Ahmet Qeriqi

Elisa Spiropali: Xhelalët, me Nokën, Fatmirin, Shpëtimin e Vangjelin që bëhen bashkë çamë e grekë, nuk kanë program, as ide

Elisa Spiropali: Xhelalët, me Nokën, Fatmirin, Shpëtimin e Vangjelin që bëhen bashkë çamë e grekë, nuk kanë program, as ide

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka ironizuar faktin që  ish-kryebashkiaku i Kamzës, Xhelal Mziu do të jetë drejtues qarku i PD-së në qytetin e Dibrës për zgjedhjet e 25 prillit. Në Kuvend, Spiropali tha se Xhelal Mziu gënjeu banorët në Paskuqan e Bathore dhe tani pretendon të sigurojë …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Mesazhet e Besëlidhjes së Lezhës

Besëlidhja e Lezhës

Kuvendi i Lezhës, ose siç është bërë zakon të quhet “Besëlidhja e Lezhës”,  është prologu i historisë së lavdishme të popullit tonë nën udhëheqjen e Skënderbeut. Populli thotë: “Bashkimi bën fuqinë”. Kështu ndodhi edhe me shqiptarët, më 1444. Të bashkuar nga Veriu në Jug, nga të gjitha principatat, me Kryeheroin, …

Më shumë...

RKL: Nuk ka debat parimor në KQZ, por sulme nga një parti politike që kërkon KQZ për vete

RKL

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është institucion i themeluar në pajtim me nenin 139 të Kushtetutës së Kosovës, një organ i përhershëm i pavarur. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, është përgjegjës për organizimin dhe implementimin e zgjedhjeve në Kosovë. Roli i KQZ-së është të rregullojë procesin elektoral përmes miratimit të Rregullave Zgjedhore …

Më shumë...

Valdete Daka: Në momentin që Sami Kurteshi të fillojë të sillet si njeri normal, mund ta vazhdojmë mbledhjen në KQZ

Valdete Daka

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka lëshuar mbledhjen për shkak të sjelljeve të pamatura të anëtarit të Vetëvendosjes, Sami Kurteshit, pasi nuk ishte në nivelin e duhur të komunikimit. Mbledhjet tona janë shndërruar në diçka që kurrë s’kanë qenë  më parë duke ju falënderuar,  Sami Kurteshit. Mjaft …

Më shumë...

Haaretz: Nën presion nga Turqia, Kosova mund ta kthejë mbrapsht vendimin për të hapur ambasadën, në Jerusalem

Haaretz: Nën presion nga Turqia, Kosova mund ta kthejë mbrapsht vendimin për të hapur ambasadën, në Jerusalem

Mediet në Izrael kanë  shkruar lidhur me rishqyrtimin e hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem nga ana e kryetarit të Vetëvendosjes, Albin Kurti pas presionit nga kryetari i  Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. “Të hënën Albin Kurti u takua me ambasadorin e Turqisë në Prishtinë dhe vendimi për të hapur …

Më shumë...

Enver Hoxhaj takon Miroslav Lajçakun me të cilin ka biseduar lidhur me sovranitetin dhe integritetin e Kosovës

Enver Hoxhaj kërkon nga Lajçak të mos ketë qëndrim të njëanshëm në dialog dhe ta njoh realitetin e Kosovës së pavarur

 Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj i shoqëruar nga sekretari i përgjithshëm, Uran Ismaili, nënkryetari Memli Krasniqi dhe anëtarja e kryesisë, Blerta Deliu ka pritur në takim Përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë Serbi, Miroslav Lajçak. Në këtë takim, Hoxhaj e ka njoftuar për qëndrimin e …

Më shumë...

Ali Hertica: Teknokracia dhe shteti 

Ali Hertica

Gjatë dekadave të kaluara, është menduar shumë për përmirësime dhe shtesa të demokracisë tonë përfaqësuese, për mënyra për t’i dhënë qytetarëve më shumë kontroll mbi politikat, për rregullat që duhet ta bëjnë politikën më transparente. Për shembull, kishte lëvizje për më shumë fjalë dhe pjesëmarrje, e cila gjithashtu përfshin De …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta kompozitori i njohur shqiptar, Agim Krajka

Është ndarë nga jeta kompozitori i njohur shqiptar, Agim Krajka

Kompozitori i mirënjohur shqiptar, Agim Krajka u lind në Kavajë, më 3 maj 1937, në një familje me origjinë dibrane. Babai i tij ishte i pasionuar pas muzikës, dhe si amator luante në disa instrumente muzikore, si violinë, mandolinë, fizarmonikë. Dashuria dhe pasioni për muzikën tek Agimi lindën që në …

Më shumë...

Valmir Elezi: Janë aprovuar mbi 56 mijë zarfe me fletëvotime nga diaspora dhe janë refuzuar 22 mijë e 591 zarfe të tjera

Valmir Elezi

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, ka bërë me dije se janë aprovuar mbi 56 mijë zarfe me fletëvotime nga diaspora dhe janë refuzuar 22 mijë e 591 zarfe të tjera. Ndërsa sa i përket numërimit të votave me kusht dhe të personave me nevoja të veçanta, Elezi, …

Më shumë...

Josep Borrell, vlerësoi Shqipërinë për punën e bërë deri tani në kuadër të integrimit evropian

Josep Borrell

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Çështjet e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, vlerësoi Shqipërinë për punën e bërë deri tani në kuadër të integrimit europian. “Shqipëria është një partner kyç dhe aleat në rajon. Ka treguar përkushtim në procesin e integrimin dhe këtë nuk mund ta …

Më shumë...

75% e nxënësve të Shkollës Finlandeze tregojnë përmirësim të jashtëzakonshëm për vetëm tre muaj!

75% e nxënësve të Shkollës Finlandeze tregojnë përmirësim të jashtëzakonshëm për vetëm tre muaj!

Tek 75% e nxënësve të Shkollës Finlandeze, mosha e tyre e leximit është rritur për më shumë se 1 deri në 3 vite, pas punës intenzive vetëm 3 mujore në ngritjen e nivelit të shkrim-leximit në gjuhë angleze, kanë treguar testet ndërkombëtare NGRT të realizuara në Shtator 2020 dhe Janar …

Më shumë...

Vangjel Sako: Nuk duhet të lejohen në Parlament personat pa etikë veshjeje, si Françeska Jaçe

Vangjel Sako

Lajmi tashmë ka marrë dhenë: Françeska Jaçe do të hedhë kandidaturën për deputete në zgjedhjet e 25 prillit. Enigmë ka ngelur vetëm se kë subjekt politik do të përfaqësojë ajo. Vetë ka deklaruar se nuk do të tregojë emrin e këtij subjekti deri kur të shpallet lista publikisht. Po ç’na …

Më shumë...

Koreja e Veriut ka rritur  kontrollin mbi moralin e popullsisë së vendit,  duke ndëshkuar shikuesit e pornografisë në internet

Koreja e Veriut ka rritur kontrollin mbi moralin e popullsisë së vendit, duke ndëshkuar shikuesit e pornografisë në internet

Koreja e Veriut ka rritur  kontrollin mbi moralin e popullsisë e vendit. Rasti më i fundit ndodhi në fillim të këtij muaji, kur një adoleshent u internua në fshat,  së bashku me prindërit e tij pasi u kap duke parë pornografi në shtëpinë e tyre në Sinuiju, një qytet,  në …

Më shumë...

Albin Kurti me Natanjahun e Amerikën, apo me OKB-në, BE-në dhe Erdoganin

Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, kandidat i pritshëm për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti,  gjendet midis një udhëkryqi tepër të vështirë për të vendosur lidhur me Marrëveshjen e Uashingtonit të shtatorit të vitit 2020, edhe pse asokohe e kishte kundërshtuar, madje edhe ishte zotuar se nuk do ta pranonte, po ta …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Femra shqiptare, deri në kohën tonë duket se ka qenë më e keqtrajtuara nga të gjitha femrat e botës

Isuf Bajrami: Çamëria dhe historia e saj tragjike III

Gjinia femërore kudo në botë është trajtuar dhe trajtohet si gjini inferiore në krahasim me mashkullin, edhe pse ajo është gjinia që lind dhe rritë fëmijë, gjinia e cila shfrytëzohet nga mashkulli jo vetëm për punë të detyrueshme të shtëpisë, me herët te shqiptarët është shfrytëzuar edhe për punë të …

Më shumë...

RKL: Gjenocidi kundër myslimanëve rohinjas, në Mianmar, vend në të cilin u bë puç ushtarak

RKL: Gjenocidi kundër myslimanëve rohinjas, në Mianmar, vend në të cilin u bë puç ushtarak

Kryetarja e Mianmarit (Birmanisë) Aung San Suu Kyi,  është paraqitur në gjykatë dhe ka kërkuar të shohë ekipin e saj ligjor, kanë thënë avokatët e saj. Aktualisht, ajo është duke u mbajtur në një lokacion të panjohur, prej marrjes  së pushtetit nga ushtria  më 1 shkurt 2021. Kryetarja e paraburgosur …

Më shumë...