KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 944)

Ahmet Qeriqi

Gjyqtarët e EULEX-it përzihen në Gjykatën Kushtetuese dhe në Gjykatën Supreme të Kosovës

Punëtorët e ndërmarrjes “Trepça” protestojnë sot para minierës në Stën-Tërg për mos marrjen e pagave

Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme përmes një njoftimi ka bërë të ditur se pas shpalljes, ligji për Trepçën ka hyrë në fuqi. Mirëpo një gjyqtar i vetëm i kolegjit të shkallës së parë i Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme, nga EUELX-i, (gjyqtar që mbron interesin hegjemonist serb mbi ...

Më shumë...

Fehmi Rama: Shteti dhe Kombi përballë nacionalizmit

Fehmi Rama

Nacionalizmi virtyt njerëzor Nacionalizmi është i dobishëm për realizimin e aspiratave shtetërore, përmes të cilit shteti arrin t’i përfshijë njerëzit në kauzën e tij. Qytetaret e një vendi përgjithësisht identifikojnë vetën më shtetin e tyre dhe e mbrojnë me pasion vendin e tyre, kjo ndjenjë e atdhedashurisë i bënë ata ...

Më shumë...

Rami Memushaj: Jo Edi Rama, por historianët grekë janë injorantë të historisë

Rami Memushaj: Jo Edi Rama, por historianët grekë janë injorantë të historisë

Lidhur me sulmet që kanë shpërthyer në Greqi ndaj kryeministrit Edi Rama duke e cilësuar injorant të historisë, vërehet një padije që të lë pa mend e politikanëve dhe e gazetarëve grekë. Si mik i historisë dhe i së vërtetës, po jo si historian, po sjellim këtu disa të dhëna ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Një ditar-lufte me dëshmi të dorës së parë, i shkruar nga mjekja e luftës, Teutë Hadri

Ramosaj

(Kumtesë e paraqitur me rastin e përurimin të librit të Dr. Teuta Hadri, Krimi që pashë me sytë e mi, Vëllimi 1 e 2, mbajtur në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, më 1 nëntor 2016). Të nderuar të pranishëm, Miq dhe dashamirë të librit, Më lejoni që para se ...

Më shumë...

Preng Cub Lleshi: Kukuvajkat antikomuniste vajtojnë për ballistët

Preng Cub Lleshi

Ka më shumë se 25 vjet që në Shqipëri ka nisur vaji i kukuvajkave antikomuniste për ballisto-zogistët. E veçanta e këtij vaji është se ai sikur po këndohet si një këngë, si një këngë trimërie e qëmotshme nga ca këngëtarë mjeranë e gati-gati anonimë, edhe pse atyre u prin “historiani” ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Ceremonia e lumturimit të 38-martirëve katolikë do të celebrohet, në Shkodër më 5 nëntor 2016

Frank Shkreli

Siç është njoftuar tanimë nga Vatikani si edhe nga Kisha Katolike Shqiptare, ceremonia e lumturimit të 38-martirëve katolikë do të celebrohet në Katedralen “Shën Shtjefni” në Shkodër më 5 nëntor 2016. Aktivitete të ndryshme kulturore dhe fetare prej pothuaj një jave, po i paraprijnë ceremonisë solemne. Ceremonia fetare do të ...

Më shumë...

Obama: Nëse i fiton zgjedhjet Donald Trump fati i Amerikës dhe i botës vihet në rrezik

Barak Obama u ka kërkuar amerikanëve të refuzojnë gjuhën e cilitdo lider, që ushqen urrejtje raciste

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, u bëri thirrje demokratëve të të gjitha përkatësive etnike të votojnë për kandidaten, Hillary Clintonin për kryetare të Amerikës, duke shpjeguar se fati i Shteteve të Bashkuara dhe  i botës është në rrezik. Obama tha se kundërshtari republikan i Clintonit, Donald Trump, është ...

Më shumë...

Çfarë “nami” paska pasur Trepça kur është 90 për qind e përfitimeve janë shfrytëzuar nga Beogradi e Serbia?

Trepça

Retorika  dogmatike e krerëve të Shtetit të Kosovës  me atë që quhet “nam”, të cilin ia paskan kthyer Trepçës, duke nxjerrë e më pas duke dekretuar formalisht Ligjin për këstë gjigant ekonomik aktualisht të pashfrytëzuar , nuk ka si të mos shtrojë pyetjen se  kur paska pasur Trepça aq nam ...

Më shumë...

Buxheti për vitin 2017, me mbi 2 miliardë euro, po komentohet ndryshe mes PDK-së e LDK-së

Gjatë shtatë muajve të parë të vitit, bankat komerciale me kapital të huaj në Kosovë kanë fituar 45 milionë euro

Zëvendës-ministrat në Ministrinë e Financave që u takojnë dy partive të koalicionit qeveritar, PDK-LDK, kanë paraqitur mendime krejtësisht të ndryshme rreth parashikimeve, ndarjes dhe planifikimit të buxhetit për vitin e ardhshëm. Për zëvendësministrin e Financave nga radhët e Partisë Demokratike, Isni Kilaj, ky projektbuxhet është i fryrë në formë artificiale. ...

Më shumë...

Radha e re e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë do të mbahet më 16 dhe 17 nëntor në Bruksel

Bisedimet Kosovë - Serbi

Mediet në Serbi, jo zyrtarisht, por duke iu referuar burimeve diplomatike bëjnë të ditur se radha e re e  bisedimeve teknike  në mes të  Kosovës dhe Serbisë do të mbahet më 16 dhe 17 nëntor, në Bruksel. Sipas burimeve të gazetës “Danas” temë kryesore e diskutimit, do të jetë liria ...

Më shumë...

PD: Tendencat për Kuvend të Degës së PD-së, në Gjilan, jashtë çdo norme ligjore e morale!

Partia e Drejtësisë

Partia e Drejtësisë, dega në Gjilan, informon opinionin publik, veçmas   atë gjilanas se dega në Anamoravë është stabile dhe e unifikuar përballë proceseve, në të cilat po kalon Partia e Drejtësisë kohëve të fundit, si dhe nuk njohim asnjë vendim të askujt që del nga strukturat e shkarkuara në Kuvendin ...

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli, ka udhëtuar për një vizitë zyrtare në Hungari

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka udhëtuar për në Hungari në vizitë zyrtare, me ftesë të homologut të tij, Laslo Kover. Gjatë qëndrimit në Budapest, kryekuvendari Veseli do të takojë edhe ministrin e Punëve të Jashtme si dhe zyrtarë të tjerë të këtij shteti.  Në këto takime, kryeparlamentari ...

Më shumë...

Papunësia në Kosovë vlerësohet një prej faktorëve kryesorë që ndikon në rritjen e veprave kriminale

Papunësia në Kosovë

Shkalla e lartë e papunësisë në Kosovë, vlerësohet si një prej faktorëve që ndikon në rritjen e veprave kriminale dhe shfaqjen e dukurive të tjera negative, Sipas sociologëve dhe psikologëve, shkalla e lartë e papunësisë ndikon sidomos te të rinjtë që të përfshihen në vepra të pamira. Bazuar në të ...

Më shumë...

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti në takim shefin e OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, prit në takim shefin e OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, sot ka pritur në takim shefin e OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu me të cilin ka diskutuar për agjendat e përbashkëta në lëmin e sundimit të ligjit, me theks të veçantë reformimin e legjislacionit në funksion të shtetit ligjor.  Gjatë këtij takimi, ajo ka falënderuar ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Ullimadhja Çamëri

Rrustem Geci

  Në  rrënjë  të  ulliri  e kam  lidhur fjalën, në shpirtin tënd mijëvjeçarë Çamëri, hape atë zemër të vrarë merrë frymë, ti tani je dora e Epirit   Çamëri, me ty sot janë të dëbuarit tuaj të pushkatuarit e një kohe të zezë Çamëri, ti kurrë su nënshtrove në çdo pëllëmbë ...

Më shumë...

RKL: Veteranët e akuzuar padrejtësisht për krime lufte, nuk do ta pranojnë autoritetin e Gjykatës Speciale, raciste, kundër UÇK-së

RLK

Tashmë nuk ka fije dyshimi se Gjykata Speciale ka për qëllim kriminalizimin e luftës së UÇK-së, duke shpallur fajtorë dhe duke dënuar krerët më të lartë të luftës dhe me këtë duke dënuar në tërësi edhe luftën tonë çlirimtare e fitimtare. Përderisa kjo Gjykatë është politike dhe në esencë antishqiptare, ...

Më shumë...