Ahmet Qeriqi

PDK-ja u bë anëtare me të drejta të plota në Aleancën e Konservatorëve dhe Reformistëve, në Evropë

PDK-ja u bë anëtare me të drejta të plota në Aleancën e Konservatorëve dhe Reformistëve, në Evropë

Gjatë takimit të Aleancës së Konservatorëve dhe Reformistëve në Evropë (ACRE) në Romë të Italisë, u konfirmua formalisht anëtarësimi i Partisë Demokratike të Kosovës në këtë organizatë ombrellë që mbledh partitë konservatore të qendrës së djathtë që përbën lëvizjen politike me rritjen më të madhe në Evropë. Në fjalën e …

Më shumë...

J. Krasniqi: Vendimi për taksën ndaj Serbisë ka qenë i drejtë dhe duhet të përkrahet unanimisht

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Në një intervistë për TV-Diellin, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se rrjedhat e pavolitshme politike e shoqërore në Kosovë, në radhë të parë janë pajojë e  mungesës  së  konsensusit  kombëtar të krerëve politikë dhe institucionalë, për  çështje dhe probleme të caktuara me interes primar …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Kur e mora pushkën, për t’u rreshtuar në UÇK, kisha vetëm një qëllim, çlirimin nga okupatori serb

Agron Kajtazi: Kur e mora pushkën, për t’u rreshtuar në UÇK, kisha vetëm një qëllim, çlirimin nga okupatori serb

Lufta nuk ështe vetëm një moment, një orë apo ditë, ajo ishte e zberthyer dhjetëfish më gjatë se sot, me e rend dhjetëfish, me e rrezikshme dhjetëfish dhe duke e llogarit kështu, 1 orë në luftë, mua me thot dikun rreth një ditë e sotit. Prandej shkrimet e mia dhe …

Më shumë...

PDK publikon një demant ndaj TV-së quajtur t7, mbështetëse mediale e krerëve të PDK-së

Konventa për zgjedhjen e kryetarit të ri të Partisë Demokratike të Kosovës mbahet me 3 korrik

PDK-ja ka demantuar  kronikën e  T7, të emituar më 21.2.2019, lidhur me procesin e brendshëm zgjedhor, në nëndegën Dobratin, dega e Besianës. Më 4 shkurt 2019, në Dobratin e as në ndonjë nëndegë tjetër, gjatë zhvillimit të procesit të brendshëm zgjedhor, nuk ka pasur asnjë konflikt, as kacafytje. Procesi zgjedhor …

Më shumë...

Luftëtari dhe eprori i UÇK-së Blerim Kuçi, urdhërohet të paraqitet para prokurorit në Hagë, më 12 mars 2019

Blerim Kuci

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Kuçi ka marrë një fletëthirrje dhe një urdhëresë për t’u paraqitur para prokurorit të lartë të Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë, më datë 12 mars 2019.  “Sot kam marrë një fletëthirrje dhe një urdhëresë …

Më shumë...

Anton Berisha: Nuk do të lejojmë që aktivistë partiakë pa asnjë dije në fushën e arsimit të shkarkojnë njerëz me kredibilitet

Anton Berisha

Anton Berisha, anëtar i Kryesisë së AAK-së, ka thënë se shkarkimi i drejtorit të Arsimit në Komunën e Prishtinës Jonuz Salihaj, duhet të shqyrtohet në mbledhjen e Kryesisë së kësaj partie. “Ne, nuk do të lejojmë që aktivistë partiakë pa asnjë dije në fushën e arsimit të shkarkojnë njerëz me …

Më shumë...

Ambasadori Kosnett, deklaroi sot se përkrahja e nismave për edukim është thelbësore për suksesin e shtetit të Kosovës

Philip Kosnet

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, deklaroi sot se përkrahja e nismave për edukim është thelbësore për suksesin e shtetit të Kosovës, pasi programet në edukim u japin nxënësve mjete praktike dhe shkathtësi të reja për të vazhduar studimet e avancuara. Ai këto komente i bëri me rastin e lansimit …

Më shumë...

RKL: Qeveria e Kosovës “rehaton” zyrtarët e vet dhe akrabatë e tyre, por anashkalon figurat madhore kombëtare

RKL

Qeveria Haradinaj do të mbahet mend për rritje pagash, katërfishim të stafit qeveritar, punë për të gjithë militantët e partive, trefishim të numrit të veteranëve, pensione vjetore për ish partiakët dhe ish-sportistët e ish regjimeve, grante për firmat që mbështesin Qeverinë dhe përgjithësisht për stimulim enorm financiar të atyre, të …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pse Serbia me asnjë çmim nuk pranon të inkuadrohet në NATO dhe në BE

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Nuk ka popull apo shtet në botë, që do t` i ketë përpiluar 33 programe për ta shfarosur një popull fqinjë, siç ka vepruar inteligjencia, politika, kisha dhe shteti Serbian, kundër kombit shqiptar gjatë dy shekujve të fundit (shek. XIX dhe XX). A ka politika serbiane në përgjithësi dhe shteti …

Më shumë...

Ministri Shala kundër kontrabandës, urdhëron verifikimin e secilit produkt që tregtohet në Kosovë

Endrit Shala: Nisma Socialdemokrate po i pret veprimet e kryetarit të vendit konform Kushtetutës për çështjen e mandatarit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala ka urdhëruar Inspektoratin e Tregut të MTI-së që në bashkëpunim me Inspektoratet Komunale të bëjnë inspektime intensive të tregut në Republikën e Kosovës, për të verifikuar çdo dokumentacion të produkteve të importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, por edhe nga vendet tjera …

Më shumë...

Behlul Jashari: Para 17 viteve UNMIK-u dëboi dhunshëm gazetarët dhe mbylli gazetën “Rilindja”

Behlul Jashari: Para 17 viteve UNMIK-u dëboi dhunshëm gazetarët dhe mbylli gazetën “Rilindja”

Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja para 17 viteve, në 21 Shkurt 2002, u dëbua dhunshëm, kundërligjshëm e padrejtësish nga shtepia e saj-Pallati me emrin e saj dhe detyrimisht u mbyll nga administrata e UNMIK-ut. Gjithë çka kishte brenda kateve të Pallatit gazeta historike, përfshirë Arkivin – pasuri kombëtare e pazëvendësueshme …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Barrikadimi politik dhe alternativa e zgjidhjes

Bahri Bivolaku

Politikës në Kosovë nuk i duhet politikë që në realitetin e pavolitshëm, fillimisht ngre hundën drejt qiellit dhe, rrëzohet mbi hundë kur u dalin pengesat. Si duket dikujt moti  i është ndalur ora dhe tani në vend se ta kurdisë dhe ta rregullojë me saktësinë e ditës së sotme, po …

Më shumë...

Protestuesit e Lulzim Bashës i drejtohen Kuvendit, ndërsa kryeministri Edi Rama ndodhet në Kryeministri

Protestuesit e Lulzim Bashës

Kryeministri Edi Rama ka përfunduar takimin me kreun e Kuvendit Gramoz Ruci dhe është larguar nga Kryesia e Kuvendit përpara mbërritjes së kryedemokratit Lulzim Basha dhe protestuesve për dorëzimin e mandateve. Mësohet se kryeministri Edi Rama ndodhet në ambientet Kryeministrisë. Eskorta e kryeministrit është larguar nga ambientet e godinës së …

Më shumë...

Shtatë fëmijë sirianë, të ikur nga lufta u dogjën nga zjarri në një shtëpi në Nova Skotia të Kanadasë

Shtatë fëmijë sirianë, të ikur nga lufta u dogjën nga zjarri në një shtëpi në Nova Skotia të Kanadasë

Shtatë fëmijë nga një familje siriane, që kishin marrë azil në Nova Skotia të Kanadasë, janë djegur nga  një zjarr në kulmin e shtëpisë ku po banonin gjatë natës së mbrëmshme, në rrethana të pasqaruara. Familja kishte bërë në plan të shpërngulej nga shtëpia pas një jave. Sipas policisë, zjarri …

Më shumë...

Opozita e bashkuar ndodhet në protestë përpara Kuvendit të Shqipërisë

Ambasada e SHBA-së në Tiranë bënë thirrje që të shmanget dhuna në protestën e nësershme të opozitës

Seanca plenare e planifikuar për t’u mbajtur si çdo të enjte është anuluar nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi për të shmangur tensionet. Garda ka rrethuar me tela me gjemba perimetrin përreth Parlamentit, ndërsa mësohet se 1200 forca policie do të angazhohen në mbarëvajtjen e kësaj proteste. Shpërndarja e uniformave blu pritet …

Më shumë...

Lajiq: Mallrat nga Serbia megjithatë hyjnë në Kosovë por nga rrugë të ndryshme

Lajiq: Mallrat nga Serbia megjithatë hyjnë në Kosovë por nga rrugë të ndryshme

Ministri i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikimit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka deklaruar të mërkurën se mallrat nga Serbia mund të hasen në gjithë Kosovën dhe se ato po arrijnë përmes rrugëve alternative. Ai ka rikujtuar se zyrtarët në Serbi kishin tërhequr vërejtjen për rritjen e kontrabandës menjëherë pasi …

Më shumë...