MIT KS
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 942)

Ahmet Qeriqi

Dega e PD-së në Kamenicë përkrah fuqishëm vendimin për thirrjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm zgjedhor

Partia e Drejtësisë

Shkeljet e fundit në nivelin qendror muajve të fundit, nga një grup i vogël i Kryesisë, në krye me z. Agani, Kryesia e Partisë së Drejtësisë, dega në Kamenicë nxori këtë qëndrim: Kërkon dorëheqjen e z.Aganit nga kryetari i PD-së. Kryesia e PD-së në Kamenicë njofton elektoratin e saj se ...

Më shumë...

Në tekstet shkollore në Maqedoni vazhdon të fyhet kombi shqiptar dhe të deformohet historia e tij

Në tekstet shkollore në Maqedoni vazhdon të fyhet kombi shqiptar dhe të deformohet historia e tij

Edhe gjatë këtij viti shkollor, ashtu sikur edhe deri tani nxënësit shqiptarë në Maqedoni do të mësojnë nga tekste shkollore me gabime të shumta lëndore, por  edhe ortografike. Këto gabime më të theksuara janë nëpër librat e historisë, gjeografisë, shoqërisë, artit, por edhe në tekste tjera. Në librin e Gjeografisë ...

Më shumë...

Refik Hasani: Serbia mbështet Referendumin e Serbëve të Bosnjës, por ua mohon të gjithë të tjerëve të drejtat…

Refik Hasani

Serbia mbështet Referendumin e Serbëve të Bosnjës  e Hercergovinës, kurse ua mohon të drejtën e referendumit Vojvodinës, Sanxhakut, Kosovës Lindore, Timokur   dhe rajonit të banuar me shumicë Bullgare. Referendumi i paralajmëruar nëse qytetarët e Republikës Serbe do të deklaroheshin për mbështesin vendimin që data 9 janari të festohet si  dita ...

Më shumë...

Kryetari, Bujar Nishani, dekoroi gazetarin, Frank Shkreli me titullin, “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”

Kryetari, Bujar Nishani, dekoroi gazetarin, Frank Shkreli me titullin, “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”

Me rastin e ndarjes së Dekoratës, “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”, gazetarit Frank Shkreli nga kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani thuhet: Në nderim të veprimtarisë së palodhur atdhetare për çështjen kombëtare, si dhe në respekt të rolit e kontributit të çmuar dhënë për dekada me radhë si veprimtar i shquar ...

Më shumë...

Azem Syla ndodhet i shtrirë në QKUK, për shkaqe shëndetësore

Azem Syla

Ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla, i akuzuar nga Prokuroria e EULEX-it, për gjoja krim të organizuar, që nga e premtja u shpall i paraburgosur për të tretën herë, por nuk është dërguar në burg, meqë është i sëmurë dhe është dërguar për shërim në QKUK. Avokati i tij, Tomë Gashi ...

Më shumë...

Prof.dr.Resmi Osmani: Letër e hapur, Eleni Souranit, ambasadore e Greqisë, në Tiranë

Prof.dr.Resmi Osmani: Letër e hapur, Eleni Souranit, ambasadore e Greqisë, në Tiranë

Zonja ambasadore, shkak për këtë letër të hapur, u bë deklarimi Juaj në intervistën për “Albania Daily News” dhe publikuar në gazetën “Dita” për çështjen çame. Ju, deklaruat tekstualisht: “Çamët e Greqisë (duhet t’i ndajmë nga çamët e Shqipërisë) lanë vendin në fund të pushtimit gjerman, duke ndjekur tërheqjen e ...

Më shumë...

Sot mbushen 18 vjet nga rënia heroike e doktor Lec Gradicës

Sot bëhet rivarrimi i dëshmorit të kombit, Dr. Lec Gradica

Sot përkujtohet rënia e dëshmorit të kombit, Lec Gradica, mjeku i luftës, i cili ra heroikisht duke shëruar plagët e luftëtarëve të lirisë, në malet e Qyqavicës. Dr.Leci ishte ndër të parët që u kyç në luftën çlirimtare qysh në ilegale duke ofruar ndihmë profesionale. Ai ishte pjesë e Brigadës ...

Më shumë...

Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë u përurua libri: “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë u përurua libri: “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

Sot në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë u përurua  libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka. Ky libër i kushtohet jetës dhe veprës së dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Labinot Krasniqi,  i cili ka rënë heroikisht  më 6 qershor të vitit 2001, në Mateq të ish-RJ ...

Më shumë...

Edita Tahiri thotë se ia ka ndaluar serbit Gjuriq vizitën në Kosovë

Edita Tahiri

Ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri, në përgjigjen ndaj Marko Gjuriqit, ka thënë se ai ndihet  nervozuar se iu ka  ndaluar hyrja në Kosovë dhe për këtë shpik të pavërteta. Ajo më tej ka thënë se duhet pyetur Gjuriqin pse Austria ka aplikuar për kodin telefonik, e jo Serbia? ...

Më shumë...

Zyrtarit të Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq sot iu ndalua të hyjë në territorin e Kosovës

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtarit të Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq, sot iu ndalua të hyjë në territorin e Kosovës, ku kishte planifikuar ta vizitonte Patriarkanën e Pejës. Mirëpo, ai nuk u ndal me deklarata. Gjuriq sot ka demantuar Edita Tahirin, e cila   ka thënë se Kosova javën e ardhshme do të bëhet ...

Më shumë...

Ubo Consulting: Nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën 48 % e qytetarëve të Kosovës do të votonin

Vota

Në një sondazh të publikuar nga Ubo Cosulting, nëse  zgjedhjet do të mbaheshin të dielën, del se  48 % e qytetarëve të Kosovës do të merrnin pjesë në votime. Në një sondazh të realizuar këtë muaj, 24.1 % e qytetarëve kanë thënë se do të votojnë për Partinë Demokratike të ...

Më shumë...

Dega e Partisë së Drejtësisë në Therandë, kërkon dorëheqjen e kryetarit, Ferid Agani

Partia e Drejtesise

Bazuar në rrethanat e krijuara  gjatë muajve të fundit, nga një grup i vogël i Kryesisë, në krye me zotrë, Ferid Aganin, Kryesia e Partisë së Drejtësisë dega në Therandë nxori një vendim ku kërkon dorëheqjen e parevokueshme të Ferid Aganit nga posti i kryetarit të PD-së.  Gjithashtu kryesia e ...

Më shumë...

PDK në Ferizaj: A i duhet Ferizajt një kryetar me moral të tillë?!

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Dega e PDK-së në Ferizaj gjatë një konference për mediet ka  reaguar kundër Kryetarit të Komunës, Muharrem Sfarça,jo  për çështje personale, sepse konsideron që nuk mund të shkojë aq larg ky kryetar sa që reagimet  tona me vend dhe në shërbim të përmirësimit të jetës edhe ashtu të rënduar të ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mbledhjen e radhës e mbanë më 26 shtator

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mbledhjen e radhës pritet ta mbajë më 26 shtator. Kështu është bërë me dije nëpërmjet një njoftimi për medie të premten nga Zyra për Informim e Kuvendit. Në këtë mbledhje, Kryesia e Kuvendit do të diskutojë për nëntë pika të rendit të ditës. Pika pesë ...

Më shumë...

Raif Qela: Koalicioni qeverisës nuk i ka votat e duhura për ta ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi

Raif Qela

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, i cili është pjesë e grupit parlamentar të PDK-së, ka bërë me dije se koalicioni qeverisës nuk i ka votat e duhura për ta ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi. Ai i ka ftuar pozitën dhe opozitën të reflektojnë rreth kësaj çështje. Qela ...

Më shumë...

Haradinaj: Angazhimi i opozitës ka ndaluar Qeverinë ta themelojë AKS-në dhe demarkacionin me Malin e Zi

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët e Deçanit se angazhimi i opozitës  ka ndalur Qeverinë t’i bëjë dy gabime të mëdha: formimin e Asociacionit dhe ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. “Fakti i angazhimit Kosova shpëtoi nga dy gabime; ...

Më shumë...