amerikane lidhur me raportet mes Kosovës e Serbisë, shkruan se gjëja kryesore që kërkon Amerika prej nesh  është njohja e pavarësisë së Kosovës, dhe pyetja e vetme është se cila metodologji do të zbatohet me këtë rast. Administrata …

Më shumë...

ADIL FETAHU: SHKENCËTARI KROAT, MILLAN SHUFFLAY, VIKTIMË E MONARKOFASHIZMIT SERB

Milan Sufflay

Është e çuditshme sa pak shqiptarë e njohin biografinë dhe veprimtarinë historiko-letrare e sidomos atë  kërkimore-shkencore të dijetarit, filozofit, historianit, albanologut, ballkanologut e shkencëtarit kroat, njërit ndër më të famshmit të Ballkanit, në kohën kur jetoi e veproi. Çudia bëhet më e madhe kur dihet se Shufflay më se 20 …

Më shumë...

Familja Rasha: Pamjet që po shohim në Tiranë pas humbjes së djalit tonë nuk na ngushëllojnë, por na i thellojnë ato

Familja Rasha: Pamjet që po shohim në Tiranë pas humbjes së djalit tonë nuk na ngushëllojnë, por na i thellojnë ato

Familja Rasha e Tiranës, e cila humbi birin e saj, dhe nga kjo tragjedi  dolën në sipërfaqe vandalët e opozitës,  ka një lutje ndaj të gjithë djemve, të rrëmbyer nga inatet e politikës, të mos manipulohen nga ajo. Katër ditë pas humbjes së djalit, familja e Klodian Rashës ka bërë …

Më shumë...

Nga 46 mijë rastet e regjistruara me virusin korona në Kosovë, mbi 70% prej tyre janë shëruar

Covid

Bazuar në statistikat zyrtare të institucioneve të shëndetësisë bëhet e ditur se tash, janë shëruar një  numër i madh i të infektuarve me virusin korona. Prej fillimit të epidemisë në muajin mars të këtij viti e deri tani, në nivel vendi janë regjistruar 46 mijë e 118 raste pozitive, ndërsa …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara kanë filluar të shpërndajnë vaksinat kundër koronavirusit të kompanisë Pfizer-BioNTech

Covid vaksina

Shtetet e Bashkuara kanë filluar të shpërndajnë vaksinat kundër koronavirusit të kompanisë Pfizer-BioNTech, thanë zyrtarët. Shpërndarja e saj pritet të jetë një operacion logjistik kompleks, pasi muajt e ardhshëm pritet të vaksinohen dhjetëra miliona njerëz. Gjenerali Gustave Perna, një zyrtar i lartë i qeverisë amerikane, tha më 12 dhjetor se …

Më shumë...

Bugajski: Largimi i Turqisë nga BE-ja dhe nga NATO-ja do të ishte një humbje strategjike për Amerikën

Bugajski

Analisti, Januz Bugajski, në një shkrim të botuar në gazeta “Dita”,  ka shkruar se Largimi i Turqisë nga BE-ja  dhe nga NATO do të ishte një humbje strategjike për Amerikën pasi vendi është me rëndësi të madhe për sigurinë e Aleatëve. Pas Amerikës Turqia është vendi me ushtrinë më të …

Më shumë...

Ushtria ruse raportoi një shkelje të armëpushimit që i dha fund konfliktit midis Azerbajxhanit dhe Armenisë

Ushtria ruse raportoi një shkelje të armëpushimit që i dha fund konfliktit midis Azerbajxhanit dhe Armenisë

Moska zyrtare raportoi një shkelje të armëpushimit që i dha fund konfliktit midis Azerbajxhanit dhe Armenisë për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. “Një rast i shkeljes së armëpushimit u raportua më 11 dhjetor në rrethin Hadrut”, tha një deklaratë nga ministria ruse e Mbrojtjes, e cila ka vendosur paqeruajtës …

Më shumë...

Edi Rama: Fëmijët janë duke u përdorur nga Ilir Meta dhe Sali Berisha, si kamikazët e terroristëve të Boko Haramit

Edi Rama: Fëmijët janë duke u përdorur nga Ilir Meta dhe Sali Berisha, si kamikazët e terroristëve të Boko Haramit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas shkatërrimit të selisë së PS-së në nga një grup të rinjsh sot në Shkodër gjatë protestës. Ai thotë se ata fëmijë janë duke u përdorur nga Ilir Meta dhe Sali Berisha, dhe po bëhen si ata fëmijët terroristë të Boko Haramit, të cilët i …

Më shumë...

Fehmi Mujota: Liria ka emër ai është edhe William Woker!

Fehmi Mujota: Liria ka emër ai është edhe William Woker!

Kësaj here po shkruaj për diçka që nga njerëzit e shtetit tonë të dashur, e të fituar me gjak… zemërimi më bëri rrëmujë! Nuk e kam besuar në jetë se nuk do ti drejtohem me zoti President ose zonja Presidente të parit të shtetit tim dhe tuajit., mirëpo ti Vjosë …

Më shumë...