Ahmet Qeriqi

Entela Vreko: Na ngelet vetëm një gjë për të bërë, të ikim nga LSI-ja për të mos turpëruar edhe më tej veten tonë

Entela Vreko: Na ngelet vetëm një gjë për të bërë, të ikim nga LSI-ja për të mos turpëruar edhe më tej veten tonë

Shumica e grave nga strukturat e LSI-së së Beratit janë larguar nga LSI-ja për t’ iu bashkuar Partisë Socialiste. Ka qenë kryetarja e Gruas së Rajonit nr.2 të LSI Berat, Entela Vreko, ajo që ka folur në emër grave të larguara sot nga LSI. Vreko ka deklaruar se, ishte një …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Rrëfime të sinqerta por edhe të trishtueshme nga realiteti në ish-burgjet jugosllave

Zeqir Bekolli

(Ahmet Qeriqi, “ Burgu”, botim i Radios” Kosova e Lirë”, Prishtinë 2004) Pothuaj të gjithë librat me kujtime, që botohen nga autorë, ish të burgosur politikë, nga ata që kam lexuar, krye personazh të tyre,  kanë qenë vet autorët, të cilët secili në stilin e vet kanë rrëfyer për përjetimet …

Më shumë...

Zyra e Prokurorit së Gjykatës Speciale, ka kërkuar të refuzohen ankesat e katër krerëve të UÇK-së, për lirim nga paraburgimi

Me përfundimin e paraqitjes së dëshmitarit të 15-të në Gjykatën Speciale, përfunduan seancat për këtë muaj në gjyqin kundër krerëve të UÇK-së

Zyra e Prokurorit së Gjykatës Speciale,  në Hagë,  ka kërkuar që ankesat e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit kundër  vendimit të gjykatësit, Nicolas Guillou lidhur me vazhdimin e paraburgimit ndaj tyre,  të refuzohen nga paneli i gjykatësve të Gjykatës së Apelit brenda Gjykatës Speciale. Ish-krerët  politikë …

Më shumë...

Valdete Daka: Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora

Valdete Daka: Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora

Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, ka mbajtur  mbledhjen e radhës lidhur me ecurinë e numërimit të votave të dala nga zgjedhjet e 14 shkurtit. kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka deklaruar se Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora. “Prokuroria Speciale ka bërë një hetim për disa …

Më shumë...

Pavarësisht pandemisë, kompanitë e sigurimeve kanë shënuar të hyra neto prej 83 milionë euro

Ministria e Financave, as në muajin e gjashtë të vitit, nuk ia ka alokuar buxhetin komunës së Malishevës, për investime kapitale

Pavarësisht pandemisë, kompanitë e sigurimeve kanë shënuar të hyra neto prej 83 milionë euro. Por, duke krahasuar periudhën e njëjtë të vitit 2019, të hyrat ishin 4 milionë euro më pak. Në raportin e fundit të Bankës Qendrore të Kosovës  mbi sistemin financiar, shihet se profiti neto i këtyre kompanive …

Më shumë...

Bashkimi Evropian sërish ka këmbëngulur në rifillimin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë

Peter Stano

Bashkimi Evropian ka këmbëngulur sërish në rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi. Nga Brukseli është thënë se qeveria dhe autoritetet e reja duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive, në mënyrë që të arrihet marrëveshja gjithëpërfshirëse.  Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, ka deklaruar se BE-ja ishte shumë e qartë në deklaratën e …

Më shumë...

Anëtari i kryesisë së PDK-së Sami Lushtaku e konsideron të pamundshëm koalicionin me Lëvizjen Vetëvendosje

Sami Lushtaku

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Sami Lushtaku, ka treguar nëse partia e tij e konsideron të mundshëm një koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje.  Ai është shprehur kategorikisht kundër një marrëveshjeje bashkëpunimi me partinë e Albin  Kurtit, por thotë se ky është vetëm mendim i tij personal dhe jo …

Më shumë...

Duda Bala kërkon të mbrohen vendet e garantuara për boshnjakët e komunitetet e tjera jo-shumicë në Kuvendin e Kosovës

Duda Bala

Ish deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Bala ka bërë thirrje që të mbrohen vendet e garantuara për boshnjakët dhe komunitetet e tjera jo-shumicë në Kuvendin e Kosovës. Ajo thotë se dikush po mundohet të uzurpojë ato vende të garantuara edhe sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Duda Bala u …

Më shumë...

KQZ-ja a bërë me dije se ka aprovuar më shumë se 16 mijë zarfe me fletëvotime që kanë ardhur me postë

Fletevotimet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve a bërë me dije se ka aprovuar më shumë se 16 mijë zarfe me fletëvotime që kanë ardhur me postë. “Po ashtu, shërbimi votues i KQZ-së është duke vijuar me procesin e vlerësimit të rreth 43 mijë e 500 pakove të supozuara me fletëvotime dhe selektimin …

Më shumë...

21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare!

​Gjuha shqipe

21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare! Përmbi za që lshon bylbyli,  gjuha shqipe m’shungullon;  përmbi er’ që jep zymbyli,  pa da zemren ma ngushëllon.                               N. Mjedja                         Në bazë të thënieve të dijetarëve shqiptarë dhe të huaj për gjuhën amtare vijmë në përfundim në fjalët e gjuhëtarit kombëtar …

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta Rilindja para 19 viteve u dëbua e mbyll dhunshëm nga UNMIK-u

Behlul Jashari

*(Kryetitulli në ballinën e numrit të fundit të përditshëm – në 21 Shkurt 2002: Gazeta “Rilindja” detyrimisht ndërpret botimin derisa t’i sigurohet lokali i ri i punës)   Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja para 19 viteve, në 21 Shkurt 2002, u dëbua dhunshëm, kundërligjshëm e padrejtësish nga shtëpia e saj-Pallati …

Më shumë...

Më 21 shkurt 1945 pas luftimeve të ashpra kundër brigadave partizane e çetnike, ka rënë heroikisht, Shaban Palluzha

Sot bëhen 74 vjet nga rënia heroike të komandantit të shquar të Shqipërisë Etnike, Shaban Palluzha

Më 21 shkurt të vitit 1945 pas luftimeve të ashpra kundër brigadave partizane e çetnike, që kishin rrethuar rajonin e Drenicës, në fshatin Tërstenik, ka rënë heroikisht duke luftuar ballë për ballë forcave serbe, komandanti  Shaban Polluzha, njëri ndër luftëtarët  më të njohur shqiptarë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Shaban …

Më shumë...

Më 21 shkurt të vitit 1902, u vra Haxhi Zeka, njëri ndër personalitetet më të njohura të kombit

Haxhi Zeka personalitet i shquar në historinë e Lëvizjes për lirinë dhe pavarësinë e Shqipërisë

Haxhi Zeka, u lind më 20 dhjetor 1832, ndërsa vdiq më 21 shkurt të vitit 1902. Ka qenë udhëheqës i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, luftëtar dhe organizator i kryengritjeve popullore antiosmane në Kosovë. Ishte djali i Mehmet Abedin Biberit nga Shoshani dhe Zelfije Doçit nga Deçani. Lindi fshatin Shoshan …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur për projektet e mëdha që synon t’ i realizojë në mandatin e tretë

Edi Rama

Nga bashkëbisedimi me qytetarët në Fier, kryeministri Edi Rama  ka folur lidhur me projektet e mëdha që synon për mandatin e tretë. Ndër të tjera ai ka deklaruar se kemi dysfishim të tokës së punuar dhe rritje të eksporteve. “Sot jemi në një fazë tjetër. sot kemi në proces përfundimin …

Më shumë...

Propozim-ligji për vendosjen e etnisë në letërnjoftime, ka nxitur polemika të shumta në Maqedoninë e Veriut

Propozim-ligji për vendosjen e etnisë në letërnjoftime, ka nxitur polemika të shumta në Maqedoninë e Veriut

Propozim-ligji për vendosjen e etnisë në letërnjoftime, ka nxitur polemika të shumta në opinion nëse një zgjidhje e tillë shihet si avancim për statusin e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut apo si shkas për tensione të reja, përfshirë edhe mundësinë e paraqitjes së diskriminimit. Propozim-ligji i Lëvizjes Besa, i mbështetur …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Kujtimet e ish oficerit të lartë të Mbrojtjes Kundërajrore,  Bejo Hoxhaj

Albert Z. ZHOLI: Kujtimet e ish oficerit të lartë të Mbrojtjes Kundërajrore, Bejo Hoxhaj

 Bejo Hoxhaj- Vizita e Hysni Kapos në shkollën e oficerëve ishte mbresëlënëse -Si përgatitëm shtratin e topit për të vënë arkivolin e Enver Hoxhës dhe Myslym Pezës -Si e gjeta Sazanin në vitin 1953 kur u emërova komandant baterie. – Në ishullin e Sazanit kishte dy kodra, kodra Stalin dhe …

Më shumë...