Ahmet Qeriqi

Nol Nushi: Vjosa Osmani e ka shndërruar zyrën e Presidencës në një nëndegë të partisë së Albin Kurtit

Nol Nushi: Vjosa Osmani e ka shndërruar zyrën e Presidencës në një nëndegë të partisë së Albin Kurtit

Anëtari i Partisë Socialdemokrate, Nol Nushi, ka folur rreth adresimit të ushtrueses së detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, lidhur me mos cerfitikimit të disa subjekteve politike nga KQZ-ja, duke përfshirë edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka thënë se është hera e parë që një presidente në detyrë është në …

Më shumë...

Invalidi i luftës së UÇK-së, Shpëtim Heta ka nevojë për shërim, në Turqi, por i duhen 70.000 euro

Invalidi i luftës së UÇK-së, Shpëtim Heta ka nevojë për shërim, në Turqi, por i duhen 70.000 euro

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adnan Hyseni, përmes një video-incizimi të publikuar në rrjetin social Facebook, ka kërkuar ndihmë financiare për shërimin e Shpëtim Hetës. Shpëtim Heta nga Drenasi, ish-ushtar i Brigadën 113 Mujë Krasniqi (Kapuçi), është invalid i luftës së UÇK-së, i plagosur me 21 mars 1999, me …

Më shumë...

Disa të vetëquajtur analistë e akademca tmerrohen nga ideja e bashkimit kombëtar dhe atakojnë Ramush Haradinajn

Kryeministri Haradinaj

Për disa analistë që e kanë rehatuar veten e tyre bashkë me familjet në shtetet e Evropës, vetëm përmendja e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, dhe po e nxitka Serbinë për luftë. Këta ikanakë, për të cilët Kosova nuk do të thotë më asgjë, sepse për ta atdhe është atje …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, thotë se Vjosa Osmani nuk meriton as një orë të jetë në Presidencë

Isa Mustafa

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se, Vjosa Osmani është një ushtruese krejtësisht e papërgjegjshme e  rolit që ushtron. Ai thekson se Presidentja është pritur të mbrojë  Aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, të mbrojë implementimin e ligjit dhe të mbrojë institucionet e pavarura. Sipas tij, Osmani në petkun e ushtrues …

Më shumë...

Bedri TAHIRI: Misërnikja 

Bedri Tahiri

Çdo komb çlirohet me përpjekjet e veta. (Fan Noli)  Shirat e pandërprera, të dy- tri ditëve të fundit, sollën ujë të mjaftueshëm në pusin e mullirit të vockël, që si babagjan sedërmadh e hijerëndë qëndronte midis shelgjishteve kacavjerrëse e lotuese. Xha Rrustemi, një plak imëtak e paksa gungaç, me një pelerinë …

Më shumë...

Enver Hoxhaj nga Gjilani fton sërish Albin Kurtin në debat televiziv

Enver Hoxhaj nga Gjilani fton sërish Albin Kurtin në debat televiziv

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, para të rinjve të Gjilanit ka paraqitur programin e Rimëkëmbjes ekonomike. Hoxhaj tha se me të kryeministër, të rinjve do t’u kushtohet vëmendje e veçantë dhe do të punojnë që t’u ofrojnë të ardhme më të mirë. Ai …

Më shumë...

Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën e avokatit, Ben Emmersosn, për lirimin nga paraburgimi të Kadri Veselit

Kadri Veseli

Gjykata Speciale refuzoi kërkesën e avokatit për lirimin nga paraburgimi të Kadri Veselit. Avokati i tij, Ben Emmerson, kishte kërkuar që i akuzuari i Gjykatës Speciale, Kadri Veseli të lirohet përkohësisht nga paraburgimi. Ai madje kishte ofruar një listë me kushte që do të plotësoheshin nëse ai do të lirohej.  …

Më shumë...

IKSHPK: Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 3 të vdekur nga coronavirusi, 379 raste të reja ndërsa 244 të infektuar janë shëruar

Konfirmohen 9 raste të reja me virusin korona, shërohen 12 qytetarë dhe një i sëmurë e humb jetën

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në raportin ditor bëri të ditur se sot janë regjistruar edhe tri viktima nga coronavirusi dhe 379 raste të reja të personave të infektuar me këtë virus nga  gjithsej 1.733 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. …

Më shumë...

Serwer e Weber kërkojnë që administrata e re amerikane dhe BE-ja ta dërgojnë Kosovën e Serbinë në marrëveshje finale

Marreveshja e Washingtonit

Dy njohësit e zhvillimeve politike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, amerikani Daniel Serwer dhe gjermani, Bodo Weber kërkojnë që administrata e re amerikane e drejtuar nga Joe Biden dhe Bashkimi Evropian t’a çojnë Kosovën dhe Serbinë drejt marrëveshjes finale. Daniel Serwer, profesor në universitetin “Xhon Hopkins”, ka thënë se pret …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Rrugëtimi i suksesit i Jeton Kadriut “DJ Dark Child”

Ermira Babamusta: Rrugëtimi i suksesit i Jeton Kadriut “DJ Dark Child”

DJ i mirënjohur shqiptar Jeton Kadriu në profesionin e tij njihet me emrin “DJ Dark Child”. Ai ka patur shumë sukses si në bashkëpunime me artistë shqiptarë dhe botërorë me renome, por edhe në këngët e punuara së fundmi në të gjitha platformat muzikore. Lindur në vitin 1991 në Gostivar, …

Më shumë...

Prokuroria hodhi poshtë kallëzimin penal të ngritur ndaj drejtorit të DUPH-së, në Prizren, Beni Kizolli

Prokuroria hodhi poshtë kallëzimin penal të ngritur ndaj drejtorit të DUPH-së, në Prizren, Beni Kizolli

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, sot, kanë organizuar një një konferencë për shtyp, për ta njoftuar opinionin publik se kallëzimi penal i ngritur drejtorit të DUPH-së Beni Kizolli, para disa muajsh, është hudhur poshtë nga …

Më shumë...

Blerim Rrecaj ka botuar librin e dytë me poezi, titulluar, “Qoshet ku fola me veten”

Blerim Rrecaj ka botuar librin e dytë me poezi, titulluar, "Qoshet ku fola me veten"

Harta poetike e librit “Qoshet ku fola me veten” Është botuar libri me poezi “Qoshet ku fola me veten” i autorit Blerim Rrecaj.  Në këtë vepër “ndeshemi” jo fort rrallë me “dëshpërimshpresat” e vendit tonë, siç thuhet në një varg të njëres prej poezive. Studiuesi e kritiku, Berat Dakaj thotë …

Më shumë...

Cornelius Castoriadis: Mbi mjerimin intelektual dhe moral të botës së sotme I

Cornelius Castoriadis: Mbi mjerimin intelektual dhe moral të botës së sotme I

Nëse do të analizonim gjendjen aktuale sot, e cila i ngjason një situate shpërbërjeje dhe jo krize, një kalbëzimi të shoqërive perëndimore, dallojmë një kontradiktë të shkallës së parë. Ajo që kërkohet të zgjidhet është jashtëzakonisht e vështirë për tu zgjidhur. Kjo edhe për arsyen se vetë njerëzit, për shkak …

Më shumë...

Kur Kina të zgjohet … bota do të dridhet II

Kur Kina të zgjohet … bota do të dridhet II

Kur Kina të zgjohet … bota do të dridhet Quand la Chine s’éveillera … le monde tremblera” (Kur Kina të zgjohet … bota do të dridhet) shkruajti në vitin 1973, shkrimtari francez dhe politikani, Alain Peyrefitte. Duke parafrazuar këtë propozim tronditës për kohën, siç u dëshmua nga suksesi i madh …

Më shumë...

Avni Dehari: Që nga themelimi i Lëvizjes Vetëvendosje kam mbështetur angazhimin dhe programin e saj

Avni Dehari: Që nga themelimi i Lëvizjes Vetëvendosje kam mbështetur angazhimin dhe programin e saj

Veprimtari i çështjes kombëtare dhe shkrimtari Avni Dehari në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit është pjesë e listës e Lëvizjes Vetëvendosjes për deputet. Në intervistën dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka treguar se kush e ka shtyrë që të bëhet pjesë e garës zgjedhore për deputet. …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Isa Boletini (1864 – 1916)

Mehmet Bislimi

Isa Boletini, kjo figurë markante, që zënë vend të pa diskutueshëm në historinë e popullit shqiptarë krahas atyre që dhanë aq shumë për lirinë e atdheut si Prishtina, Curri, Gurakuqi, Qemali, Seferi e shumë të tjerë. Isai, u rritë me armë në dorë, jetoi me te, dhe përplot një jetë …

Më shumë...