KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 943)

Ahmet Qeriqi

E vërteta për nxënësen devijante, Shkurte Bytyçi, kumtuar nga familjarët

E vërteta për nxënësen devijante, Shkurte Bytyçi, kumtuar nga familjarët

Xhafer Bytyçi flet për mbesën 16-vjeçare, mbron vëllain Hydajet. Ai rrëfen se Shkurta kishte sjellje devijante, shkonte e dehur në orë të mësimit. Xhafer Bytyqi thotë se mbesa e saj, që nga klasa e shtatë e fillores kishte sjellje të pamira. Madje, thotë se ka ndodhur që të shkojë e ...

Më shumë...

Sot mbahen zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Sot mbahen zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Sot po mbahen zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi, ku qytetarët do të iu drejtohen kutive të votimit për të votuar për njërën nga 17 listat. Në zgjedhjet e katërta parlamentare që nga pavarësia e vendit, të drejt vote kanë  528.817 qytetarë të Malit të Zi, të cilët do të përcaktohen ...

Më shumë...

Hysni Ngucati është zgjedhur kryetar i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së

Gucati: Serbia të na i sjell të gjithë të pagjeturit nga lufta, nuk presim dhe nuk pranojmë asnjë lloj ndihme prej saj

Hysni Ngucati është zgjedhur kryetar i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së. Kandidatë për këtë pozita kanë qenë edhe Smail Elezaj, Fatmir Mehmeti dhe Muharrem Xhemaili. Në Kuvendin e IV-të zgjedhor të Organizatës së veteranëve të luftës së UÇK-së, u kërkua që të fillohet me përgatitjen e Ligjit të ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Në Kuvendin e veteranëve pati presion për të ndikuar në procesin zgjedhor

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Ish-luftëtari i UÇK-së, Nexmi Lajçi, nga OVL e UÇK-së, në Dukagjin, lidhur me kuvendin e sotëm të OVL të UÇK-së, ka shkruar se  “Presioni për të ndikuar në procesin zgjedhor të veteranëve, lojërat dredhitë dhe kalkulimet e ndryshme, duke futur në lojë militant partiakë si veteranë të bërë e jo ...

Më shumë...

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka mbajtur Kuvendin e katërt zgjedhor

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka mbajtur Kuvendin e katërt zgjedhor

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka mbajtur Kuvendin e katërt zgjedhor. Kuvendi ka zgjedhur kryetar, veteranin dhe invalidin e luftës, Hysni Ngucati, i cili ka qenë edhe anëtar i kryesisë. Ish kryetari i deritanisëm Smalj Elezaj   ka deklaruar se  veteranët kanë dhënë kontribut  në lufte ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Shqipëria të mos përzihet në punët tona të brendshme, nuk na nevojitet mbështetje e Tiranës (!)

Enver Hoxhaj

Pas vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi  Rama në Beograd, ku ndër të tjera janë prekur edhe çështja e njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe ajo e kompleksit metalurgjik të Trepçës, ka reaguar ministri i Jashtëm i Kosovës,  Enver Hoxhaj. Në një koment për një medium në Maqedoni, Enver Hoxhaj ...

Më shumë...

Sot u mbajt në Prishtinë marshi protestues kundër dhunës ndaj një vajze në Rahavec

Sot u mbajt në Prishtinë marshi protestues kundër dhunës ndaj një vajze në Rahavec

Sot, në Prishtinë u mbajt një marsh protestues kundër dhunës ndaj vajzave, duke marrë shkas nga rasti i fundit në Ratkoc të Rahovecit, kur axha u pa duke goditur pa mëshirshëm vajzën e vëllait të tij. Marshi protestues është organizuar nga Rrjeti i Grupit të Grave të Kosovës kishte nisur ...

Më shumë...

Aktivistët e Vetëvendosjes dhe familjarë të tyre protestuan para ndërtesës së Burgut të Lypjanit

Aktivistët e Vetëvendosjes dhe familjarë të tyre protestuan para ndërtesës së Burgut të Lypjanit

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe familjarë të aktivistëve të arrestuar, sot para ndërtesës së Burgut të Lypjanit kanë protestuar dhe  kanë brohoritur gjatë kohës së shëtitjes së burgut, emrat e  Atdheut, Astritit dhe Egzonit. Në një njoftim të Vetëvendosjes thuhet se përmes një zërimit të lartë që mund ta dëgjonin ...

Më shumë...

Aleanca e Gruas së Kosovës, ka shprehur kundërshtimin dhe indinjatën e thellë lidhur me dhunën familjare

Aleanca e Gruas së Kosovës, ka shprehur kundërshtimin dhe indinjatën e thellë lidhur me dhunën familjare

Aleanca e Gruas së Kosovës, degë e AAK-së, ka shprehur kundërshtimin dhe indinjatën e thellë lidhur me dhunën familjare të ushtruar ndaj vajzës në fshatin Ratkoc komuna e Rahovecit. “Është e pa pranueshme dhe nuk duhet të tolerohet nga askush, dhuna në shoqërinë tonë. Nuk ka asnjë arsyetim dhuna”, thuhet ...

Më shumë...

Degët e LDK-së reagojnë kundër kërcënimit të drejtorit komunal të arsimit në Lipjan

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Degët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, gjatë një takimi kanë reaguar kundër kërcënimit me armë zjarri të drejtorit komunal të arsimit në Lipjan, Rasim Hasani. “Degët e LDK-së konsiderojnë se ky sulm i kryer në objektin e Komunës së Lipjanit, është kërcënim i hapur dhe serioz ndaj jetës së drejtorit ...

Më shumë...

Policia e Kosovës ka mbyllur 19 kazino e bastore në rajonin e Ferizajt

Policia e Kosovës ka mbyllur 19 kazino e bastore në rajonin e Ferizajt

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me inspektorët dhe zyrtarët e doganave, ka mbyllur 19 kazino e bastore në rajonin e Ferizajt. Sipas një komunikate të lëshuar nga Policia e rajonit të Ferizajt, mbyllja e tyre është bërë pasi që dyshohej se në ato lokale, zhvillohej veprimtari ilegale e lojërave të ...

Më shumë...

Gëzim Hajdinaga: Bashkimi i forcave në koalicionin shqiptar, gjithsesi është një hap para

Gëzim Hajdinaga: Bashkimi i forcave në koalicionin shqiptar, gjithsesi është një hap para

Në prag të zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi, Gëzim Hajdinaga, kryesues nga Lista që përfaqëson koalicionin “Me një qëllim”, të përbërë nga Partia Demokratike, Iniciativa Qytetare-Tuz, Lidhja Demokratike në Mal të Zi dhe Lëvizja Qytetare “Perspektiva”, ka folur për pritjet dhe rëndësinë që kanë këto zgjedhje dhe për bashkimin ...

Më shumë...

Ymeri: Versioni aktual i demarkacionit cakton një kufi të ri të Kosovës me Malin e Zi

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, konsideron se marrëveshja për caktimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi, nuk bën shënimin e kufirit, por cakton kufij të ri të Kosovës. Kjo është e vërteta dhe këtë të vërtetë e kanë nxjerr në pah ekspertët. Vetëvendosja ka paraqitur propozimin e saj ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së, është duke mbajtur Kuvendin e Katërt zgjedhor

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është duke mbajtur Kuvendin e katërt zgjedhor, në “Swiss Diamond Hotel”, në Prishtinë. Ky Kuvend i rregullt mbahet në kohën çështja e veteranëve ka filluar të marrë kahe të palakmueshme jo me fajin e tyre por me trefishimin e numrit, ...

Më shumë...

Edi Rama në përgjigjet e gazetarëve, pas vizitës në Nish ka veçuar edhe një “petrit selim”

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Në mbarim të Forumit të biznesit Serbi-Shqipëri në Nish, kryeministri, Edi Rama ju përgjigj pyetjeve të gazetarëve. I pyetur në lidhje me reagimet që kishte dhe ka krijuar ky takim, sidomos nga Petrit Selimi i PDK-së, i cili  thotë se Rama ka rënë në grackën e serbëve,  kryeministri Rama ka ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Edi Rama nuk po tregton me Kosovën, këtë po e bëjnë krerët tanë

Jakup Krasniqi

Me 13 e 14 tetor të 2016, në mediet shqiptare dhe ato serbe, u shkrua dhe u fol shumë për vizitën e Edi Ramës në Serbi, për takimin me Vuçiqin dhe paraqitjen e tij në Konferencën e Sigurisë në Beograd. Gjatë paraqitjeve, ndoshta më tepër filozofike sesa politike, pati edhe ...

Më shumë...