KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 935)

Ahmet Qeriqi

Mijëra qytetarë liridashës të Kumanovës marshuan në shenjë solidarizimi për vdekjen e Astrit Deharit

Mijëra qytetarë liridashës të Kumanovës marshuan në shenjë solidarizimi për vdekjen e Astrit Deharit

Mijëra qytetarë liridashës të Kumanovës  marshuan në shenjë solidarizimi për vdekjen e  e Astrit Deharit, familja e të cilit është nga fshati Sllupçan i Kumanovës. Marshi filloi para Gjimnazit “Sami Frashëri” ndërkaq përfundoi në sheshin e qytetit të Kumanovës. Pas përfundimit të këtij organizimi, gazetari Xhenis Sulejmani tha se, me ...

Më shumë...

Haradinaj: Raporti i Progresit konstaton se Kosova ka probleme serioze me krimin dhe korrupsionin

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj duke komentuar “Raportin e Progresit” deklaroi se ku raport konfirmoi shqetësimet tona për defektet serioze qeverisëse. Ky raport konstaton se Kosova ka probleme serioze me krimin e organizuar, korrupsionin dhe pothuajse të gjitha proceset integruese. Qeveria e Kosovës ka stagnime serioze, pikërisht në fushat ku ...

Më shumë...

Vetëvendosje ka dyshime për hetime të drejta dhe transparente lidhur me vdekjen e Astrit Deharit

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Lëvizja Vetëvendosje ka hedhur dyshime për hetime të drejta dhe transparente në rastin e vdekjes së Astrit Deharit në burgun e Prizrenit. Këto dyshime sipas sekretarit organizativ Dardan Molliqaj nisin që nga dita e parë kur drejtori i Policisë në Prizren Nexhnmi Krasniqi doli e tha se Astrit Dehari ka ...

Më shumë...

Tim Judah: Zgjedhja e Donald Trumpit nuk do ta kthejë Kosovën në Serbi

Tim Judah

Eksperti i njohur britanik,  Tim Judah ka deklaruar se zgjedhja e Donald Trumpit në postin e kryetarit të Amerikës nuk do ta kthejë Kosovën në Serbi. Po zgjedhja e tij në krye të shtetit më të fortë të botës është zgjedhje e keqe si për SHBA-në ashtu dhe për botën ...

Më shumë...

Një delegacion i FSK-së po qëndron për vizitë në Turqi

Një delegacion i FSK-së po qëndron për vizitë në Turqi

Ministri i FSK-së Haki Demolli dhe oficerë të lartë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, si gjeneral brigade Zymer Halimi, drejtor i Drejtorisë për Operacione në MFSK dhe gjeneral brigade Gëzım Hazrolli, zëvendëskomandant i Komandës së Forcave Tokësore në FSK, të shoqëruar nga atasheu i FSK-së në Republikën e Turqisë, ...

Më shumë...

Boris Johnson: Postet qeveritare sipas meritave dhe profesionalizmit, jo sipas lidhjeve

Boris Johnson: Postet qeveritare sipas meritave dhe profesionalizmit, jo sipas lidhjeve

Ministri i Punëve të Jashtme i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka kërkuar nga liderët politikë të Kosovës që vendosjen e njerëzve nëpër poste ta bëjnë sipas meritave dhe jo sipas lidhjeve të tyre. Në fjalimin e tij para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ministri britanik ka thënë se një ...

Më shumë...

Kadri Veseli, priti sot ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Komonuellthit, Boris Johnson

Kadri Veseli, priti sot ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Komonuellthit, Boris Johnson

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Komonuellthit të Mbretërisë së Bashkuar, njëherësh deputet i Parlamentit, Boris Johnson, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në vendin tonë.  Kryetari Veseli dhe ministri Johnon diskutuan për marrëdhëniet e shkëlqyera midis Kosovës dhe ...

Më shumë...

Ulrike Lunaçek: Progresi i arritur duhet çuar përpara, rruga euro-integruese e Kosovës është e pakthyeshme

Ulrike Lunaçek: Progresi i arritur duhet çuar përpara, rruga euro-integruese e Kosovës është e pakthyeshme

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën pranë Komisionit të Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, ka deklaruar se progresi i arritur duhet çuar përpara sepse rruga euro-integruese e Kosovës është e pakthyeshme. Ajo këto komente i bëri gjatë takimit me ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ku edhe ofroi mbështetjen e ...

Më shumë...

Një delegacion i Kuvendit të Kosovës po qëndron për vizitë zyrtare në Turqi

Një delegacion i Kuvendit të Kosovës po qëndron për vizitë zyrtare në Turqi

Një delegacion i Kuvendit të Republikës së Kosovës po qëndron për vizitë zyrtare në Turqi dhe kanë zhvilluar disa takime të ndryshme në Parlamentin e Turqisë në Ankara. Një delegacion i Kuvendit i udhëhequr nga deputetja Njomza Emini, kryetare e Komisionit për Integrime Evropian, i shoqëruar nga dy deputetë kanë ...

Më shumë...

Nuk ka dokument të Bashkimit Evropian që i kërkon Serbisë duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Eduard Kukan

Kryesuesi i delegacionit, BE- Serbi nga  Komiteti për Stabilizim Asociim i Parlamentit Europian,  Eduard Kukan, është cituar të ketë deklaruar se nuk ka dokument të Bashkimit Europian që insiston se Serbia duhet ta njohë Kosovën. Dialogu i Beogradit me Prishtinën për ne është shumë i rëndësishëm, ka nënvizuar Kukan duke ...

Më shumë...

Kryetari Veseli takoi strukturat e PDK-së në Drenas

Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar të mërkurën pasdite, anëtarët e Kryesisë së Degës së PDK-së në Komunën e Drenasit, dhe me këtë rast është prezantuar kandidati i PDK-së për kryetar të komunës, z. Ramiz Lladrovci.  Anëtarët e Kryesisë së PDK-së i dhanë mbështetje unanime kandidatit ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Duhet t’ ia dimë hallin vetes

Jakup Krasniqi

 Si shkas për këtë shkrim është qasja e disa qarqeve “elitare” të Kosovës për zgjedhjet e sapo përfunduara në SHBA. Nuk kam asnjë dyshim se kombet e vogla, siç është kombi ynë, kanë nevojë të madhe për miq të mëdhenj, të fuqishëm dhe me ndikim në strategjitë vendimmarrëse botërore. Këtë ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Donald Trump zgjidhet kryetar

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Fushata e tej zgjatur dhe e lodhshme për president të Shteteve të Bashkuara, më në fund u mbyll të martën me zgjedhjen e kandidatit të Partisë Republikane Donald Trump.  Megjithse shumë veta në Amerikë dhe jashtë saj njellnin zi se në rast të fitores së Donald Trump, bota do merrte ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë një seancë solemne

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë solemne me rastin e ardhjes në Kosovë të ministrit të Punëve të Jashtme të Britanisë së madhe, Boris Xhonson. Në seancë, Johnson do të mbajë një fjalim para deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Prania e tij në vendin tonë ka të bëjë ...

Më shumë...

Ulrike Lunaçek sot do të qëndrojë në Kosovë

Ulrike

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek sot do të qëndrojë në Kosovë. Ajo do të mbajë një konferencë për media në Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së, në Prishtinë. Vizita e zonjës Lunaçek në vendin tonë bëhet pas publikimit të Raportit të Progresit për Kosovën nga ...

Më shumë...

Vlora Çitaku thotë se edhe më tej mund të llogarisim në përkrahjen e Amerikës

Vlora Çitaku

Ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku, thotë se edhe gjatë mandatit të kryetarit të ri, Donald Trump, Kosova do të mundë të llogarisë në përkrahjen e Amerikës. Sipas saj, politika e jashtme amerikane nuk ka ndryshuar edhe kur presidenti ka qenë nga radhët e republikanëve apo demokratëve.  Ambasadorja konsideron ...

Më shumë...