Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 940)

Ahmet Qeriqi

Në bibliotekën Kombëtare u përurua libri: “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë” i autores, Fetnete Ramosaj

Sot në bibliotekën Kombëtare të Kosovës, u përurua libri: “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë” i  autores, studiueses së njohur, Fetnete Ramosaj, (libër i përkthyer në gjuhën bullgare). Në praninë e shumë dashamirëve të librit, recensenti, prof. dr. Kolë Krasniqi vlerësoi lartë librin shkencor të autores, Ramosaj. I tha para të ...

Më shumë...

Ekspozita për Nënë Terezën do të hapet në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, më 26 gusht në orën 14:00

Nëna Terezë

Instituti i Historisë “Ali Hadri”-Prishtinë, në bashkëorganizim me  Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve –Shkup dhe Ipeshkvinë e Republikës së Kosovës, kanë përgatitur një ekspozitë me fotografi e dokumente të titulluar:  “Shenjtorja shqiptare nga Shkupi – korrespondenca”, që i kushtohet 107 vjetorit të lindjes, 20 vjetorit të vdekjes ...

Më shumë...

19-vjetori i rënies së heroit, Ismet Jashari dhe bashkëluftëtarëve të tij: Gani Kastrati, Nuhi Mazreku, Habib Zogaj e Afrim Buçaj

21 vjet më parë, më 25 gusht të viti 1998 ka rënë trimërisht në Luzhnicë, komandanti, Ismet Jashari, "Kumanova"

Në mesin e luftëtarëve të lirisë së Kosovës është shquar veçanërisht Ismet Jashar Jashari, njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit dhe i nënë Nuries. Mësimet ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dy koalicione e një parti kundër njëra-tjetrës, të tria kundër Kosovës

Ahmet Qeriqi

Sot, më 24 gusht të vitit 2017, në Kuvendin e Kosovës u pa mirëfilli, madje  e  kuptuan  edhe nga ata që deri tani nuk e kishin  kuptuar se dy koalicionet e mëdha politike dhe Vetëvendosja kanë vetëm një qëllim, “uzurpimin” e pushtetit, jo për hir të Kosovës dhe ardhmërisë së ...

Më shumë...

Nesër në Durrës, kryeministri, Rama mban takim joformal me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Nesër në Durrës, kryeministri, Rama mban takim joformal me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Nesër në Durrës kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të mbajë një takim joformal të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor, me temë, thellimin e integrimit rajonal dhe me fokus në ekonomi dhe tregti. Në takim merr pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Në këtë takim, do të marrin pjesë kryeministrja ...

Më shumë...

Zyra e BE-së në Kosovë, ka bërë thirrje që Kuvendi dhe institucionet e Kosovës të formohen sa më shpejtë

Zyra e BE-së në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ka bërë thirrje që Kuvendi dhe institucionet e Kosovës të formohen sa më shpejtë, meqë vendin e presin sfida të mëdha. Zëdhënësja Dinka Zhival thotë se përfaqësuesi special i BE-së në Kosovë kërkon nga partitë parlamentare të veprojnë me përgjegjësi dhe të përmbushin detyrimet ...

Më shumë...

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Albert Z Zholi: Flet bashkëshortja e aktorit të njohur Luftar Paja dhe e ëma e aktorit të ri, Gazmend Paja: “Gazi kur konkurroi për aktrim, komisioni nuk e dinte kë kishte baba” Me Qamile Pajën jam njohur në Athinë. Ajo mbetet një nga gratë më atdhetare, e cila nuk mungonte ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Vetëvendosja për një kohe të gjatë ka sulmuar PDK-në por tashmë është bërë më e keqe se ajo

Avdullah Hoti: Vetëvendosja për një kohe të gjatë ka sulmuar PDK-në por tashmë është bërë më e keqe se ajo

Shefi i Grupit Parlamentar të koalicionit LDK-AKR, Avdullah Hoti përmes një konference për shtyp ka thënë se s’mund të ketë marrëveshje me Vetëvendosjen  pa u deklaruar këta të fundit për  të gjitha veprimet kundër LDK-së.  Ju e pat se sot për të gjashtën herë u mbajt seanca. Sot u dasht ...

Më shumë...

Prokuroria ia ka kërkuar OVL të UÇK-së, listat e veteranëve për verifikim pas ankesave të shumta për rritjen e numrit të tyre

Prokuroria ia ka kërkuar OVL të UÇK-së, listat e veteranëve për verifikim pas ankesave të shumta për rritjen e numrit të tyre

Prokuroria e Shtetit u ka kërkuar organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, listat e veteranëve për t’i verifikuar pas ankesave të shumta për rritjen e numrit të tyre. Por, sipas drejtuesve të OVLUÇK-së, ata nuk posedojnë asnjë listë të veteranëve. Kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati, ka konfirmuar ...

Më shumë...

Ndue Dedaj: Historia e “Heronjve të Vigut” duket se nuk ka mbaruar

Ndue Dedaj: Historia e “Heronjve të Vigut” duket se nuk ka mbaruar

Historia e Heronjve të Vigut duket se nuk ka mbaruar. Pesë njerëz idealistë, bij të popullit, nisën me mision në Mirditë, si një njësit partizan që nxitonte të ndërlidhej me partizanë të tjerë në ato anë, por në hyrje të krahinës i pret prita vrastare. Vendi ishte nën pushtimin gjerman ...

Më shumë...

Haradinaj: Përgatitjet për formimin e institucioneve po përballen me vështirësi, por së shpejti priten rezultate

Haradinaj: Përgatitjet për formimin e institucioneve po përballen me vështirësi, por së shpejti priten rezultate

I emëruari i koalicionit: PDK-AAK-Nisma për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se punët në formimin e institucioneve po përballen me disa vështirësi. Pas përfundimit të seancës, në të cilën koalicioni PAN nuk e paraqiti të nominuarin për kryeparlamentar, meqë ka vetëm 60 vota, Haradinaj ka shprehur besim se ...

Më shumë...

Replikat e Kadri Veselit dhe Albin Kurtit në Kuvendin e Kosovës

Replikat e Kadri Veselit dhe Albin Kurtit në Kuvendin e Kosovës

I emëruari për kryeministër nga Vetëvendosja, Albin Kurti, gjatë fjalës së tij në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit  ka deklaruar  se koalicioni PAN është kundër institucioneve dhe kundër demokracisë. Ai ka ftuar Kadri Veselin që të del si kandidat për kryetar të Kuvendit të matet me votë, pasi janë ...

Më shumë...

Edhe sot ka dështuar seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës, meqë koalicioni PAN nuk i ka votat e mjaftueshme

Të mërkurën të mbahet seanca e jashtëzakonshme me kërkesë të Grupit Parlamentar të LDK-së

Për të pestën herë më radhë, deputetët e Kuvendit të Kosovës u takuan sot  për vazhdimin e seancës konstituive, e cila kishte vetëm një pikë të rendit të ditës: zgjedhja e kryetarit të Kuvendit dhe nënkryetarëve. Pas u mbajt një minutë heshtje në nderin të ish-kryeministrit të ndjerë, Bajram Rexhepi, ...

Më shumë...

R. Radovanoviq: Ja pse regjimi serb, me rastin e dëbimit të shqiptarëve nga Kosova, në vitin 1999, ua merrte të gjitha dokumentet

R. Radovanoviq: Ja pse regjimi serb, me rastin e dëbimit të shqiptarëve nga Kosova, në vitin 1999, ua merrte të gjitha dokumentet

Gazetari serb, Rade Radovanoviq në një shkrim të botuar në Al-Xhazira duke fokusuar fjalimin “patriotik” të ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në OKB, i cili fajëson Kosovën për “spastrimin etnik” të serbëve, fjalim   për të cilin konstaton se ishte nën çdo nivel të fjalimit të ambasadores së Kosovës, në ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Varfëria intelektuale dhe ekonomike vjen nga pangopësia për pasurim dhe sundim kriminal

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

Zhvillime të shumta politike e shkarravina “intelektuale” në nivelin botëror e kombëtar konfirmojnë se idetë e mëdha humane e çlirimtare të se djeshmes së largët apo të afërme, janë bërë halë në sytë e “teoricientëve” të politikave kriminale e robëruese në nivel botëror e nacional, të shpërfaqura orë e çast, ...

Më shumë...

Zyra e Kuvendit të Kosovës njofton se sot në orën 10.00 pritet të vazhdojë seanca konstituive

Komisionin për Legjislacion shqyrton Kodin Penal, ndërsa Komisioni i Arsimit shqyrton projekligjin për Inspektoratin e Arsimit

Sot  pritet të vazhdojë seanca konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Seanca, e cila do të fillojë në orën 10.00  do të ketë vetëm një pikë të rendit të ditës, atë të zgjedhjes së Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit.  Koalicioni PDK-AAK-NISMA ende nuk ka shprehur një ...

Më shumë...