leoni

Ahmet Qeriqi

Fatmir Limaj: U bënë 21 vjet qyshkur kur ushtria dhe policia serbe kryen një nga krimet më monstruoze në Burgun e Dubravës

Masakra e Dubravës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se sot bëhen 21 vite kur ushtria dhe policia serbe kryen një nga krimet më monstruoze mbi të burgosurit në Burgun e Dubravës. Para 21 viteve në Burgun e Dubravës u vranë mbi 160 të burgosur dhe u plagosën mbi 200 të …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Nëse Gjykata Kushtetuese vendosë në favor të Lëvizjes Vetëvendosje, ai do të mbajë përgjegjësi

Kryetari Thaçi e kujton masakrën e Srbrenicës në të cilën para 25 viteve u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe

Kryetari, Hashim Thaçi, është cituar të ketë deklaruar se nëse Gjykata Kushtetuese vendosë në favor të Lëvizjes Vetëvendosje, ai do të mbajë përgjegjësi për dorëzimin e dekretit për mandatimin e Hotit. ”Unë do ta respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese, të gjitha partitë politike duhet ta respektojnë, shoqëria duhet ta respektojë …

Më shumë...

Albin Kurti, ka thënë se do ta pranojnë aktvendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me dekretin e kryetarit Thaçi

Albin Kurti: Serbia të përballet me të kaluarën e saj, të kërkojë falje për krimet e bëra, atëherë mund të nis pajtimi

Kryeministri aktual, Albin Kurti, ka thënë se do ta pranojnë aktvendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me dekretin e kryetarit Thaçi. “Do ta respektojmë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, përderisa është interpretim i Kushtetutës, tha ai. Gjatë ditës së sotme ka pasur reagime nga partia e Kurtit pasi në media doli …

Më shumë...

Amerika pret që Serbia të zgjidhë rastin e djegies së ambasadës amerikane në Beograd dhe zbardhjen e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Amerika pret që Serbia të zgjidhë rastin e djegies së ambasadës amerikane në Beograd dhe zbardhjen e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës presin që Serbia të zgjidhë rastin e djegies së ambasadës amerikane në Beograd dhe atë të vrasjes së vëllezërve Bytyçi, ka thënë ambasadori amerikan në Beograd, Antony Godfrej.  “Në takimet e mia të para me ministrat e Qeverisë së Serbisë, kam biseduar për të dyja …

Më shumë...

Janë mbi 160 mijë punëkërkues në Kosovë, rreth 63 mijë janë regjistruar vetëm në dy muajt e fundit

Janë mbi 160 mijë punëkërkues në Kosovë, rreth 63 mijë janë regjistruar vetëm në dy muajt e fundit

Mbi 160 mijë punëkërkues në Kosovë, rreth 63 mijë janë regjistruar vetëm në dy muajt e fundit. Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, në Kosovë nëpërmjet qeverisë austriake, ka siguruar të premten laptopë, tabletë dhe artikuj mbrojtës për Agjencinë e Punësimit në Kosovë, e cila funksionon në kuadër të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: “Kthimi i Benedikt Zografit”, fragment nga romani në dorëshkrim, Guri i Betimit

Ahmet Qeriqi

Kisha e Shën Bahorit ishte ndërtuar në kohën e dy gurgdhendësve të njohur dardanë, Flori dhe Lauri nga Ulpiana. Ata, së bashku me ekipin e gurëgdhëndësve dhe ndërtimtarëve të kishave e manastireve, për tri vjet rreth kishin punuar  Kishën, e cila i përkiste stilit romak të kishave katolike, qysh moti, …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit dy mujor për shkak të pandemisë

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh për shkak të pandemisë së koronavirusit. Në një postim në Facebook, Ahmeti ka thënë se masat tashmë as s’po respektohen nga qytetarët e as nuk mund të …

Më shumë...

Xhelal Sveçlën e demanton zyrtari i Vetëvendosjes, Arbër Vokrri, asamblist në Komunën e Prishtinës

Xhelal Sveçlën e demanton zyrtari i Vetëvendosjes, Arbër Vokrri, asamblist në Komunën e Prishtinës

Zyrtari i Vetëvendosjes!, Arbër Vokrri, që është asamblist i VV-së në Komunën e Prishtinës, e ka demantuar u.d ministrin e Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla për faljen e namazit që u bë dje në sheshin e Prishtinës. Ai ka shkruar se organizatorët e atij aktiviteti ishin mbështetës të VV-së dhe …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Zotëri Janjiq! Hiq dorë nga veprimet e dëmshme për qytetarët e Deçanit

Adem Lushaj

Sava Janjiq vazhdon me avazin e tij prej një politikani i fshehur nën petkun e klerikut. Ai, edhe mëtej vazhdon me gjuhën e tij urrejtëse ndaj qytetarëve të Deçanit, por edhe të liderëve politik. Janjiq, edhe pse është i vetëdijshëm për pengesat që ia bën komunës për të pasur një …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: SHUMË E LOTI PO DERDHET NGA “KROKODILËT”

Xhevat Bislimi

Ata qe hoqen shtatoren e Enver Hoxhes nga sheshi i Tiranes, me emrin e te cilit eshte e pazgjidhshme gjithe trashegimia kulturore, historike, shpirterore, letrare, artistike… e nje gjysme shekulli, po derdhin lot krokodili per godinen e Teatrit (jo per Teatrin dhe trashegimine e tij…)!? Ata qe zhvarrosen naten si …

Më shumë...

100 milionë euro janë miratuar për Kosovën nga Këshilli Evropian nga pakoja e ndihmave në shumë prej tre miliardë euro

Gjatë shtatë muajve të parë të vitit, bankat komerciale me kapital të huaj në Kosovë kanë fituar 45 milionë euro

100 milionë euro janë miratuar për Kosovën nga Këshilli Evropian të mërkuren, në kuadër të një pakoje ndihmash në shumë prej tre miliardë eurosh100 milionë euro janë miratuar për Kosovën nga Këshilli Evropian të mërkuren, në kuadër të një pakoje ndihmash në shumë prej tre miliardë euro. 100 milionë euro …

Më shumë...

KMDLNj ka kërkuar hetime për kërcënimin e kryeministrit, Kurti nga e ashtuquajtura “Garda Vullnetare Shqiptare”

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka kërkuar hetime për kërcënimin e kryeministrit në detyrë, Albin Kurti nga e ashtuquajtura “Garda Vullnetare  Shqiptare”. “Sipas një postimi nga kryeministri Kurti qytetarët e Kosovës janë informuar se kryeministri Kurti qenka kërcënuar me jetë si dhe familja nga …

Më shumë...

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka paraqitur kërkesat fillestare të bizneseve për rimëkëmbje

Berat Rukiqi: Rritja ekonomike për vitin 2021 pritet të jetë vetëm 3.5 deri në 4% për shkak të jostabilitetit politik në vend

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi,  në një konferencë për media, ka paraqitur kërkesat fillestare të bizneseve për rimëkëmbje. Ai ka kërkuar që masa për subvencionim të pagës të bëhet së paku deri më 31 gusht të këtij vitit. Ai ka thënë se e kanë përcjell me vëmendje …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vetëvendosja nuk ka, ose nuk beson se ka politikan që mund ta zëvendësojë, Albin Kurtin

Ahmet Qeriqi: Vetëvendosja nuk ka, ose nuk beson se ka politikan që mund ta zëvendësojë, Albin Kurtin

Shqiptarë dhe disa profesorë të tyre  morën guxim të organizojnë dhe të mbajnë një protestë, ( duke ia prishur ‘namuzin’ politik lëvizjes pacifiste), doli në skenë si drejtues i protestës, të cilin nuk e kishte përkrahur Ibrahim Rugova, as forcat politike pacifiste të kohës. Por nuk duhet harruar se ishte …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Gjermania nga 1818 nuk e ndryshon fasadën e Teatrit, Shqipëria e rrënon Teatrin

Ilir Muharremi

Gjermania dhe shumë shtete të zhvilluara në Evropë dinë t’i çmojnë vlerat artistike duke u nisur nga ana emocionale po ashtu edhe konstrukti, fasada ose arkitektura. Shembulli më i mirë është i teatrit “The Konzerthaus” në Berlin i cili funksionon nga viti 1818. Arkitektura e këtij Teatri nga ajo kohë …

Më shumë...