Ahmet Qeriqi

Nasim Haradinaj: Turp për Qeverinë, gruaja e ve e Ibrahim Rugovës i merr 1000 euro në muaj për vete e 30.000 për familjen

Nasim Haradinaj: Nuk i dorëzojmë dosjes Speciales pa praninë e gjykatave vendore ose Policisë së Kosovës

Nënkryetari i Veteraneve të luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj e ka kritikuar kryeministrin, Ramush Haradinaj për vendimin që bashkëshortes së Ibrahim Rugovës, Fanes, t’i ndahet një pagë mujore prej 1. 000 euro në muaj, një shofer  dhe një  makinë me të gjitha shpenzimet. Nasim Haradinaj ka thënë se duhet t’i …

Më shumë...

Muhamet Krasniqi: Pjesëtarët e Grupit të Armatosur të Kumanovës, janë bërthama e riorganizmit të UÇK-së

Muhamet Krasniqi: Pjesëtarët e Grupit të Armatosur të Kumanovës, janë bërthama e riorganizmit të UÇK-së

Muhamet Krasniqi, pjesëtar i Grupit të Armatosur të Kumanovës, i dënuar me burg të përjetshëm në Maqedoni, ka treguar për mediet lidhur me kushtet në të cilat po qëndrojnë shqiptarë atje. Ai thotë se tri vjet më parë ishim nisur me idealin e bashkimit kombëtar, meqë trojet shqiptare nuk i …

Më shumë...

Tomë Gashi: Sipas të gjitha gjasave Remi nuk është ftuar në Gjykatën Speciale në Hagë si dëshmitar, por si i dyshuar

Tomë Gashi: Shqipëria e Kosova nuk e mbrojten familjen Katuçi, të përdhosur nga Dik Marti, Barajbar dhe Carla Del Ponte

Avokati i Rustem Mustafës, Tomë Gashi ka thënë se sipas të gjitha gjasave Remi nuk është ftuar në Gjykatën Speciale në Hagë si dëshmitarë, por si i dyshuar. Ai si dëshmitar ka mundur të intervistohet edhe në Kosovë. Kjo është një çështje taktike dhe teknike për të cilën ka vendosur …

Më shumë...

OAK: ZRRE-ja premton mbështetje për sektorin e bukëpjekësve

Mitrovica Mitrovica Mitrovica Mitrovica

Kryetari i Bordit të Odës së Afarizmit të Kosovës, Skënder Krasniqi prezantoi para zyrtarëve të ZRRE-së, problemet e shumta të cilat po i brengosin sektorin e bukëpjekësve të adresuara në OAK, e ndër të cilat përfshihen edhe problemet me energjinë elektrike. Krasniqi tha se kërkesa e bukëpjekësve është që Qeveria …

Më shumë...

Sot qëndruan për një vizitë në Radion Kosova e lirë, Sylejman Neziri, Burim Piraj dhe Nexhat Hasani

Sot qëndruan për një vizitë në Radion Kosova e lirë, Sylejman Neziri, Burim Piraj dhe Nexhat Hasani

Sot, në orët e pas ditës, qëndruan për një vizitë në Radion Kosova e lirë, Sylejman Neziri, drejtor i Plus Center,  në Ferizaj, Burim Piraj,  pronar i Fabrikës së Përpunimit  të mishrave “Meka” dhe Nexhat Hasani  kryetari i Shoqatës së Eksportuesve të Kosovës. Gjatë vizitës, Burim Piraj, pronari i fabrikës …

Më shumë...

Prokuroria Speciale e ka dorëzuar në gjykatë aktakuzën e plotësuar e njohur si “Veterani”

Veteranet

Prokuroria Speciale e ka dorëzuar në gjykatë aktakuzën e plotësuar  të njohur si “Veterani”. Koordinatori për media në Prokurorinë Speciale, prokurori Sylë Hoxha ka thënë se Prokuroria e Shtetit e ka respektuar afatin ligjor për të bërë një gjë të tillë. “Aktakuza është dorëzuar sot. Ajo që është dorëzuar dhe …

Më shumë...

Surroi: Kosova duhet ta ndihmojë Serbinë që të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian (!)

Veton Surroi

Publicisti, Veton Surroi, politikan i deplasuar i ish regjimit jugosllav, i cili po përpiqet të bëhet pjesë me ndikim e  dialogut me Serbinë, vetëm me kusht që të mos jetë pjesë e ekipit edhe kryetari Hashim Thaçi,  ka deklaruar  se nëse Bashkimi Evropian ka vullnet të ndihmojë Serbinë, edhe Kosova …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kujt po i shërbejnë reagimet e Perëndimit?

Jakup Krasniqi

 Reagimet e fundit që vijnë nga Perëndimi, pas veprimeve të përgjegjshme, madje edhe të domosdoshme të Qeverisë së Kosovës, janë kundër vendimeve të kësaj qeverie, vendime që janë në kërkim të rrugëve për forcimin e sovranitetit të shtetit dhe të sigurisë së qytetarëve të Kosovës. Sidomos kur kjo siguri është …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Kur Adem Jashari dhe Abedin Rexha, dhan kushtrimin dhe lufta filloi. Hashim Ram Haliti, bashkë me vëllezer, kushërinj dhe far e fis, ju përgjigj kushtrimit nder të paret. Hashimi ishte epror dhe komandant i mirë, kishte Lëvdatat dhe përkrahjen e madhe nga Sandokani dhe gjithë ne ushtaret e tij, pasi …

Më shumë...

Rrustem Mustafa, (ish-komandant Remi), është i ftuari i parë për t’u intervistuar në Gjykatën Speciale

Rrustem Mustafa, (ish-komandant Remi), është i ftuari i parë për t’u intervistuar në Gjykatën Speciale

Rrustem Mustafa, i njohur në luftën e fundit në Kosovë si komandant Remi, është i ftuari i parë për tu intervistuar në Gjykatën Speciale. Këtë e ka konfirmuar avokati i Rrustem Mustafës, Arianit Koci, ndërsa ka theksuar se klienti i tij do të jetë pjesë e këtij procesi në Hagë …

Më shumë...

OVL e UÇK-së ka reaguar lidhur me raportimet për hetimet nga Gjykata Speciale ndaj Rrustem Mustafës

OVL-UÇK: Reagimi i Policisë së Kosovës ndaj protestës së PSD-së dhe ishte i tepruar dhe jo i duhur

Për shumë vite pas luftës ishim dëshmitarë të dështimit total të drejtësisë ndërkombëtare, e cila përmes mekanizmave të ashtuquajtur të drejtësisë, vazhdimisht organizoi komplote kundër luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Edhe në rastin e zhvillimit të hetimeve nga Gjykata Speciale, ndaj Komandant Remit – Rrustem Mustafa dhe të tjerëve, …

Më shumë...

Dr. Sabit Brokaj, në një intervistë për “Dita” reagoi kundër keqinterpretimit të deklaratave të tij nga Top Channel

Sabit Brokaj

Në një bisedë me Xhevdet Shehun, dr Sabit Brokaj ka bëtë të ditur se  gazetarët e TCH kanë keqinterpretuar dhe cunguar deklaratat e tij lidhur me ish ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafa. Televizioni Top Channel kishte ndërtuar një emision për karrierën e ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. I konceptuar në …

Më shumë...

Daniel Serwer: NATO-ja po mbështet fuqishëm Beogradin, kundër krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Daniel Serwer: NATO-ja po mbështet fuqishëm Beogradin, kundër krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Analisti amerikan, Daniel Serwer, ka deklaruar se NATO është duke e mbështetur Beogradin, pasi po kundërshton krijimin e Ushtrisë së Kosovës. Serbia po kërcënon me ndërhyrje në Kosovë nëse Kuvendi i Kosovës voton për të krijuar ushtrinë. “Kosova nuk ka ushtri që nga ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 që …

Më shumë...

Robert Bosch: Ushtria e Kosovës nuk është njësi e UÇK-së që duhet çarmatosur, sikur mendon zonja Bërnabiq

Robert Bosch: Ushtria e Kosovës nuk është njësi e UÇK-së që duhet çarmatosur, sikur mendon zonja Bërnabiq

Ish-ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratës së Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se transformimi i FSK-së në ushtri nuk është duke ndodhur në kohën e duhur dhe është në kundërshtim me perspektivën euro-atlantike. “Pajtohem plotësisht me mikun tim Serwer, i cili …

Më shumë...

Isa Mustafa: Nuk hiqen vizat me një Qeveri që merr vendime arbitrare dhe ka shumë ministra me aktakuza

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, pas publikimit të rezultatit zgjedhjeve, sot e ka dorëzuar dorëheqjen e tij nga partia

Kryetari Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, e ka komentuar shtyrjen e liberalizimit të vizave për Kosovën, duke thënë se të gjithë e kanë ditur se heqja e vizave do të prolongohet për shkak të vonesave të ratifikimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Ai e ka akuzuar …

Më shumë...

Do ta mbështesin çdo marrëveshje që do ta arrijnë mes veti Kosova dhe Serbia, thotë Kancelari austriak, S. Kurz

Kurz

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, thotë se rruga drejt zgjidhjes apo marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë është e gjatë. Në një konferencë për media pas takimit që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në Beograd, në pyetjen rreth ndryshimit të kufijve, Kurz tha se qëndrimi i qeverisë austriake është i qartë, …

Më shumë...